امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 279864
۴۶۹
۱
۰
نسخه چاپی

12 رمان به عنوان بزرگترین کتابی که تاکنون نوشته شده است

12 رمان به عنوان بزرگترین کتابی که تاکنون نوشته شده است

در اینجا فهرستی از 12 رمان آورده شده است که به دلایل مختلف یکی از بزرگترین آثار ادبی تا کنون به شمار می روند.

آنا کارنینا

هر علاقه‌مند به داستان‌های که شامل موضوعاتی مانند زنا، قمار، توطئه ازدواج و فئودالیسم روسی باشد، فوراً آنا کارنینا را در اوج فهرست «بزرگ‌ترین رمان‌های» خود قرار می‌دهد و این دقیقاً رتبه‌ای است که نشریاتی مانند مجله تایم به رمان از زمان انتشار کامل آن در سال 1878 داده‌اند.

این اثر داستانی هشت قسمتی که توسط رمان‌نویس روسی لئو تولستوی نوشته شده است، داستان دو شخصیت اصلی را روایت می‌کند: یک زن خانه دار غم انگیز و افسون شده، آنا عنوان دار، که با معشوق جوانش فرار می کند و یک زمین دار عاشق به نام کنستانتین لوین، که در ایمان و فلسفه دست و پا می زند.

تولستوی بحث‌های متفکرانه‌ای را درباره عشق، درد و خانواده در جامعه روسیه با گروه قابل‌توجهی از شخصیت‌ها شکل می‌دهد که به خاطر انسانیت واقع‌گرایانه‌شان در نظر گرفته می‌شوند. این رمان به ویژه در برخورد با زنان انقلابی بود و تعصبات و مشکلات اجتماعی آن زمان را با احساساتی زنده به تصویر می‌کشید.

کشتن مرغ مقلد

هارپر لی، که اعتقاد بر این است که یکی از تأثیرگذارترین نویسندگانی است که تاکنون وجود داشته است، معروف است که تنها یک رمان منتشر کرده است (تا اینکه دنباله بحث برانگیز آن در سال 2015 درست قبل از مرگ او منتشر شد).

لی کشتن مرغ مقلد را در سال 1960 منتشر کرد و بلافاصله به ادبیات کلاسیک تبدیل شد.

این رمان نژادپرستی در جنوب آمریکا را از طریق چشمان گشاد معصومانه دختری جوان باهوش به نام ژان لوئیز بررسی می کند.

شخصیت‌های نمادین آن، به‌ویژه وکیل دلسوز و عادل و پدر آتیکوس فینچ، در زمانی که تنش‌ها در مورد نژاد بالا بود، به عنوان الگو عمل کردند و دیدگاه‌ها را تغییر دادند.

کشتن مرغ مقلد در سال 1961 برنده جایزه پولیتزر برای داستان شد و در سال 1962 به عنوان یک فیلم برنده جایزه اسکار ساخته شد و به داستان و شخصیت های آن زندگی و تأثیر بیشتری بر حوزه اجتماعی آمریکا بخشید.

گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ اثر اف. اسکات فیتزجرالد به عنوان یکی از بهترین متون برای آشنا کردن دانش آموزان با هنر خواندن انتقادی ادبیات شناخته می شود (به این معنی که ممکن است شما آن را در مدرسه خوانده باشید).

این رمان از منظر مرد جوانی به نام نیک کاراوی روایت می‌شود که اخیراً به شهر نیویورک نقل مکان کرده است و با همسایه تازه‌کار عجیب و غریبش با خاستگاه مرموز، جی گتسبی، دوست می‌شود.

گتسبی بزرگ نگاهی درونی به عصر جاز دهه 1920 در تاریخ ایالات متحده ارائه می دهد و در عین حال ایده «رویای آمریکایی» را نقد می کند.

شاید مشهورترین جنبه رمان، هنر جلد آن باشد - چهره ای نافذ که بر آسمان شب آبی تیره و نورهایی از یک منظره شهری پرتاب می شود - تصویری که در پیکربندی کمی متفاوت در خود متن نیز به عنوان نماد کلیدی یافت می شود.

صد سال تنهایی

گابریل گارسیا مارکز، نویسنده فقید کلمبیایی، مشهورترین اثر خود، صد سال تنهایی را در سال 1967 منتشر کرد.

این رمان داستان هفت نسل از خانواده بوئندیا را روایت می کند و تأسیس شهر آنها ماکوندو را تا نابودی آن همراه با آخرین فرزندان خانواده دنبال می کند.

در شکلی خارق‌العاده، این رمان ژانر رئالیسم جادویی را با تأکید بر ماهیت خارق‌العاده چیزهای معمولی بررسی می‌کند در حالی که چیزهای عرفانی مشترک نشان داده می‌شود.

مارکز رواج و قدرت اسطوره و افسانه را در ارتباط با تاریخ و فرهنگ آمریکای لاتین برجسته می کند.

این رمان جوایز بسیاری را برای مارکز به ارمغان آورد، که منجر به افتخار نهایی او برای دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال 1982 برای کل آثارش شد، که اغلب از صد سال تنهایی به عنوان پیروزمندترین اثر او ستایش می شود.

گذری به هند

ای ام فورستر رمان خود را به نام «گذری به هند» پس از سفرهای متعدد به این کشور در طول زندگی‌اش نوشت.

این کتاب در سال 1924 منتشر شد و داستان یک پزشک مسلمان هندی به نام عزیز و روابط او با یک پروفسور انگلیسی به نام سیریل فیلدینگ و یک معلم مدرسه انگلیسی مهمان به نام آدلا کوئستد است.

وقتی آدلا معتقد است که عزیز هنگام سفر به غارهای مارابار در نزدیکی شهر خیالی چاندراپور، جایی که داستان در آن جریان دارد، به او حمله کرده است، تنش‌ها بین جامعه هندی و جامعه بریتانیایی استعمارگر بالا می‌رود.

امکان دوستی و ارتباط بین مردم انگلیسی و هندی علیرغم تفاوت های فرهنگی و تنش های امپریالیستی در این درگیری بررسی می شود.

توصیف های رنگارنگ رمان از طبیعت، منظره هند، و قدرت فیگوراتیو که در متن داده شده است، آن را به عنوان یک اثر داستانی عالی تثبیت می کند.

مرد نامرئی

مرد نامرئی اثر رالف الیسون که اغلب با رمان علمی تخیلی اچ جی ولز تقریباً به همین نام اشتباه گرفته می شود (فقط یک "The" را کم کنید)، رمانی پیشگامانه در بیان هویت برای مرد آفریقایی آمریکایی است.

راوی رمان، مردی که هرگز نامش برده نمی‌شود، اما معتقد است که از نظر اجتماعی برای دیگران «نامرئی» است، داستان حرکت خود از جنوب به دانشگاه و سپس به شهر نیویورک را روایت می‌کند. در هر مکان او با ناملایمات و تبعیض شدید، افتادن و بیرون آمدن از کار، روابط و جنبش‌های اجتماعی مشکوک در طرز فکری منحرف و اثیری مواجه است. این رمان به خاطر سبک نگارش سورئال و تجربی خود که نمادگرایی پیرامون هویت و فرهنگ آمریکایی آفریقایی تبار را بررسی می کند، مشهور است. مرد نامرئی در سال 1953 برنده جایزه ملی کتاب داستانی ایالات متحده شد.

دن کیشوت

دن کیشوت اثر میگل دو سروانتس، شاید تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین اثر ادبیات اسپانیایی، اولین بار در سال 1615 به طور کامل منتشر شد.

این رمان که به طور منظم به عنوان یکی از بهترین آثار ادبی تمام دوران در نظر گرفته می‌شود، داستان مردی را روایت می‌کند که «دن کیشوت دو لا مانچا» نام دارد و با وسواس برای احیای رسم جوانمردی و قهرمان شدن خود به راه می افتد.

شخصیت دن کیشوت تبدیل به یک بت و تا حدودی یک شخصیت کهن الگویی شده است و از زمان انتشار رمان بر بسیاری از آثار اصلی هنری، موسیقی و ادبیات تأثیر گذاشته است. متن به قدری تأثیرگذار بوده است که واژه ای به نام کیشوت، بر اساس شخصیت دن کیشوت، برای توصیف فردی ساخته شده است که «به طور احمقانه ای غیرعملی به خصوص در تعقیب آرمان ها است. به ویژه: با ایده های واهی بلند و عجولانه یا کنش فوق العاده جوانمردانه مشخص می شود.

محبوب یا معشوق

رمان معنوی و دلهره آور تونی موریسون در سال 1987 داستان یک برده فراری به نام سث را روایت می کند که در سال 1873 به سینسیناتی، اوهایو گریخته است.

این رمان به بررسی آسیب های برده داری حتی پس از به دست آوردن آزادی می پردازد و احساس گناه و درد عاطفی را پس از کشتن فرزند خود که او را معشوق نامید، به تصویر می کشد تا او را از زندگی به عنوان یک برده باز دارد.

این رمان به دلیل پرداختن به تأثیرات روانی برده داری و اهمیت خانواده و اجتماع در درمان مورد ستایش قرار گرفت. Beloved یا محبوب در سال 1988 جایزه پولیتزر را برای ادبیات داستانی دریافت کرد.

خانم دالووی

احتمالاً عجیب‌ترین رمان این فهرست، «خانم دالووی» اثر ویرجینیا وولف، دقیقاً یک روز از زندگی یک جامعه‌شناس بریتانیایی به نام کلاریسا دالووی را توصیف می‌کند.

این رمان با استفاده از ترکیبی از روایت سوم شخص و افکار شخصیت های مختلف، در تمام طول مسیر از سبک جریان آگاهی استفاده می کند. نتیجه این سبک، نگاهی عمیقاً شخصی و آشکار به ذهن شخصیت‌ها است، به‌طوری‌که رمان بیشتر بر شخصیت تکیه می‌کند تا طرح داستانی.

افکار شخصیت ها شامل پشیمانی ها و افکار دائمی گذشته، مبارزه آنها با بیماری های روانی و استرس های پس از سانحه از جنگ جهانی اول و تأثیر فشارهای اجتماعی است. سبک منحصر به فرد، موضوع و زمان بندی رمان، آن را به یکی از معتبرترین و مورد توجه ترین آثار تمام دوران تبدیل کرده است.

چیزها فرو می ریزند

معیار غربی ادبیات بزرگ اغلب بر نویسندگانی متمرکز است که از آمریکای شمالی یا اروپا آمده‌اند و اغلب نویسندگان برجسته و آثار ادبی شگفت‌انگیز سایر نقاط جهان را نادیده می‌گیرند.

کتاب «چیزها فرو می ریزند» چینوا آچهبه، منتشر شده در سال 1958، یکی از این آثار ادبیات آفریقایی است که بر تعصب برخی از محافل ادبی غلبه می کرد و با وجود آن توانسته است در سراسر جهان به رسمیت شناخته شود.

این رمان درباره مردی ایگبو به نام اوکونکوو است که خانواده‌اش در روستایی در نیجریه زندگی می‌کند و تأثیرات استعمار بریتانیا بر کشور زادگاهش را توصیف می‌کند. این رمان نمونه‌ای از ادبیات پسااستعماری آفریقایی است، ژانری که از اواسط دهه 1900 به رسمیت شناخته شده است زیرا مردم آفریقا توانسته‌اند داستان‌های اغلب ناشنیده امپریالیسم خود را از منظر استعمار شده به اشتراک بگذارند. این رمان اغلب برای خواندن در دوره های ادبیات جهان و مطالعات آفریقا تعیین می شود.

جین ایر

رمان جین ایر اثر شارلوت برونته، رمان دیگری که اغلب برای خواندن در مدرسه تعیین می‌شود، در ابتدا در سال 1847 با نام مستعار کرر بل منتشر شد تا این حقیقت که نویسنده زن بود، پنهان بماند.

خوشبختانه، از سال 1847، چیزهای زیادی در رابطه با زنان در ادبیات تغییر کرده است، و برونته اکنون اعتباری را که شایسته یکی از پیشگامانه‌ترین رمان‌های تاریخ درباره زنان است، دریافت می‌کند. در زمانی که نویسنده احساس می کرد باید هویت واقعی خود را پنهان کند، جین ایر داستانی از فردگرایی برای زنان ارائه کرد. شخصیت همنام رمان از یتیمی و فقیر بودن به زنی موفق و مستقل تبدیل می شود. این اثر مضامینی از ادبیات گوتیک و ویکتوریایی را با هم ترکیب می‌کند و با تمرکز بر رشد حساسیت جین با کنش و نوشتن درونی شده، هنر رمان را متحول می کند.

رنگ بنفش

اگرچه رمان اپیستولاری (رمانی به شکل نامه‌هایی که توسط یک یا چند شخصیت نوشته شده بود) تا قبل از قرن نوزدهم محبوبیت زیادی داشت، آلیس واکر با رمان «رنگ بنفش» که در سال 1982 برنده جایزه پولیتزر و جایزه کتاب ملی شد، قهرمان این سبک شد.

داستان این رمان در جنوب آمریکای جنوبی پس از جنگ داخلی، داستان یک دختر جوان آفریقایی-آمریکایی به نام سلی را در نامه هایی که به خدا و خواهرش نتی می نویسد را در بزرگسالی دنبال می کند.

الی با آزار جنسی توسط پدرش و در نهایت همسرش روبرو می شود و رنج و رشد خود و همچنین دوستان و خانواده اش را شرح می دهد.

این رمان مضامین جنسیت‌گرایی، نژادپرستی، جنسیت، گرایش‌های جنسی و ناتوانی را از طریق گروه‌بندی شخصیت‌های محروم و آسیب‌دیده که با گذشت زمان رشد می‌کنند تا زندگی خود را شکل دهند، بررسی می‌کند. این داستان در سال 1985 در یک فیلم نامزد جایزه اسکار اقتباس شد که علیرغم استقبال گسترده منتقدان، به طرز بدنامی از تمام 11 جایزه ای که نامزد دریافت آن شده بود، طرد شد.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید