امروز: شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 272913
۳۴۰
۱
۰
نسخه چاپی

بنیانگذار برند Zara؛ آمانسیو ارتگا گاونا را بشناسید

برند Zara امروزه برای رویکرد «مد سریع» اش در دنیای تجارت شناخته شده است. این برند سالانه حدود 12 هزار طراحی جدید را روانه بازار می کند که همین امر مهمترین عامل موفقیت آن در بازارهای جهانی است

حقوق نیوز/ کسب و کار/ کارآفرینان و مدیران موفق

بنیانگذار برند zara؛ آمانسیو ارتگا گاونا را بشناسید

آمانسیو ارتگا گاونا بنیانگذار برند ZARA را بشناسید

آمانسیو اورتگا گاونا موسس شرکت ایندیتکس Inditex یکی از شخصیت های ثروتمند جهانی می باشد که در سال 2018 توانسته رتبه ششم را در دنیا به عنوان ثروتمند به خود اختصاص دهد. آمانسیو توانست در سال 2015 برای چند ساعت حتی بالاتر از بیل گیتس و بیزوس در صدر جدول قرار گیرد. در سال 2018 دارایی خالص او بالغ بر 70 میلیارد دلار بود. از منابع سرمایه اورتگا صنعت هایی چون گاز ، گردشگری ،, بانکداری و همچنین سرمایه گذاری هایی است که در سراسر جهان بر املاک و مستغلات دخالت دارد.

آمانسیو اورتگا گوانا در 28 مارس 1936 (8 فروردین 1315 ) مصادف با سال‌های آغاز جنگ داخلی در اسپانیا و در شهر Busdongo de Arbas متولد شد. این شهر یک منطقه بسیار کوچک با جمعیتی کمتر از 100 نفر است که در شمال اسپانیا و در منطقه لئون (León) واقع شده است.

او آخرین فرزند خانواده 6 نفره خود بود. خانواده اورتگا بشدت فقیر بود و اندکی پس از به دنیا آمدن آمانسیو به شهر لاکرونا نقل مکان کردند. پدر آمانسیو در ایستگاه راه آهن محلی کار می‌کرد. آن‌ها در بخش سکونتگاه کارگران در محل کار پدر آمانسیو زندگی می‌کردند که وضعیت چندان خوبی نداشت. مادر آمانسیو در خانه‌های دیگران به عنوان خدمتکار کار می‌کرد. آمانسیو به دلیل اینکه آن‌ها نمی‌توانستند زندگی خود را تامین کنند، مجبور شد در 14 سالگی مدرسه را ترک کرده و شروع به کار کردن کرد.

آمانسیو به عنوان پیک برای یک تولید کننده لباس جهت افراد پولدار مشغول به کار شد. آمانسیو کمی پس از آن توانست در یک تولیدی پیراهن دوزی محلی به نام گالا (Gala) شغلی به عنوان کمک فروشنده پیدا کند و پیک آن شرکت بود اما بعدها به دستیار بزاز و خیاط تبدیل شد و در همانجا، دوخت لباس با دست را یاد گرفت. این تولیدی دوخت و فروش پوشاک هنوز هم در همان بخش پایین شهر لاکرونا قرار دارد.

اورتگا در سال 1972 تولیدی پوشاک گوا را تاسیس کرد. او در آن تولیدی، حوله حمام های پشمی را می فروخت. این حوله ها با بهره وری از هزاران زن محلی که عضو تعاونی دوزندگی بودند تولید می شد.

آمانسیو در کارش بسیار سختکوش بود و اصول پایه و اولیه دنیای تجارت را در طول زمان و با تجربه خود فرا گرفت. او سپس در کنار همسرش اولین گام را برای رسیدن به دارایی فعلی اش برداشت و سرانجام نیز به موفقیت رسید. اما پول هرگز تمرکز او را از بین نبرد و همواره به تلاش و پشتکار خود ادامه داد. او به کار خود معتاد است و بسیار علاقه مند است که کارهایش را خودش انجام دهد و هیچ تعطیلاتی هم ندارد.

با کار کردن در پارچه فروشی و خیاطی آمانسیو به هزینه‌ های تولید پوشاک از مرحله طراحی به کارخانه و فروشگاه‌ ها پی برد. روزی که برای تفریح در حین دو چرخه سواری در اطراف شهر بود به نیازهای مشتریان برای کسب و کار فکر می کرد، در این میان که دهه 1950 بود در اسپانیا یک جامعه از زنان مجرد به نام گالیسیا تشکیل شد. این می توانست همانی باشد که آمانسیو برای کسب و کار به آن احتیاج داشت به همین دلیل از افراد این جامعه برای دوخت و دوز استفاده کرد. با تبلیغ فراوان مشغول به فروش اولین محصول خود که لباس زیر، لباس بچه و شب بود پرداخت. این بود که در سال 1963 توانست اولین شرکت خود را با نام CONFECCIONS COA جهت تولید لباس تاسیس کند.

شرکت تاسیس شده آمانسیو با نام CONFECCIONS COA از خانواده وی تشکیل شده بود. به صورتی که برادرش برای مسائل تجار ، خواهرش جوزف حسابدار ، روزالینا مرا همکار اورتگا مسئول مد و خود آمانسیو نیز مسئول مدهای جدید بود.

اورتگا در سال 1975 همراه با همسرش، رزالیا مرا، اولین فروشگاه Zara خود را افتتاح کرد. دلیل این نامگذاری این بود که اسم مورد علاقه و منتخب آمانسیو یعنی Zorba پیش از آن توسط کمپانی دیگری انتخاب شده بود. Zorba نام پسر با ریشه یونانی است که معنی آن این است: «هر روزت را زندگی کن».

اورتگا در سال 1985کمپانی بزرگ Inditex را تاسیس کرد که شرکت مادری برای برند Zara و سایر فروشگاه های زنجیره ای دیگر باشد. زارا (Zara) امروزه بخشی از گروه Inditex است که 59/29 درصد سهام آن متعلق به اورتگا است. این گروه بیش از 6 هزار فروشگاه در سراسر جهان دارد که با برندهایی همچون Zara، Massimo Dutti، Oysho، Kiddy’s Zara Home Class، Tempe، Stradivarius، Pull and Bear و Bershka پر شده و بیش از ۹۲ هزار کارمند دارد.

اورتگا آمانسیو دو بار ازدواج کرده است و اطلاعات کاملی از این پیوند در دسترس نمی باشد. اما همسر اول وی همان همکارش روزالینا می باشد که حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های ساندرا اورتگا مورا و مارکوس اورتگا می باشد . یکی از مهمترین نکات در مورد آمانسیو و خانواده اش ندیدن او با خانواده در بیرون خانه بود. او در سال 1986 از همسر اول خود جدا شد.

آمانسیو در سال 2001 با فلور پریس مارکوت که 18 سال از خود کوچکتر ، و در یکی از شرکت های آمانسیو به عنوان هیئت مدیر مشغول به کار است ازدوراج می کند .حاصل این ازدواج دختری به نام مارتا بوده که به عنوان جانشین پدر در شرکت مشغول به کار می باشد .مارتا علاقه ای زیاد به پدر و شباهت های مختلف به او دارد . چون به اسب سواری علاقه بسیار دارد پدرش یک مرکز اسب سواری در اسپانیا برای وی خریده است ، هم اکنون آمانسیو در شهر لاکرونیا و در ساحل دریای آتلانتیک کنار همسر خود زندگی می کنند.

از زندگی آمانسیو اورتگا اطلاعات نسبتا کمی در دست است. حتی تا سال 1999 هیچ عکسی از وی منتشر نشده بود.

به طور کلی آمانسیو برای شیوه زندگی ساده ای که دارد شناخته شده است. او علیرغم اینکه صاحب یکی از بزرگترین برندهای مد جهان است اما از پوشیدن لباس های راحت و غیررسمی لذت می برد و خیلی هم به لباس پوشیدن توجهی ندارد. او از پوشیدن کروات امتناع می کند و عموما لباس یکنواختی متشکل از یک کت آبی، پیراهن سفید و شلوارهای خاکستری می پوشد که هیچ کدام از این لباس ها محصول Zara نیستند. به گفته خودش آخرین باری که از کراوات استفاده کرد برای مراسم عروسی اش بود.

همچنین گفته می شود که او در تولید و روند طراحی محصولات این کمپانی مسئولیت بخش بسیار فعال و پویایی را به عهده دارد. اولین حضور عمومی آمانسیو در سال 2000 برای اولین عرضه عمومی سهام شرکتش بود که او را به تیتر اول اخبار در روزنامه های مالی اسپانیا تبدیل کرد. با این حال به رغم ایمیل های فراوانی که از طرف نشریات بسیار معتبر به دفتر مرکزی سازمانش فرستاده می شد، او تاکنون تنها حاضر به مصاحبه با سه خبرنگار شده است. البته پنهان کاری های او منجر به انتشار کتاب هایی مانند «آمانسیو اورتگا از صفر تا «Zara» (From Zero to Zara) شد.

او در سال 2011 اعلام کرد که به صورت حتمی و قریب الوقوع از سمت خود در Inditex، کمپانی مادر شرکت Zara، کناره گیری خواهد کرد و از مدیرعامل و معاون شرکت Inditex، پابلو آیسلا (Pablo Isla)، درخواست خواهد کرد که به جای او در رأس این امپراتوری نسجی قرار بگیرد. با وجود اینکه در سال 2012 از سمتش در این شرکت کناره گیری کرد اما تقریبا هر روز حدود 10 مایل مسافت را برای رسیدن به دفتر مرکزی آن در شهرک صنعتی آرتیکسو (Arteixo) طی می کند.

اورتگا به خاطر رسانه گریزی خود بسیار معروف است و هیچگاه با خبرنگاران مصاحبه نمی‌کند. او چندین سال است که برای مردم اسپانیا به یک راز تبدیل شده و حتی نزدیکان او نتوانسته اند با او یک گپ و گفت مفصل داشته باشند.

بنیانگذار برند zara؛ آمانسیو ارتگا گاونا را بشناسید

ZARA چگونه تبدیل به بزرگترین خرده فروش مد جهان شد

شرکت اسپانیایی Inditex که علاوه بر Zara، شرکت های بزرگی همچون Bershka، Pull & Bear و Massimo Dutti را در خود جای داده است، با حدود 7 هزار و 200 فروشگاه در سراسر جهان و فروش سالیانه بیش از 18میلیارد و 100 میلیون یورو تبدیل به بزرگترین خرده فروش مد جهان شده است.

کلید چنین موفقیتی الگوی کسب و کار منحصر به فرد و خاصی است که به «مد سریع» لقب گرفته است. این الگو توسط دو اصل کلیدی اداره می شود: به مشتریان هر چه می خواهند را در سریع ترین زمان ممکن بدهید. دستاوردهایی که اورتگا امروزه به دست آورده، به صورت تعجب آوری مدیون سختی هایی است که او در زمان رشدش و در زمان جنگ داخلی اسپانیا تجربه کرد.

برند Zara امروزه برای رویکرد «مد سریع» اش در دنیای تجارت شناخته شده است. این برند سالانه حدود 12 هزار طراحی جدید را روانه بازار می کند که همین امر مهمترین عامل موفقیت آن در بازارهای جهانی است. اولین فروشگاه این برند در سال 1975 افتتاح شد و «سرعت» از همان ابتدا قلب تپنده فعالیت این شرکت بود که به آن کمک کرده تا امروز به قدرت بزرگی در خرده فروشی جهان تبدیل شود.

فروشگاه های Zara هفته ای دو بار اجناس داخل فروشگاه را تغییر می دهند و سفارشات نیز ظرف 48 ساعت می رسند. اینکه چه لباس هایی وارد این فروشگاه ها می شوند و اینکه چه چیزهایی به سطل زباله می روند، همگی تحت کنترل مدیران فروشگاه هاست. این مدیران آموزش دیده اند که به دقت همه چیز را تحت نظر داشته باشند؛ از اینکه چه اجناسی به فروش می روند گرفته تا اینکه مشتریان در فروشگاه دنبال چه جنسی هستند و حتی چه لباسی تن شان است.

بنیانگذار برند Zara؛ آمانسیو ارتگا گاونا را بشناسید

نقل قول های معروف اورتگا

«می خواهم زمانی که در خیابان قدم می زنم فقط خانواده، دوستان و افرادی که با آنها کار می کنم من را بشناسند.»

«به نظر من یک جامعه با کار و تلاش و مشارکت همه اعضای آن توانمند و غنی می شود. بر اساس تجربیاتم، تمایلی که به مشارکت داشتم باعث شد که بتوانم بنیاد آمانسیو اورتگا را دایر کنم.»

«موفقیت کسب و کار شما در اصل بر مبنای این ایده قرار گرفته که آخرین مدل ها را به قیمت های پایینی ارائه دهید. این کار به نوبه خود فرمولی برای کاهش هزینه ها ایجاد می کند: کسب و کار یکپارچه و متحدی که خودش کارهای تولید، توزیع و فروش را انجام می دهد.»

«تمایل ساده و واقعی من این است که از طریق استراتژی ها و فعالیت های بنیادم بتوانم نتایج حاصل از تجربیات زندگی ام را هم در زمینه کاری و هم زندگی شخصی به آن دسته از افراد جامعه انتقال دهم که شاید نیازمند حمایت و تشویق واقعی هستند.»

«بر اساس تجاربی که در طول رشدم به عنوان یک انسان کسب کردم، یک تاجر و کارآفرین به اصولی همانند همبستگی، تفاهم، تعهد، سختکوشی، قابل اطمینان بودن و وفاداری پایبند است که من عمیقا آنها را با ارزش می دانم.»

جزییات زندگی اورتگا

اورتگا علاقه ای به داشتن بادیگارد ندارد. او دوست دارد آزاد باشد و همانند مردم عادی و بدون هیچ مامور امنیتی در خیابان قدم بزند.

اولین حضور عمومی اورتگا در سال ۲۰۰۰ بود و پیش از آن هیچ کس حتی عکسی هم از او ندیده بود. تنها فرزند پسر اورتگا به صورت مادرزادی از لحاظ فیزیکی دچار ناتوانی بود.

او در تمام شهرهای اصلی و بزرگ اسپانیا، املاک و مستغلات خریداری کرده و جدای از آن همچنین در پنج پایتخت بزرگ دیگر در اروپا نیز صاحب املاک و دارایی است. با وجود اینکه آمانسیو اورتگا به شدت معروف به حفظ زندگی شخصی اش است و کسی چیز زیادی درباره زندگی شخصی اش نمی داند اما با این حال در شهر خود و در دفتر مرکزی کمپانی Inditex چهره بسیار مشهوری است.

همچنین هنوز گزارش می شود که این سرمایه دار با نفوذ، هر روز به کافی شاپ همیشگی اش در لاکرونا می رود. این شهر در ساحل بادخیز اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد و اورتگا بیشتر عمرش را در آنجا گذرانده است.

او به جای اینکه هنگام صرف ناهار در دفتر خودش مخفی شود در کافه تریای شرکت، ناهار را با کارمندانش می خورد. حتی معمولا نیز میز غذاخوری اش را در کنار برخی از طراحان، کارشناسان پارچه و حتی خریداران محصولاتش انتخاب می کند.

بنیانگذار برند zara؛ آمانسیو ارتگا گاونا را بشناسید

دانستنی های جالب از اورتگا

بر اساس گزارشات واصله، اورتگا در سپتامبر 2015 کل بلوک جاده لینکلن در ساحل میامی فلوریدا را به قیمت 370 میلیون دلار خریداری کرد. در دسامبر 2013 اورتگا یک ساختمان اداری به ارزش 670 میلیون دلار در بخش مرکزی لندن خرید. اورتگاه در کنار املاک گسترده ای که در میامی فلوریدا دارد، صاحب اسکله و هتل لوکسی نیز به نام Epict Residences & Hotel است.

اولین پروژه کاری اورتگا ترمیم کم هزینه یک لباس شب گرانقیمت بود. او پس از آن در دهه 60 میلادی با کمک خواهر و برادرش روی میز آشپزخانه خواهرش شروع به تولید لباس های شب کرد. اولین مشتری او نیز کارفرمای سابقش بود که تولیدی لباس داشت. اورتگا در سال 2009 از طرف وزارت امور خارجه اسپانیا «صلیب بزرگ افتخار بابت شایستگی های مدنی واجتماعی»اش را دریافت کرد.

منابع:

parvaresheafkar.com

plaza.ir

persianv.com

academy98.com

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید