امروز: چهارشنبه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 277442
۱۵۱
۱
۰
نسخه چاپی

روش های کلاهبرداری با چک که باید بدانید

روش های کلاهبرداری با چک که باید بدانید

منظور از جرم کلاهبرداری با چک چیست؟

یکی از ابزارهای ارتکاب کلاهبرداری، چک‌های بانکی است. استفاده از چک در معاملات جایگاه و طرفداران خاص خود را دارد، اما همیشه گروهی وجود دارند که از چک برای سودجویی و مقاصد مجرمانه استفاده می‌کنند.

علاوه‌بر کاربرد مفید چک در تجارت، برخی افراد اقدام به کلاهبرداری، با چک می‌کنند؛ یعنی فردی با سوءنیت، از چک به‌عنوان ابزاری برای انجام مانور متقلبانه استفاده کند و قصد فریب دیگری و بردن مال او را بااستفاده از این وسیله متقلبانه داشته باشد.

استفاده از چک‌های مجعول و سرقتی از جمله شیوه‌های کلاهبرداران است.

صدور عمدی چک بلامحل، نیز یک روش دیگر برای کلاهبرداری به‌شمار می‌رود. کلاهبرداری جزء جرایم پیچیده به‌شمار می‌رود؛ زیرا مجرمان همواره با برنامه‎های دقیق نسبت به فریب و اغفال قربانی اقدام می‌کنند.

کلاهبرداری با چک بلامحل چگونه انجام می‌شود؟

همه چک‌های بلامحل، ابزار کلاهبرداری نیستند، زیرا گاهی حساب فرد صادرکننده چک مسدود است و او از این موضوع بی‌اطلاع است.

گاهی نیز فرد از خالی‌بودن حساب اطلاع دارد اما قصدش این است تا قبل از سررسید چک، حساب خود را پر کند اما به‌دلایلی موفق نمی‌شود.

واضح است قصد این افراد از صدور چک، کلاهبرداری و فریب طرف مقابل نیست.

درچنین مواردی مجازات فرد صادرکننده چک بلامحل، مطابق قانون چک خواهد بود که نسبت‌ به مجازات کلاهبرداری خفیف‌تر است.

در مقابل افرادی هستند که عمدا و باعلم به خالی‌بودن حساب خود، اقدام به‌صدور چک می‌کنند و با تظاهر‌ به داشتن پشتوانه مالی، طرف مقابل را فریب می‌دهند و مال او را می‎برند.

یا اینکه از چکی استفاده می‌کنند که بنابر ویژگی‌هایی مثل مطابقت‌ نداشتن امضا، وجود قلم خوردگی در متن آن یا اختلاف در مندرجات چک، عملا امکان نقدکردن آن وجود ندارد.

دراین‌ موارد اگر شاکی بتواند ثابت کند فرد صادرکننده چک بلامحل مرتکب مانور متقلبانه شده است، مجازات او براساس قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری تعیین خواهد شد.

منظور از کلاهبرداری با چک جعلی چیست؟

گاهی افرادی هستند که برای بردن مال دیگران، اقدام به جعل چک و ارائه آن به‌عنوان چک معتبر می‌نمایند. مثلاً مجرم، چک شخص دیگری را با شبیه‌سازی امضای او، امضا می‌نماید و بدین‌وسیله گیرنده چک مجعول را نسبت‌به ‌داشتن اموال فریب می‌دهد. گیرنده چک با تصور پاس‌شدن آن، مال خود را با رضایت به مجرم می‌دهد و قربانی جرم کلاهبرداری با چک می‌شود.

جعل چک، مقدمه انجام جرم کلاهبرداری است. بااستفاده از چک جعلی برای کلاهبرداری مجرم مرتکب فعلی شده که دارای عناوین متعدد مجرمانه است و دراین‌حالت به مجازات اشدّ محکوم می‌شود.

کلاهبرداری با چک سرقتی چگونه انجام می‌شود؟

چک‌های سرقتی همواره ابزار خوبی برای ارتکاب جرم کلاهبرداری است.

درمواردی که سارق چک با صاحب حساب آشنا باشد معمولا با تقلید و شبیه‌سازی امضا وی، جرم جعل چک هم صورت می‌گیرد، اما اگر به‌جای جعل امضای صاحب حساب یک امضای موهوم را درج کند، به‌علت عدم مطابقت امضا چک با امضا صاحب حساب، چک بلامحل محسوب می‌شود.

نتیجه این‌که، استفاده از چک سرقتی به‌ هر نحوی که باشد جرم محسوب می‌شود، اما اگر به‌قصد فریب دیگری و بردن اموال او از این نوع چک استفاده شود جرم کلاهبرداری، با چک هم واقع شده است.

اگر فردی اقدام به کلاهبرداری با چک نماید ولی موفق به بردن مال فرد مقابل نشود، چه حکمی دارد؟

اگر فرد باتوسل به ابزار تقلبی مثل چک، مرتکب مانور متقلبانه شود و برای بردن مال غیر او را فریب دهد، چنان‌چه سرانجام با دلیلی به‌جز انصراف ارادی مرتکب، اخذ مال از قربانی معلق بماند، شروع به جرم کلاهبرداری با چک روی داده است. در چنین شرایطی، برای مجرم حداقل مجازات مقرر در ماده 1 قانون تشدید تعیین خواهد شد. اگر نفس عمل انجام‌شده (مثلاً سرقت چک یا استفاده از سند جعلی) هم ‌جرم باشد، شروع‌کننده به کلاهبرداری با چک، به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌شود.

چه اقداماتی موجب کاهش احتمال وقوع جرم کلاهبرداری می‌شود؟

  • از افراد ناشناس چک قبول نکنید و حتما هویت صادرکننده چک برایتان مشخص باشد.
  • مشخصات مندرج در برگ چک را با مشخصات صادرکننده آن تطبیق دهید. قبل از دریافت چک، آن را ازجهت کامل‌بودن و مخدوش‌نبودن بررسی کنید.
  • با ارسال شناسه ۱۶ رقمی چک‌های صیاد به سرشماره ۷۰۱۷۰۱ بانک مرکزی، می‌توان از اعتبار صادرکننده چک مطلع شد.
  • ازطریق سامانه ساد۲۴ می‌توانید وضعیت چک را از جهت سرقتی یا مفقودی بودن بررسی کنید.

  • منبع
  • بنیادوکلا
  • لامینگو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید