امروز: دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278874
۲۸۳
۱
۰
نسخه چاپی

در طلاق توافقی حضور یک وکیل چقدر مهم است؟

در طلاق توافقی حضور یک وکیل چقدر مهم است؟

استفاده از وکیل در اقدام برای طلاق توافقی از طرف زوجین امری مهم و ضروری است. زیرا زوجین به دلیل عدم تسلط و آگاهی بر قوانین و مقررات قانون حمایت خانواده و انواع طلاق توافقاتی را تنظیم می‌کنند که باعث دردسر در آینده می‌شود. وکالت و مشاوره با وکیل طلاق توافقی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه زوجین می‌شود. در طلاق توافقی در مورد مسائل مهم زندگی مشترک مانند: مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزندان و تمام موارد مالی و غیرمالی توافق صورت می‌گیرد.

مهریه

مهریه مهمترین حقوق مالی زن است. برطبق قانون بعد از عقد ازدواج دائم زوجه مستحق مهریه است و هر نوع تصرفی می‌تواند در مهریه خود انجام دهد. در طلاق توافقی در مورد مهریه زوجین باید به توافق برسند. توافق صورت گرفته می‌تواند به صورت بذل تمام یا قسمتی از مهریه، ابراء مهریه و هبه مهریه باشد.

چنانچه سوالی در رابطه با اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه دارید میتوانید از گروه وکلای هوداد بپرسید.

نفقه

یکی از موارد مورد توافق در طلاق توافقی، نفقه زوجه است. نفقه شامل تامین نیازهای متناسب با وضعیت زن برطبق شان اجتماعی و خانوادگی وی تعیین می‌شود و مرد موظف به پرداخت آن به زوجه است. نفقه شامل مسکن، پوشاک، غذا و اسباب و اثاثیه منزل است. در توافقنامه طلاق توافقی در مورد نحوه پرداخت نفقه گذشته، حال و آینده زوجه و فرزندان تصمیم گیری می‌شود. برطبق قانون پدر مسئول پرداخت نفقه فرزندان است. در این مورد نیز باید توافق صورت بگیرد.

جهیزیه

برطبق عرف زن در زمان ازدواج جهیزیه را برای زندگی مشترک تامین می‌کند. اما برطبق قانون، تامین جهیزیه بر عهده مرد است. در زمان طلاق توافقی، زوجین در مورد جهیزیه با یکدیگر توافق می‌کنند. این توافق در رای دادگاه درج می‌شود.

اجرت المثل ایام زوجیت

تعیین اجرت المثل در طلاق توافقی یکی از مواردی است که باید در رای دادگاه قید شود. برطبق قانون زوجین در زندگی مشترک وظایفی نسبت به هم دارند. در صورتیکه زن به غیر از وظیفه زناشویی به دستور مرد کارهایی مانند نظافت، خانه داری، بچه داری را انجام دهد، زوجه مستحق دریافت حق الزحمه است که به این حق الزحمه در قانون مدنی، اجرت المثل گویند. میزان اجرت المثل در طلاق توافقی باید مشخص شود. زن می‌تواند اجرت المثل خود را دریافت یا بذل نماید.

حضانت فرزندان

حضانت فرزندان در طلاق توافقی باید مشخص شود. برطبق قانون مدنی، حضانت فرزند دختر و پسر تا سن 7 سالگی با مادر و دختر 7 تا 9 سالگی و پسر 7 تا 15 سالگی با پدر است. نحوه حضانت فرزندان در طلاق توافقی باید مشخص و در توافق نامه طلاق و در رای دادگاه قید شود. در مورد نحوه ملاقات فرزندان با پدر و مادر بعد از طلاق باید در طلاق توافقی تعیین تکلیف انجام شود.

در طلاق توافقی حضور یک وکیل چقدر مهم است؟

دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش

در طلاق توافقی در دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش باید موارد ذیل درج شود. در نتیجه بهتر است از وکالت وکیل متخصص در ارائه دادخواست مربوطه استفاده نمائید.

  • مشخصات زوجین شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شغل، محل اقامت خواهان و خوانده
  • مشخصات وکیل یا نماینده قانونی
  • تعیین خواسته و بهای آن: در این دادخواست، خواسته تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی است.
  • دلایل دادخواست: کپی مصدق عقدنامه رسمی ازدواج

مراحل طلاق توافقی توسط وکیل

تمام مراحل درخواست طلاق توافقی از ثبت در دفتر الکترونیک قضایی آغاز و تا صدور رای طلاق از طرف دادگاه توسط وکیل دادگستری انجام می‌شود. نکته مهم در انتخاب وکیل در طلاق توافقی این است که وکیل نمی‌تواند همزمان وکیل زوجین شود. وکیل در تمام جلسات مشاوره و رسیدگی حضور می‌یابد و نیازی به حضور زوجین دراین جلسات نیست. حتی در اجرای صیغه طلاق در دفترخانه طلاق، وکیل بدون حضور زوجین می‌تواند مراحل اجرای صیغه طلاق را انجام دهد.

طلاق توافقی خارج از کشور

در صورتیکه زوجین در خارج از ایران ساکن باشند و برای طلاق توافقی اقدام نمایند، باید در سامانه میخک ثبت نام کنند. سپس به وسیله سفارت یا کنسولگری ایران وکالتنامه‌ای را به وکیل یا شخص دیگر در ایران اعطا نماید، تا تمام مراحل طلاق توافقی در ایران صورت گیرد.

برطبق ماده 6 قانون مدنی، قانون در مورد احوال شخصیه مانند نکاح، طلاق و اهلیت اشخاص در مورد اتباع ایران حتی اشخاصی که در خارج از ایران ساکن هستند، قابل اجرا است. در نتیجه زوجین باید برطبق قانون دادگاه‌های ایران اقدام کنند. زیرا رای صادرشده در دادگاه خارجی در ایران قابل اجرا نیست.

هزینه‌ها در طلاق توافقی

در طلاق توافقی هزینه‌هایی باید توسط زوجین پرداخت شود. این هزینه‌ها شامل هزینه ثبت دادخواست طلاق توافق، هزینه جلسه مشاوره خانواده، هزینه گواهی عدم بارداری و هزینه ثبت طلاق در دفترخانه طلاق است.

وکیل طلاق توافقی

با توجه به پیچیدگی قوانین و مقررات طلاق از طرف زوجه، استفاده از وکیل متخصص طلاق در تمام مراحل طرح دادخواست طلاق توافقی از طرف زوجه امری ضروری است. شما میتوانید سوالات و مشکلات حقوقی خود در مورد دعاوی خانواده مانند طلاق از طرف زوجه، طلاق از طرف زوج و طلاق توافقی را با وکیل متخصص طلاق در وکلای موسسه هوداد مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد. برای ارتباط با وکلای پایه یک دادگستری به سایت sitevakil.com مراجعه نمایید.

همچنین اگر سوالی در رابطه با زمینه های دیگر حقوقی به طور مثال تغییر اسم در شناسنامه و شرایط تغییر نام ، انحصار وراثت و تقسیم ارث دارید میتوانید به طور رایگان از وکلای متخصص هوداد مشورت بگیرید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید