امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 281451
۳۴۲
۱
۰
نسخه چاپی

آیا رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی امکان پذیر است؟

نیاز به رابطه جنسی یکی از مهمترین دلایل برای ازدواج است. حال اگر این رابطه به هر دلیلی دچار خدشه و وقفه شود تاثیرات عمیقی بر رابطه بین زوجین خواهد گذاشت. بیماری، بارداری، زایمان و … از مهمترین مواردی هستند که به دلیل شرایط ویژه زنان، انجام سکس و رابطه جنسی در آن بازه زمانی با محدودیت‌هایی روبرو می‌شود. اما می‌توان با کمی مدیریت و مطالعه حتی در این دوران نیز سکس انجام داد.

آیا رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی امکان پذیر است؟

تاثیر زایمان طبیعی بر بدن زنان

زایمان طبیعی به صورت معمول اثراتی بر واژن و دستگاه تناسلی زنانه خواهد گذاشت. واژن بانوان که همراه با گردن رحم کانال زایمانی را تشکیل می دهد، در طی زایمان طبیعی کشش و فشار بسیار زیادی را تحمل خواهد کرد. گاها این کشش بیش از حد سبب بروز پارگی یا بریدگی را در ناحیه‌ی میان‌دوراه خواهد شد.

قطعا با وجود چنین اثراتی برقراری رابطه جنسی میان زوجین تا چندین هفته امکان پذیر نخواهد بود. البته موضوعات دیگری نیز می‌توانند برقراری رابطه جنسی را به تاخیر بیندازد مانند:

• کاهش میل جنسی

• افسردگی پس از زایمان

• خستگی

• ترس از بارداری مجدد

• خشکی واژن

• ضعیف شدن عضلات کف لگن

خشکی واژن پس از زایمان

هورمون ها نقش زیادی در بهبودی بعد از زایمان و بازگشت زن به فعالیت جنسی طبیعی دارند. در روزهای بعد از زایمان، استروژن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در صورت شیردهی مادر، ممکن است سطح استروژن حتی بیشتر از میزان قبل از بارداری کاهش پیدا کند. استروژن به روان سازی طبیعی واژن کمک می کند، بنابراین سطح این هورمون می تواند احتمال خشکی واژن را افزایش دهد. به دلیل کاهش میزان استروژن در پس از زایمان، بسیاری از خانم ها ممکن است در بازه زمانی ۴ تا ۶ هفته بعد زایمان خشکی واژن را تجربه کنند. تغییرات هورمونی بعد از زایمان ممکن است بافت واژن را نازک تر و حساس تر کند. بافت خشک واژن می تواند در حین رابطه جنسی باعث تحریک، حتی خون ریزی می شود و خطر عفونت زن را افزایش می دهد.

شیردهی و میل جنسی

در صورت شیردهی مادر، ممکن است سطح استروژن حتی بیشتر از میزان قبل از بارداری کاهش پیدا کند. میزان استروژن درون بدن رابطه مستقیمی با میل جنسی دارد. بنابراین بسیار طبیعی است که پس از زایمان میل جنسی زنان به شدت کاهش یابد. اما به محض قطع شیردهی، هورمون ها دوباره شروع به کار می کنند و میل جنسی زنان باید برگردد.

ضعیف شدن عضلات لگن

زایمان طبیعی می تواند به طور موقت عضلات کف لگن را ضعیف کند. این عضلات برای بازگشت به حالت اولیه خود نیاز به زمان دارند. ورزش‌هایی که عضله های کف لگن را تقویت می کنند می توانند برای پیش، در حین زایمان طبیعی و پس از زایمان بسیار مفید باشند. این ورزش‌ها باعث می شوند که ماهیچه‌ها ی واژن در مدت کمتری به حالت طبیعی شان نزدیکتر بشوند.

زمان مناسب برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

بدن زن بعد از زایمان وارد مرحله بهبودی، یعنی مرحله توقف خونریزی، بهبود جراحت ها و بسته شدن دهانه رحم می شود. ممکن است پارگی پرینه (حدفاصل بین مقعد و واژن) یا اپیزیوتومی (ایجاد برش کوچک در ناحیه ایی بین واژن و مقعد برای برای کمک به خروج آسانتر نوزاد و جلوگیری از پاره شدن بافت پرینه) وجود داشته باشد.

شروع زودهنگام رابطه جنسی بعد از زایمان، مخصوصا در ۲ هفته اول پس از زایمان می تواند احتمال خونریزی واژن بعد از زایمان یا عفونت واژن را افزایش دهد. بنابراین توصیه می شود که طی ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان طبیعی از برقراری رابطه جنسی اجتناب شود.

طی تحقیقاتی که در ترکیه انجام گردید مشخص شد ۴۷٪ زنان در ظرف ۶ هفته پس از زایمان مبادرت به آمیزش جنسی کرده‌اند. در بریتانیا و آمریکا این نسبت برای شش هفته، ۵۷٪، برای سه ماه ۸۲٪ تا ۸۵٪ و برای شش ماه ۸۹٪ تا ۹۰٪ بوده است.

زنان اوگاندایی نزدیکی زناشویی را شش ماه پس از زایمان از سر می‌گیرند. ۵۲٪ زنان چینی پس از دو ماه نزدیکی زناشویی را از سر می‌گیرند و این نسبت برای زنان چینی که پس از شش ماه آمیزش جنسی را از سر می‌گیرند، ۹۵٪ است.

چگونگی اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

در اولین رابطه جنسی پس از زایمان، خونریزی خواهید داشت. بهتر است پیش از نزدیکی آرامش و معاشقه خوبی داشته باشید، تا به خوبی تحریک شوید. فشار و استرس باز شدن بخیه‌ها در این دوران کاملا طبیعی است و خونریزی و درد نیز این مشکل را دو چندان می‌کند.

تا چند مدت پس از زایمان به هنگام نزدیکی، درد شدیدی را تجربه خواهید کرد. برای اینکه رابطه جنسی شما به زمان قبل از زایمان و به حالت عادی بازگردد، باید به خودتان فرصت دهید.

برای کاهش دیسپارونیا یا درد رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

• کنترل میزان دخول آلت جنسی مردانه با پوزیشن های جنسی مختلف

• استفاده از ژل های روان کننده واژینالی

• مصرف داروی های مسکن

• تخلیه مثانه

• حمام گرم

کاهش علائم خشکی واژن به کمک ژل های روان کننده واژینالی مانند کرم ها یا ژل های که بدون نسخه پزشک نیز می توان آن ها را تهیه کنید.

رعایت نکات لازم در اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

برخی از نکات وجود دارند که زنان باید پیش از انجام اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی خود آن‌ها را رعایت نمایند. در زیر به معرفی این نکات خواهیم پرداخت:

• رابطه جنسی خود را تا پایان خونریزی به تعویق بیندازید.

• نیاز به نگرانی خاصی وجود ندارد، زیرا رابطه جنسی شما پس از گذشت مدتی، به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

• در طی خونریزی، سعی کنید رابطه صمیمانه و معاشقه را جایگزین رابطه جنسی نمایید.

• سینه‌های شما به دلیل شیردهی، از حساسیت بالایی برخوردار هستند، بنابراین از همسر خود بخواهید که فشار کمتری بر آن‌ها وارد نماید.

• پیش از شروع رابطه جنسی بعد از زایمان، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

  • منبع
  • ستاره

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید