امروز: جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276279
۱۳۹۴
۱
۰
نسخه چاپی

چشم سوم چیست؟ | جامع ترین اطلاعات درباره چشم سوم

چشم سوم (که به آن چشم ذهن یا چشم داخلی نیز گفته می‌شود) یک مفهوم عرفانی و باطنی از یک چشم نامرئی است که معمولاً به صورت واقع شده در پیشانی انسان به تصویر کشیده می‌شود و ادراکی فراتر از دید معمولی می‌دهد

چشم سوم چیست؟ | جامع ترین اطلاعات درباره چشم سوم

چشم سوم چیست؟

چشم سوم با اسامی دیگری نظیر چشم معرفت، چشم بصیرت، چشم دل، چشم درون، تیسراتیل و آجنا نیز شناخته می‌شود. قبل از هر چیزی باید بدانیم که چشم سوم چیست و چه کاربردی دارد.

چشم سوم (که به آن چشم ذهن یا چشم داخلی نیز گفته می‌شود) یک مفهوم عرفانی و باطنی از یک چشم نامرئی است که معمولاً به صورت واقع شده در پیشانی انسان به تصویر کشیده می‌شود و ادراکی فراتر از دید معمولی می‌دهد.

چشم سوم در فرهنگ باستانی هند، آجنا یا چاکرای سوم خوانده می‌شود که ششمین چاکرای اصلی در بدن، بر طبق آئین هندو است. آجنا به ادعای آیین هندو قسمتی از مغز است که می‌توان از طریق فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا و سایر فعالیت‌های روانی آن را قوی‌تر ساخت؛ همان‌طور که یک عضله را می‌توان قوی‌تر ساخت.

در آئین هندو این چاکرا، نشان‌دهنده ذهن ناخودآگاه است و ارتباط مستقیمی با «برهمن» دارد. درحالی که یک انسان با دو چشم قادر است دنیای فیزیکی را ببیند، به عقیده پیروان هندوئیسم چشم سوم، قدرت دیدن آینده را هم به انسان می‌دهد. این گروه معتقدند که چاکرای چشم سوم به بینش انسان‌ها متصل است و به آن‌ها توانایی ارتباط با دنیا را می‌دهد و کمک می‌کند که از گذشته و آینده پیام دریافت کنند.

چشم سوم راهی است برای ارتباط بدن با روحمان که نیاز به قدرت و درک بالایی دارد. چشم سوم یا چاکرای ششم بین ابروها و کمی بالاتر قرار دارد که با فعال شدن این چشم شما قادر هستید سیگنال‌های انرژی را دریافت کنید و به‌وسیله روحتان آن‌ها را تجزیه‌ و تحلیل کنید تا بتوانید یک حس، تصویر یا هر چیز ماورایی دیگری را درباره یک موضوع خاص مانند آینده و یا اصل وجود هستی، ببینید.

به بیان دیگر چشم سوم پل ارتباطی بین فیزیک و متافیزیک، جسم و روح، ظاهر و باطن، مغز و ذهن و خودآگاه و ناخودآگاه است. چشم سوم پلی برای رفتن به فراسوی ابعاد مکان و زمان است. جسم ما وابسته به مکان و زمان است و فقط می‌تواند در زمان حال باشد و دیگر نمی‌تواند در گذشته یا آینده باشد. و یا وقتی در یک مکان خاصی است دیگر نمی‌تواند در مکان‌های دیگر باشد.

این محدودیت بُعد فیزیکی ما است ولی در بُعد متافیزیکی (بُعد روحانی) ما این محدودیت‌ها وجود ندارد و روح می‌تواند در هرلحظه در چند مکان یا چند زمان باشد و چشم سوم کلید عبور از این محدودیت است. زمانی که چشم سوم فعال شود شخص می‌تواند به اصل هستی پی ببرد و در ابعاد دیگر سیروسفر کند. اصل حقیقت انسان روح آن است و برای اتصال به این وجود واقعی و بی‌حدومرز خود باید از چشم سوم کمک بگیریم.

قدمت چشم سوم

تمدن سومر در بین النهرین، یکی از کهن‌ترین تمدن‌های بشری است که در حاشیه رود‌های دجله و فرات-در خاک کشور عراق امروزی- و در حدود ۵ تا ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت. به باور بسیاری از کارشناسان، سومریان جزو اولین پیشگامان ایجاد فرهنگ شهری و تمدن هستند و گویا نخستین تمدن آن‌ها در هزاره چهارم پیش از میلاد در «اوروک» ایجاد شد. جالب توجه آن است که این پیشگامان مدنیت به خدایانی باور داشتند که اغلب آن‌ها با میوه کاجی در دست به تصویر کشیده شده اند. این خدایان در تقسیم بند‌های الهی سومریان جزو گروه خدایان «آنوناکی» به شمار می‌روند که به معنای فرزندان خدای «آنو» (خدای آسمان) است.

به عبارت بهتر آنوناکی، خدایان بسیار کهن و اولیه سومری هستند. آن‌ها خدایان باروری جهان زیرین نیز می‌باشند، که در نهایت به عالم مردگان ربط پیدا می‌کنند، جایی که مردگان مورد قضاوت قرار می‌گیرند و نام آن‌ها از خدای قدیمی آسمان که آنو (آن) نام دارد گرفته شده است. در اساطیر سومری این خدایان از جهان خارج آمده اند و اینکه اکثر آن‌ها میوه کاجی در دست دارند به باور بسیاری کارشناسان به این معناست که آن‌ها برای دستیابی به این میوه به زمین آمده اند. اما چرا این میوه برای این خدایان مهم بوده است؟ موضوع به همین چشم سوم باز می‌گردد چرا که از گذشته‌های بسیار دور، بسیاری از حکیمان باستان، این چشم را در ارتباط با غده‌ای در مغز انسان به نام «غده صنوبری» (Pineal gland) مرتبط دانسته و حتی هر دو را یک چیز قلمداد کرده اند. به عبارت دیگر خدایان آنوناکی برای به دست آوردن قدرت آگاهی بخشی این چشم سوم به زمین آمده بودند.

«شیوا» و سایر خدایان باستانی هندو نیز اغلب با چشم سومی بر پیشانی خود به تصویر کشیده می‌شوند. این چشم نشانگر بیداری یا روشنگری قلمداد می‌شود و به عنوان توانایی دیدن در قلمرو‌های فراتر از هستی، تفسیر شده است. مو‌های مخوف شیوا که به صورت دسته‌ای از مار‌های پیچیده شده به نظر می‌رسد، شباهت بسیار زیادی به مارپیچ‌های غده صنوبری دارد.

همین تصویر در یونان و مصر باستان هم نیز قابل مشاهده است. در مصر باستان، چشم «را» و چشم «هورس» که از نماد‌های بسیار مهم آن عصر بودند نه تنها شباهت بسیار زیادی به شکل واقعی موقعیت غده صنوبری داشتند، بلکه همیشه به صورت مفرد به تصویر کشیده می‌شدند که گویی اشاره به یگانگی آن دارد. همچنین تصویر مار که از پیشانی خارج شده است و بر روی کلاه‌ها و تاج‌های مصری به وفور دیده می‌شود، الگویی برگرفته از سنت‌های هند باستان درباره چشم سوم است. قرار گرفتن سر مار که موجودی مقدس به شمار می‌رود، در محل چشم سوم (پیشانی)، نشان از اهمیت این جایگاه دارد.

اهمیت غده صنوبری نه تنها در اساطیر و اندیشه‌های دینی، بلکه قرنهاست که مورد بررسی‌های علمی نیز قرار گرفته است و اولین اسناد موجود درباره آن به یک پزشک و فیلسوف یونانی معروف به «گالن» باز می‌گردد. همکاران هم عصر گالن معتقد بودند که آنزیم غده صنوبری باعث گردش خون در «نفس» انسان که به عنوان «اولین ابزار روح» نامیده شده است، می‌شود. اما گالن این مسئله را رد کرد و بر این باور بود که غده صنوبری، فقط در تنظیم جریان خون نقش دارد. باور به ویژگی‌های ماوراء طبیعی غده صنوبری هنگامی دوباره زنده شد که دانشمند و اندیشمند بزرگ فرانسوی «رنه دکارت» (۱۵۹۶-۱۶۵۰ م)، مجدداً به آن توجه کرد. دکارت مدعی شد که این غده «مقر اصلی روح» است و معتقد بود که غده صنوبری سرچشمه اندیشه است. وی معتقد بود که این غده در هر انسانی منحصر به فرد است و می‌توان با استفاده از آن ذهن را از بدن جدا کرد.

چشم سوم چیست؟ | جامع ترین اطلاعات درباره چشم سوم

نشانه‌های فعال شدن چشم سوم

همه انسان‌ها دارای چشم سوم هستند، اما این چشم در همه این افراد فعال نیست و به اصطلاح در برخی از افراد باز و فعال و در برخی دیگر بسته است؛ بنابراین در داشتن چشم سوم همه انسان‌ها یکسان هستند، اما این قدرت در برخی از افراد فعال است هرچند که شاید این افراد از فعال بودن آن آگاه نباشند. اما چگونه می‌توان فهمید که چشم سوم ما فعال است؟ در واقع فعال بودن چشم سوم یک سری نشانه‌ها و علائمی دارد که می‌تواند ما را نسبت به فعال بودن آن آگاه سازد که برخی از این علائم را به شرح ذیل می‌توان برشمرد؛

1. عادات غذایی تغییر می‌کند: یکی از علائم فعال شدن غده‌ی صنوبری و باز شدن چشم سوم، تغییر در الگو‌های غذایی است. شما اکنون از آنچه که می‌خورید آگاهی بیشتری خواهید داشت. به گیاهخواری گرایش پیدا می‌کنید و برای تغذیه تان ارزش بسیاری قائل خواهید بود. شما تمایل پیدا می‌کنید که تنها به مصرف چیزی بپردازید که برای بدن و ذهن شما فایده در بر خواهد داشت.

2. ایجاد احساس سردرد: بازشدن چشم سوم ممکن است با سردرد همراه باشد و این امر به ویژه برای کسانی که اولین بار با این موضوع برخورد می‌کنند، نمود بیشتری دارد.

3. حساس شدن به نور: وقتی چشم سوم انسان باز باشد قادر خواهید بود که رنگ‌ها و اشیاء را با وضوح و حساسیت بیشتری ببینید و همن امر سبب می‌شود چشمان شما به نور حساس شود.

4. ارتباط با همه چیز و همه کس: فعال سازی غده‌ی صنوبری و باز شدن چشم سوم، به شما توانایی برقراری ارتباط با همه چیز و همه کس را خواهد داد. تله پاتی برای شما محقق می‌شود و این غده به شما یک هدیه‌ی روحی بی نظیر را پیش کش می‌کند.

5. همه چیز تبدیل به انرژی می‌شود: شما هر چیزی را در عالم هستی به عنوان انرژی تشخیص خواهید داد و شناسایی خواهید کرد. شما می‌توانید مشاهده کنید که انرژی در اطراف شما به حرکت در می‌آید و کل گیتی را علامت گذاری می‌کند. این، باعث ایجاد آگاهی جمعی درون شما خواهد شد.

6. احساس یکی بودن با طبیعت: با اضافه کردن فرکانس‌های بیشتر به روح خودتان در هنگام فعال سازی غده‌ی صنوبری و باز شدن چشم سوم، قادر خواهید بود تا با نیرو‌های بیشتری از طبیعت همگام سازی شوید و طبیعت را با خود پیوند بزنید.

7. عمیق‌تر شدن درک و احساسات: همه چیز زنده‌تر به نظر می‌رسد، حتی هوایی که در اطراف شما جریان دارد. شما می‌توایند احساس کنید که این هوا شما را لمس می‌کند، به نوازش شما می‌پردازد و یا حتی با شما ارتباط برقرار می‌کند. هر احساس و درکی بار‌ها قدرتمندتر از گذشته قابل درک خواهد بود و زندگی بسیار لذت بخش‌تر می‌گردد.

8. احساس نیاز به تغییر در مسیر زندگی: در طول زمان فعال سازی غده‌ی صنوبری و باز شدن چشم سوم ممکن است یک تمایل قوی برای تغییر شغل و حرفه تان، روابط، عادت‌ها و مسیر زندگی گذشته در شما بوجود آید.

9. آگاهی از مسیر آینده: اکنون دیگر هدف و افسانه شخصی خود را به خوبی می‌شناسید و به همین دلیل است که دیگر نیازی به پیگیری کار‌های نامناسب ندارید.

10. بالا رفتن قوه ادارک: اکنون شما به سطح بالاتری از ادراک دست پیدا کرده اید و همه‌ی آن چیز‌هایی که در گذشته هوش و حواستان را تیره و تار می‌کردند دیگر وجود نخواهند داشت. اکنون شما قادرید تا نمایی فراتر از ماتریالیسم و ماده را مشاهده کنید.

11. آشکار شدن قدرت‌های درونی: قدرت‌های درونی تان بروز پیدا می‌کنند و شما را قادر به انجام اعمال و وظایفی خواهند کرد که در زندگی گذشته تان فقط رویای آن‌ها را می‌دیده اید.

12. افزایش ظرفیت‌های ذهنی: افق‌های ذهنی شما گسترش می‌یابد و توانایی استثنایی‌ای برای تمرکز پیدا خواهید کرد و هر چیزی که ذهن شما را تیره و تار می‌کند، از بین خواهد رفت. شما در مورد آنچه که می‌خواهید و در مورد احساس هایتان، روشن خواهید شد. احساسات و عقایدتان دیگر شما را در دوراهی قرار نمی‌دهند.

13. افزایش قدرت شهود: قدرت شهود شما به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت. قبلا سیگنال ضعیفی از درونتان دریافت می‌کردید. شما نمی‌توانستید این سیگنال‌ها را تفسیر کنید، و به جای این که شما را به سوی سرنوشت تان هدایت کنند موجبات گمراهی شما را فراهم می‌کردند. اما هنگامی که چشم سوم شما باز می‌شود، بدن شما در مسیر بسیار بهتری با روحتان هماهنگی پیدا خواهد کرد. حالا می‌توانید ترس را پیش بینی کنید و با دقت بسیار شگفت انگیزی آینده را پیش گویی کنید.

14. ذهن مردم را می‌خوانید: در گذشته شما قادر بودید فقط ظاهر آدم‌ها را ببینید، اما الان می‌توانید به صورت باطنی نیز افراد را مشاهده کنید و افرادی که به ظاهر خوب و با ایمان هستند را شناسایی کرده و نقاب آنان را بردارید. حتی می‌توانید قبل از اینکه کسی از شما سوالی کند، جواب آن را حدس بزنید و او را به حیرت آورید!

چشم سوم چیست؟ | جامع ترین اطلاعات درباره چشم سوم

راه‌های باز کردن چشم سوم

چشم سوم را باید با تقویت غده ای در مغز که غده صنوبر یا غده پینه آل نام دارد فعال نمود. این غده به مرور زمان، با مصرف مواد غیر ارگانیک و مواد نگه دارنده ای که درون خوراکی ها وجود دارند، حالت سفت و سختی به خود می گیرد و غیر فعال می شود ( که در چاکرا به آن خارج شدن از تعادل گفته می شود ) . چشم سوم فراتر از احساسات است و می توان آن را نشانه ای بر به کمال رسیدن انسان دانست چون انسان را مجاب می کند تا ندیده ها را ببیند.

هنگامی چشم سوم فردی باز می شود، می تواند با روح صحبت کند و به درجه‌ای بالا از تفکر و تمرکز برسد.

1- حرکت دادن انگشت دور محل چشم سوم : ابتدا انگشت اشاره خود را دور چشم سوم در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه حرکت دهید. سپس چشم‌ های خود را بسته و تصور کنید که در بین دو ابروی شما چشم دیگری هم وجود دارد. در همان خیال و تصور چشم سوم را تکان داده و پلک بزنید. این تمرین را هر روز به مدت یک هفته بدون وقفه انجام دهید. بعد از آن متوجه می ‌شوید که قادرید به طور واضح اجسام ماورائی را ببینید.

2- اجتناب از مصرف زیاد شکر و لبنیات : برای اینکه بتوانید در باز شدن چشم سوم سرعت ایجاد کنید بهتر است از خوردن شکر و لبنیات تا حد ممکن پرهیزداشته باشید.

3- تفکر زیاد و عمیق : هر گاه با دقت بیشتری به محیط اطراف و کائنات توجه کنید، می توانید باعث رشد و بازشدن چشم سوم شوید. هر فردی هنگامی ‌که به نعمت‌هایی که خدا به او داده (کائنات) توجه کند و به شناخت معرفت برسد کمک زیادی در این زمینه به خود خواهد کرد.

4- خوردن میوه و سبزیجات : سعی کنید خود را عادت به خوردن گیاه و میوه های نیلی رنگ (یا آبی و بنفش) مثل بلوبری، بادمجان، کشمش سیاه، بلک ‌بری، آلو برقان و چغندر بکنید تا چاکرای ششم در شما تثبیت شود. علت انتخاب میوه هایی این رنگ به خاطر رنگ چاکرای چشم سوم است.

5- در طبیعت قدم زدن و نشستن روی چمن در محیط باز و فکر کردن : با قدم زدن در طبیعت و دریافت انرژی مثبت از اطراف می توانید چاکرای چشم سوم را باز کنید.

6- استفاده از بوی خوش در منزل : از بهترین روغن‌ها و عطرها می‌ توانید در این کار کمک بگیرید. حتی باعث پاک شدن سموم از بدن می شود. عطرهایی مثل صندل، گریپ فروت، بابونه رومی (آلمانی) ، جوز هندی می ‌تواند انرژی ‌های مثبت را به سمت شما به حرکت درآورده و باعث فعال شدن چشم سوم شما شود.

7- گوش دادن به موسیقی : همان طور که برخی موسیقی ‌ها باعث آرامش و درمان می شوند، می ‌توانند در فعال کردن چشم سوم هم نقش بزرگی داشته باشند. شما می ‌توانید با گوش دادن به آهنگ های قدیمی یا مزموم کیهانی به تحریک و فعال شدن چشم سوم خود کمک کنید.

8- استفاده از روش مراقبه EMDR (حساسیت‌زدایی با حرکت سریع چشم) : از این روش در قدیم برای درمان افسردگی و اضطراب و بی ‌خوابی کمک می ‌گرفتند ولی امروزه ثابت شده که برای بازکردن چشم سوم هم مفید می باشد. افرادی که به طور مدام اهل ورزش هستند به‌ راحتی می ‌توانند با کمک مراقبه به باز شدن چاکرا آجنا خود کمک کنند.

9- دور کردن اشیاء مزاحم: هر شیئی که باعث خیال‌ بافی و افکار منفی در شما می ‌شود از خود دور نگه دارید.

10- انجام فعالیت‌های هنری ظریف مثل رنگ ‌آمیزی و نقاشی

11- بکار بردن تکنیک تنفس ۴۷۸ : در یک مکان ساکت و آرام بدون هیچ صدایی قرار بگیرید. به مدت ۴ ثانیه از بینی نفس کشیده و هوا را به درون ریه‌ ها بکشید. ۷ ثانیه هوا را درون ریه ‌ها حبس کنید. به مدت ۸ ثانیه هوا را از دهان به صورت بازدم خارج کنید. توجه داشته باشید که زبان شما باید در پشت دندان‌ هایتان قرار گیرد. با کنترل تنفس خود قادر خواهید بود، چشم سوم را واضح تر دیده و به کنترل آن مسلط شوید.

12- کمک گرفتن از رنگ نیلی، پوشیدن لباس‌های نیلی و بنفش یا پرطاووسی : همان ‌طور که می‌ دانیم حس ششم در بین دو ابرو و به رنگ نیلی است. برای این ‌که این حس را تقویت کنید بهتر است وسایل خانه، دیوارها، لباس و. . . را تا جایی که ممکن است با رنگ نیلی ست کنید. می ‌توانید در قسمت هایی از منزل خود سنگ ‌های درخشان و نیلی رنگ بگذارید یا از جواهراتی مانند دست‌ بند و گردن ‌بند آبی استفاده کنید یا با کمک کریستال‌ های کوارتز شفاف، یاقوت کبود، سنگ ماه باعث ایجاد ارتعاش مثبت شوید.

13- یوگا : از ورزش‌های کاربردی در تقویت و آزاد سازی انرژی‌های پنهان در بدن ورزش یوگا می باشد. شما با کمک یک سری حرکات ساده به صورت نرمش و کشش، تمرکز و تنفس باعث پاک شدن بدن و تقویت چشم سوم می شوید. از حرکات کاربردی که می‌ تواند باعث باز شدن چشم سوم از طریق یوگا شود را معرفی می ‌کنیم:

- ایستادن و خم شدن به طرف جلو تا نصفه ( اوتان آسانای نیم پروانه)
- قرار گرفتن در حالت سگی ولی صورت رو به پائین (آدهو موکها ساواناسانا)
- ایستادن روی شانه (سالامبا ساروانگاسانا)
- قرار گرفتن در حالت بچه (بالاسانا)
- انجام حرکات قهرمان نشسته (ویراسانا)

چشم سوم چیست؟ | جامع ترین اطلاعات درباره چشم سوم

خطرات فعال بودن چشم سوم

باید پذیرفت که باز و فعال بودن چشم سوم همیشه به معنای داشتن یک قدرت مثبت نیست و ممکن افراد، به ویژه کم تجربه‌ها را دچار مشکلات بزرگی بکند. عموماً افرادی که با چشم سوم فعال دچار مشکل شده اند، با تجربه‌های ذیل مواجه شده اند؛

1. ابتلا به سردرد و میگرن: با باز شدن چشم سوم شما، انرژی زیادی به ناحیه فوقانی شما فرستاده می‌شود و می‌تواند باعث اختلالاتی مانند: سردرد و میگرن و همچنین سردرگمی و واپاشی شدید شود.

2. بروز ترس و دلهره: اگر چشم سوم خود را به زور مجبور به باز شدن کنید، دیگر کنترلی روی آن نخواهید داشت و ممکن است مجبور شوید ارواح جهان را یکی پس از دیگری ببینید و شکی نداشته باشید که بسیار ترسناک خواهد بود. زیرا اگر چشم سوم شما به زور باز شود و فقط یکی از چاکرا‌ها باز باشد، دیگر نمیتوانید فقط ارواحی که کائنات تعیین کرده اند را ببینید! توجه کنید که این در صورتی خواهد بود که عجولانه آجنا را مجبور به باز کردن کنید.

3. عدم درک قدرت چشم سوم: چون چشم سوم ما قدرت فراوانی دارد و با دو چشم دیگر قابل مقایسه نیست، شما نمیتوانید قدرت آن را درک کنید! شما با استفاده از آجنا خواهید توانست تصویر‌سازی کنید، رویاپردازی کنید و همچنین صدا‌هایی را بشنوید که تا قبل از این نمیتوانستید بشنوید!

4. کوچک بینی خود: شما با چشم سوم میتوانید چیز‌هایی ببینید که بسیار با دیده‌های قبلی تان فرق دارد. این می‌تواند باعث شود که شما خودتان را بدون آن فردی کم ارزش ببینید.

5. دریافت اطلاعات نادرست: اگر چشم سومتان به صورت اصولی باز نشده باشد میتواند به جای کمک به دید شما، اطلاعات غلطی از محیط اطراف به شما بدهد که باعث نا امیدی شما می‌شود.

6. از دست دادن توان: اگر توانایی کنترل قدرت خود را نداشته باشید و روش استفاده درست از آن را فرا نگرفته باشید، ارواح شرور برای تامین انرژی خود به شما رجوع خواهند کرد و در این صورت انرژی تان به سرعت تخلیه خواهد شد.

7. شنیدن صدا‌های گوش خراش: با باز شدن چشم سومتان ممکن است صدا‌های بسیار بلندی بشنوید که در انتهای شب بیشتر و بیشتر خواهند شد. صدا‌هایی مثل جیغ و فریاد که می‌تواند جلوی خواب شما را بگیرد.

8. ایجاد مشکلات روحی: هنگامی که چشم سوم شما باز شود، به صورت عجیبی علمتان افزایش خواهد یافت و این ممکن است هنگام صحبت با دیگران باعث مشکلاتی شود. مثلا اگر با فردی که دارای چاکرای ششم بازی است صحبت کنید، ممکن است دچار سردرد شوید. دلیلش هم کشش زیاد انرژی توسط آجنا است.

  • منبع
  • ویرگول
  • فرارو
  • موفقیت 98

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید