امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 282068
۲۱۵
۱
۰
نسخه چاپی

آیا در دنیای واقعی خرس ها عاشق عسل هستند؟

آیا در دنیای واقعی خرس ها عاشق عسل هستند؟

همه ما در کارتون‌ها و انیمیشن‌ها بارها دیده‌ایم که خرس‌ها به خاطر عسل هر کاری می‌کنند! اما آیا عشق و علاقه خرس‌ها به عسل واقعی است یا زاییده ذهن ما انسان‌هاست؟

واقعیت این است که قندهای طبیعی موجود در عسل، برای بسیاری از موجودات زنده منبع تغذیه بسیار مناسبی است اما اینکه چرا نام خرس‌ها بیش از هر حیوان دیگری به همراه عسل آورده شده، جای سؤال دارد.

در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که به خاطر کدام ویژگی عسل بوده که این ماده غذایی مورد توجه خرس‌ها قرار گرفته است؛ آیا این علاقه به دلیل مواد جانبی آن (مانند خود کندو و لاروها) بوده یا به دلیل طعم شیرین آن؟ با ما همراه باشید.

آیا خرس‌ها فقط عسل می‌خورند؟!

رژیم غذایی خرس‌ها بسیار متنوع است و بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند گزینه‌های غذایی گوناگونی دارند. به طور کلی خرس‌هایی که همه چیز خوار هستند، علف، انواع توت‌ها، ماهی‌ها، حشرات و پستانداران کوچک‌تر مانند گوزن‌ها را شکار کرده و می‌خورند. خرس‌ها برای قوی و سالم ماندن در طبیعت به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارند، بنابراین رژیم غذایی آن‌ها در طول سال تغییر می‌کند تا متناسب با هر فصل سال مواد مورد نیاز بدنشان را تأمین کنند.

واقعیت این است که همه خرس‌ها رژیم غذایی یکسانی ندارند. به عنوان مثال، خرس عینکی گیاهخوار است، بنابراین احتمالاً عسل بیشتری هم مصرف می‌کند؛ چرا که گزینه‌های غذایی این نوع خرس نسبت به خرس‌های شکارچی محدودتر است. از طرف دیگر، رژیم غذایی پانداها از همه محدودتر است، زیرا این حیوانات فقط بامبو می‌خورند و تنها حدود یک درصد رژیم غذایی آن‌ها را سایر گیاهان و بعضاً گوشت تشکیل می‌دهد!

چگونه خرس‌ها به عسل دست پیدا می‌کنند؟

شاید این سؤال همواره برای شما هم مطرح بوده که چگونه یک خرس از درخت بالا می‌رود و عسل را از کندو خارج می‌کند، بدون اینکه سقوط کند یا گرفتار زنبورها شود؟ راه حل ساده خرس‌ها این است که آن‌ها کل کندو را به همراه تمام محتویات آن، از جمله زنبو‌ها، یکجا می‌خورند! برخلاف شخصیت‌های کارتونی که مانند ما انسان‌ها عسل را از ظرف آن می‌خورند (!)، خرس‌ها کل کندوی عسل را به عنوان منبع کاملی از پروتئین مصرف می‌کنند.

آیا می‌توان بدون گزیده شدن، به زنبورها و کندوهایشان نزدیک شد؟

اگر چه خرس‌ها بدون هیچ ترسی کل عسل‌ها را به همراه زنبورها می‌خورند، اما این کارشان هزینه‌هایی هم دارد. بخش عمده‌ای از بدن خرس‌ها از پوست و موی ضخیم پوشیده شده و زنبورها نمی‌توانند به راحتی آن‌ها را نیش بزنند. به همین دلیل خرس‌ها ریسک نزدیک شدن به کندوها را به جان می‌خرند و در ازای چند نیش به مقصود خود دست پیدا می‌کنند. با این حال، قسمت‌هایی در اطراف صورت و گوش‌های خرس وجود دارد که موی زیادی ندارد و این قسمت‌ها تنها جاهایی هستند که زنبورها می‌توانند نیش بزنند.

آیا همه خرس‌ها عسل دوست دارند؟

محققان معتقدند که بیشتر نژاد خرس‌ها عسل را دوست دارند اما گفته می‌شود خرس سیاه و خرس قهوه‌ای نسبت به دیگر نژادهای خرس بیشتر عاشق عسل هستند. آن‌ها آن‌قدر عسل دوست دارند که برای دستیابی به آن از منطقه خود خارج شده و حتی به سمت مزارع انسان‌ها هم می‌روند.

در سال 2018 بیش از 370 کندوی عسل توسط خرس‌ها در سراسر فنلاند و استونی نابود شد. خرس‌ها به قدری به کندوها و محصولات کشاورزان صدمه زدند که دولت مجبور شد 143000 دلار به عنوان غرامت برای کندوها و عسل از دست رفته و آسیب دیده به کشاورزان بپردازد. با این حال، همه خرس‌ها به دلیل شرایط آب و هوایی دسترسی به زنبورها و عسل ندارند.

به عنوان مثال خرس قطبی که در شرایط سرد قطبی زندگی می‌کند هرگز طعم عسل را نمی‌چشد زیرا آب و هوای قطبی برای زنده ماندن زنبورها بسیار سرد است.

تحقیقات به ما نشان می‌دهد که بعضی خرس‌ها واقعاً عسل را دوست دارند اما این مورد بیشتر به دلیل مواد جانبی و اضافی آن است. اگر به خرسی یک ظرف عسل بدهید ممکن است کمتر به آن توجه کند زیرا هیچ کندو، زنبور و لاروی در آن وجود ندارد که بتواند پروتئین مورد نیازش را تأمین کند. همچنین، در انتها می‌توان گفت که همه خرس‌ها رژیم غذایی یکسانی ندارند بنابراین همه آن‌ها عاشق عسل نیستند اما آن‌هایی که شرایطش را داشته باشند واقعاً عاشق عسل هستند.

  • منبع
  • دیجی رو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید