امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 281430
۱۷۰
۱
۰
نسخه چاپی

نکات مهم برای خرید چراغ مطالعه کارآمد

یک چراغ مطالعه شباهت زیادی به یک رفیق و همراه همیشگی دارد، چرا که اگر در انتخاب آن دقت نکنید ممکن است شما را نسبت به هدف اصلیتان که نوشتن، طراحی یا مطالعه و یا هر کار دیگری است، دلسرد کند. برعکس اگر مناسب ترین مدل را برای خود انتخاب کنید، همیشه انگیزه‌ای برای ادامه کار خواهید داشت.

نکات مهم برای خرید چراغ مطالعه کارآمد

راهنمای خرید چراغ مطالعه

فاکتورهایی که پیش از خرید چراغ مطالعه بایستی به آن‌ها توجه کنید:

1. اندازه چراغ مطالعه

بر اساس اصول راهنمای خرید چراغ مطالعه، قوانین خاصی در این رابطه وجود ندارد اما نکاتی وجود دارد که بر اساس تجربه آن را بیان می‌کنم. چراغ مطالعه شما می‌بایستی درخور و متناسب با میز تحریر یا میز کار شما باشد (البته قبلا در مطلبی جداگانه شما را با راهنمای خرید میز تحریر آشنا کرده‌ایم) به این صورت که با بزرگتر شدن میز می‌بایست چراغ مطالعه بزرگتری انتخاب نمایید. به عنوان یک قاعده کلی، ارتفاع مانیتور یا لپ تاپ خود را اندازه بگیرید، حال ارتفاع چراغ مطالعه باید تقریبا هم انداز این ارتفاع باشد.

خرید چراغ مطالعه

2. انواع چراغ مطالعه

شاید چراغ‌های مطالعه یکی از ساده‌ترین لوازم تحریر باشند اما گستر‌ه زیادی از استایل و طراحی را شامل می‌شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. به طور کلی چراغ‌های مطالعه بر اساس نوع گردنی به 7 دسته تقسیم می‌شوند:

الف) چراغ مطالعه با بازوی قابل تنظیم (Adjustable Arm)

منبع نور در این مدل از چراغ‌های مطالعه قابل جابجایی است و می‌توانید آن را نسبت به فضای کار خود دور یا نزدیک کنید و فوکوس نور را تنظیم نمایید. این مدل برای میزهای بزرگ مناسب‌تر است. این استایل از چراغ‌های مطالعه در بازار با اصطلاح چراغ مطالعه الاکلنگی یا چراغ مطالعه متحرک شناخته می‌شود.

چراغ مطالعه با بازوی قابل تنظیم

ب) چراغ مطالعه با گردنی انعطاف پذیر (Gooseneck)

نوع گردنی این چراغ‌ها به شکل گردن غاز است که منعطف بوده و به شما اجازه می‌دهد که منبع نور بچرخانید و آن را در موقعیت‌های مختلفی قرار دهید. این چراغ‌ها ظاهری عالی و مدرن دارند و بسیار کاربردی هستند.

چراغ مطالعه با گردنی انعطاف پذیر

ج) چراغ مطالعه کلیپسی (Clip-on)

همانگونه که از نام آن پیداست یک انبر یا گیره در پایه این چراغ تعبیه شده است تا به میز یا سطح کار شما متصل شود. چنانچه در محیط کار یا روی میز خود فضای زیادی ندارید این ابزار سبک و کوچک بسیار مفید است به نحوی که حتی در مواقعی که به آن احتیاج ندارید می‌توانید آن را در کشو نگهداری کنید.

چراغ مطالعه کلیپسی

د) چراغ مطالعه ذره بینی (Magnifying)

این چراغ مطالعه دارای یک ذره بین بوده و مناسب افرادی است که در حین انجام کاری با جزئیات زیاد در بازه زمانی طولانی هستند. مطابق با اصول راهنمای خرید چراغ مطالعه، این مدل مانع از خستگی چشم خواهد شد.

چراغ مطالعه ذره بینی

هـ) چراغ مطالعه بنکر (Banker)

یکی از جالب ترین مدل‌ها در راهنمای خرید چراغ مطالعه، چراغ مطالعه بنکر یا پیانویی است. ما این مدل کلاسیک را معمولا با قاب سبز رنگ، بزرگ و افقی، پایه برنجی و همچنین یک زنجیر به عنوان کلید خاموش و روشن می‌شناسیم.

چراغ مطالعه بنکر

و) چراغ مطالعه ارگانایزر (Organizer)

یکی دیگر از مدل‌های جذاب راهنمای خرید چراغ مطالعه، این ابزار هستند که دیگر یک چراغ مطالعه ساده نیستند و به پایه آن‌ها یک ارگانایزر (جاقلمی) جهت قرار دادن خودکار، مداد، خط کش، ماشین حساب و… افزوده شده است.

چراغ مطالعه ارگانایزر

ز) چراغ مطالعه درختی (Tree / Multi-arm)

یک چراغ مطالعه چند شاخه با بازوهای چندگانه است که علاوه بر استایل شیک، چندین منبع نور دارند که هم در جهات مختلف و هم در یک جهت متمرکز خواهند شد.

چراغ مطالعه درختی

3. انواع نوردهی و روشنایی

منابع نور در چراغ‌های مطالعه گستره متنوعی را شامل می‌شوند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. این فاکتور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که در صورتی که انتخاب خوبی داشته باشید، از آسیب زدن به چشم جلوگیری خواهد کرد. توجه داشته باشید که با افزایش عمر، چشم‌های شما نور بیشتری احتیاج خواهند داشت. نکات زیر را بخوانید، لامپ‌هایی با توان مصرفی متفاوت انتخاب کنید و یا مدل هایی را برگزینید که قابلیت کنترل سطوح نور را داشته باشد.

الف) لامپ‌های ال ای دی‌ (LED)

این نوع از لامپ‌ها، نوری درخشان، خالص، شفاف و بی رنگ تولید می‌کنند. میانگین عمر این لامپ‌ها 25 هزار ساعت بوده و در ساخت آن‌ها از جیوه استفاده نشده است. در صورت استفاده از این لامپ‌ها، شما به یک ال ای دی 6 تا 8 واتی احتیاج خواهید داشت. در اینصورت تا 84 درصد شاهد صرفه جویی در مصرف انرژی خواهید بود.

ب) لامپ‌های فلورسنتی (CFL)

این لامپ‌ها نوری شبیه به نور طبیعی روز تولید می‌کنند که نرخ کنتراست بالایی دارد. میانگین عمر این لامپ‌ها 8 هزار ساعت است. یک لامپ 13 تا 15 واتی مناسب چراغ‌های مطالعه است. با استفاده از این مدل می‌توانید تا 75 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. گفتنی است که این لامپ‌ها از بخار جیوه استفاده می‌کنند از این رو در هنگام استفاده، به سلامتی و پس از آن به محیط زیست آسیب می‌رسانند.

ج) لامپ‌های رشته‌ای (Incandescent)

این لامپ‌ها سطوح یکنواختی از رنگ‌ها را تولید می‌کنند. میانگین عمر این مدل از لامپ‌ها از همه کمتر و در حدود 1200 ساعت است. گفتنی است که توان مصرفی آن‌ها 60 وات است. این نوع از لامپ‌ها بیشتر برای مصارف روشنایی محیطی کاربرد دارند و بهتر است به منظور مطالعه از آن‌ها استفاده نشود.

انواع نوردهی و روشنایی

4. روشنایی و توان نور

به جهت آشنایی بیشتر با این مبحث بهتر است با چند مولفه آشنا شوید:

شمعی را در اتاق کاملا تاریک تصور کنید، نوری که این شمع تولید می‌کند حدودا به میزان 1 لومِن (Lumens (lm)) است. چنانچه یک لومن نور به دیواری به مساحت 1 متر مربع در فاصله 1 متری شمع بتابد، نوری که سطح را پوشش می‌دهد برابر 1 لوکس (lux) خواهد بود. این مولفه وسیله‌ای برای سنجش میزان روشنایی است. واحد دیگری که برای سنجش شدت نور بکار می‌رود فوت کندل (Foot Candles (FC)) است که میزان تابش یک شمع به یک سطح 1 فوت مربعی از فاصله 1 فوتی را نشان می‌دهد. گفتنی است که 1 فوت کندل برابر است با 10.76 لوکس.

برای این که موضوع را بهتر درک کنید باید بدانید که یک لامپ 10 واتی در مقایسه با یک لامپ 8 واتی، همیشه نور بیشتری تولید نخواهد کرد. از این رو وات معیار خوبی برای تشخیص میزان روشنایی نیست و مولفه‌های بالا تعریف شده‌اند. به طور خلاصه هر لامپی که لومن بیشتری داشته باشد، نور بیشتری منتشر خواهد کرد. به جدول زیر توجه نمایید:

روشنایی و توان نور

می‌بینید که لامپ‌های ال ای دی با توان مصرفی کمتر، میزان روشنایی بیشتری را در ارائه می‌دهند. در ادامه این راهنمای خرید چراغ مطالعه خواهم گفت که چه میزان روشنایی برای شما مناسب خواهد بود.

روشنایی و توان نور

5. دمای رنگ (Color temperature)

پارامتری است که میزان سردی یا گرمی یک نور سفید را نشان می‌دهد و آن را با واحد کلوین (K) نمایش می‌دهند. هر چه میزان کلوین منبع نور بیشتر باشد، نور به سمت سردی رفته و طیف رنگ آبی بیشتر نمایان خواهد شد. اما این موارد چرا مهم هستند؟ در پاسخ شما باید بگویم که سردی یا گرمی نور بر روی جو پیرامون شما تاثیر می‌گذارد.

نورهای گرم تسکین دهنده و آرامش بخش هستند، این در حالی است که نورهای سرد مغز را تحریک کرده و بهره وری را افزایش خواهند داد. بنابراین چنانچه قصد خرید یک چراغ مطالعه برای یک محیط کاری (اعم از نوشتن، خواندن، طراحی و…) را دارید، راهنمای خرید چراغ مطالعه به شما پیشنهاد می‌کند که لامپ‌هایی با واحد کلوین بالاتر (حداقل 4000 کلوین) را انتخاب نمایید تا روشنایی بهتر و موثرتری را داشته باشید و چشمان شما کمتر آسیب ببینند.

دمای رنگ

6. ملاحظات خاص در هنگام خرید چراغ مطالعه

الف) ناحیه کاری

مشخصا چراغ‌های مطالعه بلندتر، ناحیه بیشتری را روشن خواهد کرد. بنابراین پیش از خرید اطمینان حاصل کنید که چقدر از ناحیه کاری یا میز شما نیاز به روشنایی دارد. اگر میزهای بزرگتری دارید، به یک چراغ بلندتر و البته از نوع الاکلنگی نیاز خواهید داشت.

ب) جهت و موقعیت

چنانچه قرار است چراغ مطالعه خود را با هم اتاقی خود، شریک شوید یا برای کارهای متفاوت نیاز به شدت نور متفاوت دارید، باید از یک چراغ مطالعه منعطف استفاده کنید.

ج) میزان و شدت نور

بهترین چراغ مطالعه، مدلی است که متناسب با سن و البته نوع کار شما، نور کافی ساطع کند تا چشم شما خسته نشود. در همین راستا شدت نور باید به اندازه‌ باشد اما نه در جهتی که برای شما مزاحمت ایجاد کند. بنابراین به طور کلی ارتفاع قابل تنظیم در کنار لامپ‌های ال ای دی پیشنهاد ایده آلی هستند. به منظور این که میزان نور متناسب با چشمان خود در حین مطالعه یا استفاده از رایانه را بیابید بهتر است از جدول زیر استفاده نمایید.

بهترین نور برای چشم‌ها با توجه به شرایط سنی

بهترین نور برای چشم‌ها با توجه به شرایط سنی

  • منبع
  • ستاره

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید