امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 265577
۹۴۱۹
۱
۱
نسخه چاپی
رابطه جنسی در دوران قاعدگی

چرا در دوران قاعدگی (Menstruation) رابطه ی جنسی ممنوع است؟

در دوران قاعدگی دهانه‌ رحم خانم‌ها باز بوده و دیواره‌های آن نیز بر اثر ریزش زخمی هستند. به همین علت وقتی در دوره پریود نزدیکی صورت می‌گیرد، میکروب‌ها به سادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت‌های حاد می‌کنند

چرا در دوران قاعدگی (Menstruation) رابطه ی جنسی ممنوع است؟

حقوق نیوز - نزدیکی و برقراری رابطه جنسی در دوره های خاصی ممنوعیت دارد که دلیل این ممنوعیت خطرات و عوارضی است که متوجه سلامتی زن و شوهر است و مشکلات ایجاد شده تنها مختص زنان نخواهد بود. یکی از این ممنوعیت ها برقراری رابطه جنسی در قاعدگی است.

عوارض رابطه جنسی در دوران قاعدگی , در زمان قاعدگی یا پریود یا عادت ماهانه، دیواره‌های رحمی که جهت لانه گزینی جنین آماده شده است و بافتی پر از عروق در جداره رحم شکل گرفته است ریزش می‌کند و از طریق دهانه رحم وارد واژن یا مجرای تناسلی شده، خارج می‌شود.در این زمان هم دهانه رحم باز است و هم دیواره‌های رحم بر اثر ریزش زخمی شده‌اند.با این اوصاف وقتیرابطه جنسی در دوره عادت ماهانه برقرار شود میکروب‌ها بسادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت می‌کنند. عفونتی که بدین طریق ایجاد می‌شود ممکن است شدید بوده، عوارض بسیاری برای فرد به جا بگذارد.مثلا این عفونت می‌تواند باعث چسبندگی‌های داخل رحمی شود و مانع از بارداری فرد در آینده گردد؛ یا ممکن است عفونت منجر به عفونت دیگری در داخل حفره لگن شود و مشکلات زیادی را برای زن ایجاد کند. از این روست که پزشکان معتقدند برقراری رابطه جنسی دخولی در این دوران صحیح نیست.

چرا در دوران قاعدگی (Menstruation) رابطه ی جنسی ممنوع است؟

عوارض رابطه جنسی در دوران قاعدگی

مشکلات جسمی

غالبا انجام نزدیکی در دوران قاعدگی منجر به ایجاد پارگی‏‌ها و آسیب‏‌های بافتی می‌شود که در حالت طبیعی به لحاظ حضور ترشحات این آسیب‏‌های جزیی به سرعت و با تکثیر سلول‏‌ها برطرف می‌شوند. در دوران قاعدگی ترشحات طبیعی واژن به دلیل افت هورمونی وجود نداشته و اگر در این دوران نزدیکی صورت گیرد با احساس سوزش و درد همراه خواهد بود.

علاوه بر احتمال بسیار بالای رد و بدل شدن انواع بیماری‌ها در صورت استفاده نکردن از کاندوم؛ هر چند از نظر پزشکی احتمال بارداری زن در ایام پریود بسیار کم است، ولی در برخی موارد زن‌ها حامله شده و بیماری‏‌های ارثی و نواقص ژنتیکی متعددی در بچه‏‌ها مشاهده شده است.

در دوران قاعدگی دهانه‌ رحم خانم‌ها باز بوده و دیواره‌های آن نیز بر اثر ریزش زخمی هستند. به همین علت وقتی در دوره پریود نزدیکی صورت می‌گیرد، میکروب‌ها به سادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت‌های حاد می‌کنند.

خون محیط مناسبی برای رشد و انتقال عوامل بیماری‌زاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی مانند سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز ، ویروس تب خال و… امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان عادت ماهیانه افزایش می یابد. علاوه بر این قاعدگی یکی از عوامل بیرون ریختن تب خال‌های تناسلی در زنان است.

عقیم شدن زن: در صورتی که آب منی در هنگام عادت ماهانه در واژن زن ریخته بشود از طریق خون آن اسپرم را به عنوان یک میکرب شناخته وپاد زهری برای آن می سازد واین باعث عقیم شدن زن نیز میشود ونمیتواند باردار شود ویا میکروبهای احتمالی موجود بر روی الت مرد باعث بیماری زن بشود به هر حال در زمان پریدی منفز خون در رحم باز است واحتمال بیماری رحمی راافزایش میدهد یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد بنابراین داشتن رابطه جنسی در هر دو صورت میتواند بارداری نا خواسته رو بهمراه داشته باشد داشتن رابطه بدون استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی ، در زمان عادت ماهیانه و حتی در زمان خونریزی همچنان دارای ریسک میباشد.

مبتلا شدن به انواع بیماریهای جنسی: خارج از این مسئله ، روابط جنسی در زمانی که فرد دارای شرایطی اینچنین می باشد هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی توصیه نمی گردد.در این شرایط حتی ریسک مبتلا شدن به انواع بیماریهای جنسی از قبیل ایدز و یا زگیلهای واژن و انواع دیگر بیماریها کاملاٌ بالا می باشد تنها راه قابل اطمینان و شایع برای جلوگیری از بارداری نا خواسته و بیماریهای واگیردار ، در شرایط فعلی استفاده از کاندوم میباشد.تازه عروس و دامادها باید در این زمینه هوشیار باشند و از ایجاد مشکلات جنسی پیشگیری کنند. بهداشت رابطه جنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است به خصوص در دوران قاعدگی باید بیشتر به این موضوع دقت کنید.چون تاثیرات فراوانی بر سلامت جنسی زنان خواهد گذاشت.اگر به سلامت همسرتان اهمیت میدهید پیشنهاد می کنیم رعایت اصول بهداشتی را در زمان برقراری رابطه جنسی را در اولویت قرار دهید

چرا در دوران قاعدگی (Menstruation) رابطه ی جنسی ممنوع است؟

مشکلات روحی

مهم‌ترین خطر نزدیکی در دوران قاعدگی، بحث بر هم خوردن روحیه طرفین است. از آنجایی که شرط اولیه یک رابطه سالم زناشویی، نظافت است و این امکان در این دوران مهیا نیست، عمل زناشویی در بیشتر مواقع با احساس تنفر مرد و شرم زن همراه است. زنان با موضوع قاعدگی از نوجوانی کنار آمده‌اند اما مردان پذیرش کافی و طبیعی نخواهند داشت.

همچنین دردناک بودن رابطه برای خانم‌ها به علت انقباض دهانه رحم و درد کمر و شکم، تصویر منفی و منزجرکننده‌ای را برای خانم فراهم می‌سازد، بخصوص که بخاطر شرایط بانوان امکان ارضای کامل هم در اکثر مواقع مهیا نبوده و این خود لطمه صدچندانی بر روحیه و میل جنسی زن وارد می‌سازد.

توصیه پزشکان دوری کردن از رابطه جنسی در دوران قاعدگی است اما در صورت نیاز، باید مواردی را رعایت نمود:

در صورت نیاز به رابطه جنسی در دوران عادت ماهیانه، حتما از یک حوله تیره رنگ برای روی تخت استفاده نمایید، کاندوم رنگی قرمز، رابطه در حمام، استفاده از اسفنج دریایی به جای تامپون و… به اضافه راه‌های ارضای بدون دخول از جمله راهکارهای ارائه شده در این راستاست.

گردآورنده: عاطفه کریمی

پایگاه خبری حقوق نیوز

  • منبع
  • mosbatesabz
  • persianv.com

۱ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید