امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278434
۸۸
۱
۰
نسخه چاپی

جنب شدن در خواب چیست؟! | آیا جنب شدن در خواب طبیعی است؟

جنب شدن به معنی انزالی است که در خواب صورت می گیرد و یک پدیده طبیعی است که در اکثر نوجوانان و جوانان پسر اتفاق می افتد، دفعات جنب شدن برای مردان متفاوت می باشد برای عده ای تنها چند بار در طول زندگی اتفاق می افتد و برخی دیگر دو تا سه بار در هفته پیش می آید.

جنب شدن در خواب

جنب شدن در خواب

جنب شدن به معنی خارج شدن مایع منی در هنگام خواب است. سلول‌های جنسی در مردها دائما در حال ساخته شدن هستند. این سلول‌ها توسط سلول‌های خاص دیگری در بیضه‌ها ساخته می‌شوند. پس از این که اسپرم‌ ها تولید شدند، در لوله‌های مخصوص بیضه ذخیره می‌شوند. اما ظرفیت این لوله‌ها محدود است و پس از پر شدن، خود به خود تخلیه می‌شوند تا اسپرم‌های جدید را ذخیره کنند. در افراد متاهل، مایع منی از طریق رابطه جنسی تخلیه می‌شود اما افرادی که رابطه جنسی ندارند، مایع منی‌شان جمع می‌شود و از طریق جنب شدن در خواب تخلیه می‌شود.

علت جنب شدن در خواب

همان طور که گفته شد جنب شدن یک اتفاق طبیعی است و به دلیل فیزیولوژیکی اتفاق می‌افتد اما برخی از دلایل باعث افزایش میزان آن می‌شوند. این دلایل عبارتند از:

1. نداشتن رابطه جنسی

به طور معمول، مایع منی از طریق رابطه جنسی تخلیه می‌شود و به همین دلیل مایع منی در افرادی که از رابطه جنسی محروم هستند، از طریق جنب شدن تخلیه می‌شود. افراد متاهل به ندرت دچار خروج مایع منی در هنگام خواب می‌شوند. در صورتی که متأهل هستید اما از رابطه زناشویی خود لذت کافی را نمی‌برید و یا انزال نمی‌شوید، این مسئله ممکن است برایتان اتفاق بیفتد. در این شرایط بهتر است با مشاوره جنسی جهت بهبود کیفیت روابط جنسی خود صحبت کنید.

2. تغذیه

مصرف غذاهای چرب و شیرین قبل از خواب، باعث افزایش احتمال جنب در خواب می‌شوند. مواد لبنی، گوشت، شیرینی و ادویه در افزایش شهوت و انزال در خواب تاثیرگذار هستند. برای این منظور بهتر است که مصرف این گونه غذاها را اندکی کم کنید تا شهوت و میل جنسی‌تان به تعادل برسد.

3. افکار و صحنه های جنسی

بسیاری از مردان مجرد، به دلیل نیازهای جنسی ارضا نشده افکار و تصورات جنسی خاص خود را دارند. برخی از مردان قبل از خواب به تخیلات جنسی می‌پردازند. این افکار باعث تحریک شدن مردان شده و به همین دلیل در حین خواب دچار جنب می‌شوند. همچنین برخی از افراد به دیدن فیلم‌ های پورن عادت دارند و یا در طول روز با دوستان خود در مورد مسائل جنسی صحبت می‌کنند. همه ی این موارد بر جنب شدن در خواب تاثیر می‌گذارند.

آیا جنب شدن در خواب طبیعی است؟

این مسئله به هیچ وجه بیماری یا مشکل نیست. این اتفاق نشان دهنده فعالیت طبیعی بدن و بلوغ جنسی مردان است. جنب شدن در خواب باعث می‌شود که مردان مجردی که امکان رابطه جنسی ندارند، از فشار میل جنسی‌شان کاسته شود. برخی از خانواده ها فکر می‌کنند که انزال در خواب یک اشتباه و یا گناه است و جوان خود را سرزنش می‌کنند. البته لازم به ذکر است که برخی از افراد این نوع از انزال را به صورت واضح تجربه نمی‌کنند و این نشانه‌ی مشکل نیست. توجه داشته باشید که بدن هر فرد با دیگری فرق می‎‌کند.

در صورتی که هر چند روز یک بار دچار خروج منی می‌شوید، نگران نباشید چرا که این میزان طبیعی است. اگر خروج مایع منی هر روز اتفاق بیفتد غیر طبیعی است و باید چاره‌ای به حال آن اندیشید. البته توجه داشته باشید که ممکن است این میزان جنب شدن هم طبیعی باشد چرا که تعداد دفعات خروج مایع منی، به عوامل مختلفی همچون ژنتیک، محیط، وضعیت جسمانی، میزان فعالیت، تغذیه و غیره بستگی دارد. بهتر است که برای اطمینان از طبیعی بودن آن، با متخصص مشورت نمایید.

جنب شدن در خواب

راه های کاهش جنب شدن در خواب

همان طور که گفته شد، انزال یک اتفاق طبیعی است، اما اگر این موضوع شما را اذیت می‌کند و یا احساس می‌کنید که تعداد دفعات آن بسیار بالاست، با انجام برخی راهکارها می‌توانید تعداد دفعات آن را کاهش دهید. این راهکارها به شرح زیر می‌باشند:

• از مشاهده کردن صحنه‌های جنسی و تحریک آمیز خودداری کنید. ممکن است احساس کنید که این صحنه‌ها باعث تحریک شما نمی‌شوند، اما به هرحال به صورت ناخودآگاه بر شما تاثیر گذاشته و باعث جنب شدن می‌گردند.

• غذاهای محرکی همچون فلفل، تخم مرغ، سیر، بادمجان، گوشت قرمز، پیاز وغیره را کمتر مصرف کنید.

• سعی کنید از خوابیدن در مکان‌های گرم خودداری کرده و بیشتر در جاهای خنک بخوابید.

• قبل از خواب، به مدت دو ساعت از مصرف غذا و مخصوصا مایعات خودداری کنید.

• بهتر است که نصفه شب ازخواب بیدار شده و به دستشویی بروید.

• از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری کنید.

• از تحریک خود به هر وسیله‌ ای خودداری نمایید.

• سعی کنید تا حد امکان دمر نخوابید.

  • منبع
  • هنر زندگی
  • مشاورانه

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید