امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 279236
۱۰۱۶
۱
۰
نسخه چاپی

8 تست شخصیت برتر مورد استفاده در روانشناسی (و توسط کارفرمایان)

8 تست شخصیت برتر مورد استفاده در روانشناسی (و توسط کارفرمایان)

لیست تست های روانشناسی

لطفاً توجه داشته باشید که علاوه بر آزمایش‌های ذکر شده، ممکن است از معیارهای تست دیگری نیز استفاده شود.

تست های شخصیت اغلب برای به دست آوردن بینشی در مورد اینکه افراد چه کسانی هستند و چه چیزی باعث انگیزه آنها می شود استفاده می شود. از دیدگاه کارفرما، درک شخصیت یک استخدام بالقوه می تواند سبک کاری آنها و اینکه چگونه ممکن است با فرهنگ کاری شرکت تطبیق یابد را روشن کند. در این مقاله، پیشینه ای را در مورد رایج ترین انواع تست های شخصیتی مورد استفاده در روانشناسی و نحوه استفاده از آنها در محیط کار پوشش می دهیم.

تست شخصیت چیست؟

برخاسته از حوزه روانشناسی، آزمون های شخصیتی برای درک بهتر ویژگی های شخصیت در محیط های مختلف، از جمله، اگر نه به ویژه، در محل کار، استفاده شده است. در غیر این صورت، آنها می توانند برای تشخیص های روانشناختی توسط متخصصان بهداشت روان، توسعه شخصی یا پرورش روابط مثبت با دیگران مفید باشند. در طول سال‌ها، تعداد بی‌شماری از تست‌های شخصیتی محبوبیت پیدا کرده‌اند، که بسیاری از آنها هنوز در حال پخش و به راحتی در دسترس هستند.

تاریخچه تست شخصیت

ریشه‌های آزمون‌های شخصیتی با روان‌شناسی که به‌عنوان یک علم معتبر در حال ظهور است، در هم آمیخته است. خود روان‌شناسی به ویتلم وونت، «پدر روان‌شناسی» بازمی‌گردد، که برای اولین بار در قرن نوزدهم بین شخصیت انسان و بدن انسان تمایز قائل شد. اما تست شخصیت تا پس از جنگ جهانی اول در دهه 1900 با برگه داده های شخصی Woodworth وجود نداشت، که برای ارزیابی آسیب های روانی در سربازان بازگشته استفاده می شد.

در همان زمان، تست شخصیت دیگری که محبوبیت پیدا کرد، تست لکه جوهر روانکاو هرمان رورشاخ بود - که بیشتر به عنوان تست رورشاخ شناخته می شود - که امروزه هنوز هم گاهی در روانشناسی استفاده می شود.

8 تست شخصیت برتر مورد استفاده کارفرمایان

امروزه مواجه شدن با تست شخصیت در حین جستجوی شغل غیر معمول نیست. کارفرمایان اغلب از تست های شخصیتی مختلف برای درک ویژگی های شخصیتی کارکنان خود استفاده می کنند. ارزیابی های شخصیتی پیش از استخدام نیز می تواند برای تخمین احتمال موفقیت در متقاضیان شغل مورد استفاده قرار گیرد. برخی از رایج ترین این تست های شخصیت عبارتند از:

1. تست شخصیت مایرز - بریگز

همچنین به عنوان MBTI شناخته می شود، تست شخصیت مایرز - بریگز اغلب توسط شرکت ها در طول فرآیند استخدام استفاده می شود. سوالات آن تعیین می کند که متقاضی در چه گروه های کلیدی قرار می گیرد: برون گرایی در مقابل درون گرایی، قضاوت در مقابل ادراک، شهود در مقابل حس و تفکر در مقابل احساس. نتایج این گروه بندی، آزمون دهندگان را در یکی از 16 تیپ شخصیتی قرار می دهد. با 93 سوال در کل، ارزیابی نسبتا طولانی است.

2. نمایه Caliper

نمایه Caliper نشان می دهد که چگونه ویژگی های شخصیتی یک متقاضی یا کارمند با عملکرد آنها در نقش کاری خود مرتبط است. این تست شخصیت اغلب در طول غربالگری استخدام استفاده می شود. هنگام شرکت در این آزمون، به سوالات در قالب‌های مختلف پاسخ می‌دهید، که رایج‌ترین آنها مجموعه‌ای از عبارات را ارائه می‌کند و از شما می‌خواهد که انتخاب کنید کدام یک با دیدگاه‌های شما مطابقت دارد. سایر قالب‌های سؤال عبارتند از درست یا نادرست، مقیاس چند گزینه‌ای و درجه موافقت.

این ارزیابی به ویژگی‌های بالقوه منفی و مثبت یک نامزد می‌پردازد تا تصویر وسیع‌تری از عملکرد آنها در یک نقش ارائه دهد. همچنین می توان آن را برای هدف قرار دادن رفتارهای خاصی که برای یک کار یا عملکرد خاص مهم هستند، سفارشی کرد.

3. پرسشنامه 16 عامل شخصیت

در سال 1949 ریموند بی. کتل، موریس تاتسوکا و هربرت ایبر اولین نسخه پرسشنامه 16 عامل شخصیتی را منتشر کردند که 16PF نیز نامیده می شود، اگرچه در طول سال ها تجدید نظر شده است. این به اندازه گیری رفتارها در افراد کمک می کند و کاربردهای زیادی از جمله توسعه شغلی و پیشرفت کارمندان دارد. انواع ویژگی های شخصیتی که اندازه گیری می کند عبارتند از: تسلط، آگاهی از قانون، حساسیت، ثبات عاطفی، کمال گرایی، اتکا به خود و گشودن به تغییر.

4. پرسشنامه شخصیت شغلی SHL

پرسشنامه شخصیت شغلی SHL که OPQ32 نیز نامیده می شود، بینشی در مورد اینکه چگونه ویژگی های شخصیتی و رفتار یک فرد ممکن است بر عملکرد کاری تأثیر بگذارد، ارائه می دهد. این شامل 104 سؤال است که 32 ویژگی کلیدی را می سنجد، که در سه حوزه اصلی که بر رفتار فرد در محل کار تأثیر می گذارد طبقه بندی می شوند: احساسات، سبک تفکر و احساسات، و روابط با مردم. هر سؤال شامل چندین عبارت است و پاسخ‌دهنده یکی را انتخاب می‌کند که بیشتر آنها را توصیف می‌کند و یکی را که کمتر آن‌ها را توصیف می‌کند.

نتایج در قالب یک گزارش سفارشی برای هر شرکت کننده ارائه می شود که نقاط قوت و ضعف آنها را با جزئیات شرح می دهد و همچنین یک خلاصه گرافیکی که می تواند برای مقایسه متقاضیان با یکدیگر استفاده شود.

5. فهرست شخصیت هگزاکو - بازبینی شده

بیش از دو دهه پیش، محققان پرسشنامه شخصیتی HEXACO را برای ارزیابی ابعاد مختلف شخصیت افراد و نحوه اعمال تفاسیر نظری خود در موقعیت‌های مختلف ساختند. شش بعد کلیدی شخصیت را می سنجد: صداقت/تواضع
ثبات عاطفی، برون گرایی، موافق بودن، وظیفه شناسی و گشودگی به تجربه. در نسخه اصلاح شده، می توانید از بین سه گزینه طول ارزیابی انتخاب کنید: طول کامل (200 سوال)، نیم طول (100 سوال) و HEXACO 60 (60 سوال).

6. بازبینی فهرست شخصیتی NEO

آخرین نسخه پرسشنامه شخصیت اصلاح شده NEO در سال 2005 نهایی شد. این پرسشنامه پنج ویژگی اصلی که در مدل شخصیت پنج عاملی ترسیم شده است را اندازه گیری و آزمایش می کند: روان رنجورخویی، گشودگی به تجربه، موافق بودن، وظیفه شناسی و برون گرایی، با شکست هر یک از این پنج ویژگی. به زیر شاخه های بعدی به عنوان مثال، ویژگی روان رنجوری شامل آسیب پذیری در برابر استرس، اضطراب، افسردگی، تکانشگری و خودآگاهی است. بسیاری از ویژگی هایی که اندازه گیری می کند در محیط کار مهم هستند، که منجر به افزایش استفاده از آن به عنوان ابزار غربالگری اشتغال شده است.

7. پرسشنامه شخصیت آیزنک

پرسشنامه شخصیت آیزنک شخصیت فرد را بر اساس دو بعد کلیدی ارزیابی می کند: روان رنجوری در مقابل ثبات و برون گرایی در مقابل درون گرایی. نتایج شامل سه نمره اصلی است که به عنوان "E" (سطح برون گرایی)، "N" (سطح روان رنجوری) و "دروغ" رتبه بندی می شود که صداقت در ارزیابی را بر اساس تمایل به نمرات بهتر اندازه گیری می کند. ارزیابی کامل شامل 100 سؤال است، اگرچه یک نسخه کوتاه شده با 57 سؤال بله / خیر نیز وجود دارد.

8. تست شخصیت DISC

بر اساس دسته بندی ها، تسلط، نفوذ، ثبات و انطباق (DISC)، این آزمون به 28 بیانیه تقسیم می شود که هر کدام با چهار گزینه برای آزمون شونده ارزیابی می کند که چگونه با بیانیه شناسایی می شود و در نهایت منجر به یکی از 12 تیپ شخصیتی مختلف می شود.

چرا تست شخصیت در محیط کار مفید است؟

درک ویژگی های شخصیت خود می تواند ابزار قدرتمندی برای تصمیم گیری در مورد مسیر شغلی شما باشد. علاوه بر این، این خودآگاهی می تواند در هنگام ارزیابی توسط کارفرمایان بالقوه به شما مزیتی بدهد. انجام تست شخصیت می تواند به شما کمک کند:

مهارت ها و علایق خود را درک کنید

داشتن بینش در مورد تیپ شخصیتی شما، نقاط قوتی را که می توانید در رزومه خود برجسته کنید، روشن می کند و همچنین مهارت هایی را که به طور بالقوه می توانید بهبود بخشید، آشکار می کند.

مسیرهای شغلی امیدوارکننده را شناسایی کنید

هنگام در نظر گرفتن آموزش بالقوه یا رشته های کالج یا تغییرات شغلی احتمالی، یک تست شخصیت می تواند در هدایت توسعه حرفه ای شما مفید باشد.

خودتان را مثبت به کارفرمایان معرفی کنید

ارزیابی های شخصیتی ممکن است در طول فرآیند مصاحبه مطرح شود. دانستن تیپ شخصیتی خود از قبل می تواند مفید باشد تا بتوانید با اطمینان در مورد خود صحبت کنید.

محیط های کاری و روابط ایده آل را شناسایی کنید

در یک زمینه وسیع‌تر، احتمالاً از قبل می‌دانید که درون‌گرا یا برون‌گراتر هستید، اما داشتن دیدگاه کامل‌تر از نحوه طبقه‌بندی شخصیت‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که چه محیط‌ها یا روابطی به احتمال زیاد به شما کمک می‌کنند تا پیشرفت کنید.

از چالش های بالقوه در یک نقش کاری یا محیط مشخص آگاه باشید

درک اینکه چه شرایطی احتمالاً دشوارتر هستند می تواند به شما کمک کند تا برای آنها آماده شوید یا به طور کامل از آنها اجتناب کنید. همچنین اگر از ویژگی‌ها و موقعیت‌هایی آگاه باشید که احتمال ایجاد موانع برای شما وجود دارد، می‌توانید روی بهبود خود تمرکز کنید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید