امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 287460
۲۹۰
۱
۰
نسخه چاپی

خشونت انسان: نگاهی به تاریخچه آغاز خشونت و تنش‌ های انسانی

خشونت انسان: نگاهی به تاریخچه آغاز خشونت و تنش‌ های انسانی

خشونت بین فردی در جوامع اولیه بشری چگونه شکل گرفت؟ با توجه به اینکه سوابق قتل فقط برای دوره اخیر در دسترس است، بسیاری از تاریخ بشر خارج از حوزه ما باقی مانده است. شواهد نشان می دهند که خشونت بین فردی در طول دوره کالکولیتیک (حدود 4500 تا 3300 قبل از میلاد) به اوج خود رسید. سپس در طول قرون برنز اولیه و میانه (حدود 3300 تا 1500 قبل از میلاد) به طور پیوسته کاهش یافت و دوباره بین اواخر برنز و عصر آهن (1500 تا 400 قبل از میلاد) افزایش یافت.

خشونت وحشیانه بخش انکارناپذیر تاریخ بشر است. اما آیا ما از اول خشن بودیم یا زمانی که مثلا شهرها را به وجود آوردیم از شدت خشونت ما کاسته شد یا برعکس بر آن اضافه شد؟

برخی از محققان معتقدند خشونت انسانی در تمام اشکال مختلف آن، از حمله و قتل گرفته تا بردگی و شکنجه، در طول هزاران سال کاهش یافته است، زیرا جوامع اولیه به زندگی «متمدن» تبدیل شده‌اند.

اما پژوهشگران دیگر بر این باورند که با ادغام انسان‌ها در شهر‌های شلوغ و افزایش نابرابری، خشونت نیز تشدید شده است.

در یک مطالعه جدید بر روی هزاران اسکلت زخمی از برخی از اولین شهر‌های بشریت در خاورمیانه، دیدگاه متفاوت‌تری به دست آمده. یافته‌ها همچنین هشدارهایی را در مورد دوره‌های خشونت در تاریخ بیان می‌کنند که اغلب در چرخه‌هایی مرتبط با بحران‌ های محیطی رخ می‌دهند.

محققان دانشگاه توبینگن در آلمان، ۳۵۳۹ اسکلت را بررسی کردند که در ایران، عراق، اردن، سوریه، لبنان، اسرائیل و ترکیه یافت شده‌اند. آن‌ها در طول دوازده هزار سال به دنبال شواهدی از ضربه بودند، مانند ضربه به جمجمه یا زخم‌های اسلحه بر استخوان‌های دیگر.

یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که خشونت‌های انسانی در حدود ۵۳۰۰ تا ۶۵۰۰ سال پیش با شکل‌گیری اولین شهر‌ها در بین‌النهرین به اوج خود رسید و سپس طی ۲۰۰۰ سال بعد با ایجاد قوانین، حکومت متمرکز و تجارت در قرون برنز اولیه و میانه (۳۳۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد) کاهش یافت.

از طریق تجارت سازمان‌یافته، شهر‌ها می‌توانستند با وجود کاهش محصول به دلیل مثلا خشکسالی، رفاه را به شهروندان خود ارائه دهند و سیستم‌های حقوقی ابزاری برای حل و فصل اختلافات فراهم کردند.

اما آرامش زیاد دوام نیاورد. بر اساس تجزیه و تحلیل، خشونت در اواخر عصر برنز و عصر آهن (۱۵۰۰-۴۰۰ قبل از میلاد) زمانی که بحران‌های بزرگ منجر به فروپاشی بسیاری از تمدن‌های پیشرفته شد و گسترش امپراتوری‌ها باعث تحولات در سراسر منطقه شد، دوباره افزایش یافت.

تاریخچه خشونت انسان
میزان خشونت در برخی از نخستین شهر های دنیا در خاورمیانه

محققان می‌نویسند که این امر به دلیل خشکسالی ۳۰۰ ساله، جنبش‌های مهاجرتی ناشی از آب و هوا و زوال اقتصادی عمومی افزایش یافت.

به طور کلی، شواهد قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه رویداد‌های شدید آب و هوایی می‌تواند بر سطوح درگیری تأثیر بگذارد. اما این گزاره هم درست است که وقتی نهاد‌هایی وجود داشته باشند که قادر به کاهش و محدود کردن خشونت باشند، درگیری می‌تواند کاهش یابد.

تاریخچه خشونت انسان
منحنی خشونت تمدن‌های مختلف

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید