امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 273296
۲۴۱۶
۱
۰
نسخه چاپی
آلوپسی آره آتا (alopecia areata)

آلوپسی آره آتا | طاسی منطقـه ای | علایم، درمان آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا بیماری یا طاسی منطقه ای نـسبتاً شـایعی است که از مشخصات آن پیدایش یـک یـا چنـد ناحیـه بیـضی شکل، گرد، محدود و بدون مو است. میزان شیوع آن 2 درصد می باشد و با شروع حاد و ناگهانی ریزش مو بدون زخم در مناطق معمولاً تعیین شده مشخص می گردد.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی یا ریزش مو سکه ای به طور معمول باعث ریزش مو به شکل نواحی کوچکی به اندازه یک سکه بر روی پوست سر یا ریش می‌شود.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی (Alopecia) کلمه لاتین به معنی ریزش مو است و این واژه شامل طیف وسیعی می شود که آلوپسی آره آتا یکی از انواع آلوپسی ها می شود. از دیگر آلوپسی ها می توان به آلوپسی توتالیس، آلوپسی یونیورسالیس، آلوپسی آندروژنتیک و...اشاره کرد.

آلوپسی آره آتا بیماری یا طاسی منطقه ای نـسبتاً شـایعی است که از مشخصات آن پیدایش یـک یـا چنـد ناحیـه بیـضی شکل، گرد، محدود و بدون مو است. میزان شیوع آن 2 درصد می باشد و با شروع حاد و ناگهانی ریزش مو بدون زخم در مناطق معمولاً تعیین شده مشخص می گردد.

آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقـه ای در هـر سـنی از دوران شـیرخوارگی تـا کهولت دیده می شـود ولـی آغـاز آن اغلـب در سـنین 50-40 سالگی است که در 50-30 سالگی شایع تر است. این نوع طاسی یک بیماری خود ایمنی است کـه بـا داشـتن زمینـه ژنتیکـی و تحت تأثیر عوامل برانگیراننده به ویژه اسـترس بـروز مـی یابـد. فعالیت سیستم ایمنی منجر به ریزش مو می شود.

آلوپسی آره آتا هم در مردان و هم زنان اتفاق می افتند و مسری نیست.

در بعضی از بیماران مو تنها به صورت یک سکه کوچک می ریزد، در حالی که دیگران درگیر انتشار بیشتر یا کمتر هستند.

هر ناحیه دارای مو می تواند تحت تاثیر قرار گیرد اما قابل توجه ترین قسنت ها فرق سر، ناحیه ریش و ابرو می باشند.

معمولاً آلوپسی آره آتا به تنهايی و بدون همراهی با بيماری های ديگر اتفاق می افتد اما در بيماران مبتلا به درماتيت آتوپيک، سندرم داون، اختالالت اضطرابی و شخصيتی، پارانوييد، افسردگی، ليكن پلان، آديسون و بيماری های خودايمنی مانند لوپوس،  تيرويديت، ديابت تيپ 1 ،مياستنی گراويس، کوليت اولسراتيو و ويتيليگو شيوع بيشتری دارد.

علایم آلوپسی آره آتا

ریزش مو ناحیه ای: آلوپسی آره آتا اغلب با ریزش مو سکه ای در یک یا چند ناحیه آغاز می شود. شما ممکن است اولین بار با دیدن موهای ریخته شده بر روی بالش یا در حمام متوجه ریزش موی خود شوید. ریزش مو در آلوپسی آره آتا اغلب در سر اتفاق می افتد اما می تواند ابروها، مژه ها، ریش ها و هر ناحیه ای که مو در آن رشد می کند را درگیر کند.

نازک شدن موها: در بیشتر موارد مو های اطراف حاشیه نواحی که در اثر آلوپسی آره آتا دچار ریزش مو شده اند نازک می شوند.

ریزش مو گسترده: با گذر زمان، بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا دچار طاسی می شوند. برخی ممکن است تمام موهای بدن خود را از دست بدهند. این حالت از آلوپسی آره آتا شیوع چندانی ندارد. همچنین ریزش مو نواری موهای پشت سر در آلوپسی آره آتا شایع نیست.

مشکلات ناخن: آلوپسی آره آتا همچنین ناخن های دست و پاهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ناخن ها در آلوپسی آره آتا ممکن است دچار فرورفتگی هایی شوند. همچنین خطوط و نقاط سفیدی در ناخن ها ایجاد می شود، ناهموار می گردند، براق بودن خود را از دست می دهند و یا نازک و شکننده می شوند. در موارد نادر بیماری آلوپسی آره آتا موجب تغییر شکل و افتادن ناخن ها می گردد. در مواردی تغییرات ایجاد شده در ناخن ها اولین علائم آلوپسی آره آتا هستند.

طاسی منطقـه ای

درمان آلوپسی آره آتا

تاريخچه و ماهيت ناشناخته آلوپسی آره آتا موجب پيدايش شيوه های درمانی و داروهای بسياری شده است اما حقيقت تلخ اين است که درمان های موجود بيشتر موقتی بوده و قطع دارو با ريزش مجدد مو همراه می باشد.

درمان آلوپسی آره آتا به رشد سریع تر موها کمک می کنند. پزشک متخصص پوست و مو ممکن است یک یا چند نوع از داروهای زیر را برای رشد سریع تر موها و درمان آلوپسی آره آتا تجویز کند:

کورتیکواستروئیدها. این داروها با مهار سیستم ایمنی در درمان آلوپسی آره آتا کمک کننده هستند. این داروها ممکن است توسط متخصص پوست و مو به نواحی درگیر بیماری تزریق شوند. در برخی مواقع بیمار فرم موضعی دارو (کرم، لوسیون یا پماد) را برای درمان آلوپسی آره آتا مصرف می کند. بیمار دارو را به نواحی که دچار ریزش مو شده اند می مالد. در موارد کمتر، بیماران برای درمان آلوپسی آره آتا کورتیکواستروئیدهای خوراکی را دریافت می کنند.

برای بزرگسالان مبتلا به بیماری آلوپسی آره آتا، کورتیکواستروئیدهای تزریقی اولین راه درمان هستند. بیماران تزریق را هر 3 تا 6 هفته یکبار انجام می دهند. رشد مو حدود 4 هفته بعد از آخرین تزریق آغاز می شود.

کورتیکواستروئیدهای موضعی در مقایسه با فرم تزریقی اثرگذاری کمتری در درمان آلوپسی آره آتا دارند. این راه اغلب برای درمان آلوپسی آره آتا در کودکان توصیه می شود.

ماینوکسیدیل. محلول 5 درصد ماینوکسیدیل به رشد مجدد موها در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا کمک می کند و برای بزرگسالان و کودکان قابل تجویز است. بعد از گذشت سه ماه از استفاده دو بار در روز این دارو، موها شروع به رشد می کنند. این دارو اغلب در کنار داروی دیگری برای درمان آلوپسی آره آتا به کار می رود.

آنترالین. برای درمان آلوپسی آره آتا این دارو عملکرد ایمنی پوستی را تغییر می دهد. دارو بعد از مالیدن بر روی پوست، به مدت 20 تا 60 دقیقه باقی می ماند. بعد از این مدت، آنترالین برای پیشگیری از تحریک پوستی شسته می شود.

دیفن سیپرون. این دارو بر روی نواحی طاس شده مالیده می شود و عوارض آلرژیک اندکی به دنبال دارد. زمانی که این عوارض ظاهر می شوند، بیمار دچار قرمزی، تورم و خارش در پوست خود می گردد. این واکنش های آلرژیک سیستم ایمنی را فریب داده و موجب ارسال گلبول های سفید به سطح پوست سر می شوند. این عمل با التهاب مقابله می کند و همچنین از غیر فعال شدن فولیکول های مو و ریزش مو جلوگیری می نماید. این دارو برای درمان آلوپسی آره آتا به مدت سه ماه مصرف می شود.

درمان های دیگر. بیماران ممکن است در یک زمان بیش از چند روش درمانی را برای آلوپسی آره آتا به کار گیرند. ترکیب چندین روش برای درمان آلوپسی آره آتا میزان موفقیت درمان را افزایش می دهد.
روفانیب داروی جدیدی است که به صورت خوراکی در موارد شدید و مقاوم استفاده می شود.

علایم، درمان آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا و اختلالات روانی

مطالعات متعدد نشان داده اند که آلوپسی آره آتا می توانـد با اختلالات روانی مثـل اخـتلال اضـطرابی، اخـتلال افـسردگی ماژور، اخـتلال شخـصیت (ضـد اجتمـاعی)، تـرس از جامعـه و اخـتلالات ســایکوتیک همـراه باشـد و شــیوع ایــن اخـتلالات بخصوص افسردگی و اضطراب در این بیماران بطور معنـی داري از سایر افراد بیشتر است.

ارتباط بین اختلالات روانی و آلوپسی آره آتا تا کنون بطور کامل بررسی نشده است. علیرغم اینکه گزارش های گذشته نمـی توانستند ارتباط کاملی بین بیماریهاي روانی با ریزش مـو ارائـه کنند مطالعات اخیر نشان داده است که 74 %بیماران مبـتلا بـه آلوپسی منطقه ای مورد بررسـی حـداقـل یـک تـشخیص روان پزشکی در طول زندگی خود داشته اند.

منابع

dorvana.com

بررسی فراوانی افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا مراجعه کننده به کلینیک های تخصصی آموزشی و درمانی پوست و اعصاب و روان شهر خرم آباد 84-83 | میترا صفا و دیگران | فصلنامه یافته | شماره 4 | زمستان 86

آلوپسی آره آتا | دکتر مجتبی سرکندی | دکتر فاطمه فولادی | رازی | شماره 12 | اسفند 1396

تاثير درمانی داروی مينوکسيدیل با رزماری و ترکيب هر دو بر بيماران مبتلا به بيماری طاسی منطقه ای | محمدحسین لهراسب | مجله دانشگاه علوم پزشکی فسا | سال چهارم | شماره 4 | زمستان 1393

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید