امروز: دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265517
۲۰۴۹۱
۴۱
۳
نسخه چاپی
کیک‌بوکسینگ (Kickboxing)

اطلاعات کامل درباره ورزش کیک‌بوکسینگ (Kickboxing) + فیلم آموزشی

مردان و زنان هر دو کیک بوکسینگ را شیوه بسیار خوبی برای کاهش سطح استرس می دانند. کیک بوکسینگ چالشی مقابل آن ها قرار می دهد که در انواع دیگر ورزش‌ها وجود ندارد

اطلاعات کامل درباره ورزش کیک‌بوکسینگ (Kickboxing) + فیلم آموزشی

کیک‌بوکسینگ ترکیبی از رشته‌های رزمی موای تای، کاراته و بوکس است. کیک بوکسینگ ورزشی رزمی می‌باشد.

کیک‌بوکسینگ چیست؟

کیک‌بوکسینگ ترکیبی از رشته‌های رزمی موای تای، کاراته و بوکس است. کیک بوکسینگ ورزشی رزمی می‌باشد. در کیک بوکسینگ ضربات مشت، لگد، زانو، آرنج و گرفتن همدیگر آزاد می‌باشد ولی زدن حریفی که بر روی زمین افتاده ممنوع است. به طورکلی هدف از تمرینات کیک بوکسینگ دفاع از خود، به دست آوردن آمادگی جسمانی و هم چنین به عنوان ورزش رزمی می‌باشد.

کیک بوکسینگ یکی از بهترین راه های روی فرم نگه داشت بدن است. این نوع ورزش رزمی قواعد سخت کاراته را ندارد. آزادی بیشتر در این ورزش از جمله عوامل محبوبیت آن می باشد.

ورزش کیک بوکسینگ ورزش است که به داشتن بدنی قوی، انعطاف‌پذیر و لاغر کمک می کند. حرکت های زیادی در این ورزش انجام می شوند که ایجاب می کنند بتوانید به سرعت در مورد کاری که انجام می دهید فکر کنید. در ضمن، باید پیش‌بینی کنید حریفتان چه حرکتی انجام خواهد داد و جلوی ضربه های او را بگیرید. به افرادی که کیک بوکسینگ کار می کنند جنگنده (FIGHTER) می‌گویند.

اصطلاح کیک بوکسینگ به وسیله اوسامو ناگوچی ژاپنی برای نام گذاری رشته‌ای رزمی که از موای تای و کاراته الهام گرفته شده بود استفاده شد. او این رشته را در سال ۱۹۵۸۸ معرفی کرد. کیک بوکسینگ در واقع از دو قسمت (کیک = ضربه پا) و (بوکسینگ = مشت زدن) تشکیل شده که تکنیک‌های اصلی آن هم در مشت و ضربه پا می‌باشند.

تاریخچه کیک‌بوکسینگ

ریشهٔ اصلی کیک بوکسینگ به ۲۰۰۰ سال پیش در ممقان بر می‌گردد. کیک بوکسینگ ژاپنی در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی ایجاد و رقابت های آن از همان دهه شروع شد. بنیان گذاران آن اوسامو ناگوچی وتاتسو یامادا می‌باشند. کیک بوکسینگ آمریکایی در دهه ۱۹۷۰۰ میلادی به وجود آمد. کیک بوکسینگ آمریکایی نیز در دهه هفتاد میلادی به وجود آمد. بنیان‌گذاران کیک بوکسینگ در غرب «جو لوئیس»، «بیل والاس»، «جف اسمیت» و «جری بیزلی» در سال ۱۹۷۰ می‌باشند. کیک بوکسینگ را می‌توان ورزش رزمی تلفیقی دانست که درآن از روش‌های رشته‌های مختلف رزمی استفاده شده‌است.

چه کسانی می تواند کیک بوکسینگ انجام دهند؟

مردان و زنان هر دو کیک بوکسینگ را شیوه بسیار خوبی برای کاهش سطح استرس می دانند. کیک بوکسینگ چالشی مقابل آن ها قرار می دهد که در انواع دیگر ورزش‌ها وجود ندارد. این ورزش به تعادل و هماهنگی نیز کمک می کند. برنامه های ورزش‌های رزمی وجود دارند که کیک بوکسینگ برای بچه ها هم ارائه می کنند.

ممکن است از فهمیدن این موضوع تعجب کنید که تعداد زنانی که کیک بوکسینگ انجام می دهند بیشتر از مردان درگیر این ورزش است. این امر به این دلیل است که ورزش رزمی چیزی است که زنان به آن علاقه دارند. اما بعضی انواع آن برای زنان خیلی پیچیده و مشکل هستند. زنان از بعضی انواع دیگر ورزش‌های رزمی لذت نمی برند اما به نظر می رسد کیک بوکسینگ دقیقاً چیزی است که آن ها به دنبال اش می گردند.

این ورزش ماهیچه های تمام بدن را درگیر می کند و در مدت زمانی کوتاه کالری زیادی می سوزاند.

اطلاعات کامل درباره ورزش کیک‌بوکسینگ (Kickboxing) + فیلم آموزشی

روش مبارزه در کیک‌بوکسینگ

مسابقات در یک زمین مربع شکل ۱۶ تا ۲۰ فوتی که با طناب محصور شده برگزار می‌گردد. زمان مسابقه معمولاً سه راند سه دقیق‌ای می‌باشد که ورزشکاران بین هر راند یک دقیقه استراحت می‌کنند. هر مسابقه توسط یک داور و یک پزشک کنترل می‌شود. و در هر راند سه قاضی به مبارزان امتیاز می‌دهند.

کیک بوکسینگ مانند تمام رشته‌های رزمی دارای کمربند و دان می‌باشد. این ورزش داخل رینگ برگزار می‌شود و گرفتن حریف در مسابقه خطا است و اگر در طول مسابقه بیش از سه خطا داشته باشی بازنده اعلام می‌شوی. در مسابقه یک داور وسط وجود دارد و سه داور کنار و یک قاضی وجود دارد. در بعضی از مسابقات که سطح آن پایین است زمان مسابقه ۲راند ۲ دقیقه‌ای است. به افرادی که در مبارزات کیک بوکسینگ شرکت می‌کنند فایتر می‌گویند.

ضربات مشت به سر حریف دارای ۱ امتیاز و ضربات پا به سر دارای ۲ امتیاز میباشد. هم چنین ضربات پایی که به صورت چرخشی اجرا شوند و به سر حریف اصابت کنند ۳ امتیاز دارند. اجرای ضربات چرخشی معمولاً توانایی زیادی می خواهد و در واقع یک نوع حرکت ریسکی است، به همین دلیل این گونه ضربه‌ها کمتر اجرا می‌شود.

5 نکته مهم درباره کیک بوکسینگ

1- پربازده و موثر بودن تمرینات کیک بوکسینگ

احتمالا یکی از مهمترین فواید تمرینات کیک بوکسینگ حفظ و استفاده درست از زمان است.با یک ساعت تمرین کیک بوکسینگ می توان حدودا ۷۵۰تا ۹۰۰ کالری سوزاند. عمچنین این فرآیند کالری سوزاندن حتی تا یک ساعت پس از تمرین و جلسه باشگاه نیز ادامه پیدا میکند. البته این اتفاق زمانی می‌افتد که در بین تمرینات و تکنیک‌های کیک‌بوکسینگ حرکات و ورزش های هوازی نیز گنجاده شده باشد.

اگر برای چربی‌سوزی و کاهش وزن رشته کیک بوکسینگ را انتخاب کرده‌اید حتما قبل از شروع کلاس‌ها با مربی باشگاه صحبت کنید و درمورد روش آموزشی آگاه شود. همزمان بودن تمرینات «کاردیو» و تکنیک‌ها می تواند کمک زیادی به شما بکند.

2- یادگیری دفاع شخصی

دفاع شخصی یکی از فوایدی است که ورزش کیک بوکسینگ میتواند برای افراد داشته باشد به خصوص برای بانوان. کلاس‌های کیک‌بوکسینگ به شما یاد می‌دهد که چطور از مشت ، پا(لگد)، زانو و آرنج‌هایتان استفاده کنید. این تکنیکها به شما یاد می‌دهد که چطور حمله کنید ولی مسئله‌ی مهمتر در دفاع شخصی درک اصول فنیِ فاصله گرفتن از مهاجم و دوری از مبارزه است.

تمرینهای کیک بوکسینگ اکثرا به صورت مبارزه‌ای و دونفره است. بدون این تمرین‌ها و ضربه زدن ها و ضربه خوردن ها نمی‌توان تکنیک‌ها را به خوبی یاد گرفت.

نوع دیگری از تمرینات کیک‌بوکسینگ نیز وجود دارد که بیشتر به ایروبیک نزدیک است تا به ورزش کیک بوکسینگ. در این تمرینات بیشتر حرکات و ضربات پا و مشت تمرین می‌شود و حریف تمرینی درکار نیست.

درست است که در این نوع تمرینات خشونت و خطر آسیب دیدگی کمتر است ولی یادگیری دفاع شخصی و آمادگی برای شرایط استراس زا با تمرینهای واقعی به دست می‌آید.

3- اثرات تمرینات هوازی و کیک بوکسینگ

در کلاس‌های کیک بوکسینگ شما عضلاتی را درگیر تمرین می‌کنید که احتمالا خبری از آن ندارید. تمرین‌های هوازی در کیک‌بوکسینگ این خاصیت را دارد که اکثر گروه عضلانی بدن را درگیر کند. این تمرین‌ها منجر به بهبود جریان خون و تنظیم ریتم ضربان قلب می‌شود. نهایتا کیک‌بوکسینگ باعث افزایش قدرت، چربی‌سوزی و انعطاف‌پذیری می‌شود.

4- افزایش اعتماد به نفس و قدرت ذهنی

علاوه بر فواید جسمی، یادگیری این ورزش باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. یادگیری تکنیک‌ها و پیشرفت به شما حس قدرت می‌دهد. آگاهی از توانایی‌ها برای دفاع و واقع‌بینی نسبت به موقعیت‌ها می‌تواند ترس‌های افراد را کم کند.

5- کاهش استرس

فرض کنید که یک روز سخت و پردردسر داشتید؛ رانندگی در ترافیک، درست جلو نرفتن کارها، بی ادبی فردی درمحل کار و …. اگر هر کدام از این اتفاقات استرس شما را زیاد می کند دیگر وقت آن رسیده تا کار را شروع کنید. کیک بوکسینگ یکی از بهترین ورزش هایی است که استرس و تنش های روزانه شما را از بین می برد.


  • منبع
  • سلامت بانک

۳ دیدگاه

 
ir
ماجد | ۱ سال پیش
خیلی خوبه
۰
۰
 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید