امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 281586
۱۹۹
۱
۰
نسخه چاپی

۵ کاربرد شگفت انگیز پوست مرکبات

پوست میوه‌ها در بهترین حالت برای تهیه کمپوست استفاده می‌شد اما اخیرا و با توجه به فواید تغذیه‌ای آن‌ها کاربردهای خوردنی‌تری هم پیدا کرده‌اند. بخش جالب‌تر اما استفاده از آن‌ها در محصولات آرایشی و بهداشتی است.

۵ کاربرد شگفت انگیز پوست مرکبات

خشک کردن پوست پرتقال و استفاده از آن در پلوهایی مجلسی مثل مرصع پلو یا شیرین پلو یکی از روش‌های قدیمی استفاده از پوست پرتقال است اما کارهای بسیار بیشتری هم می‌توان با پوست مرکبات انجام داد. این روزها اگر نارنگی، پرتقال، لیمو سنگی و انواع دیگری از مرکبات را در دسترس داشتید، پوست آن‌ها را دور نریزید. به غیر از درست کردن کمپوست، این پوست‌ها، کاربردهای متنوع‌تر دیگری هم دارند.

یک نوشیدنی طعم‌دار درست کنید

برای اضافه کردن طعم و مزه اضافی به چای، آب و نوشیدنی‌های دم کرده زمستانی، پوست خشک شده لیمو، پرتقال، نارنگی یا سایر مرکبات را استفاده کنید. میوه را پوست بگیرید و بخش سفید تلخ بین پوست و میوه را جدا کنید. آن را به شکل نواری برش بزنید و در یک فضای گرم و نورگیر خشک کنید.

بخش داخلی آن را به سمت بیرون (بالا) قرار دهید تا پوست مرکبات شما خوب ترد شود. بعد از ۲ تا ۳ روز محصول نهایی آماده است. اگر فرصت ندارید از یک ورقه روغنی استفاده کنید تا پوست‌ها را در فر ۱۰۰ درجه به مدت حدود نیم ساعت حرارت دهید.

آب‌ نبات با پوست نارنگی!

درست کردن ساکاد یا پوست آب نباتی مرکبات راهی آسان برای حفظ و استفاده مجدد از پوست این میوه‌هاست. استفاده از آن‌ها در شکلات هم بسیار عالی می‌شود. برای این کار لازم است پوست میوه را بعد از جدا کردن قسمت سفید رنگ و تلخ، بجوشانید و آبکشی کنید. برای آب نبات از شربتی که با نسبت مساوی از آب و شکر تهیه شده استفاده کنید. پوست‌های مرکبات را داخل شربت بجوشانید تا نرم شوند. آن‌ها را از شربت خارج کنید و اجازه دهید خشک شوند.

پوست‌های آبکشی شده را می‌توانید در شکلات مایع بزنید و یک ترکیب بسیار جذاب به دست بیاورید. محصول نهایی یک میان‌وعده خوشمزه است که برای تزئین دسر یا آبمیوه هم کاربرد دارد.

پوست مرکبات

استفاده در محصولات تمیز کننده خانگی

یک ترکیب طبیعی در پوست مرکبات وجود دارد که یک پاک کننده بسیار موثر است. برای استفاده از آن کافی است باقی مانده پوست لیمو را جمع کنید و در یک شیشه پر از سرکه در یخچال نگهداری کنید. اجازه دهید مخلوط به مدت حداقل دو هفته بماند و هر روز آن را تکان دهید.

مخلوط حاصل را صاف کنید و با نسبت مساوی از آب رقیق کنید تا به عنوان یک افشانه (اسپری) ملایم پاک کننده و خوشبو به کار رود، البته نه روی سنگ‌ها زیرا اسیدیته مرکبات برای سنگ آسیب زاست.

آتش بازی با مرکبات

پوست پرتقال، به طور شگفت انگیزی، آتشی زیبا و خوشبو ایجاد می‌کند. کافی است پوست میوه‌ها را خشک کنید و داخل آتش بریزید. روغن روی پوست‌ها آتش را شعله‌ور می‌کند. باقی‌مانده پوست‌های خشک‌شده را در یک کیسه کاغذی نگهداری کنید.

روغن‌ های آرایشی بسازید

پرتقال و نارنگی برای تهیه روغن‌ها مفید هستند. تا جایی که ممکن است بخش سفید پوست را بردارید و اجازه دهید پوست‌ها برای چند ساعت خشک شوند، به قطعات کوچک برش دهید و در یک شیشه الکل بریزید. شیشه را چند بار در روز – به مدت حداقل سه روز – تکان دهید و بعد از صاف کردن پوست‌ها اجازه دهید الکل تبخیر شود. این مرحله حدودا ۱۲ ساعت طول خواهد کشید اما در نهایت شما روغنی از مرکبات خواهید داشت که می‌توانید مستقیم روی پوست بمالید یا به محصولات داخل حمام اضافه کنید. از این روغن در معطر کردن پخت‌وپزها هم می‌توان استفاده کرد.

  • منبع
  • دلتا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید