امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 274114
۱۱۰۱
۱
۰
نسخه چاپی

راه های پیشرفت شخصی در کسب و کار | دست یابی به اهداف بلند

استیون اسپیلبرگ، کارگردان شهیر سینما می گوید، توانگران پیش از آنکه به اهداف خود برسند در آیینه ی دل خویش، خود را توانگر می یابند.

راه های پیشرفت شخصی | دست یابی به اهداف بلند .

پیشرفت شخصی یک فرایند بسیار مهم است که به شما کمک می کند مهارت های مورد نیاز برای تعیین اهداف زندگی تان را شناسایی کنید، فرصت های شغلی خود را افزایش داده و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

راه های پیشرفت شخصی در کسب و کار

سازمان ها امروزه در محیطی کاملاً رقابتی به سر می برند و این مسأله چالشهای بسیاری را به بار آورده است. در واقع، کارکنان در شرایطی فعلی زمانی می توانند بخوبی از عهده ی وظایف خود برآیند که اولاً اهداف سازمان را بخوبی بشناسند و در ثانی از مهارت، دانش و شایستگیهای لازم برخوردار و در یک کلام توانمند باشند. افراد توانمند احساس می کنند که نقش مهمی در تحقق اهداف سازمان و آنچه اتفاق می افتد دارند و از این رو موجب ارتقا و تعالی سازمان می شوند.

توانمندی فردی و خود-توانگری، قدرت درونی اشخاص در دستیابی به خواسته هایشان است. توانمندی، خود-اتکایی و خود-کارآمدی بیش از هر چیزی می تواند موجبات موفقیت و شادکامی درونی افراد را فراهم سازد. با این اوصاف چگونه می توان توانمندیهای درونی خویش را پرورش داد؟

یک راه، تعیین اهداف بزرگ و متعالی است، چیزی که از آن تحت عنوان اهداف اورستی یاد می شود. به قول بزرگی، مردمانی که اهدافی والا و غنی دارند، فقر نمی شناسند؛ چرا که شخص به اندازه ی هدفهایش ثروتمند است. بنابراین چشم انداز و اهدافی متعالی و بلندمدت داشته باشید تا از شکستهای کوتاه مدت نرنجید. استیون اسپیلبرگ، کارگردان شهیر سینما می گوید، توانگران پیش از آنکه به اهداف خود برسند در آیینه ی دل خویش، خود را توانگر می یابند. از این رو، توانگری نیرویی است که از درون فرد می جوشد و محیط پیرامونش را احاطه می کند. اهداف موجب می شوند تا در بیراهه قدم برنداریم و همچون کاهی روی آب روان، این سو و آن سو نرویم.

در واقع چیزی به نام بخت و شانس در زندگی معنا ندارد و خوش اقبالی تنها روی دیگر سکه ی پایداری در راه اهداف است. آیین توانگری و آرامش فکری در گرو هدفگذاری و زندگی پیرامون اهداف متعالی است. اگر می خواهید نقشه ی راه دستیابی به اهداف والا را به دست آورید، مطلب زیر را مطالعه کرده و مراحل آن را دنبال کنید.

گام اول: الهام گیری

اریک ویهن مایر، تنها فرد نابینای تاریخ بود که توانست در سال 2011 میلادی، بلندترین قله ی جهان، اورست را فتح کند. او اصطلاح ناپخته ی آمال و آرزوهای کور را متحول ساخت. اریک 13 ساله بود که دچار نابینایی شد، اما از همان آغاز کودکی رویایی بزرگ در سر می پروراند و آن صعود به قله ی اورست بود. اریک می دانست که ممکن است برخی به او انگ دیوانگی بزنند اما او در پی یافتن افرادی بود که بتواند رویای خود را با آنها سهیم شود. اریک بالاخره توانست یک حامی برای خود بیابد، پشتیبانی که به او و توانمندیهای درونیش ایمان داشته باشد. همین یک حامی کافی بود که گروهی دیگر از حامیان به پشتیبانی از اریک برخیزند.

حامیان اریک به او کمک کردند تا به رویایش رنگ حقیقت بپاشد. این موفقیت آغازی بود برای خودباوری و خودیاوری بیشتر این کوهنورد روشندل و روشن هدف تا بر دیگر چالشها نیز فائق آید.

داستان اریک، منبعی الهام بخش برای تمامی ما است. اگر او توانست نابینایانه به قله ی بلند بالای اورست دست یابد، پس به یقین ما نیز می توانیم در تاریکی مطلق به دست و پنجه نرم کردن با بلندترین موانع مثل اورست بپردازیم و بر آن چیره شویم. غلبه بر موارد چالش برانگیز، نیرو و توانی زائدالوصف به ما تزریق می کند و موجب شکوفایی و بهره وری بالاتر در زندگی شخصی و حرفه ای می شود. بنابراین به دنبال الگوهای صالح و مشاورینی دلسوز باشید و از آنها الهام بگیرید تا مسیر پیش رویتان آشکارتر شود.

گام دوم: جامع نگر باشیم و چشم انداز خود را گسترده کنیم

فتح اورست نقطه عطفی در حیات اریک بود؛ چرا که او به یکی از رویاهای خود را جامه ی واقعیت پوشانده بود. لازمه ی جامع نگری و گسترش چشم انداز، تعیین اهدافی والا و در عین حال دست یافتنی و متناسب با توانمندیهای درونی است.

تعیین اهداف دم دستی و کوچک موجب می شود که اهداف بزرگ قربانی این انتخاب شوند، حال آنکه اهداف کوچک می بایست در خدمت اهداف بزرگ باشند و نمی بایست به اهداف خود به چشم آرمان نهایی نگریست. اهداف کوچک در کسب و کار، موجب کوچک شدن کسب و کار و کاهش توفیقات آن می شود. وقتی اهداف نازل خود را باور می کنیم، آنگاه زمانی است که شکست را پذیرفته ایم. دامنه ی دانایی، مهارتها و شایستگیهای خود را گسترش دهیم و به خوب بودن اکتفا نکنیم. به رویای خود احترام بگذاریم، اما به آنها متکی نباشیم و جامع نگری و ژرف نگری را سرلوحه ی امور خویش قرار دهیم.

گام سوم: هدف بزرگ خود را تعیین و در خود ایجاد شایستگی کنیم

ساز وکار تعیین اهداف اورستی، ورای هدفهای معمول و رایج است. اهداف اورستی نمودی از کامیابی فرا-تصور هستند. دستیابی به آنها نیازمند جانفشانی و پذیرش مخاطرات است، و دقیقاً به همین دلیل است که موجب افزایش توانمندیهای درونی افراد می شود. تعیین اهداف اورستی درست مانند بالا رفتن از کوهی سترگ، دشوار، مخاطره‌آمیز و در عین حال هیجان انگیز، محرک و انگیزه بخش است. این اهداف به مانند قله ی کوهی هستند که از هر نقطه ای قابل مشاهده است و لذا نقش یک راهنمای مسیر را ایفا می کنند.

یک هدف بزرگ دارای ویژگیهای زیر است:

1. موجب ایجاد تعهدی عمیق در ما می شود؛ زیرا عموماً به اهداف بزرگ خویش التفاتی ویژه داریم.

2. نیازمند کوششی فوق العاده از سوی ما است.

3. وابسته به میل باطنی و حقیقی ما دستیابی به موفقیت است.

4. با دست یافتن به این اهداف، یادگیری و خرد در ما بیدارتر خواهد شد.

5. موجب تقویت ارتباطات مثبت و روابط تیمی می شود؛ چرا که بعید است بتوان به تنهایی به قله ی بلند و صعب العبور مثل اورست دست یافت.

6. نیازمند هماهنگی میان ارزشهای درونی و اهداف ما در زندگی است.

راهکار این است که خود را وقف یادگیری کنیم و همواره در قامت کسی باشیم که تشنه ی آموختن است. تعهد به ارزشهای ناشی از یادگیری، موجب افتادن پرده های ابهام از چهره ی روشن اهداف می شود. به نظرتان برای دستیابی به اهداف بزرگ خود نیازمند چه شایستگیهایی هستید؟ این شایستگیها را به صورت فهرستی درآورید و درصدد تحقق آنها برآیید. به یاد داشته باشیم، آموزش به مثابه مدیریت چشم انداز فردا است.

گام چهارم: چالش را در آغوش بکشیم و با آن گلاویز شویم

خود –چالش‌گری به جای سرک کشیدن در امور خصوصی سایرین، موجب می شود تا خود را قضاوت کنیم و در نهایت به نتایج بهتری دست یابیم. قدردان چالشها باشید؛ چرا که آنها موهباتی بزرگ در لباس مبدل هستند و موجب می شوند تا سریعتر به راه حل مناسب دست یابیم و فرصت های مناسب را تشخیص دهیم.

گلاویز شدن با چالشها موجب می شود تا از مرزهای خودساخته ی محدودیت خارج شویم.

البته در مسیر مقابله با چالشها، با موانع پیش بینی نشده ی فراوانی رو به رو خواهیم شد که سد راه ما در جاده ی موفقیت هستند. سرخوردگی، درماندگی، تردید و ترس از شکست و حتی وحشت از موفقیت، از جمله این موانع و دست اندازها هستند، که گاه سرزده سد راه می شوند. حال آنکه بردباری، تفکر راهبردی، خودتنظیمی و تفکر مبتنی بر برد و یادگیری از شکست موجب افزایش توانمندیهای درونی ما می شود.

در کتاب ارزشمند «قدرت اشتیاق:اورست خود را فتح کنید» می خوانیم: پیروزی یک رضایت درونیو احساسی ژرف از غرور و شعف است. خط کش موفقیت را می توان تنها در درون خود یافت، نه حرف و حدیث دیگران. همه چیز به ادراک ما از تلاشهایمان بر می گردد.

گام پنجم: این فرایند را تکرار کنیم

آیا افرادی همچون اریک، با فتح اورست دست از کار می شویند و در کنج عزلت می نشینند؟ پاشخ روشن است؛ هرگز.

اریک تا سال 2008 هفت قله ی بلند دنیا در پنج قاره را فتح کرده بود. دستیابی به نیروی درونی و بالندگی اندیشه، یک رویداد آنی نیست بلکه فرایندی مستمر و مادام العمر است. بنابراین پس از چشیدن طعم شیرین پیروزی و بعد از پردازش و تحلیل دوباره ی موقعیت و یادگیری از تجارب و در آخر، گنجاندن تواناییهای جدید و تازه آموخته در زندگی روزمره، خود را آماده ی چالشهای جدید دیگر کنید. آیا به دیگر اهداف بزرگ خود فکر کرده اید؟ و اینکه اهداف بزرگ چگونه بر توان شما افزوده اند؟

این گفتار را با جمله ای از استیو جابز، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل فقید شرکت اپل به پایان می برم که گفت: آنهایی که آن قدر دیوانه اند که فکر می کنند می توانند دنیا را دگرگون کنند، کسانی هستند که این کار را می کنند.

منبع: چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارتهای شخصی در کسب‌وکار - پرویز درگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید