امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 280353
۱۸۵
۱
۰
نسخه چاپی

25 مورد آداب و معاشرتی که باید در باشگاه بدنسازی رعایت کنید!

تقریبا همه می دانند که در باشگاه های ورزشی باید چه کارهایی کنند اما آیا می دانید که چه کارهایی نباید انجام دهید؟ این مکان ها در ساعت های شلوغی سرشار از ورزشکاران خسته و خیس عرق است که در یک محل به نسبت کوچک و با تهویه معمولا نامناسب جمع شده اند تا با تحرک و مصرف انرژی، سلامت و آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشند. در بیشتر موارد دستگاه ها و فضای موجود برای استفاده همزمان تمامی اعضا کافی نیست و در ضمن تمامی افرادی که در یک باشگاه تمرین می کنند، سطح فرهنگی و اجتماعی یکسانی ندارند. اینجاست که رفتار فردی ورزشکاران در حفظ آرامش و پیشگیری از ایجاد اصطکاک ناخواسته اهمیت بیشتری پیدا می کند.

آداب رفتار در باشگاه های ورزشی

آداب رفتار در باشگاه های ورزشی

حضور در باشگاه ورزشی آداب و قوانینی دارد که بهتر است رعایتشان کنیم. کسی که این آداب را رعایت می‌کند فرد دل‌نشین‌تری می‌شود.

1. به دیگران هم فرصت استفاده از تجهیزات ورزشی را بدهید

مربی بدنسازی برایتان برنامه‌ای نوشته و گفته امروز باید چند نوبت از یکی از دستگاه‌ها استفاده کنید؟ این دلیل نمی‌شود که دودستی بچسبید به آن دستگاه! بهتر است اجازه بدهید که در زمان استراحت‌‌تان افراد دیگر هم از آن دستگاه استفاده کنند.

2. وقتی کارتان با وسیله ورزشی تمام شد، تمیزش کنید

نظافت را رعایت کنید و پس از استفاده از تجهیزات ورزشی، عرق خود را از رویش پاک کنید. همیشه دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده سطوح به همراه داشته باشید و لوازم را به خوبی تمیز کنید. بعضی باشگاه‌ها هم کنار دستگاه‌ها اسپری ضدعفونی‌کننده می‌گذارند و فقط لازم است حوله یا تکه‌ای پارچه همراهتان باشد. فراموش نکنید که ما موظف هستیم تجهیزات را تمیز تحویل دیگران بدهیم.

3. بعد از تمرین، لوازم را سر جایشان بگذارید

پس از پایان ورزش با دمبل و هالتر، رهاکردن آنها روی زمین نه‌ تنها بسیار ناخوشایند است، بلکه امکان دارد برای افراد دیگر حادثه‌ساز هم بشود. چگونه؟ مثلا پای کسی که حواسش نیست به وزنه‌ای گیر کند که شما روی زمین رها کرده‌اید و بخورد زمین. پس تمام وسایلی را که استفاده می‌کنید سر جای اصلی خود بازگردانید.

4. از مقابل کسی که روبروی آینه مشغول تمرین است عبور نکنید

بسیاری از کسانی که در باشگاه های ورزشی تمرین می کنند از آینه های قدی موجود به عنوان راهنما هنگام وزنه زدن استفاده می کنند تا مطمئن شوند وضعیت قرار گرفتن بدن و توازن خود را به درستی حفظ می کنند. عبور از مقابل کسی که روبروی آینه مشغول تمرین یا مشاهده بدن خود است، یکی از کارهای واقعا ناپسند و گستاخانه است؛ بنابراین توصیه می شود همیشه از چنین کاری اجتناب کنید.

5. به حریم شخصی دیگران تجاوز نکنید

هر باشگاهی در ساعت های مشخصی از روز شلوغ می شود و ممکن است به اندازه یک صبح جمعه جا برای تمرین در اختیار نداشته باشید. در این صورت، لطفا خودخواه نباشید و به حریم شخصی دیگران وارد نشوید. ترجیحا مکان مناسبی را برای تمرین خود بیابید که در دست و پای کسی نباشید. در صورتی که ازدحام جمعیت این اجازه را به شما نمی دهد، خلاقیت به خرج داده و تمرین دیگری را شروع کنید یا به سادگی کمی صبر کنید تا جای مناسبی برای شما باز شود.

6. روی صندلی دستگاه ها استراحت نکنید

در صورتی که باشگاه شلوغ است و دیگران منتظر نوبت برای استفاده از دستگاهی که شما از آن استفاده می کنید هستند، با نشستن روی صندلی همان دستگاه استراحت نکنید. حتی نبود صف به این معنی نیست که کسی منتظر خالی شدن دستگاه شما نیست. ممکن است یک نفر دیگر در حال کشتن وقت روی دستگاه دیگری باشد تا بتواند به محض خالی شدن از دستگاه شما استفاده کند. بهتر است زمان های استراحت بین ست ها را با نشستن روی نیمکت های مخصوص همین کار بگذرانید.

7. لوازم ورزشی را رزرو نکنید

انداختن حوله روی صفحه نمایشگر تردمیل در ساعات شلوغی باشگاه کار درستی نیست. چرا باید از نیم ساعت قبل تردمیل را رزرو کنید؟ تعداد دستگاه‌های هوازی در بیشتر باشگاه‌ها محدود است و بهتر است وقت دیگران را با خودخواهی خودمان تلف نکنیم.

آداب رفتار در باشگاه های ورزشی

8. با صدای بلند صحبت نکنید

تا حد امکان به حریم افراد احترام بگذارید و با صدای بلند صحبت نکنید. بهتر است تلفن همراه را در کمد رختکن بگذارید و هنگام ورزش از صحبت‌کردن با تلفن بپرهیزید.

9. لباس مناسب بپوشید

چه عالی که اعتماد به‌ نفس دارید، ولی باید هنجارها را رعایت کنید و با لباس نامناسب در اطراف باشگاه پرسه نزنید. همیشه لباس مناسب باشگاه بپوشید.

10. هنگام شلوغی باشگاه از چند دستگاه به صورت همزمان استفاده نکنید

در صورتی که زمان تمرین شما با ساعت شلوغی باشگاه تداخل نداشته باشد می توانید به صورت چرخشی ست های حرکت های مد نظر خود را با دو یا چند دستگاه به انجام برسانید اما اگر در زمان اوج شلوغی باشگاه مشغول تمرین هستید یا کسانی هستند که منتشر استفاده از دستگاه شما هستند، بهتر است تنها با یک دستگاه در آن واحد تمرین کنید.

11. با کسی که مشغول تمرین است صحبت نکنید

درست است که روابط اجتماعی ایجاد شده یکی از ابعاد مهم تمرین در باشگاه برای بسیاری از ورزشکاران به شمار می رود اما درست آن است که ملاحظه کسانی را که مشغول تمرین هستند بکنید.

صحبت کردن هنگام وزنه زدن می تواند باعث حواس پرتی شود یا کسی که مشغول دویدن روی تردمیل یا زدن دوچرخه است، نفس چندانی برای گرم گرفتن با شما ندارد. بهتر است حریم خصوصی دیگران را هنگام تمرین رعایت کرده و از زمان های استراحت برای ایجاد روابط و یافتن دوستان جدید استفاده کنید.

12. از تلفن همراه خود با صدای بلند استفاده نکنید

هیچ چیز به اندازه صحبت کردن با تلفن انرژی و نظم باشگاه را به هم نمی ریزد؛ به علاوه بیشتر کسانی که هنگام صحبت با تلفن همراه صدای خود را بالا می برند، به احتمال زیاد متوجه بلندی صدای خود نیستند.

در کمال صداقت باید بگوییم که شما هم ممکن است جزو این دسته از افراد باشید، به خصوص اگر خبر خیلی خوب یا بدی با تلفن به اطلاع شما رسیده باشد. پیشنهاد اول ما گذاشتن گوشی همراه در کمد رختکن و تمرکز کامل روی برنامه تمرینی مشخص شده است اما در صورتی که این امر برای شما مقدور نیست، لطفا تماس های تلفنی خود را خارج از محیط باشگاه پاسخ دهید تا هم مکالمه بهتری داشته باشید و هم به حقوق دیگران تجاوز نکنید.

13. بی‌سروصدا ورزش کنید

هیچ‌کس مایل به شنیدن صداهای عجیب‌وغریب نیست. هنگام ورزش ساکت باشید و تمرکز خود را روی انجام صحیح حرکات ورزشی بگذارید.

14. وزنه‌های سنگین را روی زمین نکوبید

اگر وزنه سنگین است و نمی‌توانید بلندش کنید، نیازی نیست محکم بکوبیدش روی زمین! از فرد دیگری کمک بگیرید و وزنه را آرام روی زمین قرار دهید.

آداب رفتار در باشگاه های ورزشی

15. تعادل خود را حفظ کنید

اگر در حال انجام حرکات نیازمند تعادل مثل اسکوات هستید، جایی بایستید که هم ایمن باشد و هم اگر تعادلتان به هم خورد، به دیگران نخورید. در ضمن عجله نکنید و با آرامش ورزش کنید.

16. ترتیب استفاده از دستگاه ها را به هم نزنید

در بیشتر باشگاه هایی که از دستگاه های ورزشی استفاده می کنند، به احتمال زیاد ترتیب مشخصی برای استفاده از آنها وجود دارد. در باشگاه های حرفه ای تر این دستگاه ها به وسیله پلاک، شماره گذاری می شوند یا ترتیب کار کردن در یک فلوچارت مشخص می شود. در این صورت به ترتیب تعیین شده و روند کار دیگر ورزشکاران احترام بگذارید و جلوی کسی نپرید.

17. در آبخوری باشگاه ترشحات مخاطی خود را تخلیه نکنید

این مورد نیازی به توضیح بیشتر ندارد! ممنون! به این دلیل که گاهی بهتر است بحث باز نشود! این نکته یکی از پایه ای ترین مسائل تربیتی است که باید مدت ها قبل آن را یاد می گرفتید.

18. صفحه های وزنه را روی دستگاه ها رها نکنید

همانطور که می دانید باشگاه های ورزشی مستخدم تمام وقت در اختیار ندارند و کسی مسئول جمع کردن ریخت و پاش های شما نیست پس بهتر است پس از استفاده از یک دستگاه، وزنه هایی که به آن اضافه کرده اید را دوباره به جای اولش بازگردانید تا هم تمرین اضافی کرده باشید و هم دیگران راحت تر بتوانند وزنه های مورد نیاز خود را پیدا کنند.

19. از اظهار نظر منفی درباره کسانی که اضافه وزن دارند بپرهیزید

همه انسان ها شرایط فیزیکی یکسانی ندارند. بعضی ها به لطف ژنتیک مناسب، عادت های تغذیه ای خوب و فعالیت جسمانی از وضعیت بدنی بهتری برخوردارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، لطفا به جای انداختن نگاه های تحقیرآمیز و طعنه زدن به کسانی که اضافه وزن دارند و در باشگاه شما به تمرین مشغول هستند، آنها را حمایت کرده و تا جای ممکن کمک کنید.

همین که کسی با وجود اضافه وزن شروع به تمرین کند به نوبه خود حرکت بزرگی است و تشویق دیگر ورزشکاران می تواند نقش تعیین کننده ای در حفظ انگیزه و در نتیجه تداوم تمرین آنها داشته باشد. حتی در صورتی که تمایلی به صرف انرژی برای حمایت روحی - روانی از کسانی که در ابتدای راه سلامت و تندرستی هستند ندارید، لطفا سد راه پیشرفت کسی نشوید و به خاطر بیاورید که روز اولی که خود شما تمرین را شروع کردید، احتمالا به اندازه الان تناسب اندام نداشتید.

20. مواظب آسیب‌های احتمالی باشید

در صورتی که انجام حرکتی برای شما سخت است، از مربی یا ورزشکاری دیگر کمک بگیرید. اگر از تردمیل استفاده می‌کنید، شیب و سرعت آن را مناسب تنظیم کنید.

21. استفاده از دستگاه‌ها را یاد بگیرید

اگر استفاده از دستگاهی را بلد نیستید، از ورزشکاران دیگر یا مربی خود روش صحیح آن را یاد بگیرید. با این کار هم خودتان آسیب نمی‌بینید و هم عمر تجهیزات ورزشی را افزایش می‌دهید.

22. با برنامه و هدف مشخص ورزش کنید

با برنامه ورزشی منظم به باشگاه بروید و برای هر روز تعدادی حرکت ورزشی مناسب بدن خودتان را در نظر بگیرید. می‌توانید از مربی خود بخواهید برایتان برنامه ورزشی تنظیم کند.

23. علامه دهر نباشید

بیشتر مردم هنگام تمرین در حال و هوای خود فرو می روند. لطفا از مداخله در تمرین دیگران برای گوشزد کردن مواردی که فکر می کنید اشتباه انجام می دهند یا نشان دادن روش بهتر یا درست انجام آن حرکت خودداری کنید. در صورتی که فکر می کنید کسی تمرینی را به صورت خطرناکی انجام می دهد به یکی از مربیان باشگاه وضعیت را توضیح داده و از وی بخواهید تا با فرد مورد نظر صحبت کند. ایفای نقش پلیس باشگاه در حیطه وظایف شما نیست.

آداب رفتار در باشگاه های ورزشی

24. پس از پایان تمرین، وزنه ها را به اطراف نیندازید

هنگامی که پس از پایان یک ست تمرین وزنه ها یا میله هالتر را به زمین یا اطراف می اندازید باعث ایجاد صدا و ارتعاش شدیدی می شوید که می تواند حواس اطرافیان را پرت کند. همچنین این کار خطر آسیب دیدن شما و دیگران را افزایش می دهد. پس لطفا پس از پایان تمرین از ایجاد سروصدای اضافی و احیانا کبود کردن دیگران خودداری کنید. وزنه ها را پس از پایان تمرین در محل از پیش تعیین شده قرار دهید تا دیگران نیز بتوانند وسایل مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنند.

25. لباس های کثیف را دوباره نپوشید

یکی از مسائل بسیار مهم در باشگاه های ورزشی بحث رعایت بهداشت فردی است. درست است که به نظر بسیاری زا مردم پوشیدن دوباره لباسی که قبلا با آن به باشگاه آمده اند ایرادی ندارد اما شما سعی کنید جزو آن دسته نباشید؛ مگر آن که بدن شما به صورت خارق العاده ای هیچ گونه تعریقی نداشته باشد اما در صورتی که شما هم مانند دیگران با فعالیت فیزیکی عرق می کنید، لطفا بقیه را از استشمام اجباری رایحه تمرین روزهای قبل معاف کرده و لباس های تمیز به تن کنید.

  • منبع
  • چطور
  • برترینها

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید