امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 264992
۷۸۵۱
۲
۰
نسخه چاپی

وکیل استعفای خود را به دادگاه و موکل اطلاع ندهد

وکیل استعفای خود را به دادگاه و موکل اطلاع ندهد

وکیل استعفای خود را به دادگاه و موکل اطلاع ندهد

مواد مرتبط با موضوع

ماده 36 قانون وکالت مصوب 1315:در صورتی که وکیل بخواهد از وکالت استعفا نماید باید قبلا" طوری به موکل و محکمه اطلاع دهد که موکل بتواند وکیل دیگری در موقع برای خود معین و به محکمه معرفی کند.

ماده80 آئین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ((درموارد ذیل متخلف به مجازات انتظامی درجه 4 محکوم می شود:.......... بند5-در صورتی که استعفاءخود را از وکالت به موکل و دادگاه اطلاع ندهد یا وقتی اطلاع دهد که موکل مجال کافی برای تعیین وکیل دیگر و معرفی به دادگاه نداشته باشد))

ماده39 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب درامور مدنی: ((در صورتی که وکیل استعفای خود را به دادگاه اطلاع دهد، دادگاه به موکل اخطار می کند که شخصا" یا توسط وکیل جدید، دادرسی را تعقیب نماید و دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدیدحداکثر به مدت یک ماه متوقف می گردد. وکیلی که دادخواست تقدیم کرده در صورت استعفا مکلف است آن را به اطلاع موکل خود برساند و پس از آن موضوع استعفای وکیل و اخطار رفع نقص توسط دادگاه به موکل ابلاغ می شود ، رفع نقص به عهده موکل است . ))

ماده43 قانون فوق الذکر:((عزل یا استعفا وکیل یا تعیین وکیل جدید باید در زمانی انجام شود که موجب تجدید جلسه دادگاه نگردد ، در غیر اینصورت دادگاه به این علت جلسه را تجدید نخواهد کرد.)

ماده 45 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب د رامور مدنی: ((وکیلی که در وکالتنامه حق اقدام یا حق تعیین وکیل مجاز دردادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور را داشته باشد، هرگاه پس از صدور رای یا درموقع ابلاغ آن استعفا و از رویت رای امتناع نماید، باید دادگاه رای را به موکل ابلاغ نماید در این صورت ابتدای مدت تجدیدنظر و فرجام ، روز ابلاغ به وکیل یادشده محسوب است مگر اینکه موکل ثابت نماید از استعفاء وکیل بی اطلاع بوده در این صورت ابتدای مدت از روز اطلاع وی محسوب خواهد شد و چنانچه از جهت اقدام وکیل ضرر و زیانی به موکل وارد شود ، وکیل مسئول می باشد درخصوص این ماده ، دادخواست تجدیدنظر و فرجام وکیل مستعفی قبول می شودو مدیر دفتر دادگاه مکلف است به طور کتبی به موکل اخطار نماید که شخصا" اقدام کرده یا وکیل جدید معرفی کند و یا اگر دادخواست ناقص باشد ، نقص آنرا برطرف نماید))

فلسفه تاسیسی این تخلف انتظامی آن است که وکیل باعث اطاله دادرسی نگردد که اگر با قصد و سوء نیت مرتکب این عمل شود ، وفق بند 9 از ماده 80 به مجازات انتظامی درجه 4 محکوم می گردد ؛ ((در صورتی که برای تطویل دادرسی به وسیله خدعه آمیز از قبیل رد دادرس یا داور یا استعفا از وکالت و قبول مجدد وکالت متوسل شود)) لذا اینکه وکیل استعفا خود را به موقع به موکل و دادگاه اطلاع ندهد باعث اضرار موکل و طرف مقابل خواهد شد ، همانگونه که در فصول قبلی اشاره شد((عدم اقدام به موقع موکل د راعلام وکالت و طرح دعوی درخصوص مورد وکالت)) می تواند باعث اطاله نتیجه گیری موکل و از موارد تخلف انتظامی محسوب گردد . لذا قانونگذار با تصویب این ماده به اهمیت موضوع بیشتر تاکید داشته و قصد داشته است بدینوسیله از اضرار به موکل و طرف مقابل موکل جلوگیری نماید . حتی وکیل در این خصوص مسئولیت مدنی نیز خواهد داشت و باید پاسخگوی موکل خود باشد . لذا همکاران می بایست بسیار در این خصوص دقت نمایند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید