امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 280625
۱۰۷۱
۱
۰
نسخه چاپی

آیا خودارضایی در نوجوانان نگران کننده است؟

آیا خودارضایی در نوجوانان نگران کننده است؟

اگر فرزندتان نوجوان دارید، احتمالاً می‌دانید که ممکن است او گاهی خودارضایی کند. البته شاید هم از این موضوع بی‌خبر باشید! به هر صورت بهتر است بدانید خودارضایی در نوجوانی یک فعالیت عادی است.

شاید این موضوع که نوجوانتان ساعت‌ها در اتاق در بسته می‌ماند یا مدت زمان حمام کردنش طولانی می‌شود، شما را نگران کند که آیا او از لحاظ جسمی و عاطفی سالم است؟ یا از این بترسید که مبادا بیش از اندازه خودارضایی کند و به اندام تناسلی خودش آسیبی برساند!

بطور کلی، لازم نیست از این نظر نگران فرزند نوجوانتان باشید، اما در صورت مشاهده برخی نشانه‌ها که در ادامه این مطلب اشاره می کنیم، نیاز است حتماً فرزندتان از یک روانشناس نوجوان کمک بگیرد.

علت خودارضایی در نوجوانان

نوجوانان در سن بلوغ، روز به روز بیشتر در مورد بدنشان کنجکاو می‌شوند و دائماً می‌خواهند بدانند که چه تغییراتی در بدنشان رخ می‌دهد. طبق مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است روی افراد 14 تا 17 ساله انجام شده است، 80 درصد از پسران و 50 درصد از دختران گفته‌اند که خودارضایی می‌کنند.

بیشتر نوجوانان این کار را وقتی تنها هستند، انجام می‌دهند و تعداد دفعات انجام آن از نوجوانی به نوجوان دیگر متفاوت است. برخی نوجوانان فقط چندبار در سال و برخی دیگر یک یا چندبار در روز اینکار را انجام می‌دهند.

متخصصان بر این باورند که وقتی نوجوانان بزرگ می‌شوند، از شدت کنجکاوی آن‌ها کم شده و احساساتشان دگرگون می‌شود. بنابراین تعداد دفعات انجام این کار هم تغییر می‌کند.

نحوه برخورد با نوجوانی که خودارضایی می‌کند

توصیه می‌کنیم، هنگام صحبت از رابطه‌ جنسی با نوجوانانتان، خجالت و رودربایستی را کنار گذاشته و از بحث کردن درباره‌ی آن، ابایی نداشته باشید. به عنوان والدین، شما باید با فرزندتان صریح و صادق باشید.

لازم نیست موضوع را بیش از حد باز کنید اما نکات مهمی هست که نوجوانتان باید از آن‌ها آگاه باشد. برای مثال، او باید بداند شما برای حریم خصوصی او احترام قائل هستید، به او اهمیت می‌دهید و بزرگ شدن و رشد جنسی اصلاً موضوعی خجالت‌آور نیست.

بهتر است نوجوانتان بداند کنجکاوی درباره‌ بدن خودش طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد. همچنین ضروری است که بداند نباید در مکان‌های عمومی خودارضایی کند.

احتمالاً نوجوانتان هیچ وقت به انجام خودارضایی اعتراف نمی‌کند. البته دلیلی هم وجود ندارد که از نوجوان خود بخواهید یا او را تحت فشار قرار دهید تا به شما بگوید خودارضایی می‌کند یا نه!

چه زمانی خودارضایی نوجوان نگران کننده است؟

چند مسئله‌ نگران کننده درباره خودارضایی نوجوانان وجود دارد که شما به عنوان والدین باید آن‌ها را بدانید و در صورت مشاهده حتماً اقدام مناسب رو انجام دهید:

1. قلدری: اگر کسی از نوجوان شما در حین انجام این کار فیلم و عکسی تهیه و با قلدری او را به انجام کاری تهدید کرده است، این شما هستید که باید به عنوان والدین حامی فرزندانتان باشید تا هم او از کارش خجالت نکشد و هم تهدیدات کمرنگ شود.

ضمن حمایت از فرزندتان به او بیاموزید که هر نوع تجاوز به حریم شخصی جرم است و نباید به خاطر اینکه بی‌دلیل مورد زورگویی و آزار و اذیت قرار گرفته‌، خودش را مقصر بداند.

2. آسیب فیزیکی: شیئی که برای خودارضایی استفاده می‌شود ممکن است در حین خودارضایی در واژن یا مقعد گیر کند. این موارد نادر هستند، اما اگر گمان می‌کنید که ممکن است این اتفاق برای فرزند شما هم افتاده باشد، ببینید که ماجرا اورژانسی است یا خیر. بدون سوال و جواب، به او بگویید که اگر لازم است می‌توانید برایش از پزشک وقت بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

3. خودارضایی در مکان عمومی: خودارضایی بیش از حد یا در مکان عمومی مشکل‌ساز است و اغلب از علائم اختلالات رفتاری است. به عنوان مثال، نوجوانان مبتلا به FASD (سندروم الکل جنینی) گاهی اوقات خود را در مکان های عمومی لمس می‌کنند یا فعالیت‌های نامناسب دیگری انجام می‌دهند.

نوجوانان مبتلا به اوتیسم هم ممکن است به شکل غیرارادی یا در ملاعام خودارضایی کنند. اگر نوجوان شما این رفتارها را دارد، باید با روانشناس نوجوان مشورت کنید. گاهی اوقات رفتار درمانی می‌تواند کمک کننده باشد البته گاهی هم دارو لازم است.

4. خودارضایی بیش از حد یا فکر کردن دائم به انجام این کار: کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند ممکن است بیش از حد خودارضایی کنند، به طرز غیرعادی مشغول رابطه جنسی یا خودارضایی شوند یا رفتارهای جنسی از خودشان نشان دهند.

اگر متوجه این گونه رفتارها شدید، حتماً به نوجوانتان اجازه دهید با شما راحت صحبت کند و بداند که در کنارش هستید. از یک روانشناس متخصص در حوزه نوجوانان کمک بگیرید تا با فرزندتان مشاوره حرفه‌ای انجام دهد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید