امروز: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 277182
۱۵۶
۱
۰
نسخه چاپی

7 باور غلط درباره سوءاستفاده جنسی از پسران

بر خلاف دختران که غالبا از سوی جنس مخالف مورد سوءاستفاده قرار می گیرند، پسران ممکن است توسط هر یک از دو جنس موافق و مخالف، مورد تعرض قرار گیرند. نکته تاسف بار این که، موارد سوء استفاده های جنسی از پسران، توسط جنس مخالف، در حال افزایش است

7 باور غلط درباره سوءاستفاده جنسی از پسران

باورهای غلط در مورد سوء استفاده جنسی از پسران

این نگرش اشتباه که پسران کمتر از دختران در معرض تعرض‌های جنسی قرار دارند، موجب حساسیت کمتر والدین در مورد فرزندان ذکور شده‌است.

در بخش جامعه شناسی حقوق نیوز درباره مباحث مختلف در حوزه سوءاستفاده یا تجاوز جنسی اطلاع رسانی شده است. در این مطلب به بررسی 7 باور غلط درباره سوءاستفاده جنسی از پسران پرداخته می شود.

بر خلاف دختران که غالبا از سوی جنس مخالف مورد سوءاستفاده قرار می گیرند، پسران ممکن است توسط هر یک از دو جنس موافق و مخالف، مورد تعرض قرار گیرند. نکته تاسف بار این که، موارد سوء استفاده های جنسی از پسران، توسط جنس مخالف، در حال افزایش است.

اگر تعرض جنسی از سوی مردان و پسران بزرگ تر، موجب کاهش اعتماد به نفس، ایجاد اضطراب و شروع ناهنجاری های جنسی در پسران است، دست درازی های جنس مخالف نیز، می تواند منجر به ایجاد ناهنجاری های روحی و اخلاقی بسیاری گردد.

ایجاد اضطراب دائمی، ایجاد احساس گناه، کاهش اعتماد به نفس و القای حس بی عرضگی، ایجاد احساس نفرت نسبت به زنان یا بالعکس، ایجاد کشش های شدید جنسی به زنان و زن بارگی، در درون کودک یا نوجوان قربانی، دیده شده‌اند.

در ادامه به 7 باور غلط درباره سوءاستفاده جنسی از پسران مورد بررسی قرار می گیرد.

1- پسران نمی توانند مورد آزار جنسی قرار بگیرند.

همه تا حدی این باور را در ذهن خود می پرورانند که مردان قربانی نیستند. این مسئله برای اجتماعی شدن جنسیت مردانه اساسی است و پسران خیلی زود در زندگی آن را انتخاب می کنند. باور اول حاکی از آن است که پسر یا مردی که مورد استفاده جنسی یا آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، هرگز "یک مرد واقعی" نخواهد بود. جامعه ما انتظار دارد که مردان بتوانند از خود محافظت کنند. مردان موفق به تصویر کشیده شده اند که هرگز از نظر جسمی یا روحی آسیب پذیر نیستند.

خواه با این تعریف از مردانگی موافق باشید یا نه، پسران مرد نیستند. آنها کودک هستند. آنها ضعیف تر و آسیب پذیرتر از کسانی هستند که از آنها سوء استفاده جنسی می کنند. افراد متجاوز از قدرت و توانایی بیشتر خود برای دستکاری یا وادار کردن پسران به تجارب جنسی ناخواسته و سکوت استفاده می کنند. این کار معمولاً از جایگاه اقتدار (مثلاً مربی، معلم) یا مقام (مثلاً پسر عموی بزرگتر، ورزشکاران) و با استفاده از هر وسیله ای برای کاهش مقاومت انجام می شود.

برخی از عناصر مورد استفاده توسط تجاوزکاران عبارتند از؛ توجه، امتیازات ویژه، پول یا سایر هدایا، وعده ها یا رشوه ها، حتی تهدیدهای صریح.

آنچه در کودکی برای هر یک از ما اتفاق می افتد نیازی به تعریف بزرگسالان یا مردان ندارد. لازم به یادآوری است که از هر 6 پسر قبال از 18 سالگی 1 نفر مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرد.

2- تقصیر از پسر بوده است

این باور به این اشاره دارد که اگر پسری مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفت، خودش خواسته و یا از آن لذت برده است. درک این نکته مهم است که مردان می توانند با نعوظ یا حتی ارگاسم به تحریک جنسی پاسخ دهند - حتی در موقعیت های جنسی آسیب زا یا دردناک. این فقط نحوه کار بدن و مغز مردان است. کسانی که از پسران استفاده جنسی می کنند این را می دانند. آنها اغلب با گفتن اینکه او خودش خواست و از این کار لذت برد، برای حفظ پنهان کاری و ادامه سوء استفاده توجیه می کنند.

اما این درست نیست پسران به دنبال سوء استفاده جنسی یا استثمار نیستند. این کار باعث می شود آنها به تجربه هایی دست بزنند که در آن زمان دوست ندارند یا حتی نمی فهمند.

موقعیت های زیادی وجود دارد که پسربچه پس از اینکه به تدریج با توجه، علاقه و هدایا مورد آزار قرار می گیرد، احساس می کند که چنین توجه و تجارب جنسی را می خواهد. این مساله زمانی که کودک توجه کمتری از محیط خود دریافت می کند، بیشتر می گردد.

3- سوء استفاده جنسی برای پسران آسیب کمتری دارد!

این باور به این اشاره دارد که سوء استفاده جنسی برای پسران آسیب کمتری نسبت به دختران دارد. بیشتر مطالعات نشان می دهد که اثرات طولانی مدت سوءاستفاده جنسی و آزار و اذیت می تواند برای مردان و زنان بسیار مخرب باشد. یک مطالعه بزرگ، انجام شده توسط مرکز کنترل بیماری ایالات متحده، نشان داد که سوء استفاده جنسی از پسران در برخی از موارد با آسیب روانی بیشتری همراه است.

توجه

آسیب ناشی از سوء استفاده جنسی یا تجاوز جنسی بیشتر به مواردی بستگی دارد که وابسته به جنس نیست. مهمترین این موارد عبارتند از؛

- هویت سوء استفاده کننده

- مدت زمان سوء استفاده

- اینکه آیا کودک در آن زمان به کسی گفته است.

- آیا کودک باور شده و به او کمک شده است

بسیاری از پسران آسیب می بینند زیرا بزرگسالانی که می توانند آنها را باور کنند و کمک نمایند، نمی خواهند اتفاقات و آسیب های ناشی از آن را بپذیرند. این مشکلات به ویژه شرمندگی که توسط مردان احساس می شود، را افزایش می دهد. چنین شرایطی باعث می شود تا جستجو برای کمک بسیار سخت باشد، یا حتی سالها بعد که هنوز به کمک نیاز است، از گفتن آن خودداری شود.

7 باور غلط درباره سوءاستفاده جنسی از پسران

4- فقط مردان همجنسگرا سوء استفاده جنسی می کنند

این باور بر این فرض استوار است که اکثر مردانی سوء استفاده کننده، همجنسگرا هستند. مطالعات در مورد این سوال نشان می دهد اکثر مردانی که از پسران سوء استفاده جنسی کرده اند دگر جنس گرا بوده اند و صرفا به خاطر تمایل به مردان این کار را نکرده اند. هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد یک مرد همجنس گرا بیشتر از سایرین از پسران سوء استفاده نموده است. حتی برخی از مطالعات بیانگر آن است که این احتمال کمتر است.

توجه داشته باشید که سوء استفاده جنسی یک رابطه جنسی نیست یک تجاوز است که درون مایه آن خشونت می باشد. مردی که از پسران سوء استفاده می کند درگیر یک رابطه همجنسگرایانه نیست. او یک بیمار است که از فرایند این عمل لذت می برد.

5- فرد قربانی احتمالا همجنس گراست

این باور بر این فرض است که پسرانی که مورد آزار و اذیت مردان قرار گرفته اند، به خاطر این بوده که نظر آن ها را جلب کرده اند، چرا که همجنسگرا هستند یا در نتیجه همجنسگرا می شوند.

در مورد چگونگی هم جنس گرایی نظریه های مختلفی وجود دارد، اما متخصصان معتقد نیستند که سوء استفاده جنسی یا تجارب زودرس جنسی در آن نقش دارد. هیچ شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد کسی می تواند شخص دیگری را "همجنسگرا یا دگرجنسگرایی" کند. گرایش جنسی یک مسئله پیچیده است و هیچ پاسخ یا نظریه واحدی وجود ندارد که توضیح دهد چرا کسی خود را به عنوان همجنسگرا، دگرجنسگرا یا دو جنسی معرفی می کند.

با این حال معمول است که پسرها و مردانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند ابراز سردرگمی در مورد هویت و گرایش جنسی خود می کنند، خواه آنها را همجنس خواه، همجنسگرایانه یا دو جنسی بدانیم. بنابراین اینجا بحث تجاوز مطرح است و هیج ارتباطی بین آن و نوع رابطه جنسی وجود ندارد.

برخی از پسران و مردان از اینکه نوع رابطه جنسی شان به دلیل سوء استفاده جنسی گذشته شکل گرفته است نگرانند و همین مساله همواره آن ها را آزار می دهد. بسیاری از آن ها تعجب می کنند که آیا چیزی در مورد شان شخص مورد آزار جنسی را به خود جلب کرده است یا خیر؟ در حالی که این ترسها قابل درک هستند اما واقعیت ندارند.

بسیار مهم است که بخاطر بسپاریم سوء استفاده، ناشی از عدم موفقیت و عدم حفظ روابط جنسی بزرگسالان متجاوز و تمایل آن ها به کودکان است. این هیچ ارتباطی با ترجیحات یا خواسته های کودکی ندارد که مورد آزار قرار گرفته است و بنابراین نمی تواند هویت جنسی طبیعی فرد را تعیین کند. همانطور که زنانی که توسط مردان مورد تجاوز قرار می گیرند گرایش جنسی شان تغییر نمی کند در مردان نیز گرایش جنسی ارتباطی به سوء استفاده جنسی ندارد.

6- پسران توسط زنان مورد سوء استفاده قرار نمی گیرند

این باور، مانند اکثر باورهای دیگر، از تصویر مردانگی ناشی می شود. این باور نشان می که مردان نه تنها نمی توانند مورد سوء استفاده قرار بگیرند، بلکه هرگونه تجربه جنسی با دختران و به ویژه بزرگترها توسط همسالان پسر به عنوان یک مزیت تلقی می شود.

به عنوان مثال کودکی در مراجعه خود به روانشناس بیان داشت که دوست خواهر بزرگترش او را وادار به رفتارهای جنسی کرده است. پسر گیج بود، دقیقا نمی دانست باید چه کار کند. تمایلات جنسی و باورهای دوستانش به او می گفت که می توانسته این رابطه را داشته باشد. اما حسی که او تجربه کرده بود علائم و نشانه هایی مانند تجاوز بود.

در واقع، تجارب زودرس و اجباری جنسی یا سواستفاده از افراد زیر 18 سال هرگز مثبت نیست. این ممکن است توسط خواهر بزرگتر، دوست خواهر، همسایه، عمه، مادر یا هر زن دیگری که در موقعیت قدرت است تحمیل شود. این نوع رفتار باعث سردرگمی و ناامنی می شود. این افراد با این رفتار به اعتماد، صمیمیت و احساس امنیت پسران آسیب می رسانند.

استفاده جنسی یا سوء استفاده، چه توسط مردان و چه از طرف زنان، می تواند مشکلات عاطفی و روانی دیگری به دنبال داشته باشد. در واقع استفاده به عنوان یک شی جنسی توسط یک فرد قدرتمندتر(زن یا مرد) تجربه خوبی نیست و می تواند آسیب دائمی ایجاد کند.

7- افراد قربانی در آینده خودشان متجاوز خواهند شد

این باور بسیار خطرناک است زیرا می تواند ترس وحشتناکی را در پسران و مردان ایجاد کند. آنها نه تنها ممکن است خود سوء استفاده قرار گیرند بلکه این برچسب را بگیرند که ممکن است دیگران را مورد آزار قرار دهند. این یک نگرانی دوسویه در کودک ایجاد می کند.

متأسفانه گاهی پسران و مردانی که می گویند مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند به عنوان مرتکبین بالقوه تلقی می شوند تا پسرانی که نیاز به حمایت دارند. اگرچه این درست است که بسیاری از افراد متجاوز در گذشته خود قربانی بوده اند، اما بسیاری از افرادی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند در بزرگسالی مشکلی نداشته اند.

  • منبع
  • وبسایت ای سنج
  • تسنیم

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید