امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265532
۱۹۲۷
۱
۰
نسخه چاپی
باورهای غلط برای کاهش وزن

20 باور غلط در مورد کاهش وزن و لاغری!

باورها و راهنمایی های اشتباهی درباره کاهش وزن وجود دارد که باعث سخت تر شدن لاغری و کاهش وزن میشود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 20 باور غلط در مورد کاهش وزن و لاغری!

حقوق نیوز - پیش از آنکه وقت و پول خود را برای وسایل لاغری غیر استاندارد و رژیمهای غلط هدر دهید به این مسأله بیاندیشید که هر روش جدیدی الزاما مفید نیست و استفاده از همان قوانین همیشگی تنها راه کاهش وزن است، یعنی:

۱) دریافت کمتر انرژی
۲) انجام فعالیت بیشتر
۳) هردوی این راه حل ها

لطفا باورهای غلطتان را دور بریزید و به این نکات توجه کنید :

 1. هیچ کرمی وجود ندارد که چربی بدن را آب کند.
 2. طب سوزنی موجب لاغری دائمی نخواهد شد.
 3. خوردن کولاژن پیش از خواب، چربی های بدن شما را نمی سوزاند.
 4. جذب کننده های چربی غذا به میزان توصیه شده، تنها میزان کمی از چربی را جذب می کند پس با اعتماد به آنها زیادتر چربی نخورید چون از عواقب طولانی مدت آن خبر ندارید.
 5. محصولاتی که موجب کاهش آب بدن شما می شود ( دیورتیک ها ) یا روده شما را تخلیه می کند، موجب می شود چند کیلوگرم در یک روز از دست بدهید ولی از چربی بدن شما چیزی کاسته نشود، این کاهش وزن کاملا موقتی است و با خوردن مایعات به جای اول بازمی گردید. شما احتیاجی به " برطرف کننده های مواد سمی بدن " ندارید تا کاهش وزن پیدا کنید. مصرف این مواد در مدت طولانی خطاراتی در پی دارد.
 6. تنها تأثیر کمربندها یا شکم بندهای لاغری، افزایش تعریق در بدن شماست از اینرو تنها آب بیشتری از دست می دهید. میزان آبی که به این طریق از دست می رود به همان میزانی است که شب تا صبح از بدن شما کم می شود پس ادعای افرادی که این روش را توصیه می کنند، باور نکنید چون حتی ذره ای چربی از بدن شما کم نخواهد شد.
 7. بسیاری از محصولاتی که ادعا می شود متابولیسم را بالا می برند یا چربی را می سوزانند محتوی تحریک کننده هایی هستند که به طور طبیعی در سبزیجات موجود است. این تحریک کننده ها در بدن شما موجب سوختن انرژی بیشتر می شود اما اگر بخواهید همچنان با این تحریک کننده ها وزن کم کنید هر روز باید به میزان مصرف بیافزایید که عواقب بیماریزایی بسیاری در پی خواهد داشت.
 8. بسیاری از کتب لاغری، بدون توجه به اصول علمی، رژیمهای غذایی را در اختیار شما می گذارند که در روز به بدن شما ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری می رساند. این کار در بسیاری از افراد موجب لاغری می شود. شما می توانید با این روش وزن کم کنید اما ... از خودتان پرسیده اید " آیا می توانید تا آخر عمر همینطور غذا بخورید؟ " (چرا که در غیر اینصورت به سرعت به وزن اولیه بازمی گردید) و یا اینکه "با این رژیم کلیه مواد مغزی که بدن شما لازم دارد تأمین می شود یا خیر؟" ممکن است بعضی از افراد با حذف کامل یک یا دو گروه غذایی در ظاهر مشکلی نداشته باشند اما شما با حذف بسیاری از غذاها که دارای میوه، سبزی، غلات و حبوبات هستند چگونه مواد غذایی موجود در آنها را تأمین می کنید؟ اینرا بدانید که هیچ قرص و ویتامینی این کار را برای شما نمی کند.
  یک رژیم فقیر به همراه ویتامین، باز هم یک رژیم فقیر است.
 9. بدن ما انسان ها طوری ساخته شده است که با سه نوع ریزمغذی به شکل کربوهیدرات، چربی و پروتئین می تواند نیازهای خود را تامین کند. تمرکز کردن روی یکی ازمواد مغذی نه تنها به سلامتی شما لطمه می زند بلکه کمکی به کم کردن وزن نخواهد کرد. تمرکز در خوردن پروتئین، مانع از مصرف کافی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و آنتی اکسیدان می شود.
 10. ورزش، دو، شنا و دوچرخه سواری با شکم خالی باعث از دست دادن عضلات می شود. از دست دادن عضلات نیز برای کسی که می خواهد وزن کم کند گزینه خوبی نیست. زیرا علاوه بر ایجاد افتادگی باعث می شود روند سوخت وساز بدن درست عمل نکند. پس قبل از آن یک میوه یا غذای مفید و انرژی زا بخورید.

 20 باور غلط در مورد کاهش وزن و لاغری!

 1. گوشت قرمز در صورت مصرف زیاد، برای اندام ها و قلب مضر است زیرا حاوی چربی اشباع شده است؛ اما در صورت مصرف متعادل ، آهن و پروتئین باکیفیت لازم برای سوخت وساز بدن و حفظ عضله، تأمین می شود. مصرف گوشت قرمز را به هفته ای چند پرس بدون چربی محدود کنید.
 2. همه کالری‌ها مثل هم نیستند. نوع کالری‌ها، زمان مصرف کالری‌ها و کیفیت کالری‌ها می‌تواند تاثیر آنها بر بدن را بطور قابل توجهی تغییر دهد! مواد غذایی، در داخل بدن ما واکنش ایجاد می‌کنند. پس نوع غذاهایی که می‌خورید، یک مولفه مهم در رژیم‌های غذایی است. بعنوان مثال ۵۰ کالری یک سیب باعث یک واکنش داخلی متفاوت، نسبت به ۵۰ کالری کیک پنیر می‌شود.کیفیت کالری‌ها نیز مهم است، زیرا مواد شیمیایی، هورمون‌ها، و محصولات جانبی متداولی که در داخل مواد غذایی فراوری شده وجود دارند، بر جذب مواد مغذی طبیعی تاثیر می‌گذارند. کالری‌های با کیفیت، سرشار از مواد مغذی هستند، مانند اسفناج. کالری‌هایی که هیچ ماده مغذی ندارند (به کالری‌های پوچ یا تهی نیز معروفند) مانند آنهایی هستند که در سیب زمینی سرخ کرده وجود دارد.
 3. هنگامیکه ما رژیم می‌گیریم، معمولا در حالت «صفر و یک» هستیم، همه، یا هیچ! و هرگز بنظر نمی‌رسد که بتوانیم یک حد وسط پیدا کنیم. باید این را درک کنید که نمی‌توانید پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده و کیک شکلاتی را در یک روز بخورید. اما با برنامه ریزی دقیق می‌توانید هنگامیکه این مواد غذایی در دسترس‌تان هست، از آنها لذت ببرید. فقط بیشتر از یکی نخورید، و آنرا با بقیه تقسیم کنید. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن گهگاه غذاهای ممنوعه، مانع پرخوری و افراط در این مواد غذایی می‌شود.
 4. افرادی که صبحانه نمی‌خورند، در ناهار و شام پرخوری می‌کنند، که اغلب هم بیشتر از مقدار غذایی است که در صبحانه نخورده بودند. در واقع تحقیق روی افرادی که با موفقیت وزن کم کرده‌اند، نشان می‌دهد که آنها بطور منظم یک صبحانه سالم می‌خورند. با توجه به این مطالعه که در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد، اگر صبحانه سرشار از پروتئین باشد هم، بهتر است.
 5. مطالعات نشان می‌دهد، ممکن است فرد در زمان حضور در سونای خشک تا یک کیلو وزن خود را از دست بدهد؛ اما وزن از دست رفته، نشان از کاهش چربی نیست بلکه آب از دست رفته، آب بدن است که با مصرف مایعات مجددا جایگزین خواهد شد. این باور نادرستی است که در سونای خشک و بخار امکان کاهش چربی وجود دارد.
 6. در میان روشهای لاغری بالن معده گذاشتن مصداق سرپوش گذاشتن روی مشکل است، چون مانع از گرسنگی و تمایل شما به غذا نمی‌شوند، فقط سدّی در برابر خوردن شما ایجاد می‌کنند. تصور کنید تمایل زیادی به خوردن دارید و غذای دلخواه‌تان هم در برابرتان است اما نمی‌توانید بخورید. وقتی می‌توان درست خوردن را یاد گرفت و از لذّت غذا به شکل طبیعی برخوردار شد و از این طریق لاغر هم شد، چه نیازی به این روشهای عذاب‌آور برای لاغری است؟ دانستن این نکته مهم است که مشکل اصلاً در معده نیست بلکه در ذهنیت و عادت‌های فرد است.
 7. هیچ عمل جراحی بی‌عارضه نیست، به خصوص جراحی روی بافت چربی که با خطرات و عوارض‌گاه مرگباری نظیر آمبولی چربی همراه است. در واقع در میان روشهای لاغری، عوارض جراحی برای کاهش وزن از همه بیشتر است. در میان روشهای لاغری، جراحی مصداق ظاهرسازیست. جراح فقط چربی‌های ظاهری را برمی‌دارد که کم‌خطر‌تر است و با چربی‌های خطرناک‌تر کاری ندارد. جراح چربی‌های دور کبد و قلب را برنمی‌دارد. چربی‌هایی که در دیواره رگ‌ها رسوب کرده را برنمی‌دارد. حتی امکان اینکه چربی‌های ظاهری هم به طور متناسبی برداشته شود نیست مثلاً شخص شکم لاغر پیدا می‌کند با بازوهای چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست می‌دهد. به علاوه وقتی شخص به ظاهر لاغر می‌شود یک دلخوشی و اطمینان خاطر کاذب پیدا می‌کند در حالی که او از درون‌‌ همان فرد چاق قبلی است و‌‌ همان عوارض تهدیدش می‌کند.
 8. یکی از باورهای غلط این است که افراد چاق اینگونه تصور می کنند که از آنجا که والدین من چاق بوده‌اند من به صورت ارثی و بالاجبار دچار چاقی شده‌ام و امکان رهایی از آن نیست. اگرچه یکی از عوامل چاقی،‌ارث است اما عادات غذایی هر فرد از دوران کودکی می‌تواند در تنظیم وزن دخالت داشته باشد، کودک معمولاً از غذاهایی استفاده می‌کند که والدین چاق او می‌خورند پس نباید چاقی خود را به گردان والدین خود بیاندازیم.
 9. بیشتر مردم از این حقیقت بی اطلاع هستند که مکمل های کاهش وزن مورد تأیید قرار نگرفته اند. خیلی ها تصور می کنند که هر چه که در داروخانه به فروش می رسد و یا از طریق رسانه ها تبلیغ می شود، حتماً مجوز ایمنی و بی خطر بودن دارد. ای کاش چنین بود اما اینطور نیست.
 10. خوردن مکمل چای سبز یا نوشیدن پی در پی چای سبز، به تنهایی اثر خاصی بر روی کاهش وزن ندارد. اگر می خواهید وزن کم کنید باید حتماً از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، تبعیت کنید. هیچ یک از دمنوش های لاغری، جایگزین رژیم لاغری و ورزش نیستند .

 20 باور غلط در مورد کاهش وزن و لاغری!

حالا اگر شما تا امروز خودتان را سرزنش کرده‌اید که چرا این دیگ ها فقط برای شما نمی‌جوشد، بدانید که تنها نیستید، نفس عمیقی بکشید و کمی به خودتان استراحت بدهید. البته این به آن معنا نیست که بی‌خیال اضافه وزنتان بشوید و کار را با این جملات که «چاقی در خانواده ما ارثی است» یا «من استخوان‌بندی‌ام درشت است»، تمام کنید.

می‌توانید بدون داشتن استرس بیخود به تمام مشکلات چاقی بخندید و در عین حال راهی را پیش بگیرید که شما را به سوی زیبایی، موزونی و سلامتی که همیشه ایده‌آلتان بوده ببرد و آن چیزی نیست به جز متعادل‌کردن آنچه تا امروز می‌خوریده‌اید و بیشتر کردن تحرک بدنی‌تان.

تهیه کننده: شیوا ترابی

پایگاه خبری حقوق نیوز

 • منبع
 • تبیان
 • ویستا
 • نمناک
 • /tarjomansobh.ir
 • www.yjc.ir

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید