امروز: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 266646
۶۸۳۰
۲
۰
نسخه چاپی

ترس از اولین رابطه جنسی زنان | ترس از اولین رابطه جنسی مردان | راه های مقابله با ترس از رابطه جنسی

ترس از اولین نزدیکی یکی از اضطراب‌های معمول در اولین رابطه جنسی است. این ترس باعث می‌شود افراد نتوانند از رابطه خود لذت ببرند. عدم اطمینان به ظاهر، زودانزالی، سایز آلت تناسلی، عدم توانایی در ارضای طرف مقابل و ... از جمله نگرانی‌هایی هستند که باعث ایجاد این ترس می‌شوند.

ترس از اولین رابطه جنسی

اولین رابطه جنسی برای افراد تجربه متفاوتی است. برای بعضی از زوج ها اولین تجربه جنسی تجربه ای همراه با هیجان و علاقه و برای بعضی دیگر ترسناک و دردآور است.

ترس از اولین رابطه جنسی در زنان

باید اعتراف کرد در بسیاری موارد بی اطلاعی و دانش اندک درباره نحوه و نوع ارتباط جنسی باعث می گردد تا اولین تجربه این رابطه به تجربه ای ناراحت کننده تبدیل شود.

مباحث جنسی، موضوعاتی هستند که باید از سنین نوجوانی آموزش داده شود اما عموما پدران و مادران نمی‌توانند با بچه‌های خود راجع به رابطه جنسی صحبت کنند، در حالیکه دقیقا این وظیفه آنان است که بچه‌های خود را نسبت به این قانون جهانی آگاه کنند و آموزش دهند. از این رو، صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک جزو الزامات برای والدین است. به دلیل وجود اطلاعات ناقص در افراد، بسیاری از زنان و مردان ترس از اولین نزدیکی را با خود دارند. در بیشتر موارد این ترس در زنان بسیار بیشتر از مردان است. این افراد نمی‌دانند با چه کسی باید صحبت کنند تا جواب سوالات خود را بگیرند.

از جمله مهمترین دلایل موجود برای ترس از دخول در زنان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. احساس عدم اطمینان نسبت به ظاهر بدن

احساس عدم اطمینان نسبت به ظاهر بدن یکی از حقایقی است که ترس از اولین نزدیکی را به وجود می‌آورد. احساس این که آنان ظاهری غیر مناسب دارند و این که آیا بدن لخت آنان به چشم شریک جنسی زیبا می‌آید یا خیر، از جمله این ترس هاست و به نوعی اختلال روانی بدریخت انگاری بدن به شمار می‌آید. برخی مردان نیز اضطراب مشابهی دارند.

2. احساس درد هنگام رابطه جنسی

به کلی احساس درد دخول در زنان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که در ادامه مهمترین دلایل احساس درد در هنگام نزدیکی را بیان کرده ایم:

• احساس درد در هنگام نزدیکی در بسیاری از موارد ذاتی است و ریشه عصبی دارد. بسیاری از زنان به دلایل مشکلات روحی و روانی که دارند در زمان برقراری رابطه جنسی دچار احساس ترس می‌شوند. که برای درمان آن حتما باید از مشاوره جنسی استفاده نمایند.

• احساس درد در هنگام نزدیکی ریشه در تجربه‌های جنسی ناکافی در افراد دارد. در شرایطی که زوجین در این زمینه آموزش ندیده باشند برقراری رابطه جنسی نه تنها برایشان ایده آل نیست بلکه می‌تواند دردناک نیز باشد.

متاسفانه بسیاری از زوجین استفاده از تکنیک‌های جنسی را نادیده می‌گیرند.

• دلیل احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی در بعضی از مواقع ناشی از عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان می‌باشد. کسانی که با چنین مشکلی مواجه هستند حتما باید متخصصین زنان و زایمان مراجعه کرده و از درمان و مصرف دارو بدون تجویز جدا خودداری کنند.

3. داشتن استرس در زمان برقراری رابطه جنسی

بسیاری از کژکاری‌های جنسی از استرس و عدم آمادگی روانی ناشی می‌شود. برقراری رابطه زناشویی برای اولین بار برای زوجین می‌تواند بسیار استرس زا باشد. به ویژه زمانی که زوجین به خصوص زنان آگاهی چندانی از چگونگی برقراری این رابطه نداشته باشند. تجربه اول در رابطه جنسی، روی استقبال زوجین برای برقراری روابط جنسی بعدی و زندگی جنسی رضایت بخش آنان نقش بسزایی دارد. در صورتی که تجربه جنسی اول ناموفق و استرس زا باشد می‌تواند تا سال‌های سال باعث نارضایتی جنسی شود.

4. اجبار کردن برای برقراری رابطه جنسی

زمانی که زوجین تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند باید تلاش کنند تا شرایطی آرام و مناسب را برای برقراری رابطه جنسی فراهم کنند. به هیچ نباید یکی از زوجین، طرف دیگر را به برقراری رابطه جنسی برخلاف میلش مجبور کند. چرا که چنین رفتار‌هایی سبب سردی زوجین و ایجاد استرس در برقراری رابطه‌های جنسی بعدی می‌شود. زوجین باید در تلاش برای حمایت عاطفی و لذت بردن یکدیگر از روابط جنسی شان باشند.

5. فوبیای جنسی

فوبیای جنسی یا ترس از برقراری رابطه جنسی در افراد یک حالت روانی است که در این حالت زنان و مردان از برقراری رابطه جنسی و مقاربت‌های جنسی ترس دارند. گاهی اوقات این ترس و فوبیا در افراد به حدی شدید است که ممکن است زوجین تا سال‌ها بعد از ازدواج هنوز هم رابطه جنسی و زناشویی برقرار نکرده باشند. مبتلا شدن افراد به خصوص زنان به فوبیای نزدیکی و دخول، معمولا ریشه در خاطرات و تجربیات تلخ آنان در گذشته دارند، مانند شنیدن خاطرات تلخ دیگران از رابطه جنسی، دیدن روابط زناشویی ناسالم والدین، افسردگی، کودک آزاری جنسی (در گذشته مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن) و ازدواج‌های اجباری سبب به تعویق انداختن رابطه زناشویی می‌شود.

6. فشار‌های و مشغله‌های کاری

سبک زندگی های امروزی سبب شده تا افراد بیشتر متحمل فشار و استرس ناشی از مسائل کاری و خانوادگی یا مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف ازجمله فشار خون، مشکلات روحی و گوارشی شوند. همین امر سبب خستگی، نداشتن تناسب اندام، ترس از ناتوانی‌های جنسی، دردناک بودن رابطه، هراس از بارداری و ترس از اولین رابطه‌های جنسی در اوایل ازدواج شود. همین فشار‌ها و مشغله‌های کاری و خانوادگی می‌تواند شور و اشتیاق افراد را برای برقراری رابطه جنسی خاموش کند. ولی سرد مزاجی مردان و زنان در دوران بارداری و بعد از بچه دار شدن و در دوران سالمندی شایع‌تر می‌باشد.

ترس از اولین رابطه جنسی زنان | ترس از اولین رابطه جنسی مردان | راه های مقابله با ترس از رابطه جنسی

ترس از اولین نزدیکی در مردان

ترس‌هایی که مردان با آنها مواجهند شامل این موارد می‌شوند:

1. بسیاری از مردان نسبت به سایز آلت تناسلی خود احساس تردید دارند. آن‌ها احساس می‌کنند که آلت به اندازه کافی بزرگ نیست و ممکن است شریک زندگیشان آن را مسخره کند. این یکی از انواع ترس از اولین نزدیکی در مردان است. باید بدانید راه‌های گوناگون بزرگ‌کردن آلت تناسلی در دسترس هستند.

2. ترس عدم نعوظ برای بسیاری از مردان یک ترس از اولین نزدیکی مداوم است. همیشه تصور می‌شده که مردان باید دارای عضله‌های بزرگ و قوی باشند. عدم نعوظ باعث می‌شود آن‌ها احساس مردانگی نداشته باشند.

3. ترس از انجام کار‌های ناشایست، ترس از زودنزالی، عدم دانش درباره این که دقیقا در چه مکانی دخول انجام می‌شود و عدم توانایی در شناسایی نقطه جی سایر ترس‌های مجود هستند.

راه‌های مقابله با ترس از اولین رابطه جنسی

1. داشتن رابطه جنسی در یک رابطه الزامی نیست

مهمترین نکته‌ای که برای دو طرف باید یادآوری شود این است که وجود رابطه جنسی در یک رابطه، یک مقوله الزامی به شمار نمی‌آید. تصمیم داشتن رابطه جنسی یک تصمیم مشترک است و در زمانی باید انجام شود که هر دو طرف آمادگی کامل انجام آن را داشته باشند. اگر شریک شما نتواند متوجه عدم تمایل شما یا اضطراب شما شود، در انتخاب او به عنوان نیمه دیگرتان تجدید نظر کنید. سکس شرایطی نیست که شما الزاما مجبور به انجام آن باشید بلکه پیوند عاطفی و درک شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

2. با یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده‌ صحبت کنید

صحبت با یک فرد با تجربه و آگاه که بتواند پاسخ صحیحی به نگرانی‌های شما بدهد از جمله موارد ضروری مقابله با ترس از اولین نزدیکی است. به آن‌ها بگویید که چه چیزی باعث نگرانی شما می‌شود تا آن‌ها بتوانند به شما پاسخ‌های صحیح و دست اولی را ارائه دهند.

3. با شریک زندگی خود صحبت کنید

هیچ چیز بیشتر از صحبت کردن با شریک زندگی به شما کمک نمی‌کند. بیشتر زوج‌ها شرایط یکدیگر را درک می‌کنند و از هر کمکی که بتوانند برای رفع این ترس انجام دهند دریغ نخواهند کرد. ویژگی دیگر صحبت با شریک زندگیتان این می‌تواند باشد که او می‌فهمد منتظر چه چیزی باید باشد و در نتیجه احساس بدی پیدا نخواهد کرد.

4. درباره اندام‌های تناسلی زنان و مردان اطلاعات کسب کنید

در جلسات آموزشی مرتبط با روابط جنسی و ازدواج شرکت کنید. همچنین در اینترنت نیز جستجو کنید و درباره اندام‌های تناسلی مردان و زنان جستجو کرده و متون مرتبط را مطالعه کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود تصاویر مناسب را نیز برای درک بیشتر مطالب مشاهده کنید. شما باید متوجه شوید که مردان و زنان با یکدیگر فرق دارند. فقط زنان نیستند که در رابطه جنسی ممکن است احساس درد و خونریزی داشته باشند، مردان نیز ممکن است دچار اختلال نعوظ بوده و یا زود انزال شوند. این موضوعات نباید شما را نگران کند. با تمرین می‌توانید این مسائل را مدیریت کنید.

5. فیلم‌های آموزشی را مشاهده کنید

توصیه می‌کنیم فیلم‌های آموزشی مناسب راجع به روابط جنسی را مشاهده کنید تا اطلاعات کامل‌تری به دست آورید. هیچ موقع چنین ویدئوهای آموزشی را با پورن اشتباه نگیرید چرا که پورن گمراه کننده بوده و موضوعی کاملا متفاوت است.

6. احساس بدی نسبت به خود نداشته باشید

نباید احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید. شریک زندگی شما نیز به اندازه شما ممکن است حس بدی نسبت به بدن خود داشته باشد. او شما را همانطور که هستید انتخاب کرده است. شما نیازی نیست کاری انجام دهید تا به چشم آن‌ها دلبر به نظر برسید.

7. از رابط جنسی به عنوان راهی برای ایجاد صمیمیت یاد کنید

رابطه جنسی باید باعث ایجاد نزدیکی بیشتر دو طرف شود و کاری نیست که صرفا شما بخواهید آن را به پایان برسانید. از انجام آن لذت ببرید.

8. از معاشقه پیش از سکس لذت ببرید

ایجاد یک فضای عاشقانه با یک نور ملایم و گل‌های تازه برای این که حال شما را به فضای مورد نظرتان نزدیک کند توصیه می‌شود. معاشقه قبل از رابطه را فراموش نکنید. در یک لحظه یک قدم را بردارید. هرگز ناگهانی و سریع وارد فضای سکس نشوید چرا که عجیب و نادرست است. نوازش کنید، بغل کنید و ببوسید تا به هر دوتان یک حس ویژه دست دهد. فقط از لحظات لذت ببرید.

9. در صورتی که احساس ناراحتی کردید به شریکتان بگویید

در هر لحظه‌ای از رابطه، هرکدام از شما که احساس نارضایتی و ناراحتی داشت باید به طرف مقابل بگوید تا آن عمل را متوقف کند. دلیلی وجود ندارد که کارتان را حتی اگر لذت نمی‌برید ادامه دهید چرا که همیشه زمان دارید.

10. قاضی نباشید

هیچ وقت درباره شریک زندگی و یا خودتان قضاوت‌گر نباشید. هر دوی شما با تمرین یاد می‌گیرید که چگونه همدیگر را دوست داشته باشید که رضایت هر دو به دست آید. به هرحال کسی نیست که بخواهد شما را ببیند و به شما نمره دهد! در حقیقت نیازی نیست شما چیزی را به کسی اثبات کنید.

رابطه جنسی باید فقط ابزاری برای نشان دادن عشق و علاقه به شریک زندگی است. هر دو طرف باید نسبت به لذت دو طرفه متعهد باشند تا برای هر دو نفر بیشتری لذت حاصل شود.

  • منبع
  • ستاره
  • هنر زندگی
  • حقوق نیوز
  • ویکی پدیا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید