امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 273605
۲۵۹
۱
۰
نسخه چاپی

عارف: عده ای با نگاه قیم مابانه به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی مراسم ماه محرم ارث شخصی آن‌ها است

عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا، تصریح کرد:یک عده با نگاه قیم مابانه و به‌گونه‌ای که مراسم‌های این ماه ارث شخصی آنها است، می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود در حالکیه باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود
عارف: عده ای با نگاه قیم مابانه به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی مراسم ماه محرم ارث شخصی آن‌ها است
محمدرضا عارف

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا، تصریح کرد:یک عده با نگاه قیم مابانه و به‌گونه‌ای که مراسم‌های این ماه ارث شخصی آنها است، می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود در حالکیه باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در مراسم رونمایی از کتاب "بیانیه عاشورا" که توسط حجت والمسلمین احمد مازنی نگاشته شده است، با بیان اینکه کتاب از مظلومان کشور ماست و وقتی شاخص کتابخوانی را می‌بینیم باور نمی‌کنیم که در کشوری با این فرهنگ غنی هستیم،گفت: نهادینه‌شدن فرهنگ کتابخوانی موانع جدی دارد و هزینه‌ها اجازه نمی‌دهند که کتاب در سبد خانواده‌ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه عاشورا حق بزرگی به گردن انقلاب اسلامی ایران دارد و انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب فرهنگی بود مرهون نهضت عاشورا است، تصریح کرد: جا دارد عملکرد 4 دهه گذشته بخش فرهنگ و مدیریت فرهنگی کشور آسیب شناسی جدی شود تا مشخص شود تا چه میزان با آرمانها و ارزشهای وفادار بودیم و در چه حوزه‌هایی از آن فاصله گرفته‌ایم تا بهتر بتوانیم اولویت‌ها و راهبردهای فرهنگ کشور را برای دهه پنجم انقلاب تدوین کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مردم ایران به خاطر مشکلاتی که در کشور وجود دارد اعتراضاتی دارند، اما پیرو مکتب حسینی هستند و حتی اقلیت‌های دینی مانند مسیحیان و زرتشتیان هم به فرهنگ عاشورایی اعتقاد دارند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد:وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به هیچ وجه در شان و منزلت ملت ایران نیست و این وضعیت نشان می‌دهد از آرمانهای اولیه انقلاب فاصله گرفته ایم.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش‌های کشور، مسائل فرهنگی است، خاطرنشان کرد: ارتقاء فرهنگی کشور و حل چالش‌های این حوزه مهمترین عامل در کاهش و حل چالش‌ها و بحران‌های اجتماعی است.

عارف دلیل افزایش آسیب‌های اجتماعی را بی‌اعتنایی به مسائل فرهنگی و ارزشها دانست و گفت: برای موفقیت در برنامه‌های توسعه‌ای و مقابله و ریشه کنی فقر و فساد در جامعه،توجه به مسائل فرهنگی ضروری است.قطعا توفیق در برنامه‌های فرهنگی،کاهش جدی هزینه‌های اجتماعی را نتیجه می‌دهد.

وی با هشدار به تبعات بی‌توجهی به اخلاق در جامعه،گفت: امروز اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت و اعتماد متقابل بین مردم و همینطور ارزشهایی مانند صداقت، امانت‌داری و وفای به عهد آسیب دیده‌اند و باید با نگاه فرهنگی اینگونه چالشها را حل کرد و مطمئنا وظیفه مسئولان فرهنگی و نهادهایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص بسیار سنگین است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا،تصریح کرد:یک عده با نگاه قیم مابانه و به گونه‌ای که مراسم‌های این ماه ارث شخصی آنها است، می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود در حالکیه باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.

وی با گلایه از رواج اتهام زنی و برچسب‌زنی به افراد در جامعه،خاطرنشان کرد: باید بخش فرهنگی کشور از جمله حوزه‌های علمیه برای حاکمیت اخلاق در جامعه و هدایت جوانان تلاش بیشتری کند وگرنه با تداوم وضعیت فعلی این نگرانی وجود دارد که به خاطر فاصله گرفتن از ارزشها جوانان را از دست بدهیم.

عارف مهمترین و عملیاتی‌ترین روش برای تعالی جامعه را تبیین سیره معصومین و تحلیل حوادث و رویدادهای مهم صدر اسلام دانست و گفت:عاشورا،تاثیرگذارترین رویداد و حادثه مهم تاریخی محسوب می‌شود که فلسفه اصلی آن مقابله با ظلم،فساد،حاکمیت اخلاق و اصلاح جامعه،حفظ کرامت انسانی و مقابله با انحراف و مهمتر از همه امر به معروف و نهی از منکر بود.

انتهای پیام

  • منبع
  • آفتاب یزد

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید