امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 277573
۱۱۰
۱
۰
نسخه چاپی

مهریه در طلاق غیابی چگونه پرداخت می شود؟

اگر طلاق به صورت غیابی باشد مرد باید حقوق مالی زن اعم از مهریه، نفقه، اجرت المثل و غیره را در صورتی که زن درخواست کند پرداخت نماید، بنابراین حتی اگر طلاق بدون حضور مرد باشد امکان حذف مهریه در آن وجود ندارد.

مهریه در طلاق غیابی چگونه پرداخت می شود؟

تعریف طلاق غیابی

در این بخش از پرسش های حقوقی به موضوع مهریه در طلاق غیابی پرداخته می شود.

بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق در اختیار مرد است. لذا اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش بدهد چه زن در دادگاه حاضر شود و یا حضور پیدا نکند و لایحه نیز ندهد قطعا رای طلاق صادر خواهد شد ولی در حالت دوم رای صادره طلاق غیابی است و زن می تواند در مهلت قانونی واخواهی کند. آنچه اهمیت دارد این است که رای طلاق به درخواست مرد از سوی دادگاه صادر می شود. ولی ثبت طلاق منوط است به پرداخت حقوق مالی زن (زوجه) که در رای دادگاه منعکس می گردد.

ممکن است سوال پیش آید که حقوق مالی زوجه در طلاق از طرف مرد چیست؟ عبارت است از مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (به شرط مطالبه از سوی زوجه)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و استحقاق او) و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها به شرط امضاء این شرط توسط زوج و بودن اموال موجود در هنگام طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد.

اگر زنی به طرفیت شوهر دادخواست طلاق غیابی بدهد و زن دلیلی محکمه پسند برای طلاق ارائه کند و شوهر علی رغم ابلاغ در دادگاه حاضر نشود، لایحه ندهد و اخطاریه دادگاه هم به او ابلاغ واقعی نشده باشد رای طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است.

اگر طلاق به صورت غیابی باشد مرد باید حقوق مالی زن اعم از مهریه، نفقه، اجرت المثل و غیره را در صورتی که زن درخواست کند پرداخت نماید، بنابراین حتی اگر طلاق بدون حضور مرد باشد امکان حذف مهریه در آن وجود ندارد.

تکلیف مهریه در طلاق غیابی

هیچ چیزی نمی تواند مانع گرفتن مهریه زن شود. حتی اگر زن محکوم به زنا و رابطه نامشروع شود بازهم مستحق دریافت مهریه است، بنابراین در صورتی که طلاق غیابی حاصل شود، مهریه حتما ذکر شده و مرد ملزم به پرداخت تمام و کمال مهریه زن هستند. البته که مرد می تواند با اثبات این نکته که توانایی پرداخت یکجای تمام مهریه زن را ندارد ، درخواست اعسار و یا قسط بندی مهریه را از دادگاه داشته باشد.

اگر دادگاه حکم طلاق غیابی را صادر کند، تا زمانی‌ که تکلیف حقوق مالی زن از جمله مهریه مشخص نشود، این حکم به ثبت نخواهد رسید.

در ضمن حکم طلاق غیابی صادره، به الزام مرد بر پرداخت تمام حقوق مالی زوجه از مهریه گرفته تا اجرت المثل و نفقه و نحله و….اشاره می شود، ضمانت پرداخت مهریه زن در طلاق آن است که تا زمانی که مرد مهریه زن را پرداخت نکند، دفترخانه ازدواج و طلاق صیغه طلاق را جاری نخواهد کرد و جدایی امکان پذیر نیست مگر اینکه مرد و زن باهم بر سر مهریه یا نفقه یا اجرت المثل زن و…. حقوق زن به توافق برسند در صورت اثبات اعسار مرد از پرداخت مهریه و قسط بندی مهریه دفترخانه ازدواج و طلاق اجازه ثبت طلاق را خواهد داشت.

  • منبع
  • گروه وکلای پارسای
  • بنیاد وکلا
  • عدل جویان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید