امروز: جمعه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 271616
۴۷۴۰
۸
۰
نسخه چاپی
دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

تمام اطلاعات درباره دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

ارایه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی و مورد توجه و تاکید مدیران عالی است. در طرح خدمات الکترونیک قضایی جهت طرح دعاوی حقوقی، خانواده، تجدیدنظر، واخواهی، و ... می بایست بدون مراجعه به محاکم یا دادسراها، از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوا اقدام شود

تمام اطلاعات درباره دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

اواخر دهه 70 بود که مکانیزه کردن قوه قضاییه مورد توجه آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس وقت دستگاه قضایی قرار گرفت و چندی بعد در سیاست‌های پنج ساله و قانون سلامت اداری و همچنین قانون آیین دادرسی کیفری به این موضوع اشاره شد.

بر همین اساس رئیس قوه قضاییه در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و پیشگیری از وقوع جرم و استفاده از فناوری‌های جدید در روند دادرسی، آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را در 22 خرداد ماه سال 91 تصویب کرد و در اجرای ماده 2 آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی مصوب 22 خردادماه سال 91 رئیس قوه قضاییه، دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی را ابلاغ کرد.

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی چیست؟

ارایه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی و مورد توجه و تاکید مدیران عالی است. در طرح خدمات الکترونیک قضایی جهت طرح دعاوی حقوقی، خانواده، تجدیدنظر، واخواهی، و ... می بایست بدون مراجعه به محاکم یا دادسراها، از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوا اقدام شود.

اهداف راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با هدف کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه‌های هدف، شفاف سازی فرایندهای رسیدگی، افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و استفاده شهروندان از فرصتهای برابر با رفع موانع اداری راه‌اندازی شد.

شواهد نشان می‌‏دهد که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در جهت تسهیل ارائه خدمات قضایی و تحقق عدالت الکترونیک گام محکمی برداشته و توانسته با الکترونیکی کرده خدمات قضایی، سرعت رسیدگی به پرونده‌ها را بیشتر کند.

ارائه ابلاغ‌های قضایی به صورت الکترونیک هم در مقایسه با نمونه سنتی خود یک نوآوری کارا در امر قضایی بود که توانست سرعت رسیدگی‌ به پرونده‌های قضایی را افزایش دهد.

آشنایی با وظایف دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با محوریت تسهیل مراجعات عموم مردم به منظور جلوگیری در اتلاف زمان چند سالی است که در جوار محاکم تأسیس شده ­اند. بنابراین دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با هدف کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه‌های هدف، شفاف سازی فرایندهای رسیدگی، افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و استفاده شهروندان از فرصت­های برابر با رفع موانع اداری راه‌اندازی شده اند. لازم به ذکر است که نشانی تمامی دفاتر الکترونیک خدمات قضایی در وبسایت مرجع حقوقی ایران موجود است.

وظایف دفاتر خدمات قضایی

ارایه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی و مورد توجه و تاکید مدیران عالی است. در طرح خدمات الکترونیک قضایی جهت طرح دعاوی حقوقی، خانواده، تجدیدنظر، واخواهی، و در آینده نزدیک دعاوی در صلاحیت شوراهای حل اختلاف، دیوان عدالت اداری و همچنین ارسال اظهارنامه(اخطار قانونی) می بایست بدون مراجعه به محاکم یا دادسراها، از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوا اقدام شود.(تا ۳۰فروردین ماه ۱۳۹۵، ۱۷۶ دفتر خدمات قضایی در مراکز استان های کشور راه اندازی شده است) بنابراین به صورت خلاصه و تیتروار وظایف دفاتر خدمات قضایی به شرح ذیل است:

1- ثبت دادخواست های بدوی حقوقی و خانواده

2- ثبت شکوائیه (تا آبان ماه ۹۷ در برخی از شهرها توسط دفاتر ثبت می گردد)

3- ثبت دادخواست بدوی شورای حل اختلاف

4- ثبت اعاده دادرسی، فرجام خواهی و پرونده های مرتبط با دیوان عالی کشور،

5- ثبت دادخواست بدوی دیوان عدالت اداری

6- ثبت واخواهی و تجدیدنظر دادخواست های دادگاه خانواده، حقوقی و خانواده

7- ثبت لایحه (در آینده نزدیک)

8- ثبت اظهارنامه (اخطار قانونی)

9- پیگیری ابلاغ الکترونیکی

10-پیگیری آخرین وضعیت دادخواست، شکواییه، لایحه و یا اظهارنامه – پیگیری زمان تشکیل دادگاه – پیگیری اظهارنامه و ارائه گواهی ابلاغ

آیین­­ نامه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

رئیس قوه قضاییه در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و پیشگیری از وقوع جرم و استفاده از فناوری‌های جدید در روند دادرسی، آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را در 22 خرداد ماه سال 91 تصویب کرد و در اجرای ماده 2 آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی مصوب 22 خردادماه سال 91 رئیس قوه قضاییه، دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی را ابلاغ کرد. آیین ­نامه مصوب سال 96 رئیس قوه قضاییه و دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی به موجب ماده­ی 39 آیین­نامه جدید، جایگزین آیین ­نامه پیشین شد.

فراخوان تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به عنوان متولی امر، فراخوان تأسیس دفاتر خدامت الکترونیک قضایی را با عنایت به نیازمندی سالیانه در مراکز استان­ها و شهرستان­ها از طریق­های وب­سایت­های مربوطه (www.adliran.ir) اعلان می­نماید. متقاضیان تأسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پس از اعلان نهاد مربوطه مبنی بر نیازمندی تأسیس دفاتر می­بایست شرایط عمومی و اختصاصی ذیل را دارا باشند

شرایط عمومی تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

1- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

2- التزام عملی به قانون اساسی و ولایت فقیه

3- تدین به دین مبین اسلام و التزام عملی به احکام و اخلاق اسلامی

4- عدم اعتیاد به مواد مخدر

5- عدم سوء پیشینه کیفری

6- دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد

7- توانایی جسمی و روحی لازم.

شرایط اختصاصی تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

1- دارا بودن مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته های مرتبط با حقوق، فقه و حقوق و علوم قضایی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی یا مدرک سطح دو یا بالاتر از حوزه های علمیه

2- داشتن حداقل بیست و پنج سال سن

3- دارا بودن پنج سال سابقه کار مرتبط با حوزه های قضایی یا حقوقی

نکته 1: پنج سال ابتدایی سابقه کار با عنوان پیش شرط ثبت نام بوده و امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد.

نکته 2: جهت اختصاص امتیاز به مشاغلی مانند محقق و پژوهشگر در قسمت شغلی، بایستی شخص صرفا" به این حرفه مشغول بوده و درنهادهای پژوهشی مرتبط حقوقی یا قضایی فعالیت داشته باشد.

دارا بودن اطلاعات پایه و مهارت کار با رایانه.

توجه: دریافت پروانه و اشتغال در دفتر برای افراد ذیل ممنوع می باشد

1- وکلای دادگستری و مشاوران موضوع ماده ۱۸۷ و کارشناسان رسمی دادگستری

2- قضات و سردفترانی که به انفصال دائم محکوم شده و این محکومیت قطعیت یافته است

3- شاغلان به امر تجارت طبق تعریف ماده ۲ قانون تجارت؛

4- کارمندان و مستخدمان دولت و کارمندان موسسات عمومی غیر دولتی.

نکته: کارمندان و مستخدمان دولت و مؤسسات عمومی غیر دولتی در هنگام ثبت‌نام نباید به این مشاغل مشغول به کار باشند.

نحوه رسیدگی به شکایات در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

اما سوالی که شاید برای خیلی از شهروندان مطرح باشد نحوه رسیدگی به شکایات در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است و اینکه این دفاتر به چه نوع شکایاتی رسیدگی می کنند.

باید گفت که ثبت دادخواست‌های بدوی حقوقی و خانواده، ثبت شکایت کیفری، ثبت پرونده‌های شورای حل اختلاف، ثبت لایحه، اظهارنامه (اخطار قانونی)، پیگیری ابلاغ الکترونیکی و پیگیری آخرین وضعیت دادخواست، شکواییه، لایحه و یا پیگیری زمان تشکیل دادگاه از جمله خدماتی است که در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مردم ارائه می‌شود.

جهت ارائه دادخواست به صورت الکترونیکی می توانید به دو صورت اقدام کنید:

درگاه خدمات الکترونیکی: در این روش شما می توانید وارد درگاه خدمات الکترونیک قضایی شوید و جهت ثبت دادخواست و یا همان شکواییه اقدام نمایید و پس از انجام ثبت نام و وارد نمودن کلیه اقدامات لازم، کد رهگیری دریافت نمایید و پس از آن با داشتن کد رهگیری ثبت نام به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و پس از احراز هویت و پرداخت هزینه نهایی به شکایت شما رسیدگی خواهد شد.

دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی: با این روش شما با در دست داشتن تمامی مدارک لازم جهت ارائه شکایت خود به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه می کنید.

زمانی که یک شخص حقیقی یا حقوقی برای طرح شکایت به دفاتر خدمات الکترونیک قضای مراجعه می‌کند پس از تشکیل پرونده، رمزی 5 رقمی با عنوان رمز شخصی به او داده می‌شود که فقط با داشتن این رمز می‌تواند از خلاصه پرونده و روند کار مطلع شود.

این رمز شخصی یا با مراجعه حضوری به شعبه رسیدگی کننده به پرونده ارائه می‌شود و یا در صورتی که شماره همراه صاحب پرونده توسط شعبه در پرونده قید شده باشد، متقاضی می‌تواند با ارسال پیامک به شماره 30009699 این رمز را دریافت کند.

همچنین به دلایل امنیتی و قضایی، اطلاع رسانی در پرونده‌های مدنی فقط به خواهان، خوانده و وکلای آن‌ها و در پرونده‌های کیفری فقط به شاکی، متهم و وکلای آنها ارائه می‌شود.

کارمند دفتر با ثبت دادخواست متقاضی و ارسال آن به مجتمع قضایی مربوطه در واقع کار را انجام می‌دهد. در مجتمع قضایی نیز معاون ارجاع آن را به شعبه ارسال کرده سپس از شعبه برای فرد پیامک ارسال خواهد شد که در فلان تاریخ به این شعبه مجتمع مراجعه کنید.

زمان این روند در کل بین یک تا 10 روز طول می‌کشد که البته تأخیر آن ممکن است به اشکال در سیستم مخابرات مربوط شود، با این حال چنانچه بعد از دو سه روز پیامکی برای فرد ارسال نشد متقاضی باید با مراجعه به سایت یا دفترخدماتی الکترونیک قضایی موضوع را پیگیری کند.

اطلاع رسانی بر اساس اطلاعاتی است که توسط کارمندان شعبه در سیستم کامپیوتری شعبه ثبت شده است. در صورتی که در ثبت اطلاعات اشتباهی رخ داده باشد، اطلاع رسانی نیز همان را منعکس می‌کند.

از آنجایی که ممکن است در رسیدگی به یک پرونده قضایی، پرونده از یک شعبه به شعبه دیگری ارسال شود، علاوه بر شماره 16 رقمی پرونده، یک ردیف فرعی نیز تخصیص داده می‌شود که نشان می‌دهد این پرونده مربوط به کدام شعبه است.

اولین بار ردیف فرعی یک (1) به پرونده تخصیص داده می‌شود و اگر پرونده به شعبه دیگری ارسال شد، ردیف فرعی دو (2) تخصیص داده می‌شود.

هزینه هایی که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی دریافت می شود شامل دو بخش است که هزینه های دادرسی و هزینه دفتر را در بر می گیرد. هزینه دادرسی بر اساس قوانین سالانه و قوانین بودجه کشور و بعضی مقررات دیگر تعریف می شود که همه ساله به صورت مشخص ابلاغ و مستقیما به خزانه کشور واریز می شود. هزینه دفتر در غالب تعرفه ای است که هر ساله از طرف قوه قضائیه و به طور مشخص از طرف معاونت فناوری و آمار قوه قضائیه تعیین و بر اساس شاخص های موجود به دفاتر ابلاغ می شود. دفاتر هیچ گونه دخالتی در کم یا زیاد شدن تعرفه ندارند؛ به دلیل اینکه هزینه ها به صورت سیستمی محاسبه و به صورت الکترونیکی از مراجعه کنندگان دریافت می شود.

 • منبع
 • adliran.com
 • farsnews.ir
 • yjc.ir
 • باشگاه خبرنگاران جوان
 • فارس نیوز
 • عدل ایران
 • صلح مرجع حقوقی ایران

  دیدگاه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید