امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 280797
۱۹۸
۱
۰
نسخه چاپی

نکات مهم در مورد طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن

ازدواج چیزی نیست که همیشه نتیجه مطلوب هر دو طرف را داشته باشد. گاهی نیز ممکن است زن و مرد به این نتیجه برسند که اصلا مناسب هم نیستند و در این مورد هم طبیعی است که یکی از آن‌ها اقدام به دادن دادخواست طلاق کند.

در اسلام حق طلاق برای خانم‌ها پیش‌بینی نشده است و این مرد است که می‌تواند در هر زمانی خواست همسر خود را طلاق بدهد. نظام حقوقی ایران نیز قواعد خود را از شرع اسلام گرفته است و به همین دلیل زن حق طلاق ندارد مگر در شرایط به خصوصی.

اگر زنی پس از دادن دادخواست طلاق نتواند آن شرایط به خصوص را ثابت کند، دادخواست او رد خواهد شد. این در حالی است که اصولا مردان نیازی به ارائه دلیل به دادگاه ندارند و این حق را دارند که هر زمان مایل بودند همسر خود را طلاق دهند.

حال اگر زنی بخواهد طلاق بگیرد باید وجود شرایط مخصوصی را ثابت کند و دلایل محکمه پسند برای درخواست طلاق خود ارائه بدهد. اما طلاق از طرف زن در حالی که مرد راضی به آن نباشد مسیری سخت و دشوار و همچنین طولانی دارد.

حتی گاهی ممکن است نتوان به نتیجه رسید. پس بهترین کار این است که در این زمینه حتما با وکیل طلاق مشورت کنید تا اگر مستندات شما کافی نیست اصلا درخواست طلاق ندهید.

البته در قانون ایران نیز مواردی در نظر گرفته شده است که اگر حقوق زن تضییع شود، زن می‌تواند با استناد به همین موارد و مستندات قانونی، تقاضای طلاق بدهد.

موارد طلاق از طرف زن

زن برای آن که درخواست طلاق بدهد باید دلایل محکمه پسندی داشته باشد و بتواند آن‌ها را ثابت کند.

غیبت شوهر برای مدتی بیشتر از ۴ سال

زمانی که کسی محل زندگی و کار خود را بدون دلیلی ترک کرده باشد و از زمان ترک او نیز مدت مدیدی گذشته و هیچ اطلاعی از او در دسترس نباشد، غایب مفقودالاثر محسوب می‌شود.

حال در قانون مدنی به زن این حق داده شده است که اگر شوهرش برای مدت بیشتر از 4 سال غایب شده و هیچ خبری از او نداشته باشد، درخوست طلاق بدهد.

در چنین شرایطی دادگاه خود تکلیف حقوق مالی زوجه مانند مهریه و نفقه و حضانت فرزندان را مشخص می‌کند زیرا امکان ارجاع به داوری در چنین شرایطی ممکن نیست.

علت آن هم این است که زمانی به داوری ارجاع داده می‌شود که امید به سازش و حل اختلافات باشد، ولی باغیبت زوج، دیگر امکان سازش وجود ندارد.

خودداری زوج از پرداخت نفقه به زوجه

از دیگر مواردی که به زن این حق را می‌دهد که درخواست طلاق تنظیم نماید، خودداری و امتناع مرد از پرداخت نفقه است.

پرداخت نفقه یکی از وظایف مرد است زیرا مرد رئیس خانواده محسوب می‌شود و او نیز باید هزینه‌های زندگی را تامین کند.

پس حتی اگر به علت فقر و تنگدستی هم توانایی پرداخت نفقه به همسر خود نداشته باشد، باز هم زن این حق را دارد که دادخواست طلاق بدهد.

برای آن که زن بتواند درخواست طلاق به علت خودداری از پرداخت نفقه بدهد، باید مراحلی را طی کند. به عنوان مرحله اول لازم است که زن و یا وکیل او، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست ترک انفاق از سوی شوهر و مطالبه نفقه بدهد.

دفاتر خدمات قضایی دادخواست را به دادگستری ارسال می‌کند، دادگستری نیز پس از رسیدگی و در صورت اثبات ادعای زن، موضوع را به کارشناس ارجاع می‌دهد تا میزان نفقه را تعیین و مرد را محکوم به پرداخت آن کند.

در صورت عدم پرداخت نفقه و عدم امکان اجبار وی در پرداخت نفقه، در این صورت، زن می‌تواند، درخواست طلاق نماید. عدم پرداخت نفقه، در این مدت مقید به مدت و زمان خاصی نیست، بلکه عدم پرداخت نفقه و عدم امکان الزام شوهر به پرداخت نفقه، حتی با حکم دادگاه، حق طلاق زن، را تثبیت می‌نماید.

ایجاد شرایط عسر و حرج

عسر و حرج یکی از مواردی است که زن با اثبات آن می‌تواند درخواست طلاق بدهد. عسر و حرج یک مفهوم عام است و مصادیق و موارد متعددی را ممکن است شامل شود.

اما به موجب یک تعریف کلی عسر و حرج به حالت و شرایطی گفته می‌شود که تحمل زندگی مشترک برای زن سخت شده و غیرقابل تحمل باشد.

البته در بسیاری از موارد نیز بانوان فکر می‌کنند در شرایط عسر و حرج قرار دارند و بر همین مبنا درخواست طلاق می‌دهند، اما دادگاه درخواست آن‌ها را رد می‌کند.

برخی از مصادیقی که در صورت وجود و اثبات از سوی زن، دادگاه درخواست طلاق را می‌پذیرد از قرار زیر است:

• در سختی و مشقت بودن زوجه در زندگی مشترک

• رها کردن زندگی مشترک از سوی زوج

• اعتیاد شوهر به طوری که بنیاد خانواده را بهم بریزد.

• محکوم شدن شوهر به مجازات حبس حداقل 5 سال

• ضرب و جرح و فحاشی

• بد رفتاری و سوء معاشرت مستمر

• مبتلا بودن زوج به بیماری مسری و یا بیماری‌هایی با معالجه سخت.

اگر دادگاه تشخیص دهد که عسر و حرج واقع شده و ادامه زندگی برای زن سخت و دشوار است، حکم طلاق را صادر کرده و زوج را ملزم به طلاق دادن زن می‌کند.

دادگاه همچنین در رأی خود تکلیف حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل و همچنین حضانت فرزندان و نحوه ملاقات آن‌ها را مشخص می‌کند.

طلاق از طرف زن در صورت داشتن حق طلاق

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود زن خیلی راحت بتواند اقدام به تقاضای طلاق و طی کردن مراحل آن کند داشتن حق طلاق است.

البته حق طلاق یک صطلاح عرفی برای وکالت در طلاق است. چون حق طلاق را نمی‌توان انتقال داد و تنها مرد می‌تواند به همسر خود وکالت بدهد که هر زمان خواست خود را مطلقه کند. ولی از این امر در عرف به حق طلاق یاد می‌شود.

وکالت در طلاق را هم می‌توان پیش از آن که عقد نکاح میان زن و مرد جاری شود و هم در دوران زندگی مشترک دریافت کرد. البته برای داشتن وکالت در طلاق باید نکاتی ار د رنظر داشته باشید که عبارت است از:

• وکالت در طلاق یا باید به صورت یک عقد مجزا و محضوری تنظیم شود و یا آن که زن و مرد با توافق خود آن را در عقدنامه قید کنند.

• وکالت در ضمن عقد نکاح باید حتما در زمانی که عقد نکاح در جریان است اعطا شود در صورتی که وکالت در طلاق محضوری را می‌توان در هر زمانی با مراجعه به یک دفترخانه اعطا کرد.

• وکالت در طلاق ممکن است به صورت مطلق داده شود و یا به صورت مشروط. مانند آن که در ذیل آن نوشته شود اگر مرد همسر دیگری اختیار کرد و یا به مواد مخدری معتاد شد یا هر چیز دیگری، زن حق دارد به وکالت از مرد، خود را طلاق دهد.

• گاهی نیز ممکن است مرد در ازای دادن وکالت در طلاق از طرف زن، از او بخواهد که مهریه‌اش را ببخشد و حضانت فرزندان را به او بسپارد.

• زمانی که زن می‌خواهد به وسیله وکالت در طلاق، اقدامات طلاق را انجام دهد، نیازی به حضور مرد در مراحل رسیدگی نیست.

شروط 12 گانه مندرج در عقدنامه برای طلاق از طرف زن

در عقدنامه 12 شرط وجود دارد که اگر زن و مرد آن را امضا کنند، در صورت تخلف مرد از آن‌ها، زن حق طلاق پیدا می‌کند.

البته لازم به ذکر است بدانید اگر این شروط توسط زوجین امضا نشود، بازهم برخی از این شرایط هستند که تخلف مرد از آن‌ها به زن حق تقاضای طلاق می‌دهد.

این شروط 12گانه از قرار زیر است:

• امتناع شوهر از نفقه دادن به همسر خود برای مدت حداقل 6 ماه. اجبار شوهر به دادن نفقه نیز نباید ممکن باشد.

• زوج به حدی با زوجه سوء رفتار و یا سوء معاشرتداشته باشد که ادامه زندگی را برای زن سخت و غیرقابل تحمل کند.

• مبتلا بودن مرد به یک بیماری صعب العلاج به طوری که باعث ایجاد خطر برای زن در صورت ادامه یافتن زندگی زناشویی شود.

• مجنون بودن زوج در مواردی که امکان فسخ نکاح وجود نداشته باشد.

• بی‌توجهی به دستور دادگاه در صورتی که حکم به ممنوعیت مرد به شغلی صادر کرده باشد که با مصالح خانوادگی و حیثیت زن منافات داشته باشد.

• محکوم شدن مرد به حکم قطعی مجازات حبس برای مدت 5 سال یا بیشتر و یا محکومیت به جزای نقدی که به علت ناتوانی در پرداخت، محکوم به 5 سال بازداشت شود.

• معتاد بودن زوج به هرنوع مواد مخدر و اعتیاد آوری به گونه‌ای که دادگاه تشخیص دهد اعتیاد او به اساس زندگی خلل وارد کرده و زندگی را برای زن سخت می‌کند.

• در صورتی که زوج بدون هیچ عذر موجهی، زندگی مشترک خود با زن را رها کند. البته دادگاه عذر موجهه را تشخیص می‌دهد.

• محکوم شدن مرد به حکم قطی به جرمی که هرنوع مجازاتی به دنبال داشته باشد و مغایر با حیثیت خانوادگی و شأن زن باشد. البته این دادگاه است که حیثیت خانوادگی و شأن زن را با توجه به موقعیت زن و عرف و دیگر موازین تشخیص می‌دهد.

• در صورتی ک زن و مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به دلیل عقیم بودن یا عیب دیگری که مرد دارد نتوانند صاحب فرزند شوند.

• اگر زوج برای مدت مدیدی غیب شده و هیچ خبری از او در دسترس نباشد و حتی 6 ماه بعد از مراجعه زوجه به دادگاه برای طلاق هم پیدا نشود.

• زمانی که مرد بدون اجازه از همسر اول خود،همسر دیگری اختیار کند و یا دادگاه تشحیص دهد که مرد میان همسران خود عدالت را اجرا نمی‌کند، زن می‌تواند با استناد به این شرط اقدام به درخواست طلاق کند.

درخواست طلاق از طرف زن به دلیل خیانت

به موجب قانون ایران زن تنها زمانی می‌تواند درخواست طلاق بدهد که یکی از موارد طلاق از طرف زن که در فوق بیان کردیم را داشته باشد و بتواند آن را ثابت کند، در غیر این صورت با رد دادخواست مواجه می‌شود.

اما بسیاری از زنان مایل هستند بدانند که آیا به دلیل خیانت همسر خود نیز می‌تواننند درخواست طلاق بدهند؟

در صورتی که زن بتواند ثابت کند خیانت مرد باعث عسر و حرج او در زندگی شده و و زندگی را برای او سخت و دشوار کرده است، دادگاه درخواست طلاق او را می‌پذیرد و حکم طلاق او را صادر می‌کند.

البته نکته‌ای که بهتر است در این مورد بدانید این است که اگر می‌خواهید موضوع رابطه نامشروع همسر خود را نیز پیگیری کنید و برای اثبات آن مدارک و شواهد لازم دارید، دادگاه خانواده به این موضوع بررسی نخواهد کرد و باید آن را در دادسرا اثبات کنید و بعد حکم صادر شده در آن دادگاه را به دادگاه خانواده تحویل دهید.

طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

این سوال برای تمامی خانم‌هایی که می‌خواهند اقدام به دادن درخواست طلاق کنند پیش می‌آید و مایل هستند بدانند که طلاق از طرف آن‌ها چقدر طول می‌کشد؟ بسیاری از آن‌ها به دلیل شرایط سخت و دشواری که در زندگی مشترک دارند ترجیح می‌دهند این پروسه هرچه سریع‌تر طی بشود.

اما باید بگوییم که طلاق از طرف زن در حالتی که مرد رضایتی به آن نداشته باشد یک پروسه طولانی و زمان‌بر است.

علاوه بر آن اثبات عسر و حرج زن و یا یکی از شروط 12 گانه ضمن عقد نیاز به بررسی‌های دقیق و تخصصی دارد و گاهی امکان دارد که زوج در هر مرحله به رای دادگاه اعتراض بزند که این کار پروسه را طولانی‌تر می‌کند.

بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی بیان کرد اما در کمترین حالت بین 4 الی 6 ماه و اگر کار به تجدیدنظر و دیوان عالی برسد حداقل 1 سال طول خواهد کشید. اگر مایل هستید زودتر طلاق بگیرید بهتر است راهی برای طلاق توافقی پیدا کنید.

مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زن

خانم‌ها برای تنظیم دادخواست طلاق در دفاتر خدمات قضایی باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

• کارت ملی

• شناسنامه

• سند ازدواج رسمی (اگر اصل آن در دسترس نبود، رونوشت آن را از دفترخآن‌های که ازدواج را ثبت کرده دریافت کنید)

• و سایر مدارکی که باعث اثبات ادعای زن به جهت در عسر و حرج بودن در زندگی مشترک شده است.

مهریه در طلاق از طرف زن

بسیاری از خانم‌ها نگران مهریه خود هستند و فکر می‌کنند در طلاق از طرف زن نمی‌توانند مهرهی خود را بگیرند و یا مهریه آن‌ها زایل می‌شود. اما باید بدانید که مهریه حق مالی زن است که به محض وقوع عقد زن مالک آن می‌شود و هیچ چیزی آن را زایل نمی‌کند مگر آن که خود زن آن را ببخشد.

پس فرقی نمی‌کند درخواست طلاق از طرف چه کسی باشد در هر صورت مهریه حق مالی است که مرد باید به زن بپردازد و نمی‌تواند از پرداخت آن فرار کند.

نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن

درخواست طلاق از طرف زن باعث از بین رفتن دیگر حقوق مالی او از جمله نفقه و اجرت المثل نمی‌شود. تا زمانی که زن در زوجیت مرد است، اگر زن ناشزه نشده و از وظایف زناشویی خود تخلف نکرده باشد، مرد مکلف است نفقه و اجرت المثل او را بپردازد.

در خصوص اجرت المثل و میزان آن باید بگوییم که بر اساس سال‌های زندگی مشترک زن و مرد و با درنظر گرفتن میزان توانایی مالی مرد تعیین می‌شود. البته میزان اجرت المثل را کارشناس دادگستری با درنظر داشتن موارد مذکور تعیین می‌کند.

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق از طرف زن چیست؟

از دیگر نگرانی‌هایی که زنان در زمان درخواست طلاق دارند حضانت فرزندانشان است. در اغلب موراد آن‌ها می‌ترسند که حضانت فرزند خود را بدست نیاورند و یا مرد آن‌ها را در این خصوص تهدید می‌کند.

حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغشان یعنی دختر تا 9 و پسر تا 15 برعهده پدر است و بعد از آن خود فرزند تصمیم می‌گیرد با کدام یک از آن‌ها ادامه دهد. پس طلاق از طرف زن تاثیری در حضانت فرزند نخواهد داشت.

البته نکته‌ای که باید بدانید این است که قاضی در وهله اول برای تعیین حضانت فرزند، مصلحت کودک را در نظر می‌گیرد، بنابراین اگر قاضی تشخیص دهد که حضانت فرزند برعهده پدر برای کودک صلاح نیست و ممکن است اعتیاد پدر و یا خشونت‌های نامتعارف او موجب آسیب کودک شود، حضانت را به مادر می‌سپارد.

معایب و مزایا طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز به همراه دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

مزیتی که طلاق از طرف زن برای خود خانم به همراه دارد این است که می‌تواند تمام حقوق مالی خود را از جمله نفقه و مهریه و اجرت المثل دریافت کند. به عبارت دیگر درخواست طلاق از طرف زن، حقوق مالی او را از بین نخواهد برد.

در حالی که در طلاق توافقی رایج است که خانم برای رضایت مرد به طلاق، مهریه خود را ببخشد. زیرا معمولا مردان زمانی راضی به طلاق توافقی می‌شوند که زن تمام مهریه خود یا حداقل بخشی از آن را ببخشد.

اما عیبی که طلاق از طرف زن دارد این است که چون مرد رضایتی به طلاق ندارد و همچنین زن باید عسر و حرج و یا دیگر موارد طلاق را ثابت کند، پروسه‌ای سخت و زمان‌بر است.

تا زمانی که زن نتواند مدارکی دال بر اثبات ادعای خود ارائه کند، دادگاه درخواست طلاق او را نخواهد پذیرفت و البته در صورت ارائه مدارک نیز دادگاه به دقت آن را بررسی کرده و تحقیقات کاملی انجام می‌دهد.

اگر دنبال راه سریع‌تری برای طلاق گرفتن هستید، به توافق رسیدن با همسرتان بهترین گزینه است تا به صورت توافقی جدا شوید.

  • منبع
  • یاسا
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید