امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 287156
۱۶۰
۱
۰
نسخه چاپی

طلاق توافقی و نکات مهم آن

طلاق؛ واژه‌ای که متأسفانه این روزها بسیار نام آن را می‌شنویم. کمتر کسی است که با این موضوع آشنا نباشد. طلاق درواقع به جدا شدن زن و شوهر از یکدیگر می‌گویند. طلاق در انواع مختلفی وجود دارد که هر یک از نمونه‌های آن، مراحل و شرایط خاصی دارد.

طلاق توافقی یکی از مدل‌های طلاق بوده که در طی آن، زوج و زوجه با توافق به زندگی مشترک خود پایان می‌دهند. با توجه به اهمیت این نوع طلاق، ما تصمیم گرفتیم در این مطلب، اطلاعاتی درمورد این نوع طلاق در اختیار شما قرار دهیم.

طلاق توافقی و نکات مهم آن

طلاق توافقی چیست؟

این نوع طلاق همان‌طور که از نامش پیداست، طلاقی است که در آن زن و مرد در خصوص موارد مختلف به توافق می‌رسند و تصمیم به جدایی می‌گیرند. در طلاق‌های توافقی درواقع زن و شوهر با تفاهم به زندگی مشترک خود پایان می‌دهند. آن‌ها قبل از طلاق، درمورد تمامی حق و حقوق‌های غیرمالی و مالی مانند جهیزیه، نفقه، حضانت و غیره توافق کرده و سپس به دادگاه مراجعه می‌کنند. توافق زوجین برای دادگاه معتبر است و دادگاه حکم طلاق آن‌ها را با توجه به شرایط موجود صادر خواهد کرد.

در این نوع طلاق، درگیری‌ها و دعوا بین طرفین بسیار کمتر بوده و روند طلاق آن‌ها سریع‌تر طی خواهد شد. به همین علت این نوع طلاق را به‌عنوان یکی از ساده‌ترین انواع طلاق می‌شناسند. با وجود این، با داشتن یک وکیل خانوادهٔ حرفه‌ای، می‌توانید این امور را راحت‌تر انجام دهید. بنابراین اگر شما هم قصد انجام طلاق توافقی در فردیس را دارید، بهتر است به دنبال یک وکیل حرفه‌ای باشید تا با کمک او، بتوانید امور مربوط به طلاق را سریع‌تر انجام دهید.

مزایای داشتن وکیل طلاق توافقی

همان‌طور که اشاره کردیم، در این نوع طلاق، زن و مرد درمورد تمامی حق و حقوق موجود به توافق می‌رسند. اما گاهی یکی از طرفین به دلایل مختلف، درمورد مسائلی اشتباه توافق می‌کند. در چنین شرایطی داشتن یک وکیل حرفه‌ای، به شما کمک می‌کند تا توافقات اشتباه را انجام ندهید.

یک وکیل حرفه ای در فردیس به شما کمک می‌کند تا بتوانید مراحل درخواست این نوع طلاق را در مدت‌زمان کوتاهی انجام دهید. درواقع اگر شما می‌خواهید در فردیس امور مربوط به طلاق توافقی خود را انجام دهید، می‌توانید تمام امور را به یک وکیل خانواده در فردیس بسپارید. در این صورت نیاز به حضور زن و شوهر برای انجام مراحل نیز نخواهد بود.

یک وکیل حرفه‌ای تمام امور درخواست را خود انجام می‌دهد و زن و مرد تنها باید در جلسات مشاوره‌های اجباری حضور داشته باشند. در چنین شرایطی حضور یک وکیل می‌تواند از تنش و درگیری جلوگیری کند. اگر فکر می‌کنید که برای امور طلاق یا سایر امور حقوقی خود نیاز به وکیل دارید، می‌توانید با کارشناسان مجموعهٔ فروکیل مشورت کنید.

مزایای داشتن وکیل طلاق توافقی

نکات مهم درمورد طلاق توافقی

اگر شما هم جزو آن دسته از زوجینی هستید که می‌خواهید به دلایل مختلف به‌صورت توافقی از همسر خود جدا شوید، لازم است با برخی از نکات مهم درمورد این طلاق آشنا شوید:

 • اولین نکته‌ای که درمورد طلاق توافقی وجود دارد، پشیمانی است. در صورتی که طلاق به‌صورت رسمی ثبت نشده باشد، زوجین می‌توانند اظهار پشیمانی کنند. در صورتی که زوج یا زوجه در هر یک از مراحل انجام این طلاق و حتی بعد از رای دادگاه در دفتر اسناد رسمی حضور نیابد، امکان جاری شدن طلاق به‌صورت توافقی وجود ندارد.

 • یکی از مضرات این نوع طلاق، این است که اگر زوجین توافقات مالی را انجام داده باشند و پس از آن پشیمان شوند، در صورت ثبت شدن طلاق به‌صورت رسمی و گذشتن عده، امکان برگشت و پشیمانی وجود نخواهد داشت.

 • اگر این نوع طلاق در زمان عقد صورت گیرد، برای تعیین این‌که زوجه دوشیزه است یا خیر، باید به پزشکی قانونی برود.

 • در صورتی که درمورد حضانت فرزند توافق شده باشد و شرایط و مصلحت فرزند موجب تغییر شرایط شود، در این صورت الزامی به اجرای توافقات موجود در زمان طلاق به‌صورت توافقی نیست.

 • در این نوع طلاق خانم‌هایی که سن آن‌ها بالای ۵۰ سال داشته باشند، به دلیل یائسه شدن نیاز به انجام آزمایشات عدم‌بارداری ندارند.

 • اگر زن درمورد مهریه توافق کرده باشد، در دو حالت امکان رجوع ندارد: اول این‌که دوشیزه باشد، دوم این‌که یائسه باشد. در غیر این صورت می‌تواند در عدهٔ طلاق به آن بذل کرده خلف رجوع نماید.

 • اگر قصد انجام طلاق توافقی را دارید، باید بدانید که انجام مشاوره‌های قبل از طلاق ضروری است. ممکن است با شرکت در این جلسات، بتوانید مشکلات خود را رفع کنید.

 • زوجه برای انجام این نوع طلاق به رضایت پدر نیاز ندارد، حتی اگر باکره باشد.

طلاق توافقی و پرداخت مهریه

مهریه یکی از مهم‌ترین موضوعات طلاق است. به همین علت در بخش‌های قبل اشاره کردیم که برای انجام این طلاق، به سراغ یک وکیل خانواده در فردیس بروید تا او به شما کمک کند درست‌ترین تصمیم را درمورد مهریه بگیرید. برای این منظور می‌توانید با کارشناسان گروه وکلای فروکیل مشورت کنید. در این نوع طلاق باید شیوهٔ پرداخت مهریه، بخشیدن آن، مقدار بخشش، مقدار دریافت و تمام نکات لازم تعیین شود. زوجین باید در این خصوص به توافق برسند. در طلاق توافقی مهریه یکی از حالت‌های زیر را دارد:

 • حالت اول: زن تمام مهریه را بخشیده و مرد قبول کرده‌است.

 • حالت دوم: زن مقدار مشخصی از مهریهٔ خود را بذل کرده و زوج قبول کرده که باقی‌ماندهٔ آن را در تاریخ خاصی به زن پرداخت کند.

 • حالت سوم: تمام مهریه که در عقدنامه تعیین شده‌است، به زن پرداخت می‌شود.

 • حالت چهارم: مهریهٔ زن براساس توافق زوجین قسط‌بندی می‌شود و مرد باید در اقساط تعیین‌شده، مهریه را پرداخت کند.

هزینهٔ طلاق توافقی

یکی از دغدغه‌های مهم زوجین برای انجام این نوع طلاق، هزینهٔ آن است. هزینهٔ این طلاق شامل موارد زیر می‌شود که در صورت توافق طرفین، بین آن‌ها تقسیم خواهد شد:

 • هزینه‌های مربوط به تنظیم دادخواست؛

 • هزینه‌های مربوط به ثبت دادخواست و برگه‌های پیوست آن؛

 • هزینهٔ مربوط به پزشکی قانونی؛

 • هزینهٔ دادرسی؛

 • هزینهٔ مشاوره‌های خانواده؛

 • هزینهٔ ثبت نهایی طلاق در دفتر اسناد رسمی؛

 • دستمزد وکیل حرفه ای در فردیس.

جمع‌بندی

طلاق توافقی یکی از ساده‌ترین اشکال طلاق به‌شمار می‌رود. در این نوع طلاق، زن و مرد درمورد تمامی مسائل موجود به توافق رسیده‌اند و قصد دارند زندگی مشترک خود را پایان دهند. برای این‌که مراحل این طلاق را سریع‌تر و دقیق‌تر پیش ببرید، به شما توصیه می‌کنیم که یک وکیل طلاق توافقی در فردیس انتخاب کنید.

 • منبع
 • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید