امروز: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 283890
۲۰۵
۱
۰
نسخه چاپی

مصرف آسپرین خطر سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد

مصرف آسپرین خطر سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد

سرطان تخمدان یک نوع سرطان بسیار کشنده است که می‌تواند توسط چندین عامل ژنتیکی ایجاد شود. یک مطالعه اخیر بررسی کرده که آیا آسپرین نقشی در کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان دارد یا خیر. به ویژه در زنانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به سرطان تخمدان را دارند.

همان طور که می‌دانید آسپرین برای درمان چیزهای زیادی از تب، سردرد، درد قاعدگی، دردهای عضلانی و دندان درد گرفته تا دردهای مرتبط استخوانی استفاده می‌شود. همچنین آسپرین نقش پیشگیرانه در برابر حمله قلبی و سکته مغزی دارد. اما استفاده روتین از آن باید با توجه به عوارض جانبی احتمالی آن مانند خونریزی معده و سکته سنجیده شود.

سرطان تخمدان هشتمین سرطان شایع در زنان است. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی تحقیقات سرطان ، در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۰۷ هزار مورد مرگ ناشی از سرطان تخمدان در سراسر جهان ثبت شده است. خطر ابتلا به سرطان تخمدان با افزایش سن، سابقه خانوادگی و وجود جهش‌های ژن حساسیت به سرطان سینه (BRCA) افزایش می‌یابد.

محققان استرالیایی و بین‌المللی اخیراً متاآنالیز هشت مطالعه را بررسی کردند تا تعیین کنند که آیا مصرف روزانه یا تقریباً روزانه به مدت شش ماهه آسپرین خطر سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد یا خیر.

محققان قبلاً بررسی کرده بودند که زنانی که آندومتریوز، چاقی، سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان دارند یا حامله نشده‌اند و در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان هستند، از مصرف مکرر آسپرین سود می برند یا خیر. آنها دریافتند که مصرف مکرر آسپرین با کاهش ۱۳ درصدی خطر سرطان تخمدان مرتبط است.

اما در تحقیق جدید، نقش پیشگیرانه آسپرین در زنانی که حساسیت ژنتیکی داشتند، می‌خواست بررسی شود. این استعداد ژنتیکی سرطان تخمدان با استفاده از یک نمره پلی ژنیک (PGS) مرتب شد، که نشان دهنده تعداد ژن‌های مستعدکننده به سرطان یک فرد بود.

بر این اساس، داده‌های ۴۴۷۶ بیمار مبتلا به انواع مختلف سرطان تخمدان (به جز سرطان تخمدان مخاطی) با اطلاعات ۶۶۵۹ فردی که سرطان نداشتند مقایسه شد.

نتیجه نهایی این بود که مصرف مکرر آسپرین باعث کاهش ۱۳ درصدی سرطان تخمدان در این افراد هم می‌شود.

پس حساسیت ژنتیکی به سرطان تخمدان اثر محافظتی مصرف مکرر آسپرین را کاهش نمی‌دهد و آسپرین همچنان یک داروی مهم در مبارزه با سرطان تخمدان است.

  • منبع
  • یک پزشک

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید