امروز: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 277970
۸۷۲
۲
۰
نسخه چاپی

تمام اطلاعات درباره بیماری همه‌گیر کرونا (کووید-۱۹) که زندگی های زیادی را زیر و رو کرد

در این مقاله به پاسخ تمام سوالات خود راجع به ویروس کرونا، راه های محافظت در مقابل ویروس کرونا، کرونا و سلامت کودکان خواهید رسید

تمام اطلاعات درباره بیماری همه‌گیر کرونا (کووید-۱۹) که زندگی های زیادی را زیر و رو کرد

بیماری کووید-۱۹ چیست؟

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی).

علائم کروناویروس چیست؟

بیشتر علائم مشابه آنفولانزا، سرماخوردگی معمولی است، به همین دلیل برای تایید این که کسی کووید-۱۹ گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. علائم ممکن است بین ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس بروز کند و از بیماری بسیار خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی افراد آلوده هیچ علائمی ندارند.

شایع‌ترین علائم شامل تب، سرفه و خستگی است. سایر علائم عبارتند از: تنگی نفس، درد یا فشار در قفسه سینه، بدن درد و دردهای عضلانی، سردرد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی، گیجی، گلودرد، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، اسهال، حالت تهوع و استفراغ، درد شکمی و بثورات پوستی.

کودکان در هر سنی ممکن است به بیماری کرونا مبتلا شوند. در حالی که کودکان و افراد بالغ علائم مشابهی را تجربه می‌کنند، کودکان به‌طور کلی کمتر از بزرگسالان به طور جدی بیمار می‌شوند.

علائمی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارتند از: تنگی نفس/تنفس سریع (همچنین خرخر کردن، ناتوانی در شیردهی به نوزادان)، کبودی لب‌ها یا صورت، درد یا فشار در قفسه سینه، گیجی، ناتوانی در بیدار بودن/عدم تعامل، ناتوانی در آشامیدن یا بلعیدن مایعات، درد شدید شکم.

تمام اطلاعات درباره بیماری همه‌گیر کرونا (کووید-۱۹) که زندگی های زیادی را زیر و رو کرد

آیا کودکان به بیماری کرونا مبتلا می شوند؟

ما همچنان در حال آموختن درباره اثرات کرونا بر کودکان هستیم. می‌دانیم که امکان دارد افراد با هر سنی مبتلا شوند و ناقل باشند، گرچه در افراد مسن‌تر و/یا کسانی که بیماری پیش زمینه‌ای دارند امکان بروز نوع شدید بیماری بیشتر است.
گزارشاتی مبنی بر نوع نادر ولی در عین حال شدید سندروم التهابی مولتی‌سیستم (MIS-C) برای کودکان و نوجوانان به خصوص در رابطه با کرونا وجود دارد. علائم بالینی ممکن است شامل این موارد البته نه محدود به اینها باشد: تب مزمن، خارش، قرمزی چشم، ورم یا قرمزی لب‌ها، زبان، دست‌ها، پا، مشکلات سوء‌هاضمه، فشارخون پایین، گردش خون ضعیف به اعضا، و سایر علائم التهاب.
کودکانی که این علائم را دارند بایستی سریعآ به پزشک مراجعه کنند. تشخیص و درمان زودهنگام ضروری است، ولی گزارشات اولیه حاکی از آن است که بیشتر در موارد درمانهای ضد التهاب پاسخ داده است.

اگر فرزندم علائم بیماری کرونا را داشت چه کار کنم؟

اگر فرزند شما علائم بیماری کرونا را دارد از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی) خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

واکسن کرونا

آیا واکسن‌های کرونا ایمن و اثربخش هستند؟

بله، حتی اگر واکسن‌های کرونا در سریع‌ترین زمان ممکن تولید شده باشند، بایستی مراحل آزمایشی دقیق و آزمایشات بالینی را بگذرانند تا ثابت شود که معیارهای مورد توافق بین‌المللی از لحاظ ایمنی و اثربخشی را دارند. فقط درصورتی داشتن این استانداردها، واکسن مجاز به دریافت اعتبار از سازمان بهداشت جهانی و آژانس‌های نظارتی ملی خواهد بود.

هر روز اخباری درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا می شنویم. منظور از سویه‌های جدید ویروس چیست؟

این که ویروس‌ها در طی زمان جهش می‌یابند موضوعی کاملاً طبیعی است. کارشناسان مرتباً در حال بررسی سویه‌های جدید ویروس کرونا که تولید بیماری می‌کنند هستند تا ببینند آیا راحت‌تر انتقال پیدا می‌کنند، بیماری سخت‌تری ایجاد می‌کنند، یا می‌توانند روی اثربخشی واکسن تاثیری داشته باشند. برخی سویه‌های جدید ویروس، از جمله نوع دلتا به نظر قدرت سرایت بیشتری دارند.

بهترین راه برای محدودکردن سرایت بیماری کرونا این است که همه افراد درصورت امکان و موجود بودن واکسن، واکسینه شوند و به توصیه‌های موجود درمورد جلوگیری از سرایت ویروس همچنان عمل کنند، ازجمله حفظ فاصله فیزیکی، پوشیدن ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و تهویه مناسب برای مکان‌های سرپوشیده.

تمام اطلاعات درباره بیماری همه‌گیر کرونا (کووید-۱۹) که زندگی های زیادی را زیر و رو کرد

آیا سویه‌های جدید کرونا برای کودکان خطرناک هستند؟

کارشناسان همچنان در حال بررسی این سویه‌ها در سراسر دنیا هستند تا درک بهتری از اثر آنها، ازجمله روی کودکان، پیدا کنند. تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه این سویه‌ها به‌خصوص کودکان را هدف قرار می‌دهند یا بیماری شدیدی در نوجوانان ایجاد می‌کنند وجود ندارد.
والدین بایستی همچنان فرزندان خود را تشویق به رعایت نکات احتیاطی همانند قبل کنند تا دچار بیماری کرونا و یا ناقل آن نشوند.

آیا واکسن‌های کرونا دربرابر سویه‌های جدید موثرند؟

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، انتظار می‌رود که واکسن‌هایی که تاکنون تایید شده‌اند مصونیت حداقلی دربرابر سویه‌های جدید ایجاد کنند.

کارشناسان سراسر دنیا همچنان در حال مطالعه درباره چگونگی تاثیر این جهش‌ها در رفتار ویروس از جمله تاثیر احتمالی آنها بر اثربخشی واکسن های کرونا هستند.

در آینده، ممکن است تغییراتی در برنامه واکسیناسیون نیاز باشد مثلا استفاده از دوز یادآور تا بدین ترتیب دربرابر سویه‌های جدید نیز حفاظت شویم و مصونیت ایجاد شود.

در این میان، مسئله مهم همچنان واکسینه شدن و ادامه انجام اقداماتی است که انتشار ویروس را کاهش می‌دهند و یا شانس جهش ویروس را کم می کنند، ازجمله حفظ فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک، تهویه مناسب، شستشوی مرتب دست‌ها و درخواست کمک پزشکی درصورت داشتن علائم.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوزاد خود شیر بدهد؟

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند.
با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

ویروس کرونا و شیردهی

کووید مستمر یا لانگ کووید چیست؟ آیا کودکان هم مبتلا می شوند؟

وضعیت پس از کرونا، که گاهی به آن کووید طولانی نیز می‌گویند، اصطلاحی برای توصیف علائمی است که پس از بهبودی اولیه از کرونا، هفته ها یا ماه‌ها در برخی افراد همچنان در افراد باقی می‌ماند.

تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اثرات بلند مدت کرونا بایستی انجام گیرد، ولی کودکان و نوجوانان بدون مشکلات پزشکی مزمن و پیش‌زمینه‌ای، همچنین کسانی که علائم خفیفی هنگام ابتلا به کرونا از خود بروز داده‌اند، نیز تحت تاثیر این اثرات بلند مدت قرار گرفته‌اند.

تعداد کودکانی که دچار عوارض کووید مستمر شده‌اند مشخص نیست، ولی طبق بررسی‌های انجام شده، علائمی که در کودکان مشاهده شده شامل خستگی، مشکلات سوء هاضمه، گلودرد، سردرد و درد عضلانی و ضعف می‌باشد.

کودکان و نوجوانان همچنین ممکن است دچار سندروم التهابی مولتی‌سیستم (MIS-C) شوند، که وضعیتی نادر ولی جدی است و به نظر شبیه بیماری کرونا می‌باشد. اگر فرزند شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان پس از ابتلا به بیماری حاد کرونا، همچنان علائمی جدید یا مزمن دارند، بایستی با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه از خود و دیگران در مقابل کرونا محافظت کنم؟

شیوع دوباره بیماری کرونا در برخی کشورها یادآور این نکته مهم است که بایستی نکات پیشگیرانه را همچنان ادامه داد. در اینجا چند مورد برای حفاظت شما و خانواده‌تان دربرابر کرونا ذکر می‌شود:

  • از مکان‌های شلوغ، سربسته و فضاهای سرپوشیده با تهویه نامناسب پرهیز کنید و سعی کنید در جاهای عمومی حتما فاصله اجتماعی را رعایت کنید و حداقل یک متر با دیگران فاصله داشته باشید.
  • در مکان‌های عمومی که امکان انتقال ویروس وجود دارد و نمی‌توانید فاصله اجتماعی را حفظ کنید، حتما ماسک بپوشید.
  • دست‌های خود را مرتباً با آب و صابون یا محلول ضدعفونی الکلی بشویید.
  • هوای کلیه فضاهای داخلی را به خوبی تهویه نمایید.
  • به هنگام عطسه یا سرفه، جلوی دهان و بینی خود را با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی بگیرید. بلافاصله دستمال کاغذی را در سطح آشغال بیندازید.
  • سطوحی که خیلی با آنها در تماس هستید، مثل تلفن، دستگیره درها، کلید و پریز برق و رویه کابینت‌ها، به طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید.
  • اگر خودتان یا فرزندتان تب، سرفه یا مشکل در تنفس و یا هر یک از علائم کرونا را دارید، هرچه سریع‌تر کمک پزشکی بگیرید.

چگونه از خود و دیگران در مقابل ویروس کرونا محافظت کنیم

اطلاعات زیادی درباره بیماری کرونا در فضای مجازی وجود دارد. من چه چیزهایی باید بدانم؟

اطلاعات نادرست و باورهای غلط زیادی درباره بیماری کرونا در فضای مجازی وجو دارد. اطلاعات صحیح را از منابع معتبر همچون مقامات وزارت بهداشت، سازمان ملل، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی دریافت کنید.
اگر مطلبی در فضای مجازی دیدید که به نظرات اشتباه یا گمراه‌کننده بود، می‌توانید از بازنشر آن خودداری کنید و فرستنده مطلب را ریپورت کنید.

  • منبع
  • یونیسف

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید