امروز: شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276713
۳۷۵
۱
۰
نسخه چاپی

22 فایده باور نکردنی بغل کردن | یکدیگر را در آغوش بگیرید!

بغل کردن مطمئناً احساس خیلی خوبی به شما می بخشد و شواهد نشان می دهد تاثیرات بسیار خوبی هم بر سلامتی ما دارد.

در آغوش گرفتن

بغل کردن و در آغوش گرفتن یک حرکت احساسی است که ریشه در قدمت انسان و فرهنگی که او ساخته دارد.

بغل کردن

همانطور که بغل کردن دیگران احساس روحی خوبی به شما می دهد به همان اندازه نیز برای سلامتی تان مفید است. زمانی که افراد یکدیگر را در آغوش می گیرند، هورمون اکسیتوسین که همان هورمون شادی است در بدن آزاد می شود. افزایش این هورمون استرس و فشار خون را کاهش می دهد و میزان رضایت شما از زندگی را افزایش می دهد. برای تاثیر بیشتر بهتر است زمان در آغوش گرفتن یکدیگر را افزایش دهید.

فواید باورنکردنی بغل کردن

1. افزایش میزان اکسیژن در بدن

هنگامی که شما در آغوش گرفته می شوید، سطح هموگلوبین خون شما تحریک می شود، که به انتقال اکسیژن بیشتر در جریان خون و ارگان های حیاتی بدن شما کمک می کند این کار مانند اکسیر جوانی برای شماست.

2. آرام شدن دستگاه عصبی بدن

فشاری که در هنگام بغل کردن به بدن وارد می شود به مغز این پیام را می دهد که اضطراب را کم کند. با تحریک پوست، گیرنده های فشار که در زیر پوست قرار دارند تحریک می شوند و این تحریک باعث افزایش فعالیت عصب واگ می شود. واگ یک عصب جمجمه ای است که به بخش های مختلف بدن منشعب می شود. این فعالیت عصب واگ منجر به آرام شدن دستگاه عصبی می شود.

3. تقویت دستگاه ایمنی بدن

با آرام شدن دستگاه عصبی ضربان قلب پایین می آید و امواج مغزی آرام می گیرند و این مسأله ممکن است به کاهش آثار سرماخوردگی کمک کند. در تحقیقی در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد حمایت اجتماعی به شکل در آغوش گرفتن منجر به کاهش عوارض سرماخوردگی شدید در افرادی شده بود که ابتدا به دلیل کشمکش های میان فردی دچار اضطراب شده بودند. از قرار معلوم در آغوش گرفتن از تأثیر اضطراب ناشی از کشمکش که فرد را مستعد ابتلا به سرما خوردگی می کرد، کاسته بود. در هنگام بغل کردن، سطح هورمون های اضطراب از جمله کورتیزول کاهش پیدا می کند و در عوض میزان مسکن های طبیعی در بدن افزایش می یابد. به این ترتیب، ویروس ها و حتی سلول های سرطانی می توانند از بین می روند.

4. کاهش فشار خون بالا

این مزیت نه تنها برای به آغوش کشیدن و بلکه در مورد گرفتن دست کسی که دوستش دارید نیز صدق میکند درهرحال، این کار ضربان قلب شما را کاهش داده و فشار خون را پایین می آورد، که احساسات شما را آرامش بخشیده و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش می دهد

5. بغل کردن، به رشد کودک کمک می کند

هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده را درآغوش می کشید، مادران، اعضای خانواده، پزشکان و پرستاران نیز با این کار به بهبود فرآیند رشدکودک، با افزایش انرژی و ارتقاء سیستم ایمنی بدن نوزاد کمک می کنند همچنین این کار برای نوزادان، باعث می شود اطرافیان خود را به خاطر بیاورند.

6. سبب بهبود وضعیت روانی افراد می شود

بسیاری از مطالعات نشان می دهد آغوش می تواند به حداقل رساندن احساسات منفی کمک کرده و از باعث شود که فرد از وضعیت روانی مثبت تری برخوردار باشد.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد افرادی که دچار پریشانی می شوند و از طرف همسر خود در آغوش کشیده می شوند احساس حمایت و استحکام روانی بیشتری می کنند.

7. تحریک غده تیموس

فشار ملایم به جناغ سینه و همچنین هیجان بغل کردن، باعث فعال شدن چاکرای خورشیدی شده و موجب تحریک غده تیموس می‌شود. غده تیموس تولید گلبول‌های سفید خون را تنظیم می‌نماید. گلبول‌های سفید خون با تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامتی را برای ما به همراه دارد.

8. در آغوش کشیدن می تواند احساسات را انتقال دهد

هرگز قدرت ارتباط غیر کلامی را دست کم نگیرید. افراد می توانند اطلاعات زیادی را فقط از طریق لمس فیزیکی، خصوصاً لمس محبت آمیز مانند در آغوش کشیدن منتقل کنند.

یک مطالعه در مجله Emotion نشان داد که حتی غریبه ها می توانند احساساتی مانند خوشبختی، غم، عصبانیت، ترس، انزجار، قدردانی و همدردی را فقط از طریق تماس ساده دستها انتقال دهند.

بغل کردن

9. باعث کاهش استرس می شود

هنگامی که پس از یک روز استرس زا به خانه می آیید، هیچ چیزی بهتر از به آغوش کشیدن فرزندان تان، شریک زندگیتان و یا حتی حیوان خانگی خود نیست. این به این دلیل است که تماس مستقیم با کسی که دوست دارید، نگرانی های شما را کاهش می دهد، باعث فراموش کردن مسائل مربوط به کار یا مشکلات مالی می شود و به طور خودکار لبخند را به صورت شما می آورد آغوش می تواند بهتر از یک دوش داغ یا چای گیاهی، به شما کمک کند تا از استرس رهایی بیابید.

10. در آغوش گرفتن می تواند اختلاف بین زن و شوهر را کاهش دهد

اگر درگیری با همسرتان تمرکز شما را کاهش داده است و روحیه خود را از دست داده اید بهتر است نتیجه این تحقیق را مورد توجه قرار دهید. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند سبب کاهش دعوای بین زوجین شود.

محققان بیش از 400 فرد بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند و در مورد اینکه چند بار همسر خود را در آغوش می کشند، چند بار با هم دعوا می کنند و هر روز وضعیت احساسی آنها چگونه است تحت نظر قرار گرفتند.

محققان دریافتند که برای زوج هایی که در همان روز دعوا کردن، یکدیگر را در آغوش می گرفتند، دعوا تأثیر منفی کمتری بر روحیه آنها در آن روز و روز بعد داشت.

به عبارت دیگر، در آغوش گرفتن باعث کاهش اثرات منفی درگیری می شود و به زوجین اجازه می دهد در مقابل دعوا و اختلاف نظر مثبت بمانند.

برخی تحقیقات حتی حاکی از آن است که افرادی که بیشتر دیگران را بغل می کنند در حل تعارض و اختلافات بهتر عمل می کنند.

11. بهبود خواب

تنها ۱۰ دقیقه تماس بدنی قبل از خواب می تواند کمک کند خواب آسوده تری داشته باشید. اندکی تماس فیزیکی در طول روز هم می تواند خواب و تجربیات حسی را بهبود ببخشد.

بیشتر افراد به دلیل دردهای بدنی به ماساژ و یوگا روی می آورند. دانشمندان پی برده اند فعالیت هایی که با تحریک پوست همراه هستند باعث برخورداری از یک خواب عمیق و انرژی بخش می شوند که همین مسأله منجر به کاهش درد می شود، چون در این حالت ماده ی P کمتری در بدن تولید می شود، انتقال دهنده ای عصبی که در احساس درد نقش دارد.

12. ترشح هورمون های شادی در سرتاسر بدن

تماس فیزیکی باعث افزایش تولید سروتونین و اکسی توسین در بدن می شود. سروتونین که یک انتقال دهنده ی عصبی است، یک ضد افسردگی و ضد درد طبیعی محسوب می شود. اکسی توسین هم به هورمون عشق معروف است.

13. تقویت روحیه

فواید در آغوش گرفتن برای کسی که آغوش را می دهد می تواند حتی از کسی که آغوش را دریافت می کند هم بیشتر باشد. اما به این شرط که دو طرف یکدیگر را دوست داشته باشند.

بدن ما برای لمس شدن طراحی شده اما از لمس شدن توسط کسانی که از آن ها خوشمان نمی آید یا می ترسیم، لذتی نمی برد.

14. افزایش ترشح دوپامین

بغل کردن مغز را تحریک می‌کند تا هورمون دوپامین را که هورمون لذت است ترشح کند. دوپامین حس خوب به انسان القا نموده و باعث افزایش انگیزه می‌شود. سطوح پایین دوپامین درابتلا به بیماری‌های پارکینسون و اختلالات خلقی مانند افسردگی مؤثر است.

15. بهبود زندگی جنسی

شاید تصور کنید احساس پیوند فقط در حین برقراری رابطه ی جنسی به اوج می رسد و با پایان رابطه این احساس هم به اتمام می رسد. اما بعد از پایان رابطه ی جنسی هم ضربان قلب شدت می گیرد و هم تولید هورمون ها در بدن افزایش می یابد، بنابراین هنوز برای به اوج رساندن حس پیوند فرصت باقی است. دانشمندان متوجه وجود ارتباطی میان مدت زمانی که زوج ها بعد از رابطه ی جنسی در آغوش یکدیگر سپری می کنند و رضایت آن ها از رابطه ی جنسی و همینطور رابطه ی عاطفی شان شدند، در واقع هر چه این مدت زمان بیشتر بود، زوج ها از رضایت بیشتری برخوردار بودند. این مسأله در مورد هر دو جنس صدق می کند، اما به ویژه تأثیر بسیار زیادی بر زنان دارد.

16. یک ضد افسردگی طبیعی است

به همان شیوه ای که آغوش به شما کمک می کند خوب بخوابید و استرس را از بین ببرید، همچنین به عنوان یک ضد افسردگی قوی عمل می کند. اگر احساس ناراحتی می کنید، خوشحال نیستید، یا نمی توانید معنای خود را در زندگی پیدا کنید، فردی را که در زندگیتان به شما نزدیک است را به آغوش بکشید. این تماس فیزیکی شما را به زندگی باز می گرداند و باعث میشود کمتر احساس تنهایی کنید.

بغل کردن

17. افزایش احساس امنیت و اعتماد به نفس

در آغوش گرفتن باعث می شود احساس خوشایند، حمایت و آرامش کنید شما می توانید بیرون بیایید و در مقابل یک جمعیت، سخنرانی داشته باشید؛ با امتحان مواجه شوید و به خوبی کار کنید، یا در نهایت با چیزی که مدت هاست از آن فرار می کرده اید، رودرو شوید. اگر نیاز به یک مقدار کمی از اعتماد به نفس در هر شرایطی که باعث عصبانیت شما می شود، دارید، فقط یک آغوش خوب بخواهید شما آرام می شوید و احساس می کنید که می توانید هر کاری را انجام دهید.

18. باعث تحریک پذیری کمتر خواهد شد

به آغوش گرفتن، می تواند با تحریک گردش خون، زمانی که شما احساس خشم می کنید، کمک خوبی برایتان باشد چرا؟ از آنجا که این کار به شما اجازه می دهد تا تمام این تنش ها را از خود دور ساخته و آرامش پیدا کنید. اگر بی هیچ دلیل خاصی در خلق و خوی مناسبی نیستید، از کسی بخواهید که او را در آغوش بگیرید یا بالعکس حتی یک همکار نیز می تواند در این مواقع کمک خوبی باشد.

19. کاهش احساس درد در بیماریهای مزمن

در آغوش کشیدن نه تنها می تواند به شما کمک کند تا از بیماری هایی نظیر خارش گلو یا آبریزش بینی جلوگیری کنید، بلکه برخی مطالعات نشان می دهد که این کا ر از نظر جسمی برای افرادی که دارای برخی بیماری های مزمن هستند نیز مفید است.

تحقیقات نشان داده است که بهبود عمل در آغوش کشیدن علاوه بر کاهش فشار خون و خستگی، به بیماران سرطانی کمک می کند تا درد کمتری را احساس کنند.

در مطالعه دیگر مزایای مشابهی را در افراد مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا یافت که پس از درمان های لمسی مانند در آغوش کشیدن، کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی را تجربه کردند.

20. در آغوش کشیدن می تواند برای سلامت قلب و عروق شما مفید باشد.

در آغوش گرفتن منظم ممکن است برای قلب شما مفید باشد ، به ویژه هنگامی که می خواهید فشار خون خود را در شرایط استرس زا کنترل کنید.

در یک مطالعه در ژورنال Behavioral Medicine از گروهی از افراد خواسته شد که قبل از انجام یک سخنرانی در مقابل جمع که برای اکثر افراد استرس آور است همسر خود را به مدت 20 ثانیه در آغوش بگیرند و در مقابل گروه دیگری قرار داشتند که تنها قبل از انجام سخنرانی به استراحت پرداختند و هیچ ارتباط فیریکی نداشتند.

نتیجه آزمایش بدین شرح بود که افرادی که قبل از سخنرانی تماس جسمی برقرار کرده بودند نسبت به افرادی که هیچ تماسی نداشته اند فشار خون پایین و ضربان قلب کمتری داشتند.

21. در آغوش کشیدن باعث ایجاد پیوند در همه روابط ما می شود.

در آغوش کشیدن باعث ایجاد نزدیکی بین افراد می شود. بر طبق تحقیقات دانشمندان تصور می شود تغییرات فیزیولوژیکی همراه با لمس انسان وجود دارد که مربوط به تبادل انرژی به شکل الکترون می باشد.

عمل آغوش همچنین اکسی توسین ذخیره شده در غده هیپوفیز را آزاد می کند، که اغلب به عنوان” هورمون عشق “شناخته می شود زیرا به ما کمک می کند تا با نوزادان خود ارتباط برقرار کنیم.

این احساس عشق، آشنایی و معاشرت به دلیل ترشح همین هورمون است و سبب می شود فرزندان، والدین و دوستانمان را در آغوش بگیریم.

مطالعات نشان داده است كه نوزادان تازه متولد شده كه مرتباً نگهداری نمی شوند، در مراحل بعدی رشد و نمو با مشكل روبرو می شوند و نوزادانی كه از طرف مراقبان خود تماس محبت آمیز بیشتری می یابند، پاسخ مغزی بهتری دارند.

و این فقط نوزادان نیستند که به این لمس و در آغوش کشیده شدن اشتیاق دارند: روانشناسان بر این باورند که وقتی سطح اکسی توسین کم می شود تمام روابط انسان در هر سن و موقعیتی را تحت تاثیر قرار مخرب مدهد.

22. برخورداری از فواید مادام العمر

طبق تحقیقات، در دوران کودکی هر چه بیشتر مورد محبت قرار بگیریم، در آینده از زندگی سالم تر و عمر طولانی تری برخوردار خواهیم بود. در تحقیقی مشاهده شد کودکانی که اظهار کرده بودند از عشق و محبت کمتری برخوردار شده بودند، یعنی مثلاً کمتر در آغوش گرفته شده و «دوستت دارم» شنیده بودند، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در دوران بزرگسالی در آن ها بیشتر بود. بنابراین خانواده و عزیزان تان را از آغوش محبت آمیز خود محروم نکنید.

  • منبع
  • نمناک
  • سلامت اول
  • روزیاتو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید