امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 280916
۱۳۰
۱
۰
نسخه چاپی

با قلعه با شکوه و زیبای مارکوه آشنا شوید

قلعه مارکوه یکی از قلعه‌های زیبای مازندران و از جاهای دیدنی تنکابن است که قدمت آن به سده سوم هجری بازمی‌گردد. این قلعه به‌دلیل قرارگیری در طبیعت زیبای کتالم در رامسر، از چشم‌اندازی سرسبز و زیبا برخوردار است.

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه

قلعه‌ها از مهم‌ترین آثار تاریخی و معماری ایران هستند. در ایران قلعه‌ها با کارکردهای مختلف ساخته می‌شدند. برخی کارکرد نظامی داشتند و برخی دیگر به‌عنوان محل اسکان والی یک شهر یا ایالت بودند. برخی دیگر از این قلعه‌ها، مکان‌هایی برای اداره شهر محسوب می‌شدند. جایگاه و موقعیتی که قلعه در آن بنا می‌شود، می‌تواند نشانی بر کارکرد آن باشد. قلعه‌های خارج از شهر و روستا که موقعیت کوهستانی دارند، کارکردهای نظامی و دفاعی دارند و برای مقابله با دشمن و به قصد دفاع از مردم ساخته شده‌اند. موقعیت و مختصات معماری قلعه مارکوه نشان می‌دهد که این قلعه تاریخی نیز در زمره قلعه‌های نظامی قرار می‌گیرد.

از ویژگی‌های مهم قلعه مارکوه، شباهت معماری آن به قلعه بابک است. چشم‌انداز این قلعه یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می‌آید. قلعه مارکوه یکی از قلاع استراتژیکی است که از بالای آن می‌توان تصویری زیبا از شمال تا دریا را مشاهده کرد. تصویر کوه‌های البرز یکی دیگر از چشم‌اندازهایی است که از بالای قلعه مشاهده می‌شود. یکی دیگر از مواردی که به بازدید از قلعه و تعداد بازدیدکنندگان آن می‌افزاید قرارگیری چشمه‌های آب گرم این منطقه در کنار قلعه مارکوه است.

قلعه مارکوه در اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۴۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی برای بازسازی قلعه مارکوه صورت گرفت. این مرمت‌ها با دقت و ظرافت، بدون آسیب زدن به بنای اصلی قلعه انجام شد. مرمت و بازساری قلعه، موجب رونق بیشتر گردشگری در منطقه رامسر شد. اگر علاقه‌مند به آثار تاریخی در دل طبیعت زیبای شمال ایران هستید، بهتر است از این مکان زیبا دیدن کنید و با یک تیر دو نشان بزنید.

قلعه مارکوه از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار می‌آید و در شهرستان رامسر، در مسیر جاده تلاسر قرار گرفته است.

تاریخچه قلعه مارکوه

قلعه مارکوه در قرن سوم اسلامی ساخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گرفت. منابع تاریخی کارکرد قلعه را علاوه بر قرون سوم اسلامی، به قرن‌های ۶ و ۸ هجری قمری نیز مربوط می‌دانند. هرچند نشانه‌هایی که منابع تاریخی از قلعه می‌دهند، مربوط به ساخت قلعه در بعد از ورود اسلام به ایران است؛ اما نظر به اهمیت قلاع ایرانی در عهد باستان و برخی نشانه‌های معماری قلعه، ذهن را به این سمت می‌برد که به احتمال بسیار، در اصل مارکوه یک قلعه ساسانی بوده که در دوره اسلامی بازسازی شده و در قرون سوم مورد استفاده نظامی قرار گرفته است.

طبق منابع تاریخی مانند زبده‌التواریخ و کتاب خواجه رشید‌الدین، قلعه به تسخیر اسماعیلیان درآمده است. این را می‌توان در زمره اولین اشارات مکتوب به قلعه مارکوه به شمار آورد. اسماعیلیان از سمت الموت به قلعه مارکوه آمدند و آن را به محاصره خود در آوردند. آن‌ها با در اختیار گرفتن قلعه الموت، به راه ابریشم تسلط یافتند و با تسخیر قلعه مارکوه، بر منطقه گیلان حاکم شدند. یکی دیگر از منابع تاریخی که از قلعه مارکوه سخن به میان آورده، اعتماد‌السلطنه است که در دوره قاجار، کتاب خود را نگاشت. در این اثر تاریخی، مختصات قلعه مارکوه به‌طور مختصر توضیح داده شده است. از این قلعه، سفال‌های زیادی به دست آمده که برخی از آن‌ها به‌شکل کوزه بوده‌اند و کارکرد آن‌ها به احتمال بسیار، برای استفاده از آب بوده است.

معماری قلعه مارکوه

مساحت قلعه مارکوه در حدود ۶۰۰ متر مربع است. در حال حاضر از معماری این قلعه باشکوه تنها چهار حصار جانبی و برج‌های پشتیبانی آن باقی مانده‌اند. اکنون قلعه دارای یک ورودی در قسمت شمال شرق است و اتاق بازسازی شده‌ای از سنگ لاشه و ملات و سیمان در آن وجود دارد که در حال حاضر محل سکونت نگهبان فعلی قلعه است. در قلعه مارکوه بقایای چندین اتاق نیز دیده می‌شود. آخرین بخش ساختمان قلعه که قابل‌مشاهده است پلکان قلعه به شمار می‌رود که به برج‌های جنوب شرق و جنوب غرب متصل می‌شوند.

مصالح به کار رفته در قلعه مارکوه به‌طور عمده شامل سنگ و ساروج و گچ می‌شود. وضع داخلی قلعه مارکوه از لحاظ وسعت به‌صورتی است که گنجایش صد سرباز را دارد و همه به‌راحتی می‌توانند در آن ساکن شوند. در وسط قلعه سردابی وجود دارد که در گذشته تصور می‌شد تونلی مخفی در نزدیکی ساحل است؛ اما بعدا مشخص شد این بخش زیرزمینی، تنها یک آب‌انبار است.

اطراف قلعه مارکوه رامسر چه خبر است؟

کسانی که برای دیدن قلعه مارکوه رامسر به سمت شمال حرکت می‌کنند حتما به اطراف آن هم سری می‌زنند. آرامگاه حبیب محبیان (خواننده قدیمی ایران)، روستای سرکوسرا و روستای گالش محله از جمله مکان‌های زیبا و دیدنی در اطراف این قلعه هستند. از همه این مکان‌ها در ساعات روز دیدن کنید تا بتوانید تمام زیبایی آن را به چشم ببینید.

  • منبع
  • دلتا
  • کجارو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید