امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 270254
۴۳۹
۱
۰
نسخه چاپی
در پی جنجال‌های اخیر در روابط واشنگتن-مسکو

سفیر آمریکا در روسیه استعفا کرد

استعفای هانتسمن پس از آن صورت گرفته است که اخباری منتشر شد مبنی بر آنکه هفته گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه طی یک تماس تلفنی در خصوص لزوم تعیین یک سفیر جدید آمریکا در مسکو با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند

سفیر آمریکا در روسیه استعفا کرد

پایگاه خبری حقوق نیوز

به گزارش فارس،‌ در پی جنجال‌های اخیر در روابط واشنگتن-مسکو، جان هانتسمن سفیر آمریکا در روسیه نیز استعفای خود را به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد.

روزنامه انگلیسی سان در این خصوص گزارش کرد، استعفای هانتسمن پس از آن صورت گرفته است که اخباری منتشر شد مبنی بر آنکه هفته گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه طی یک تماس تلفنی در خصوص لزوم تعیین یک سفیر جدید آمریکا در مسکو با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سفیر آمریکا در روسیه رابطه چندان خوبی با دولت مسکو نداشته است و در نامه استعفای خود از ترامپ خواسته است تا مقابل پوتین بایستد و به وی اعتماد نکند.

هانتسمن در نامه خود به ترامپ نوشت: در روزهای پیش رو، باید همچنان روسیه را برای رفتارهای تهدیدآمیزش علیه ما و همپیمانانمان مسئول و پاسخگو بدانیم.

وی اعتراف کرد که دو کشور آمریکا و روسیه گرچه منافع مشترکی با یکدیگر دارند اما اختلافاتی دارند که سازش در خصوص آنها امکانپذیر نیست.

طبق این گزارش، استعفای هانتسمن از تاریخ 3 اکتبر (11 مهرماه) اجرایی می‌شود و ظاهراً وی قصد دارد به زادگاه خود یعنی ایالت یوتا بازگردد و در رقابت‌های فرمانداری شرکت کند.

روابط مسکو و واشنگتن از آغاز به کار ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، دستخوش یکسری فراز و فرودهایی شده است و بعد از پیروزی ترامپ، بسیاری از مقامات آمریکایی از جمله‌ دموکرات‌ها، روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا متهم کردند که مسکو تمامی این ادعاها را رد کرده است.

روز جمعه هفته گذشته نیز، علیرغم مخالفت‌های بین‌المللی، واشنگتن از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه (INF) خارج شد و پس از آن «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بر لزوم استقرار فوری موشک‌های میان‌برد واشنگتن در آسیا تأکید کرد که با مخالفت شدید پکن روبرو شد.

هوآ چونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات رئیس پنتاگون، به آمریکا هشدار داد: چین همینطور بدون حرکت نمی‌نشیند و شاهد به خطر افتادن منافعش باشد. بعلاوه آنکه ما به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم در نزدیکی ما آتش‌افروزی کند و تمامی اقدامات لازم را برای حفظ منافع امنیت ملی خود، به کار می‌گیریم.

انتهای پیام

  • منبع
  • فارس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید