امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 280127
۷۴۱
۱
۰
نسخه چاپی

8 چیزی که ممکن است درباره HPV ندانید

در اینجا چند حقیقت شگفت‌انگیز در مورد HPV آمده است - از روش‌هایی که می‌توانید آن را تشخیص دهید تا افرادی که واقعاً به واکسن HPV نیاز دارند.

ویروس HPV

ویروس HPV

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود 43 میلیون آمریکایی در سال 2018، آخرین سالی که آماری از آن در دسترس است، مبتلا به ویروس HPV از راه جنسی بودند، و 13 میلیون نفر در آن سال به تازگی آلوده شدند.

برای اکثر افراد آلوده به HPV، این ویروس هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند، اما برای برخی منجر به زگیل تناسلی یا سرطان می شود. همانطور که در تحقیقات منتشر شده گزارش شده است، نرخ رو به رشد سرطان اوروفارنکس (دهان و گلو) ناشی از HPV، مورد نگرانی خاص است. اما HPV نقش مهمی در انواع مختلف سرطان از جمله سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد نیز دارد.

در بسیاری از موارد، عفونت HPV با واکسن قابل پیشگیری است.

کارشناسان نگرانند که بسیاری از مردم هنوز در مورد جزئیات ویروس، از جمله نحوه انتقال آن، و نحوه محافظت از خود در برابر این ویروس اطلاعات چندانی ندارند.

در این مقاله مورد برخی از جنبه های HPV صحبت شده که ممکن است شما را شگفت زده کند.

1. این احتمال وجود دارد که شما HPV داشته باشید

اگر از نظر جنسی فعال بوده اید، حداقل 50 درصد احتمال دارد که به این ویروس مبتلا شده باشید." اما همه انواع HPV خطرات سلامتی یکسانی ندارند.

HPV در واقع یک اصطلاح برای بیش از 150 گونه از ویروس های مرتبط است که اکثر آنها نسبتاً بی ضرر هستند. حدود 40 مورد از آنها می توانند نواحی تناسلی را آلوده کنند و تعداد کمتری نیز می تواند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شود.

در بیشتر مواقع، هرگز نمی‌دانید که به HPV مبتلا شده‌اید، زیرا بیشتر سویه‌ها (به جز آنهایی که باعث زگیل می‌شوند) هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. در حدود 90 درصد موارد، سیستم ایمنی ویروس را به طور طبیعی طی دو سال پاک می کند. اما هنگامی که HPV خود به خود از بین نمی رود، برخی از گونه های HPV می تواند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند.

افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های HPV هستند که شانس ابتلای آنها به سرطان مرتبط با HPV را افزایش می‌دهد.

2. کاندوم نمی تواند به طور کامل از شما در برابر HPV محافظت کند

در حالی که استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهد، اما نمی تواند این خطر را به طور کامل از بین ببرد.

ویروس می تواند در کیسه بیضه و نواحی دارای مو در اندام تناسلی زندگی کند. این بدان معناست که هر گونه تماس پوست به پوست دستگاه تناسلی می تواند ویروس را منتقل کند، مانند رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی.

به همین دلیل است که برای جوانان بسیار مهم است که قبل از شروع فعالیت جنسی، واکسن HPV را دریافت کنند.

3. اگر HPV دارید، شریک فعلی شما ممکن است مقصر نباشد

اگر متوجه شدید که HPV دارید - که به احتمال زیاد بعد از آزمایش HPV دهانه رحم یا پاپ اسمیر رخ می دهد - در مورد چگونگی ابتلا به عفونت نتیجه گیری نکنید.

برخی بیماران تصور می‌کنند که شریک جنسی فعلی‌شان باعث این موضوع شده است. "اما احتمالاً اینطور نیست. زنانی که در سن 40 سالگی به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند احتمالاً مدت کوتاهی پس از رابطه جنسی با اولین شریک جنسی خود به این بیماری مبتلا شده‌اند.

این به این دلیل است که HPV می تواند سال ها قبل از شروع آسیب سلولی که می تواند منجر به سرطان شود، خاموش بماند. سرطان های ناشی از HPV ممکن است سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد تا ایجاد شوند.

ویروس HPV

4. سرطان دهانه رحم، تنها سرطان ناشی از HPV نیست

اکثر افرادی که در مورد HPV می‌دانند، آن را با سرطان دهانه رحم مرتبط می‌دانند، اما این ویروس به طور فزاینده‌ای در اشکال دیگر سرطان - از جمله سرطان دهان و حلق، و همچنین سرطان‌های فرج، واژن، مقعد و آلت تناسلی دخیل است. شواهد نشان می دهد که زنانی که سرطان دهانه رحم یا تغییرات پیش سرطانی (معروف به دیسپلازی) در دهانه رحم داشته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV در سایر نواحی بدن هستند.

CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری) بر اساس داده های 2014 تا 2018 تخمین می زند که هر سال در ایالات متحده:

• 25719 زن و 20424 مرد به نوعی از سرطان مرتبط با HPV مبتلا می شوند.

• 20236 مرد و زن به سرطان اوروفارنکس (دهان و گلو) مبتلا می شوند.

• 12200 زن به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

• 7288 زن و مرد به سرطان مقعد مبتلا می شوند.

• 4191 زن به سرطان فرج مبتلا می شوند.

• 1365 مرد به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شوند.

• 863 زن به سرطان واژن مبتلا می شوند.

همه موارد سرطان در این نواحی از بدن توسط HPV ایجاد نمی شود، اما HPV در اکثر آن ها نقش دارد. CDC تخمین می زند که 91 درصد موارد سرطان دهانه رحم ناشی از اچ پی وی، 91 درصد موارد سرطان مقعد، و همچنین 69 درصد سرطان های فرج و 63 درصد موارد سرطان آلت تناسلی است.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل غربالگری ثابتی برای سرطان های مرتبط با HPV به جز سرطان دهانه رحم وجود ندارد. اما محققان در حال بررسی چگونگی شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به سایر سرطان‌های مرتبط با HPV هستند تا بتوان این موارد سرطانی را زود شناسایی و درمان کرد.

برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد هستند، آزمایش سیتولوژی مقعد (که به آن تست پاپ مقعدی نیز گفته می شود) می تواند برای بررسی سلول های غیر طبیعی در کانال مقعد استفاده شود. برخی از جوامع پزشکی این آزمایش را برای بزرگسالان فعال جنسی مبتلا به اچ‌آی‌وی در سنین 25 تا 30 سال توصیه می‌کنند، اما هر فردی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارد - مانند دریافت‌کنندگان پیوند عضو - ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطان مقعد باشد. برای اینکه در معرض خطر بیشتر سرطان مقعد قرار بگیرید، نیازی به داشتن رابطه جنسی مقعدی نیست، زیرا HPV می تواند از مناطق مجاور به داخل کانال مقعدی راه پیدا کند.

5. سیگار خطر ابتلا به سرطان مرتبط با HPV را افزایش می دهد

سیگار سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند، که می‌تواند به HPV اجازه رشد بی‌رویه‌تری بدهد». اگر می خواهید از تبدیل شدن عفونت HPV خفته به رشد پیش سرطانی یا سرطانی جلوگیری کنید، همین امروز عادت سیگار خود را ترک کنید.

6. واکسن HPV فقط برای دختران نیست

واکسن HPV نه تنها تقریباً 100 درصد از زنان در برابر سرطان دهانه رحم ناشی از انواع 16 و 18 HPV - که باعث 70 درصد موارد سرطان دهانه رحم می شود - محافظت می کند، بلکه مزایای سلامتی مستقیمی برای مردان از جمله پیشگیری از زگیل تناسلی نیز دارد. و اگرچه مطالعات قطعی هنوز انجام نشده است، بسیاری از محققان بر این باورند که واکسیناسیون پسران در نهایت میزان سرطان های دهان و حلق و سایر سرطان ها را کاهش می دهد.

گارداسیل 9، واکسن HPV که در حال حاضر در ایالات متحده موجود است، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده در تمام افراد 9 تا 45 سال تایید شده است.

• CDC واکسیناسیون HPV را برای همه نوجوانان در سن 11 یا 12 سالگی یا در صورت تمایل از 9 سالگی توصیه می کند.

• اگر قبلاً واکسینه نشده اند، واکسیناسیون برای همه افراد تا سن 26 سالگی نیز توصیه می شود.

• برای بزرگسالان 27 تا 45 ساله، CDC توصیه می کند که در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای بالقوه واکسیناسیون با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

7. شما همچنان به غربالگری دهانه رحم نیاز دارید حتی اگر واکسن HPV را دریافت کرده باشید

واکسن HPV در برابر تمام انواع بالقوه پرخطر HPV محافظت نمی کند و همچنین در برابر هر گونه ویروسی که فرد قبل از واکسیناسیون در معرض آن قرار گرفته است محافظت نمی کند. بنابراین تست های دوره ای HPV دهانه رحم یا تست پاپ برای زنانی که واکسن HPV را تزریق کرده اند توصیه می شود.

گارداسیل 9، واکسن HPV، از انواع HPV 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 محافظت می کند که همگی می توانند باعث سرطان شوند و همچنین انواع 6 و 11 که می توانند باعث زگیل تناسلی شوند.

ویروس HPV

8. واکسن HPV، آن را درمان نمی کند

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما باید تکرار شود: واکسن HPV فقط پیشگیرانه است. در افرادی که قبل از تزریق واکسن، HPV داشته اند، با تزریق واکسن نمی توانند با ویروس مبارزه کنند. به همین دلیل است که عمدتاً برای کودکان و بزرگسالان جوان توصیه می شود - به احتمال زیاد اگر بزرگتر هستید، قبلاً در معرض حداقل برخی از گونه های HPV قرار گرفته اید که واکسن از آنها محافظت می کند. اما البته همیشه اینطور نیست، به همین دلیل است که Gardasil 9 برای بزرگسالان تا سن 45 سالگی تایید شده است.

هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، اگرچه می تواند خود به خود از بین برود.

ممکن است به زنانی که نتایج غیرطبیعی HPV یا تست پاپ دارند توصیه شود که آزمایش‌های اضافی برای بررسی بیشتر هر گونه ناهنجاری انجام دهند، برای برداشتن سلول‌های غیرطبیعی تحت درمان قرار گیرند، یا منتظر بمانند و بعد از سه تا شش ماه دوباره آزمایش شوند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید