امروز: یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278489
۵۰۳
۱
۰
نسخه چاپی

آیا ایدز از طریق دهان هم قابل انتقال است؟!

روش های انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی با تحریک و رابطه با اندام جنسی زنانه و مردانه همراه خواهد بود.

انتقال ایدز از دهان

انتقال ایدز از دهان

رابطه جنسی همیشه مهم ترین عامل تأثیرگذار در راه انتقال ویروس ایدز به حساب می آید. آمارها نشان می دهد که بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند در نتیجه داشتن رابطه جنسی غیر ایمن قربانی این ویروس خطرناک شده اند. اما آیا کلیه روش های رابطه جنسی از جمله واژینال، آنال و دهانی به عنوان

راه های انتقال ایدز به حساب می آیند؟ در خصوص انتقال ایدز از طریق رابطه واژینال و مقعدی که هیچ شکی وجود ندارد.

رابطه جنسی دهانی

نوعی از رابطه جنسی که از برخورد دهان و یکی از اندام های جنسی آغاز می شود رابطه دهانی نام دارد. توجه داشته باشید که این نوع رابطه به علت ارتباط مستقیم دهان با اندام های جنسی از نظر بهداشت سلامتی جنسی تائید نمی شود اما با توجه به مرسوم بودن این شکل از رابطه باید خطرات آن را در خصوص در معرض قرار گرفتن افراد به بیماری های مقاربتی در نظر گرفت.

انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی

به صورت کلی درصد خطر انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی ریسک بسیار کمی دارد. اما با این حال باید توجه داشت که احتمال انتقال از فرد مفعول HIV مثبت به فاعل سالم در صورتی امکان پذیر است که فاعل در تماس با ترشحات جنسی (مایع منی یا ترشحات واژن) یا خون (خون عادت ماهانه یا زخمی در ناحیه تناسلی یا مقعدی) باشد و مفعول به بریدگی-زخم یا جراحت یا منطقه ملتهبی در دهان یا گلوی فرد فاعل برسد.

پوشش دهان و گلو در برابر عفونتهای ویروسی (همانند HIV) بسیار مقاوم است و اگر فرد سالم باشد امکان انتقال محتمل نیست.

بعلاوه امکان انتقال از مفعول HIV مثبت به فاعل سالم، در طی رابطه جنسی دهانی، خیلی کم است چرا که میزان HIV موجود در بزاق دهان بسیار بسیار کم است و به اندازه ای نیست که منجر به آلودگی فرد مقابل گردد. تنها خطر ابتلا به ایدز و بیماری های مقاربتی در این حالت ممکن است به خاطر وجود زخم خونریزی دهنده یا لثه خونریزی دهنده در فرد HIV مثبت باشد که خون را به مخاط دستگاه تناسلی یا مقعدی و یا زخم و جراحتی که ممکن است فرد سالم مقابل داشته باشد، منتقل کند. (البته بیماری هپاتیت c هم دقیقا از همین روش انتقال پیدا می کند)

ریسک انتقال HIV از فرد آلوده از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار کمتر از ریسک آن در طی آنال یا واژینال است.

تعیین دقیق میزان ریسک انتقال HIV در نتیجه رابطه جنسی دهانی بسیار مشکل است چراکه اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند تنها منحصر به رابطه جنسی دهانی نمی شود و فرمهای دیگر رابطه جنسی (آنال یا واژینال) را هم شامل می شود بنابراین تعیین اینکه انتقال HIV از طریق رابطه جنسی دهانی بوده یا فرمهای دیگر رابطه جنسی، بسیار مشکل است.

نهایتا اینکه عوامل متعددی ریسک انتقال HIV از طریق رابطه جنسی دهانی را افزایش می دهند از جمله زخم ها و جراحات دهانی، خونریزی لثه، زخم های تناسلی، سوراخ کردن دهان (oral piercing) و حضور همزمان دیگر بیماریهای جنسی.

انتقال ایدز از طریق تماس دهانی با آلت جنسی مردانه

در تماس دهانی با آلت مردانه ریسک انتقال ویروس ایدز برای هر دو شخص بالاست چرا که با در نظر گرفتن وجود اچ ای وی در مایع منی و یا براق دهانی فردی که با دهانش آلت را تحریک می کند به یک میزان است.

انتقال ایدز از دهان

انتقال ایدز از طریق تماس دهانی با آلت جنسی زنانه

انتقال ویروس ایدز از طریق تماس دهانی با واژن یا همان اندام جنسی زنانه هم وجود دارد. البته بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که احتمال انتقال ویروس تنها در دوران قاعدگی بانوان وجود دارد در صورتیکه این امکان به دلیل ترشحات واژن و ورود بزاق دهانی فردی که در حال تحریک اندام جنسی زن است نیز وجود دارد.

البته این مورد را در نظر داشته باشید که هنوز هیچ منبع معتبری نتوانسته به قطع اعلام کند که افرادی تنها از طریق رابطه دهانی می توانند به ایدز مبتلا شوند چرا که با توجه به انواع مختلف روابط جنسی به شکل های مختلف تشخیص ابتلای آن از طریق دهانی و یا سایر روش ها کار چندان آسانی نیست.

انتقال اچ ای وی از طریق تماس دهان با مقعد

مقعد جزو آن دسته از اندام های جنسی است که محلی برای قرار گرفتن انواع میکروب ها و بیماری ها را در خود جای داده است. احتمال نفوذ ترشحات، خون آلوده ها و ضایعات در این محل به نسبت واژن بیشتر است به همین دلیل در صورت ایجاد رابطه دهانی و تحریک مقعد با آن، خطر انتقال سریع این ویروس به شدت وجود دارد.

به جرات می توان گفت این نوع از رابطه خطرناک ترین راه است که احتمال انتقال ویروس را شدیدا بالا می برد.

نحوه جلوگیری از خطر انتقال ایدز در رابطه دهانی

برای جلوگیری از خطر انتقال بیماری ایدز به زوجین پیشنهاد می شود که تا حد امکان قبل از شروع رابطه از سلامت جنسی خود و شریک جنسی شان اطمینان لازم پیدا کنند و در صورت عدم اطلاع حتما با کمک کاندوم های لاتکس رابطه ای ایمن و بی خطر را ایجاد کنند.

  • منبع
  • ایران اچ ای وی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید