امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 278512
۱۶۱۵
۴
۰
نسخه چاپی

تست سنجش عشق از دیدگاه استرنبرگ

تست شخصیت شناسی عشق به شما کمک می‌کند که بتوانید تا حدودی میزان علاقه و ارتباط عاطفی خود را در رابطه‌ای که قرار دارید بررسی نمایید.

  تست سنجش عشق از دیدگاه استرنبرگ

تست شخصیت شناسی عشق

متأسفانه بسیاری از افراد غیر کارشناس تست‌هایی را تحت عنوان شخصیت شناسی عشق در اختیار مردم قرار می‌دهند که هیچ گونه مبنای علمی ندارند و نمی‌توانند راهنمای درستی برای زندگی عاطفی افراد باشند. برای اینکه بتوانید ویژگی‌های عاطفی خود را بسنجید و از نظر سبک عشق‌ورزی مورد بررسی قرار بگیرید لازم است تست‌هایی علمی انجام دهید و از کارشناسان حوزه زوج و خانواده در این راستا کمک دریافت کنید. توجه داشته باشید که تست‌هایی که پشتوانه نظری و علمی ندارند هرگز نباید مبنای تصمیم‌گیری شما برای شروع یا اتمام یک رابطه قرار بگیرند.

نحوه انجام تست شخصیت شناسی عشق

در ادامه به چند سؤال اشاره شده است که از پرسشنامه سبک‌های عشق نظریه پردازی به نام "استرنبرگ" انتخاب شده‌اند. در جواب به این سوالات تنها لازم است گزینه‌های بله یا خیر را در نظر بگیرید. برای انجام کامل این تست و دریافت تفسیر دقیق آن بهتر است که به یک روانشناس مراجعه کنید. نتایج این آزمون در نهایت به شما نشان می‌دهد که تا چه حد عشق سالمی را تجربه می‌کنید و بیشتر در روابط خود چه الگوهایی را نشان می‌دهید.

1. آیا می‌توانید اسرار خود را با شریک عاطفی تان در میان بگذارید؟

منطق سؤال: یکی از مؤلفه‌های اصلی عشق، صمیمیت است. در واقع افرادی می‌توانند عشق سالم را تجربه کنند که در کنار شور جنسی و تعهد به فرد مقابل با او احساس صمیمیت و نزدیکی کرده و بتوانند همانند یک دوست در کنار او قرار بگیرند. از جمله فاکتورهای مهمی که صمیمیت افراد را نشان می‌دهد، به اشتراک گذاشتن اسرار و رازها با یکدیگر است.

2. آیا در برابر شریک عاطفی تان تعهد سفت و سختی دارید؟

منطق سؤال: احساس تعهد و پایبندی یکی دیگر از اجزای عشق سالم است. بسیاری از افراد با وجود این که دیگری را دوست دارند نمی‌توانند به او تعهد داشته باشند و تنوع طلبی خود را کنار بگذارند که این امر نشان دهنده وجود آسیب‌های جدی در رابطه است. سؤال بالا یکی از مواردی است که در سنجش تعهد و در تست شخصیت شناسی عشق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. آیا خودتان را در رابطه عاطفی مسئول می‌دانید؟

منطق سؤال: احساس مسئولیت در برابر شریک زندگی یکی از فاکتورهای مهمی است که میزان تعهد شما را نشان می‌دهد. هرچقدر افراد در برابر فرد مقابل مسئولیت‌پذیرتر باشند بروز آسیب‌هایی نظیر خیانت نیز پایین‌تر خواهد بود.

4. آیا داشتن رابطه جسمانی و جنسی با شریک عاطفی تان برایتان لذت بخش است؟

منطق سؤال: بسیاری از افراد در تعریف عشق مسائل جنسی را جدا می‌کنند. این در حالی است که شور جنسی و تمایل به رابطه جسمانی نیز بخش مهمی از عشق است اما مسئله مهم این است که همه‌ آن نیست. در واقع شما نباید نگاه صفر و صد داشته باشید. به طوری که یا عشق را در شور جنسی ببینید و یا اینکه به طور کل آن را از عشق جدا کنید. در عشق سالم افراد در کنار تعهد و رابطه صمیمانه نسبت به یکدیگر مشتاق هستند و از داشتن رابطه جنسی با یکدیگر لذت می‌برند.

5. آیا در ارتباط شما درک متقابلی وجود دارد؟

منطق سؤال: یکی دیگر از ویژگی‌های مرتبط با صمیمیت داشتن ارتباط نزدیک همراه با درک متقابل است. زوجینی که نمی‌توانند حرف‌ها و رفتارهای یکدیگر را درک کنند به مرور از نظر عاطفی از یکدیگر فاصله رفته و نمی‌توانند عشق سالمی را تجربه کنند.

بررسی جواب سؤالات تست شخصیت شناسی عشق

نوع سبک عشق در پرسشنامه استرنبرگ بر اساس 3 فاکتور صمیمیت، تعهد و شور جنسی تعیین می‌شود. در موارد بالا سوالات 1 و 5 بیانگرمولفه صمیمیت، سوال 2 و 3 بیانگر تعهد و سوال 4 بیانگر مولفه شور جنسی هستند. هرچقدر شما از هر 3 فاکتور عشق بیشتر برخوردار باشید عشق سالم‌تری را تجربه خواهید کرد.

درنتیجه اگر در هر یک از مؤلفه‌ها دچار ضعف هستید بهتر است از یک روانشناس متخصص در حیطه روانشناسی زوج و خانواده کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که پرسشنامه های بررسی عشق معمولا بسیار طولانی هستند و نیاز به تفسیر دقیق از جانب متخصصان دارند. در نتیجه برای بررسی ارتباط خود به صورت جدی لازم است که نسخه اصلی این تست‌ها را تحت نظر یک متخصص اجرا نمایید و در کنار آزمون از سایر خدمات مشاوره نیز برای تفسیر آن‌ها استفاده نمایید.

  • منبع
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید