امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 282953
۱۱۶۶۴
۷
۰
نسخه چاپی

لخته خون گوشتی در پریودی: علل، علائم و راهکارهای مدیریت خونریزی

در دوران عادت ماهیانه و قاعدگی شاید شاهد لخته خون گوشتی در پریود مانند جگر سیاه و گوشت قرمز شده اید که باعث وحشت و ترس شما شده است. در ادامه علل و عوامل آن را برای همراهان بصورت ساده بیان می کنیم.

لخته خون گوشتی در پریودی: علل، علائم و راهکارهای مدیریت خونریزی

در دوران عادت ماهیانه و قاعدگی شاید شاهد لخته خون گوشتی در پریود مانند جگر سیاه و گوشت قرمز شده اید که باعث وحشت و ترس شما شده است. در ادامه علل و عوامل آن را برای همراهان بصورت ساده بیان می کنیم.

لخته خون گوشتی چیست‌؟

همانطور که میدانید در طول پریود، پوشش ضخیم رحم از بین می رود و اگر دوره سنگینی داشته باشید، خون با سرعت بیشتر خارج می شود.

لخته خون یک توده غلیظ و تیره رنگ خون عادت ماهیانه به شکل جگر سیاه است که از بدن شما خارج می شود. خارج شدن این لخته ها معمولا در دوران پریودی سنگین در چند روز اول رایج هستند.

شکل این لخته ها، مانند لکه های ژله مانند است که در قطعات و اندازه ها و رنگ های متفاوت از واژن خارج می شوند.

علل و عوامل لخته خون گوشتی در پریودی

درباره علل و عوامل لخته شدن خون باید گفت که عوامل متعددی دخیل می باشد که در زیر اشاره می کنیم:

احتمال بارداری

بارداری و مشکلات حاملگی، سقط جنین، و حاملگی های خارج رحمی ، از عوامل لختگی خون هستند.

عامل تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی باعث لختگی خون پریود میشود که به ۲ دوره کوتاه مدت و مزمن تقسیم میشود:

تغییرات هورمونی موقت: در تغییرات کوتاه مدت و موقت هورمونی، عواملی چون شکست در تخمک گذاری، کیست تخمدان و مصرف دارو باعث این حالت میشود که برای هر زن لخته شدن غیرعادی نیست و هر خانمی در دوره قاعدگی این حالت را تجربه کرده است

تغییرات هورمونی مزمن: تغییرات هورمونی مزمن به علل دوره یائسگی، بیماری مزمن، افزایش وزن و چاقی و لاغری و مصرف داروهای طولانی مدت مانند استروئیدها و یا شکست طولانی مدت در تخمک گذاری رخ میدهد.

تشکیل فیبروم و کیست ها

فیبروئید ها و فیبروم ها در داخل رحم تشکیل میشوند، گاهی اوقات آنها در یک ساقه رشد می کنند و باعث افزایش خونریزی و لخته شدن میشود

اختلال آدنوئیدوز

آدنوئدوز ، نوعی اختلال است که باعث کاهش توانایی انقباض فیبرهای عضلانی در دیواره رحم میشود که منجر به لخته شدن شود.

بزرگ شدن رحم

طبیعی است که پس از حاملگی چندقلو یا باردادی های متعدد، رحم بزرگتر شود و حفره ها گسترش یابد، که باعث جمع شدن خون قاعدگی و افزایش لختگی می شود.

رشد پولیپ ها رحمی

رشد پولیپ ها می تواند مانع از خروج خون در طول زمان های مختلف شود که همین علت باعث لخته خون گوشتی در پریود میشود

اختلال و انسداد جریان خروجی

گاهی اختلال در خروج مایع از رحم و انسداد باعث لختگی میشود. از جمله شایعترین شکل انسداد خروج پس از یائسگی، کاهش سطح هورمون ها است که بدون تحریک استروژن، کانال دهانه رحم ممکن است کوچک شود. این می تواند جریان خون را محدود کند.

آیا لخته خون گوشتی در پریود طبیعی هستند؟

جواب بله است. هر خانمی به طور معمول این حالت را در دوران عادت ماهیانه تجربه می کند.

درمان لخته خون گوشتی در پریودی

لخته شدن قاعدگی رایج است و نیازی به درمان بیشتر نیست. اگر احساس می کنید که مشکل غیر طبیعی دارید، به پزشک مراجعه کنید. اما بهترین راه برای کنترل لخته شدن خون این است که از یک محصول قاعدگی استفاده کنید که به شما کمک می کند تا بر قوام خون قاعدگی خود نظارت کنید، به عنوان مثال، فنجان قاعدگی. تامپون ها و پدها جریان خون را جذب می کنند.

آیا لخته شدن خون قاعدگی خطرناک است؟

لخته شدن خون در طول قاعدگی رایج است.

با این حال، خروج لخته های خون بزرگ نشانه ای از وجود مشکل است.

اگر دوره پریود سنگینی دارید، مثلا خیس شدن پد یا تامپون هر ساعت برای چند ساعت یا لخته شدن خون با پزشک خود مشورت کنید که ممکن است برای شما، آزمایش خون برای بررسی کم خونی، بیماری خونی که می تواند موجب احساس ضعف یا خستگی شود، و یا سونوگرافی از لگن را توصیه کند. احتمالا داروهای هورمونی برای تنظیم خونریزی شدید نیز تجویز می کند.

  • منبع
  • حرف تازه

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید