امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 279302
۳۸۰
۱
۰
نسخه چاپی

چرا پشه ها برخی از افراد را گاز می گیرند و برخی را گاز نمی گیرند؟

چرا پشه ها برخی از افراد را گاز می گیرند و برخی را گاز نمی گیرند؟

چرا پشه ها افرادی را می گزند و افرادی را نمی گزند؟

دهه‌ها تحقیق طول کشیده است، اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که چرا پشه‌ها برخی از مردم را نیش می‌زنند و دیگران را نیش نمی‌زنند. این به سه‌گانه پیچیده‌ای از دی‌اکسید کربن، دمای بدن و بوی بدن برمی‌گردد که باعث می‌شود برخی افراد بیشتر از دیگران توسط پشه ها نیش بخورند.

پشه ها ابتدا از دی اکسید کربن (CO2) برای ردیابی سوژه خود استفاده می کنند، دقیقاً مانند من که از حس بویایی خوب خود برای ردیابی پای سیب تازه پخته شده استفاده می کنم. CO2 توسط اهدا کننده خون پستانداران پشه ها منتشر می شود که پشه ها می توانند آن را از فاصله 50 متری تشخیص دهند. آنها با استفاده از تغییر غلظت CO2 در امتداد این جریان به سمت بالا پرواز می کنند.

متعاقباً افرادی که سطوح بالاتری از CO2 منتشر می کنند، از راه دور مانند افرادی که در حال ورزش هستند یا سایرین که متابولیسم بالاتری دارند همچون بزرگسالان جذاب تر هستند.

به طور کلی، این بدان معناست که مردان بیشتر از زنان توسط پشه ها جذب می شوند، کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر مستعد ابتلا هستند و افراد با اندام کامل از جمله زنان باردار جذاب تر از همتایان لاغرتر خود هستند.

این نکته آخر بر این واقعیت تأکید می کند که جذابیت شما برای پشه ها می تواند گذرا باشد - افراد می توانند وزن کم کنند، زنان باردار بچه های خود را به دنیا می آورند و مردم تردمیل را با تماشای تلویزیون روی مبل عوض می کنند.

تشخیص CO2 فقط برای جهت گیری مهم نیست. نشان داده شده است که وجود آن برای تحریک حواس دیگر برای پالایش جستجو ضروری است.

با نزدیک‌تر شدن پشه ها، آشکارسازهای حرارتی که می‌توانند اختلاف دمایی حدود 2.5 درجه را محاسبه کنند، وارد می‌شوند و اگر هدف در دمای مناسب نباشد، فرود نمی‌آیند. هر چیزی بیش از 40 درجه بیش از حد گرم می شود، اما دمای طبیعی بدن انسان کاملاً مناسب است.

مرحله آخر مربوط به بوی بدن است که در آنجا پیچیده می شود - اما فوق العاده عالی.

مدتی است که مشخص شده است که پشه ها جذب عطرهای خاصی می شوند و گونه های مختلف پشه ها از نظر ترجیحات متفاوت هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که پشه‌هایی که مسئول انتشار مالاریا هستند جذب پنیر لیمبرگر، یک نوع بدبو اروپایی می‌شوند.

این پنیر با همان باکتری هایی که مسئول بوی پای انسان هستند، کشت می شود. جالب اینجاست که این گونه پشه بیشتر احتمال دارد انسان را در اطراف پا و مچ پا نیش بزند.

سایر گونه های پشه که جذب سایر قسمت های بدن مانند گردن یا شانه ها می شوند، اصلاً جذب این پنیر نشدند. این مطالعه به تنهایی نشان می‌دهد که پشه‌ها با بوهای خاصی هماهنگ هستند.

تخمین زده می شود که هر سانتی متر از پوست انسان حاوی حدود 1 میلیون باکتری است و از مجموع این باکتری به عنوان میکرو فلور پوست ما یاد می شود. اگرچه وجود باکتری‌های زیادی روی پوست شما ممکن است به نظر کثیف به نظر برسد، اما کاملاً طبیعی است و در واقع، ما بیشتر این مشخصات باکتریایی را از مادران خود در هنگام تولد به ارث می‌بریم.

این باکتری ها همچنین از این نظر مفید هستند که مواد زائدی را که غدد ما روی پوست ترشح می کنند مانند آمونیاک، اسید لاکتیک، لیپیدها و اسیدهای آمینه تجزیه می کنند.

این فرآیند اسیدهای چرب فرار (گاز) تولید می کند - به نظر می رسد اکسیر پشه ها.

در عین حال، سایر باکتری‌های روی پوست ما تولید این اسیدها را سرکوب می‌کنند، و این بازی فرعی بین باکتری‌هایی است که اسیدها را تولید می‌کنند و باکتری‌هایی که تولید آن‌ها را سرکوب می‌کنند که مشخصات بوی بدن را ایجاد می‌کند که برای هر انسان منحصر به فرد است و جذابیت متفاوت برای پشه ها.

دانشمندان دریافته‌اند افرادی که دارای فراوانی بالاتر اما تنوع کمتری از باکتری‌ها بر روی پوست خود هستند، نسبت به افرادی که فراوانی کمتر و تنوع بالاتری دارند، بیشتر مستعد ابتلا به پشه ها هستند. معنای واقعی آن هنوز نامشخص است، اما احتمالاً به این معنی است که تنوع کمتر به این معنی است که تعداد بیشتری از باکتری‌ها دارید که مواد زائد را تجزیه می‌کنند و رایحه‌های اسیدی ایجاد می‌کنند که موزی‌ها روی آن تنظیم می‌کنند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید