امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278266
۷۵
۱
۰
نسخه چاپی

آیا زوجه دائم متوفی در صورت ازدواج مجدد همچنان از مستمری زوج وفات یافته برخوردار می شود؟

آیا زوجه دائم متوفی در صورت ازدواج مجدد همچنان از مستمری زوج وفات یافته برخوردار می شود؟

آیا زوجه دائم متوفی در صورت ازدواج مجدد همچنان از مستمری زوج وفات یافته برخوردار می شود؟

بر اساس بند 1 ماده 48 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 زوجه دائم متوفی در صورت ازدواج دائم همچنان از حقوق وظیفه یا مستمری همسر اول برخوردار می شود و ازدواج مجدد مانع از دریافت حقوق مذکور نیست.

بند 1 ماده 48 بیان می دارد: زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می‌گردد و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست و در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق به زوجه در اثر آن، بیشترین مستمری ملاک عمل است.
تبصره ـ اگر متوفی چند زوجه دائم داشته باشد حقوق وظیفه یا مستمری به تساوی بین آنان و سایر وراث قانونی تقسیم می‌شود.

بر اساس بند مذکور در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق و مستمری وی به زوجه بیشترین مستمری ملاک عمل خواهد بود. به بیان دیگر در صورت فوت همسر اول و همسر دوم زوجه مستمری که بیشتر است دریافت خواهد کرد.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید