امروز: یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 276753
۴۲۸
۱
۰
نسخه چاپی

سینک ظرفشویی قلب آشپزخانه است؛ بهداشت سینک ظرفشویی را جدی بگیرید

می‌گویند آشپرخانه قلب خانه است اما اگر دقیق شویم می‌بینیم که از تمام فضای آشپزخانه، این سینک ظرفشویی است که نقش مهمی در بهداشت و سلامت افراد خانواده بازی می‌کند

سینک ظرفشویی قلب آشپزخانه است؛ بهداشت سینک ظرفشویی را جدی بگیرید

طریقه تمیز کردن سینک ظرفشویی

می‌گویند آشپرخانه قلب خانه است اما اگر دقیق شویم می‌بینیم که از تمام فضای آشپزخانه، این سینک ظرفشویی است که نقش مهمی در بهداشت و سلامت افراد خانواده بازی می‌کند؛ آن هم به این خاطر که سینک ظرفشویی برخلاف اسمش تنها برای شستن ظرف‌ها استفاده نمی‌شود، شستن دست‌ها، میوه و سبزی، پاک کردن گوشت، مرغ و ماهی و گاهی شستن کهنه و زمین شو!

یک آشپزخانه باید سینکش تمیز و براق باشد کهنه بودن و قدیمی بودن آن چندان مهم نیست ولی باید تمیز باشد، چون بیشتر کارهای آشپزخانه در سینک انجام می شود. بیشتر کارهای آشپزخانه در سینک انجام می شود، پس نظافت آن خیلی مهم است باید آن را تمیز نگه داریم.

در این بخش طریقه تمیز کردن سینک ظرفشویی را شرح می دهیم.

هر چیزی که در آشپزخانه اتفاق بیفتد به ظرفشویی نیز مربوط می شود. آشپزی، تمیز کردن، کاردستی های بچه ها، و هر چیز دیگر در بخشی از کار نیازمند سینک ظرفشویی است. به همین خاطر سینک همیشه در معرض لکه های مختلف قرار دارد.برای شستن و تمیز کردن سینک ابتدا باید لکه های آن را به وسیله اسکاج ضخیم و شوینده های مانند چند منظوره ها و یا سفید کننده برطرف کرد. سپس آبکشی نمود.

برای ضد عفونی کردن سینک پس از شستشو راه آب آن را ببندید و سینک را از آب گرم پر کنید. داخل آب یک قاشق مایع سفید کننده بریزید و اسفنجی را بدان آغشته کنید و روی شیر ها و دیگر قسمت های سینک که بیرون از آب است بکشید . اجازه دهید 5 دقیقه باقی بماند. سپس سینک را آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شود.

برای اینکه دفعه های بعدی راحت تر لکه ها را برطرف کنید یک بسته جوش شیرین زیر سینک نگهداری کنید تا هر موقع سینک لکه شد به سرعت آن را روی لکه بپاشید، با دستمال پاک کنید و سپس آبکشی کنید. جوش شیرین علاوه بر برطرف نمودن لکه بود بد ناشی از آن را نیز از بین می برد.

سینک هایی که از جنس استیل ضد زنگ هستند معمولا خراش بر می دارند و این خراش ها جای مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروبها است برای پاک نمودن آنها از پودرهای مخصوص سطوح استیل استفاده کنید.

سینک ظرفشویی قلب آشپزخانه است؛ بهداشت سینک ظرفشویی را جدی بگیرید

توصیه هایی برای رعایت بهداشت سینک ظرفشویی

- گوشت خام مرغ، ماهی، گاو، گوسفند و... منبع آلودگی‌های میکروبی هستند بنابراین اگر آنها را روی سینی سینک تمیز می‌کنید حتما بعد از اتمام کارتان وسایل و سینک را خوب با آب گرم و مواد ضدعفونی‌کننده بشویید یا اگر تخته یا چاقویتان در ظرفشویی جا می‌شوند آنها را در ماشین ظرفشویی بشویید.

- بهتر است اگر سینک‌تان ۲ کاسه است یکی از کاسه‌ها را برای شست‌وشوی مواد خام از قبیل فرآورده‌های گوشتی و میوه و سبزی بگذارید و دیگری را برای شستن ظرف‌ها.

- اگر از محیط‌های آلوده مثل دستشویی، محیط‌های عمومی مثل بیمارستان یا اتوبوس و... آمده‌اید دست‌هایتان را در سینک دستشویی بشویید.

- بعد از هر بار شست‌وشوی مواد خام (گوشت یا میوه و سبزی) یا ظرف‌های کثیف حتما سینک را با آب گرم و مواد ضدعفونی‌کننده بشویید.

- به هیچ‌وجه لباس زیر، لباس بچه یا کهنه گردگیری یا زمین‌شو را در ظرفشویی تمیز نکنید.

- برای تمیز کردن سینک و ظرف‌ها اسکاچ (اسفنج) جداگانه‌ای داشته باشید و بعد از هربار مصرف آن را خوب تمیز کنید و حتی‌الامکان در آفتاب خشک کنید.

  • منبع
  • ویستا
  • دکتر سلام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید