امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 280631
۲۰۹
۱
۰
نسخه چاپی

برای کارگران مهاجر آسیایی، گرمای شدید "مسئله مرگ و زندگی" است

برای کارگران مهاجر آسیایی، گرمای شدید "مسئله مرگ و زندگی" است

اواسط بعد از ظهر یک شنبه طوفانی بود که راج، کارگری از شمال غربی هند، در حالی که کیسه های سنگین مخلوط بتن و ماسه را در یک سایت ساخت و ساز در مرکز شهر سنگاپور می برد، دچار سرگیجه شد.

دما به 34 درجه سانتیگراد (94 درجه فارنهایت) رسیده است، اما راج با وجود گرما ادامه داد و به زودی دچار سردرد شد. در عرض چند دقیقه، او به زانو افتاد و استفراغ کرد.

راج گفت: من احساس ضعف شدیدی می کردم. سرم می چرخید.

راج 32 ساله پدر 2 فرزند در میان میلیون‌ها کارگر مهاجر در آسیا است که در کارگاه‌های ساختمانی، کشتی‌سازی، معادن، کارخانه‌ها، مزارع و مزارع کار می‌کند و کارشناسان می‌گویند به دلیل قرار گرفتن طولانی‌مدت در فضای باز و در معرض گرما و رطوبت زیاد، آسیب‌پذیر هستند.

راج که تنها با نام کوچکش شناسایی می شود، گفت: گرما مرا می ترساند. او از واکنش شرکت خود و همچنین مقامات سنگاپور برای صحبت در مورد شرایط کاری خود می ترسد.

من چاره ای ندارم. من باید برای خرج خانواده کار کنم.

برای سال‌ها، دانشمندان هشدار می‌دادند که بحران آب و هوا باعث تشدید آب و هوای شدید و مرگ‌بارتر و تکرار آن می‌شود. در حال حاضر، بسیاری از نقاط جهان سطوح خطرناک گرما را تجربه می کنند.

کشورهایی از جمله ایالات متحده، بریتانیا، پرتغال، فرانسه و چین اخیراً هشدارهای گرمای شدید صادر کرده‌اند و دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که دماهای بالاتری نیز در راه است.

رادیکا خسلا دانشیار دانشکده سرمایه گذاری و محیط زیست دانشگاه آکسفورد گفت: دیدن رخدادها به شیوه ای که علم پیش بینی کرده است، دردسرساز بوده است. ما شاهد تعداد درختان کمتر و مناطق بتنی بیشتر هستیم که منجر به افزایش تنش گرمایی، به ویژه در جوامع آسیب‌پذیر می‌شود. واضح است که ما گوش نداده‌ایم و سازگار نشده‌ایم.

برای کارگران مهاجر آسیایی، گرمای شدید "مسئله مرگ و زندگی" است

مکان های کمی برای فرار از گرما

در طول موج های گرمای اخیر، دولت ها و نهادهای جهانی مانند سازمان ملل به مردم توصیه کردند برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با گرما در خانه بمانند و تهویه مطبوع را روشن کنند.

اما این توصیه برای کارگران مهاجر و سایر کارگرانی که به فناوری خنک کننده دسترسی ندارند، غیرممکن است.

اندی هال، محقق بریتانیایی و متخصص حقوق کارگران مهاجر، گفت: کارگران مهاجر اغلب از اکثر مکالمات جهانی درباره بحران آب و هوا حذف و فراموش می شوند، حتی اگر آنها به وضوح یکی از آسیب پذیرترین گروه های در معرض خطر باشند.

هال بر نگرانی های مشترک بسیاری از کارگران مهاجر در سایت های ساختمانی در کشورهایی مانند سنگاپور و مالزی تاکید کرد که می گویند با وجود گرمای شدید همچنان مجبور به کار در فضای باز هستند.

هال گفت که آنها گفتند که به دلیل قوانینی که مالکان و مستاجران ورود آنها را ممنوع می کنند و برای جلوگیری از شکایت از سوی مردم، اجازه ورود به اکثر فضاهای عمومی دارای تهویه مطبوع مانند مراکز خرید و سایر ساختمان ها را ندارند. او افزود، در عوض، آنها با استراحت در پارک ها یا زیر درختان، پل ها و بزرگراه ها از گرما فرار می کنند.

آنها به دلیل محدودیت های سیستمیک و همچنین تبعیض نمی توانند از این (راه حل های هوای خنک) بهره مند شوند. هال گفت: "این ناامیدکننده است. عدم رفاه آنها در بحران گرما ادامه دارد و باید موضوع بزرگتری برای بحث باشد.

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض گرما در سایر کشورهای آسیایی مانند هند نیز مشکلی است که در ماه می به دلیل استرس گرمایی کشاورزان و کارگران و تایلند که به گفته فعالان برش‌زننده نیشکر به دلیل کار طولانی مدت در مزارع، عملکرد محصولات کشاورزی به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

احناف، کارگری از بنگلادش، گفت که روزهای کاری طاقت‌فرسا 12 ساعته را در مزرعه نخل‌های روغنی در جنوب مالزی تحمل می‌کند و به دنبال آن شب‌های گرم و بی‌خوابی را در یک اتاق خوابگاهی شلوغ و با تهویه ضعیف که با هفت مرد دیگر زندگی می‌کند، می گذراند.

او نیز مانند راج، تنها از یک نام استفاده می‌کند، زیرا از عواقب احتمالی کارفرما و دولت مالزی برای شکایت از شرایط کاری خود می‌ترسد. او می‌گوید: «تمام روز کار کردن خسته‌کننده است، اما خوابیدن و استراحت در شب نیز وقتی شلوغ و گرم است، سخت است».

جیسون لی کای وی از دانشکده پزشکی یونگ لو لین، دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) گفت که عدم دسترسی به سیستم های خنک کننده مناسب مانند تهویه مطبوع برای بسیاری از کارگران مهاجر "مسئله مرگ و زندگی" است. او گفت: اگر شرایط کار و زندگی آنها بهبود نیابد، ممکن است بهای زیادی با جان خود بپردازند.

لی، همچنین مدیر مرکز عملکرد و مقاومت حرارتی گفت: راه‌حل‌هایی از سوی شرکت‌هایی که کارگران مهاجر را استخدام می‌کنند، مانند اجرای تعطیلات مناسب در گرم‌ترین زمان روز برای محافظت از سلامت و ایمنی کارگران وجود دارد. او گفت: اما در پایان کار، کارفرمایان باید متقاعد شوند که سلامت و بهره وری (کارگران مهاجر) را می توان در کنار هم به دست آورد - نه یکی یا دیگری.

مشکل این است که بسیاری از این سایت های کاری این راه حل ها را به کارگران ارائه نمی دهند.

جولووان وام، فعال برجسته حقوق کارگران مهاجر سنگاپور، گفت که دولت در طلسم داغ اخیر «دستور توقف کار» را برای کارگران مهاجر وضع نکرده است. وام گفت: بنابراین شرکت‌ها همچنان می‌توانند اصرار کنند که کارگرانشان حتی زمانی که دما بالاتر از حد نرمال است به کار خود ادامه دهند.

او افزود که گرما همیشه یک مسئله برای کارگران مهاجر و همچنین کارگران خانگی در شهر بوده است. او گفت: آنها در مورد شرایط وحشتناک زندگی و کار به دلیل گرما صحبت نمی کنند زیرا می ترسند. آنها ادامه می دهند زیرا در پایان روز، شغل آنها بسیار مهم است و آنها نمی توانند کار خود را از دست بدهند.

لی، مالک یک شرکت ساختمانی در سنگاپور، به سی ان ان گفت که بسیاری از کارگران مهاجر او "به شدت تحت تاثیر گرما" قرار گرفته اند. او گفت که به آنها استراحت های مناسب داده شد، اما همچنان به پروتکل های رسمی دیگر مانند پوشیدن تجهیزات ایمنی سنگین مانند کلاه ایمنی و چکمه های لاستیکی ضخیم که مقادیر زیادی گرما را به ذخیره می کند، ملزم هستند.

لی، که از ترس پیامدهای دولتی نمی‌خواست نام کاملش منتشر شود، گفت: «گرما از بین نمی‌رود و این بر بهره‌وری کلی تأثیر می‌گذارد - اما هنوز پروژه‌های ساختمانی برای تکمیل داریم.

وزارت نیروی انسانی سنگاپور در یک گزارش رسمی در مورد استرس گرمایی محل کار، اقداماتی از جمله سازگاری کارگران با آب و هوای محلی از طریق تنظیم بار کاری و نظارت بر کارگران برای علائم اولیه استرس گرمایی را توصیه کرد.

این وزارتخانه در این گزارش گفته است که کار در هوای گرم و مرطوب سنگاپور، کارگران را در معرض افزایش خطر آسیب های ناشی از گرما قرار می دهد. کارفرمایان موظفند تا حد امکان اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمن بودن محیط کار و بدون خطر برای ایمنی و سلامت کارکنان خود انجام دهند.

سخنگوی این وزارتخانه به سی‌ان‌ان گفت که شرکت‌هایی که کارگران مهاجر را استخدام می‌کنند موظفند در دوره‌های گرمای بیش از حد شرایط را رعایت کنند و در صورت عدم رعایت قانون ایمنی و بهداشت محیط کار، تحت اقدامات اجرایی قرار خواهند گرفت.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید