امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 281912
۱۴۰
۱
۰
نسخه چاپی

آیا می دانستید 9 عضو از بدن زودتر از اعضای دیگر پیر می شوند؟!

در این مطلب به معرفی اعضایی از بدن می‌پردازیم که نشانه‌های پیری زودتر در آن‌ها نمایان می‌شود.

اعضای بدن که زودتر پیر می شود

اگرچه پیری و ظاهر شدن نشانه‌های ظاهری ناشی از افزایش سن بخشی از روند طبیعی زندگی است اما این روند در بعضی از اعضای بدن زودتر آشکار می‌شود.

اعضای بدن که زودتر پیر می شود

دست‌ ها

دست‌ها به ویژه در زنان، یکی از اولین اعضای بدن هستند که نشانه‌های بالا رفتن سن در آن‌ها دیده می‌شود. تغییرات هورمونی موجب از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود. این تغییرات سبب می‌شود پوست ظاهری چروکیده پیدا کند و رگ‌ها بسیار برجسته شوند.

چشم‌ ها

پوست دور چشم‌ها نازک‌تر از بخش‌های دیگر بدن هستند و در اثر عادت‌های تکرار شونده‌ای مثل نیمه باز نگه داشتن چشم‌ها و لبخند زدن و همینطور صدمات ناشی از نور خورشید، چروکیده می‌شوند. اغلب کرم‌های ضد آفتاب را نمی‌توان برای دور چشم‌ها استفاده کرد اما استفاده از عینک آفتابی از دو جهت پوست دور چشم‌ها را محافظت می‌کند.

اول آنکه این عینک‌ها جلوی پرتوهای مضر فرابنفش را می‌گیرند و دوم آنکه با استفاده از این عینک‌ها چشم‌هایتان را کمتر نیمه باز نگه می‌دارید.

لب‌ ها

خطوط باریک اطراف لب‌ها اغلب به دنبال خطوط اطراف چشم‌ها و روی پیشانی به وجود می‌آیند. نور مضر خورشید در این مسئله نقش دارد. همچنین عادت‌هایی که باعث جمع شدن لب‌ها می‌شوند (مثل نوشیدن با نی و بطری‌ها) هم تاثیرگذار هستند.

پیشانی

پیشانی هم یکی از اولین اعضای بدن است که چروکیده می‌شود چون دائما برای ابراز احساسات، پیشانی را چین می‌دهیم.

گردن

علاوه بر تلاشی که برای محافظت از صورت‌تان در برابر چروکیده شدن می‌کنید، لازم است که از کرم‌های ضد آفتاب برای گردن‌تان هم استفاده کنید. این کار می‌تواند جلوی صدمات پرتوهای مضر نور خورشید را بگیرد، اما از همه نشانه‌های افزایش سن جلوگیری نمی‌کند. «گردن بوقلمونی» اصطلاحی است که به شل شدن پوست زیر چانه و ناحیه گردن در اثر افزایش سن اطلاق می‌شود.

قفسه سینه

یقه‌های باز بخشی از قفسه سینه را در معرض پرتوهای مضر فرابنفش قرار می‌دهند. به این ترتیب ممکن است به تدریج متوجه پارگی و پخش شدن عروق خونی، لکه‌های ناشی از آفتاب و تغییر رنگ پوست در این ناحیه شوید. پزشکان توصیه می‌کنند در صورتی که مایل نیستید از لباس‌های یقه بسته استفاده کنید، پیش از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید.

زانو ها

پوست روی زانوها معمولا قبل از بقیه قسمت‌های پا شل می‌شود. در این ناحیه برجستگی‌های استخوانی و تاندون‌های زیادی وجود دارد اما آن مقدار چربی و عضله‌ای که در دیگر بخش‌های بدن وجود دارد در قسمت زانو نیست و به همین دلیل است که استخوان‌ها و حفره‌ها را در این ناحیه به راحتی حس می‌کنیم.

آرنج

آرنج‌ها هم مانند زانوها بیشتر از استخوان تشکیل شده‌اند و چربی و عضله‌ای وجود ندارد تا این ناحیه را بپوشاند. علاوه بر این، ما همیشه به آرنج‌های خود تکیه می‌دهیم و وزن ما به این ناحیه فشار وارد می‌کند.

موها

اغلب مردم در دهه ۳۰ زندگی خود متوجه اولین تارهای سفید مو می‌شوند. چون بدن تولید سلول‌های رنگ دانه را متوقف می‌کند. این تارهای سفید در حقیقت نازک‌تر از موهای رنگی ما هستند اما ضخیم‌تر به نظر می‌آیند چون پوست سر چربی کمتری تولید می‌کند و در نتیجه موها خشک می‌شوند.

  • منبع
  • دلتا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید