امروز: جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۲ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278881
۲۲۸
۱
۰
نسخه چاپی

کمک های اولیه برای سکته مغزی

کمک های اولیه برای سکته مغزی

اولین قدم ها اگر فکر می کنید فردی در حال سکته مغزی است

در طول سکته، زمان بسیار مهم است. با اورژانس تماس بگیرید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

سکته مغزی ممکن است باعث از دست دادن تعادل یا بیهوشی شود که ممکن است منجر به زمین خوردن شود. اگر فکر می کنید ممکن است شما یا اطرافیانتان دچار سکته مغزی شده باشید، این مراحل را دنبال کنید:

1- اگر علائم سکته مغزی دارید با اورژانس تماس بگیرید یا یک نفر دیگر برای شما تماس بگیرد. در حالی که منتظر کمک اضطراری هستید تا حد امکان آرام باشید.

2- اگر از شخص دیگری که دچار سکته مغزی شده مراقبت می کنید، مطمئن شوید که او در یک موقعیت امن و راحت قرار دارد. ترجیحاً باید به یک طرف دراز بکشد و در صورت استفراغ سر خود را کمی بالا آورده و کمک کنید.

3- بررسی کنید که آیا آنها نفس می کشند یا خیر. اگر نفس نمی کشند، احیای قلبی ریوی را انجام دهید. اگر آنها در تنفس مشکل دارند، لباس های منقبض مانند کراوات یا روسری را شل کنید.

4- با آرامش و اطمینان خاطر صحبت کنید.

5- آنها را با یک پتو بپوشانید تا گرم شوند.

6- چیزی برای خوردن یا نوشیدن به آنها ندهید.

7- اگر فرد ضعفی در اندام خود نشان می دهد، از حرکت دادن آنها خودداری کنید.

8- هر گونه تغییر در وضعیت فرد را با دقت مشاهده کنید. آماده باشید تا به اپراتور اورژانس در مورد علائم و زمان شروع آنها بگویید. در صورت افتادن یا ضربه به سر فرد حتماً ذکر کنید.

علائم سکته را بشناسید

بسته به شدت سکته، علائم ممکن است ضعیف یا شدید باشند. قبل از اینکه بتوانید کمک کنید، باید بدانید چه چیزی را باید تماشا کنید. برای بررسی علائم هشدار دهنده سکته مغزی، از مخفف FAST استفاده کنید که مخفف عبارت زیر است:

صورت: آیا صورت بی حس است یا از یک طرف آویزان می شود؟

بازوها: آیا یک بازو بی حس است یا ضعیف تر از دیگری؟ آیا هنگام تلاش برای بالا بردن هر دو دست، یک بازو پایین تر از دست دیگر می ماند؟

گفتار: آیا گفتار نامفهوم است یا درهم؟

زمان: اگر به هر یک از موارد بالا پاسخ مثبت دادید، وقت آن است که فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

سایر علائم سکته مغزی عبارتند از:

  • تاری دید، تاری دید، یا از دست دادن بینایی، به ویژه در یک چشم
  • سوزن سوزن شدن، ضعف یا بی حسی در یک طرف بدن
  • حالت تهوع
  • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
  • سردرد
  • سرگیجه یا سبکی سر
  • از دست دادن تعادل یا هوشیاری

گر شما یا شخص دیگری علائم سکته مغزی را دارید، از روش انتظار و دید خودداری کنید. حتی اگر علائم خفیف هستند یا از بین می روند، آنها را جدی بگیرید. فقط چند دقیقه طول می کشد تا سلول های مغز شروع به مردن کنند.

بر اساس دستورالعمل های انجمن قلب آمریکا (AHA) و انجمن سکته مغزی آمریکا (ASA) اگر داروهای لخته شکن ظرف 4.5 ساعت تجویز شوند، خطر ناتوانی کاهش می یابد. این دستورالعمل همچنین بیان می کند که حذف مکانیکی لخته می تواند تا 24 ساعت پس از شروع علائم سکته مغزی انجام شود.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید