امروز: پنج شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 267310
۲۴۶۲
۱
۰
نسخه چاپی

آیا شما فردی قانونمند هستید؟/ تست روانشناسی قانونمندی

تست روانشناسی قانونمندی یک تست شخصیت برای سنجش رفتار‌های خطرناک شما یا تمایل شما به انجام کار‌های غیرقانونی است.

آیا شما فردی قانونمند هستید؟/ تست روانشناسی قانونمندی

قانون‌شکنی به عنوان یک گرایش

یکی از ویژگی‌های همه ما انسان‌ها این است که می‌توانیم پاک و مقدس یا گناهکار و خطاکار باشیم. بچه‌ها در جریان اجتماعی شدن می‌آموزند که چه رفتار‌هایی درست و چه رفتار‌هایی نادرست هستند. اما به رغم نیات خوب پدر و مادر و اولیای مدرسه بعضی از بچه‌ها راه خطا می‌روند.
رانندگی با سرعت غیرمجاز از جمله گرایشات ما به قانون‌شکنی است.

تنها معدودی از ما گرایش‌های جنایتکارانه داریم، اما گاهی قانون را زیر پا می‌گذاریم. کار‌هایی مانند رانندگی کردن با سرعت غیرمجاز و یا قمار کردن ممکن است باعث نشود که کسی را به پشت میله‌های زندان بفرستند، اما ارتکاب اعمال خلاف قانون اگر جایگزین محرومیت‌های ما شود ممکن است سبب گردد که دست به کار‌های ضداجتماعی بزنیم. اگر نمی‌دانید که تا چه اندازه به انجام دادن اقدامات خلاف قانون گرایش دارید، باید بگویم که شما تنها نیستید. همه ما گاهی در این فکر فرو می‌رویم که آیا در ما موجود دیگری پنهان شده است؟ سوال اینجاست که چرا بعضی از ما در برابر وسوسه‌ها مقاومت می‌کنیم و بعضی تسلیم آن‌ها می‌شویم. یک جواب می‌تواند این باشد که همه ما تابع وضعیت روانی خود هستیم. وقتی تخم وسوسه روی خاک حاصل‌خیز فرو می‌افتد، امکان به ثمر نشستن آن فراوان است.

افتادن پشت میله‌های زندان به خاطر رعایت نکردن قانون

تست روانشناسی قانونمندی

در ادامه مطلب به خصوصیاتی اشاره کرده‌ایم که ممکن است به رفتار‌های خلاف‌کارانه منجر شوند. این فهرست با مطالعه شانزده ساله روی ۲۴۰ خلافکار مرد تهیه شده است. شما حین جواب دادن به این سوالات به ازای هر جواب درست به خودتان یک امتیاز بدهید:

1. در برابر تحقیر شدن از سوی دیگران بسیار حساس هستم.
درست غلط

2. به طور مزمن خشمگین و ناراحت هستم و زود دلخور می‌شوم.
درست غلط

3. در مواقعی اتفاق افتاده که احساس بی‌ارزش بودن می‌کنم.
درست غلط

4. من مستقل هستم و کار خودم را می‌کنم و کاری به عوامل محدودکننده اجتماع ندارم.
درست غلط

5. نسبت به دیگران نیاز من به دست زدن به اقدامات خطرناک برای رسیدن به هیجان زیاد است.
درست غلط

6. در مواقعی به قدری خوش‌بین می‌شوم که فراتر از واقعیت‌های زندگی‌ام حرکت می‌کنم.
درست غلط

7. اغلب دست به کار‌هایی می‌زنم، یا وسوسه می‌شوم که دست بزنم که جامعه آن‌ها را ممنوع کرده است.
درست غلط

8. وقتی جوان بودم با قلدری و زورگویی به خواسته‌هایم می‌رسیدم.
درست غلط

9. در نوجوانی گاه اقدام به خلاف‌های جزئی می‌کردم، مثلا از فروشگاه‌ها اقلامی را بلند می‌کردم یا با سرعت غیرمجاز رانندگی می‌کردم.
درست غلط

10. به راحتی خویشتن‌داری‌ام را از دست می‌دهم.
درست غلط

تفسیر امتیازات تست قانونمندی

امتیاز نتیجه
امتیاز ۰ تا ۳ شما نمونه خوب رعایت کننده مقررات اجتماعی هستید. بعید است که اقدام به قانون‌شکنی کنید.
امتیاز ۴ تا ۷ شما در شکستن قانون در حد متوسطی قرار دارید. در مواقعی قانون‌شکنی می‌کنید. اما این قانون‌شکنی بسیار جزئی و کم‌اهمیت است.
امتیاز ۸ تا ۱۰ شما دارای ویژگی‌هایی هستید که در خلاف‌کاران دیده می‌شود. می‌توانید از خود سوال کنید که چرا می‌خواهید علیه قانون کاری صورت دهید. ممکن است لازم باشد که به مشاور روان‌درمانگر مراجعه کنید.

بررسی دقیق‌تر خلافکار‌ها

مطالعه درباره خصوصیات شخصیتی‌ای که ممکن است منجر به جرم و جنایت شود موضوع جدیدی نیست. حدود ۴۰۰۰ سال است که درباره قانون‌شکنان بررسی‌های مفصلی صورت گرفته است. نتیجه‌گیری‌هایی سنتی که در این مورد انجام شده نشان می‌دهد که خلاف‌کاران اغلب در خانواده‌های متلاشی‌شده در فقر و بیکاری بزرگ شده‌اند.

خلاف‌کاران اغلب در خانواده‌های متلاشی‌شده در فقر و بیکاری بزرگ شده‌اند.
اما بررسی‌های تازه‌تر یوچلسون و سمناو قاطعانه روشن کرده است که این‌ها تنها عواملی نیستند که اشخاص تحت تاثیر آن‌ها به اقدامات خلاف‌کارانه دست می‌زنند. زیرا اغلب کسانی که اینگونه بزرگ می‌شوند دست به اقدامات خلافکارانه نمی‌زنند.


عوامل رفتار‌های غیرقانونی

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که اندیشه‌های مخدوش و نگرش‌های اشتباه مهمترین علل رفتار‌های غیرقانونی هستند. خود بزرگ‌بینی، عظمت‌طلبی و انتقاد بیش از حد دیگران از جمله عواملی هستند که ممکن است به اقدامات خلاف منتهی شوند. در جریان بررسی‌های صورت گرفته ۵۲ حالت و رفتار که ممکن است به خلافکاری منتهی شود شناسایی شده است که در پرسشنامه فوق تنها به ۱۰ مورد آن‌ها اشاره شد.
عوامل رفتارهای غیرقانونی، خود بزرگ‌بینی، عظمت‌طلبی و انتقاد بیش از حد دیگران از جمله عواملی هستند که ممکن است به اقدامات خلاف منتهی شوند.

شما تا چه میزان پیرو قانون هستید؟ آیا دلتان می‌خواهد از آن پیروی کنید یا سعی در دور زدن آن دارید؟ اقدامات غیرقانونی شما در چه حدی است؟ اگر بیش از حد رفتار‌های خطرناک از خود نشان می‌دهید ممکن است لازم باشد به یک رفتار درمانگر مراجعه کنید.

گرد آورنده : محمدی

پایگاه خبری حقوق نیوز

  • منبع
  • setare.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید