امروز: جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 269471
۶۰۶
۱
۰
نسخه چاپی
مکاتبات

نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در مورد ملاقات وکلا با موکلین زندانی

نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در مورد ملاقات وکلا با موکلین زندانی

نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در مورد ملاقات وکلا با موکلین زندانی

تاریخ : 20/9/1379

حضرت آیت اله جناب آقای هاشمی شاهرودی ریاست محترم قوه قضاییه

احتراماً ماده 193 آیین نامه زندان ها مقرر داشته که وکلای دادگستری با داشتن وکالتنامه معتبر می توانند در صورت ضرورت به منظور حفظ حقوق موکلین زندانی خود با ایشان ملاقات کنند.قسمت اخیر ماده مذکور نیز برای کانون های وکلا حق احداث اتاق های ملاقات را در زندان ها به هزینه خود پیش بینی کرده است.

اتاق ملاقاتی که پیش از پیروزی انقلاب به هزینه کانون وکلای دادگستری مرکز در زندان قصر احداث و تجهیز شده بود به دلایل نامعلوم از تصرف و اختیار کانون خارج شده است و در سایر زندان ها هم محل مناسبی که در شأن وکلا و نیز زندان های جمهوری اسلامی ایران باد برای ملاقات وکلا با موکلین زندانی خود وجود ندارد.

در خصوص کیفیت ملاقات نیز مقامات مسئول با تفسیر مضیق ماده 193 و منحصر کردن حق ملاقات وکیل با موکل زندانی به پرونده خاص و زمان قطعی شده رای صادره از ملاقات وکلا با موکلین زندانی که رای صادره در مورد ایشان قطعی شده و در حال اجرا است ممانعت به عمل می آورند.

بنا به مراتب اولاً استدعا دارد مقرر فرمایند در مورد اعاده حقوق کانون در این خصوص اقدام یا ترتیب واگذاری محل مناسب دیگری در زندان قصر به این منظور داده شود.

ثانیاً آمادگی کانون وکلای مرکز برای احداث اتاق های ملاقات مناسب و در خور شأن کانون وکلا و قوه قضاییه جمهوری اسلامی در اجرای قسمت اخیر ماده 193 پیش گفته اعلام و استدعا می شود در خصوص واگذاری محل مناسب در داخل زندانها دستور مقتضی صادر فرمایید.

ثالثاً با توجه به عموم و اطلاق قسمت اول ماده 193 آیین نامه زندان ها مستدعی است مقرر فرمایند موجبات ملاقات وکلای دادگستری با موکلیت زندانی خود – بدون تقید به پرونده خاص- فراهم شود چه بدیهی است فرد زندانی ممکن است مسائل و دعاوی متعدد مدنی و کیفری غیر از موضوعی که به زندانی شدنش منجر شده داشته باشد.

با تقدم احترام مجدد

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز

سید محمد جندقی کرمانی پور

منبع: مجموعه کامل مقررات وکالت - دکنر نصرالله قهرمانی -ابراهیم یوسفی محله

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید