امروز: شنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278624
۱۶۹
۱
۰
نسخه چاپی

چرا پریود من دیر شده است: 8 دلیل احتمالی

اغلب زنانی که به یائسگی نرسیده اند ، معمولاً هر 28 روز یکبار پریود می شوند. با این حال یک چرخه قاعدگی سالم می تواند از هر 21 تا 35 روز متغیر باشد. اگر قاعدگی شما در این محدوده قرار نمی گیرد ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد

چرا پریود من دیر شده است: 8 دلیل احتمالی

نگران تاخیر پریودتان هستید اما می دانید که باردار نیستید؟ اختلال یا تاخیر در پریود به دلایل زیادی غیر از بارداری اتفاق می افتد.

دو بار در زندگی یک زن وجود دارد که قاعدگی نامنظم او کاملاً طبیعی است: اول در زمان شروع قاعدگی و دوم هنگامی که یائسگی شروع می شود. همانطور که بدن شما در حال گذار است، چرخه طبیعی شما می تواند نامنظم شود.

اغلب زنانی که به یائسگی نرسیده اند ، معمولاً هر 28 روز یکبار پریود می شوند. با این حال یک چرخه قاعدگی سالم می تواند از هر 21 تا 35 روز متغیر باشد. اگر قاعدگی شما در این محدوده قرار نمی گیرد ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

1. استرس

استرس می تواند هورمون های شما را تحت تاثیر قرار داده، برنامه روزانه شما را تغییر دهد و حتی بر قسمتی از مغز که مسئول تنظیم قاعدگی است - هیپوتالاموس شما - تأثیر بگذارد. با گذشت زمان استرس می تواند منجر به بیماری یا افزایش یا کاهش ناگهانی وزن شود که همه آنها می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند.

اگر فکر می کنید استرس می تواند دوره قاعدگی شما را از متاثر کند، تمرین تکنیک های آرام سازی و تغییر شیوه زندگی را امتحان کنید. افزودن ورزش بیشتر به رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند تا به مسیر اصلی خود بازگردید.

2. وزن کم بدن

زنان مبتلا به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی ممکن است اختلال در قاعدگی را تجربه کنند. وزن 10 درصد کمتر از حد نرمال قد شما می تواند نحوه عملکرد بدن شما را تغییر داده و تخمک گذاری را متوقف کند.

درمان اختلال خوردن و افزایش وزن به شیوه سالم می تواند چرخه قاعدگی شما را به حالت عادی بازگرداند. زنانی که در ورزش های شدید مانند ماراتن شرکت می کنند ممکن است پریودهای خود را نیز دچار تعلیق کنند.

3. چاقی

همانطور که وزن کم بدن می تواند باعث تغییرات هورمونی شود، اضافه وزن نیز همینطور است. در صورت تشخیص اینکه چاقی یکی از عوامل تاخیر یا از دست رفتن پریود است، پزشک، رژیم غذایی و برنامه ورزشی را توصیه می کند.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که باعث می شود بدن شما هورمون مردانه آندروژن بیشتری تولید کند. در نتیجه این عدم تعادل هورمونی، کیست ها روی تخمدان ها ایجاد می شوند. این می تواند تخمک گذاری را نامنظم کند یا آن را به طور کامل متوقف نماید.

هورمون های دیگر مانند انسولین نیز می توانند از تعادل خارج شوند. این به دلیل مقاومت به انسولین است که با سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه است. پزشک شما ممکن است داروهای ضد بارداری یا داروهای دیگری را برای تنظیم چرخه تجویز کند.

5. پیشگیری از بارداری

هنگام پیشگیری از بارداری ممکن است تغییری در چرخه خود تجربه کنید. قرص های ضد بارداری حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند که مانع از تخمک گذاری تخمدان ها می شود. شش ماه طول می کشد تا چرخه شما بعد از قطع قرص دوباره ثابت شود. سایر انواع پیشگیری از بارداری که کاشته یا تزریق می شوند نیز می توانند باعث اختلال در پریود شوند.

6. بیماریهای مزمن

بیماریهای مزمن مانند دیابت و بیماری سلیاک نیز می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. تغییرات قند خون با تغییرات هورمونی ارتباط دارد حتی اگر نادر باشد دیابت کنترل نشده می تواند باعث نامنظم شدن قاعدگی شما شود.

بیماری سلیاک باعث التهاب می شود که می تواند به آسیب در روده کوچک شما منجر شود که این موضوع ممکن است از جذب مواد مغذی اصلی توسط بدن شما جلوگیری کند. این می تواند باعث تاخیر یا اختلال در پریود شود.

7. یائسگی زودرس

یائسگی بیشتر زنان در سنین 45 تا 55 سالگی شروع می شود. زنانی که در حدود 40 سالگی یا زودتر علائم خود را نشان می دهند، یائسگی زودرس دارند. این بدان معناست که میزان تخمک شما در حال کاهش است و در نتیجه قاعدگی دچار اختلال می شود و در نهایت قاعدگی پایان می یابد.

8. مشکلات تیروئید

غده تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار نیز می تواند علت تاخیر یا از دست رفتن قاعدگی باشد. تیروئید متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند، بنابراین سطح هورمون نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. مشکلات تیروئید را معمولاً می توان با دارو درمان کرد. پس از درمان قاعدگی شما به احتمال زیاد به حالت عادی باز می گردد.

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنید

پزشک شما می تواند به درستی دلیل دیر یا از دست رفته پریود شما را تشخیص داده و گزینه های درمانی شما را مورد بحث قرار دهد. سوابق تغییرات چرخه و سایر تغییرات سلامتی خود را به پزشک خود نشان دهید. این به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند.

اگر علائم زیر را دارید ، فوراً با پزشک تماس بگیرید:

  • خونریزی شدید غیر معمول
  • تب
  • درد شدید
  • تهوع و استفراغ
  • خونریزی که بیش از هفت روز طول بکشد
  • خونریزی بعد از اینکه شما یائسه شدید و یک سال قاعدگی نداشتید

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید