امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 285922
۲۸۵
۱
۰
نسخه چاپی

نقاشی دو هزار ساله پیتزا در پمپئی ایتالیا: شاهکاری از زمانی که پیتزا هنوز یک هنر بود

باستان‌شناسان یک نقاشی دیواری را در میان ویرانه‌های شهر باستانی پمپئی در ایتالیا پیدا کرده‌اند که می‌گویند قدمت آن به ۲ هزار سال قبل می‌رسد و طرحی از یک پیتزا روی آن کشیده شده است.

نقاشی دو هزار ساله پیتزا در پمپئی ایتالیا: شاهکاری از زمانی که پیتزا هنوز یک هنر بود

پیتزا یکی از قدیمی ترین غذاها و خاستگاه آن ایتالیا می باشد.

در همه دنیا ایتالیایی ها به دلیل پخت حرفه ای پیتزا مشهور هستند اما اکنون مشخص شده که آنها در کشیدن نقاشی پیتزا هم پیشگام بوده اند.

در ویرانه های شهر باستانی پمپئی ایتالیا و در نزدیکی شهر ناپل باستانشناسان نقاشی دیواری را کشف کرده اند که بنا به گفته آنها قدمت آن به 2 هزار سال قبل می رسد. سوژه این نقاشی دیواری یک پیتزا می باشد.

این نقاشی بر روی دیوار راهروی خانه ای کشیده شده که دارای نانوایی نیز بوده است. در این نقاشی دیسی نقره ای از خوراکی های متنوع دیده می شود که در آن نان گرد فوکاچا نیز وجود دارد.

کارشناسان می‌گویند این نان با ادویه و نوعی پنیر گیاهی که رومیان باستان آن را می‌خوردند طعم‌دار می‌شده است. البته نمی توان انتظار داشت این پیتزا همانند پیتزاهای استاندارد سس گوجه فرنگی و پنیر موتزارلا نیز داشته باشد.

در این سینی به جز پیتزا، جام شراب و اقلام خوراکی دیگر مانند میوه های خشک و خرما نیز وجود دارد.

اگرچه چنین نقاشی هایی در خانه‌های شهر باستانی پمپئی زیاد دیده شده‌اند با این حال، یافتن نقاشی دیواری‌ که تصویر فوکاچا را نشان دهد امری غیرعادی به شمار می‌رود.

جینو سوربیلو، که صاحب یکی از قدیمی‌ترین پیتزا فروشی‌های ناپل می باشد معتقد است که تصویر نقاشی دیواری پمپئی یک پیتزا است.

این احتمال از این نظر قوی تر نیز می شود که ناپل خاستگاه پیتزا می باشد. شهر ناپل خانه و زادگاه پیتزا مارگاریتا است. پیتزایی سنتی که از گوجه فرنگی، پنیر موتزارلا، ریحان تازه و روغن زیتون تشکیل می شود.

یک کارشناس در این باره می گوید: ما قبلاً می‌دانستیم که در شهر باستانی پمپئی اشکالی از نان تخت وجود داشته که با غلات، آب، نمک و شاید آبجو به عنوان مخمر درست می‌شده است. روی آن را با سبزیجات یا ماهی روز می‌پوشانده‌اند و این یک شکل قدیمی از پیتزا بوده است.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید