امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 281887
۹۷
۱
۰
نسخه چاپی

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی: افراد شاخص اعتراض‌ها برای توضیح به کمیته انضباطی احضار شده‌اند

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی: افراد شاخص اعتراض‌ها برای توضیح به کمیته انضباطی احضار شده‌اند

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی در نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگو با اعضای هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی گفت: افراد شاخص این اعتراض‌ها که پیشتر هم تذکر گرفته بودند برای توضیح به کمیته انضباطی احضار شده‌اند. بر اساس مقررات مصوب سال ۱۳۷۴، به رئیس دانشگاه اجازه داده شده که اگر بخواهد می‌تواند دانشجویی که به کمیته انضباطی احضار شده است را از حضور در دانشگاه محروم کند.

به «انتخاب» به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه‌طباطبائی،دکتر عبدالله معتمدی در ابتدای این نشست به اجرای سند راهبردی دانشگاه در سال جاری و همچنین تنظیم سند سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و توضیح داد: برنامه‏ راهبردی دانشگاه را در سال آینده به صورت جدی دنبال می‌کنیم با این تفاوت که برنامه‌ها‏ی پیشنهادی هر عضو هیئت‌علمی در سال جدید همراه با نظارت ویژه‏ هر گروه بر محتوا، کیفیت و کمیت در جهت اهداف و ارتقاء دانشگاه علامه طباطبائی خواهدبود.

وی با اشاره به مسائل جاری کشور و دانشگاه افزود: بیش از پنجاه روز است که در کشور درگیر یک بحران هستیم. پیچیدگی موضوع و چند وجهی بودن این بحران که جنبه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی را دربر می‌گیرد، موجب شده است که دانشگاه رویکردهای متفاوتی را در قبال این بحران پیش بگیرد.

دکتر معتمدی درباره وضعیت معترضان گفت: این معترضان بیشتر از ورودی ‏های مقطع کارشناسی سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ هستند که تولدشان در فضای مجازی بوده است. عاشق اینترنت هستند و حتی در این فضا دانشجو شده‌اند. با توجه به اینکه دانشگاه هم محل آموزش است و هم محل تربیت، باید این هیجانات را به سمت عقلانیت و مسئولیت ‏پذیری هدایت کنیم. بیشترین نگرانی در این روزها این است که پیش رفتن فرایند اعتراضات به همین شکل، هشدار دهنده است و اگر فضای دانشگاه ناامن شود، هیچکس مسئولیت آن را قبول نمی‌‏کند.

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان باید در قبال رفتار خود مسئولیت پذیر باشند، افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که دانشجو از فضای احساسی و هیجانی به سمت عقلانیت حرکت‌کند و پشتوانه‏ مستند برای حرف ‏ها و اعتراضات خود داشته باشد. به هر حال دانشجو باید جامعه پذیری و آداب گفت و گو را یاد بگیرد، انتقادپذیری و تحمل مخالف را تمرین کند و باید بیاموزند به جای نگاه به حرف‌های خارج از دانشگاه از درون دانشگاه سخن‌بگوید.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه ما برای حفظ آرامش دانشگاه در کنار گفت و گو، رویکردهای بازدارنده دیگری در پیش گرفته‌ایم، افزود: افراد شاخص این اعتراض ها که پیشتر هم تذکر گرفته بودند برای توضیح به کمیته انضباطی احضار شده اند. بر اساس مقررات مصوب در سال ۱۳۷۴، به رئیس دانشگاه اجازه داده شده که اگر بخواهد می‌تواند دانشجویی که به کمیته انضباطی احضار شده است را از حضور در دانشگاه محروم کند. همچنین بر اساس دستور جدید شورای امنیت ملی، اکنون این اختیار به کمیته انضباطی نیز داده شده است. درست است دانشگاه باید فضایی برای بیان مطالبات دانشجویی و گفت و گو فراهم کند اما این امر باید همراه با رعایت مقررات دانشگاه از جانب دانشجو اتفاق بیفتد.

وی با شنیدن توصیه‏‌ها و پیشنهادهای اعضای هئیت علمی دانشکده علوم اجتماعی که بیشتر تاکید بر شنیده شدن دانشجو و نسل جدید داشتند، ادامه داد: به هر حال انتقادهایی مطرح است اما چگونگی مواجهه با این نواقص هم مهم است. ما در دانشگاه به عنوان معلم و مسئول باید توجه داشته باشیم که این نسل باید آینده کشور را در دست‌بگیرند تا هم جمهوری و هم اسلامی بودن ایران را ادامه دهند. بدترین اتفاقی که برای یک جوان می‌‏تواند رخ دهد این است که از آینده‏ کشور خود ناامید شود و همه چیز را سیاه مطلق در نظربگیرد. ما باید افزایش امید و نقش‏ آفرینی دانشجو در آینده را به عنوان محور گفت‌وگوهای خود با آنها قرار دهیم.

دکتر معتمدی با توجه به موقعیت ویژه‏ ایران در منطقه گفت: غفلت از دشمن و توطئه‏ او برای جمهوری اسلامی در این روزها منطقی نیست و نباید مشکلات را فقط درونی دید. به هر حال منطقه در موقعیت حساسی است و نقش ‏آفرینی جمهوری اسلامی به هیچ وجه خوشایند جهان نیست. این شرایط یک روزه اتفاق نیفتاده پس اصلاح آن نیز یک روزه انجام نمی شود. همه باید با عمل به وظایف خود، پای کار باشیم تا بتوانیم در راه اصلاح گام برداریم.

ایجاد فضای گفت و گو، حرکت به سمت عقلانیت اجتماعی در مدیریت بحران، اقناع پذیری در سطوح مختلف، تغییرات اصلاحی با برنامه ریزی دقیق، پرهیز از اقدامات تحریک آمیز، به رسمیت شناختن بیان اعتراضات و تاکید بر شنیده شدن صدای این نسل، برخی از پیشنهادهایی بود که اعضای هیئت علمی و استادان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی در این نشست مطرح کردند.

انتهای پیام

  • منبع
  • انتخاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید