امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270607
۵۷۶
۱
۰
نسخه چاپی
optimism

تعریف خوش بینی | خوش بینی و تأثیرات آن | راه های ایجاد خوش بینی

ما همیشه باید باورهایی را که به تضعیف شدنمان می انجامد شناسایی کنیم و از آن ها دوری جوییم. یکی از باورهای تضعیف کننده ای که برخی آن را باوری تقویت کننده می پندارند، واقع بینی است.

تعریف خوش بینی | خوش بینی و تأثیرات آن | راه های ایجاد خوش بینی

خوش بینی از جمله ویژگی‌های فردی است که نقش مهمی در سبک زندگی و سلامت روان افراد ایفا می‌کند. افراد خوش بین معمولاً در سخت‌ترین شرایط نیز می‌توانند روزنه امیدی پیدا کرده و برای فردایی بهتر تلاش کنند. این روحیه باعث می‌شود که در طول زندگی کمتر تحت فشار قرار بگیرند و بتوانند آزادانه‌تر و معقولانه‌تر تصمیم بگیرند. روش‌های مختلفی وجود دارد که با بهره بردن از آن‌ها می‌توانید خوش بینی را در خود افزایش دهید.

تعریف خوش بینی

خوش بینی یعنی نگاه و نگرشی مثبت نسبت به زندگی و جهان پیرامون خودمان داشته باشیم. افراد خوش بین جهان را به شکل زیبا و بهتری می‌بینند. بی‌شک در این دنیا کسی نمی‌تواند ادعا کند که کامل و بی نقص است و در عین حال در زندگی هیچ مساله‌ای ندارد و همه چیز عالی است. ولی وقتی خوش بینی را روال کار خودمان قرار دهیم جهان هم روی خوش خودش را به ما نشان می‌د هد.

برای خوشبین بودن باید شجاع بود، زیرا لازمه ی خوشبینی شجاعت است. خوشبینی نه به معنای خوش باور بودن، بلکه به معنای تیزبینی است.

ما فکر خود را بر هرچه متمرکز کنیم و به هر چه باور قلبی داشته باشیم سرانجام می توانیم راهی برای پدیدار ساختن آن بیابیم. واقعیت یعنی همین! واقعیت گسترده ای که ما هم بخشی از آن هستیم. باید از محدودیت های کنونی فراتر برویم و با گشودن چشمانمان به روی آن چه تاکنون واقعیت نیافته آن ها را واقعی سازیم.

دانش امروز، پایه های علمی مثبت اندیشی را آشکار کرده است. علم نه تنها بر این خرد باستانی (مثبت اندیشی) صحه گذاشته، پرده از اسراری برداشته است که بسی فراتر از تصوری است که ما درباره ی برکات افکار مثبت داشتیم. امروز می دانیم که عمل لبخند زدن با ایجاد واکنش هایی بیوشیمیایی در مغز، احساساتی خوشایند را در ما برمی انگیزد. همچنین ما به وسیله ی افکار یا میزان خوشبینی یا بدبینی مان درباره ی سلامت خود می توانیم در ساختار شیمیایی بدن و حتی خود دستگاه ایمنی تغییراتی ایجاد کنیم. بنابراین هر کس چنین میزانی از خوشبینی را به خود مدیون است. خوشبینی انتخابی بیش نیست، اما متأسفانه، بیشتر مردم هیچ گاه آگاهانه و هوشمندانه بر آن نمی شوند تا راه خوشبینی را در پیش گیرند، بلکه خود را در قالب خشک و انعطاف ناپذیر «یا خوشبینی یا بدبینی» گرفتار می کنند.

خوشبینی را آگاهانه و هوشمندانه به عنوان فلسفه ی زندگی خود برگزینید. منظور از این گفته چیست؟ منظور این است که فقط بر چیزهای خوب تمرکز کنید و همواره به دنبال آنچه به نفع شماست بگردید. حتی زمانی که مشکلات ریز و درشت شما را محاصره درآورده باشند، همیشه می توانید چیزی بیابید که به آن دلخوش باشید. با داشتن احساس دلخوشی فرصت خواهید یافت اوضاع را به نفع خود دگرگون کنید. اما اگر احساسی پست و بد داشته باشید، شکستتان گریزناپذیر خواهد بود.

افسردگی در اصل به چه معناست؟ شخص افسرده کسی است که احساس می کند دست به هر کاری بزند بیهوده است. شما باید به هر قیمتی از چنین باوری دوری گزینید و همان دم که شروع به خودنمایی کرد آن را در نطفه خفه کنید.

خوشبینی نشانه ی قدرت است و برای خوشبین بودن باید بسیار بی باک بود - حتی در مواقعی که دنیای بیرون هیچ حمایتی از ما نمی کند. رالف والدو امرسون صد و پنجاه سال پیش گفته است:«نشانه ی سلامت روانی هر کس این است که او در همه جا چیزهای خوب ببیند.» ما باید چنین الگوی تمرکز فکری را در خود پرورش دهیم. باید آن را به خوبی تغذیه و از خودمان طلب کنیم.

خوش بینی و تأثیرات آن

نحوه‌ی نگرش ما نسبت به زندگی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی زندگی ما داشته باشد. نگاه ما تعیین کننده‌ی وضعیت ما است.

اگر ناکامی، رنج، درد و ه ر چیزی در زندگی ما وجود دارد، باید ریشه‌ی آن را در خودمان و در ذهنیات و تفکرات خودمان جستجو کنیم. برخی به اشتباه تصور می‌کنند علت همه‌ی مسایل و ناکامی‌ها دیگران یا جهان اطرافشان است. درصورتی که اینطور نیست و هر مساله‌ای از خود ما و ذهنیات ما شروع م ی‌ شود.

1- برخورداری بهتر از سلامت عمومی

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد خوش بین معمولاً کمتر در معرض آسیب‌های جسمانی قرار دارند و از سلامتی بالاتری برخوردار هستند. برای مثال افراد بدبین 50 درصد بیشتر از افراد خوش بین به بیماری‌های قلبی-عروقی مبتلا شده و در مبارزه با سرطان به احتمال بیشتری با شکست مواجه می‌شوند. همچنین میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی و مرگ و میر زودرس نیز در افراد بدبین بیشتر دیده می‌شود.

2- داشتن عملکرد بهتر در زندگی

روانشناسی به نام سلیگمن جهان بینی اعضای تیم‌های ورزشی را مورد ارزیابی قرار داد. او پس از تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که به دست آورد به این نتیجه رسید که تیم‌هایی که بازیکنان خوش بین‌تری دارند هم‌افزایی بیشتری داشته و عملکرد بالاتری نیز دارند.

مطالعه دیگری که در همین راستا انجام شده است نشان می‌دهد شناگرانی که دیدگاه بدبینانه‌ای دارند و فکرمی‌کنند عملکردشان از آنچه که باید باشد بدتر بوده اغلب در آینده نیز عملکرد ضعیف‌تری دارند. در حالی که شناگران خوش بین با این آسیب‌پذیری مواجه نیستند و حتی در صورتی که نتوانند در حال حاضر عملکرد خوبی داشته باشند می‌توانند در آینده نقص خود را جبران کنند.

3- افزایش مقاومت و سرسختی

افراد خوش بین نسبت به انسان‌های بدبین به سادگی تسلیم وقایع ناگوار نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود که پشتکار و تلاش بیشتری از خود نشان داده و احتمال موفقیت آن‌ها افزایش یابد. در واقع خوش بینی با افزایش سرسختی و مقاومت به افراد کمک می‌کند تا بتوانند در شرایط دشوار دوام بیاورند و عملکرد خود را حفظ کنند.

4- سلامت هیجانی بیشتر

خوش بینی می‌تواند تا حد زیادی روی سلامت روان و افزایش هیجانات مثبت افراد تأثیرگذار باشد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بر این مسئله صحه می‌گذارند. برای مثال در مطالعه‌ای که روی بیماران مبتلا به افسردگی اساسی انجام شد، نتایج نشان داد که دریافت درمان شناختی رفتاری تأثیرات بلندمدت تری نسبت به درمان‌های دارویی ایجاد کرده و ثبات هیجانی بیشتری را به همراه می‌آورد چرا که در این درمان به اصلاح تحریفات شناختی بیماران پرداخته می‌شود و میزان بدبینی آن‌ها به این وسیله کاهش می‌یابد. در نتیجه می‌توان گفت که افزایش روحیه خوش بینی می‌تواند به افراد کمک کند تا بتوانند سلامت روان خود را ارتقا داده و به وضعیت مناسب‌تری دست یابند.

5- افزایش طول عمر

مطالعات طولی مختلفی که در زمینه طول عمر انجام شده است نشان می‌دهد که انسان‌های خوش بین اغلب عمر طولانی‌تری نسبت به افراد بدبین دارند. برای مثال تحقیقاتی که روی بیماران مبتلا به سرطان انجام شده است نشان می‌دهد که آن دسته از بیمارانی که دیدگاه خوش‌بینانه‌تری نسبت به زندگی داشتند اغلب به نتایج درمانی بهتری دست یافتند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز در آن‌ها کمتر بوده است.

6- کاهش استرس از تاثیرات خوش بینی در زندگی

افراد خوش بین نسبت به انسان‌های بدبین و واقع بین استرس کمتری را در طول زندگی تجربه می‌کنند چرا که این افراد اغلب به توانایی‌های خود اطمینان دارند و به همین خاطر مطمئن هستند که در آینده اتفاقات خوبی برای آن‌ها رخ خواهد داد. آن‌ها معمولاً به مشکلات به عنوان یک اتفاق جزئی نگاه می‌کنند اما رویدادهای مثبت را گواهی برای اتفاق‌های مثبت بعدی قلمداد می‌کنند. این انتظارات مثبت باعث می‌شود که کمتر تحت تأثیر استرس‌های روزمره قرار بگیرند و بتوانند به شیوه آسان‌تری با اوضاع سازگار شوند.

تعریف خوش بینی | خوش بینی و تأثیرات آن | راه های ایجاد خوش بینی

راه های ایجاد خوش بینی

شاید این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توانیم خوش بین باشیم و خوشبینی را به جای بدبینی در زندگی پیشه کنیم.

1- هدفگذاری

هدفگذاری باعث می‌شود که در زندگی نقطه‌ی تمرکزی به آینده داشته باشیم و بدانیم داریم به چه سمتی می‌رویم. معمولا افراد خوش بین برای آینده‌ی خود هدفگذاری می‌کنند و برعکس افراد بدبین اینطور نیستند. هدف‌گذاری معنی و مفهوم جدیدی به زندگی ما می‌دهد. آیا تا به حال برایتان پیش آمده با افرادی برخورد کنید که انگیزه‌ای برای زندگی ندارند؟

معمولا این افراد اهداف درست و واقعی برای خود ندارند. در نتیجه انگیزه‌ای نیز برای حرکت کردن و رسیدن به اهداف خودشان ندارند. اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای خودتان تعیین کنید. بعد با برنامه‌ریزی صحیح به سمت اهداف واقعی خودتان حرکت کنید. در نظر بگیرید که اهداف شما باید وقعی باشند و از روی دیگران کپی نکرده باشید.

اهداف شما باید واقعی و منطبق با شرایط و روحیات خودتان باشد. اگر می‌بینید هدفگذاری می‌کنید ولی بی‌نتیجه است باید به دنبال ریشه‌ی مشکل بگردید.

2- شکر گزاری

افراد خوش بین معمول شکرگزار هستند و قدر نعمت‌‌هایی که دارند را می‌دانند. شکرگزاری و قدرشناسی باعث می‌شود بتوانند در زندگی فرصت‌های بیشتری را ببینند. وقتی خوش‌بین باشید، می‌توانید نعمت‌ها و برکت‌های زندگی‌تان را ببینید و قدرشناس و سپاس‌گزار آنها باشید.

3- به آهنگ های مثبت وانرژی بخش گوش دهید

گوش دادن به موسیقی نشاط بخش یک راه عالی برای تقویت روحیه خودتان می باشد و به عبارتی دیدگاه جدیدی برای خودتان ایجاد میکنید.شما می توانید همین کار را مثل افرادی که مشابه شما عمل میکنند انجام دهید.میتوانید زمانیکه درحال میاده روی هستید به آهنگ گوش دهید.

4- دنبال جنبه‌های مثبت زندگی باشید

اگر می‌خواهید فردی خوشبین باشید باید دنبال جنبه‌های مثبت زندگی بروید. نیمه‌ی پر لیوان را ببینید. نه اینکه فقط به کاستی‌ها فکر کنید.

خوش‌بینی بدین معنی است که به‌جای دیدن قسمت خالی لیوان، قسمت پر آن را ببینیم. روی جنبه‌های مثبت و موهبت‌ها و نعمت‌های زندگی متمرکز شوید. برخی افراد داشته‌های بسیاری دارند ولی روی نداشته‌ها و کاستی‌ها تمرکز می‌کنند و برای همین همیشه با حسرت زندگی می‌کنند. حسرت خوردن، انرژی شما را می‌خورد و در این صورت انرژی لازم برای به‌انجام رساندن کارهای خودتان را ندارید.

مثبت بیاندیشید، مثبت فکر کنید، مثبت حرف بزنید، با افراد مثبت ارتباط برقرار کنید و مثبت عمل کنید تا محصولات مثبت و خوبی از زندگی دریافت کنید. درست است که مسایل و مشکلات وجود دارند، ولی اگر فردی بی‌انرژی و خسته به جنگ مشکلات برود، قطعا نمی‌تواند پیروز از این میدان خارج شود. باید هر روز خود را قوی‌ و قوی‌تر کنیم.

افراد خوش‌بین، انرژی‌ موجود خود را از دست نمی‌دهند و با انرژی بیشتر می‌توانند مسایل را حل کنند. از نگاهی دیگر، شاید علت بروز مسایل نگاه منفی خود ما باشد که باعث شده این وضعیت را جذب کنیم. پس اکنون را دریابید. ببینید چه می‌کارید و قرار است چه برداشت کنید. اگر تخم یاس و ناامیدی بکارید، جز ناامیدی و یاس چیزی برداشت نخواهید کرد.

5- خندیدن

خنده میتواند موجب ایجاد فضای آرام بین شما وکسانی که کنار شما هستند شود و انرژی مثبت را در شما واطرافیانتان گسترش میدهد.اگر احساس کردید که کمی منفی بین شده اید و نمی توانید آنرا کنترل کنید،

توصیه می شود فوراً 30ثانیه الی یک دقیقه با گوش دادن به یک چیز خنده دار ، خودتان را سرگرم کنید تا آن فکرهای منفی از ذهن شما کاملا خارج شوند و باخیال آسوده به کارهایتان بپردازید. حتماً توصیه می شود که امتحان کنید تا احساس تان را دگرگون کنید.

6- از شکست ها هم یاد بگیرید

افراد بد بین بیشتر شکست را تجربه می‌کنند و برعکس افراد خوشبین معمولا از شکست‌ها هم تجربه کسب کرده و یاد می‌گیرند. هر شکستی برای آنها سکویی برای پرش به سمت موفقیتی بزرگ‌تر است. شکست، یکی از مراحل موفقیت است. نباید از شکست یا عدم موفقیت نگران و ناراحت شویم. هر کودکی برای آنکه راه رفتن بیاموزد ممکن است بارها زمین خورده باشد. ممکن است بارها گریه کرده باشد ولی هیچ کودکی با اولین به زمین خوردن، به این تصمیم نمی‌رسد که دیگر راه نرود.

هر زمان احساس کردید شکست خورده‌اید یا با شرایط عدم موفقیت روبه‌رو شدید، برای خودتان درس‌های آن موضوع و شرایط را یادداشت کنید و بنویسید. دفعه‌ی بعد سعی کنید آن خطاها را دیگر تکرار نکنید. باید از خطاها و اشتباهات درس بگیریم. از طرفی لازم نیست حتما خودمان خطا کنیم تا درس بگیریم. می‌توانیم از خطاهای دیگران نیز درس بگیریم.

هر کسی در اطراف ما می‌تواند درس‌های زیادی به ما بیاموزد. به وضعیت افرادی که در اطراف شما هستند دقت کنید. همه‌ی افراد اطراف شما می‌توانند چیزهای زیادی به شما بیاموزند. ما می‌توانیم به جای تجربه‌ی شکست، از مسایل و مشکلات دیگران و راه‌هایی که رفته‌اند درس بگیریم.

تعریف خوش بینی | خوش بینی و تأثیرات آن | راه های ایجاد خوش بینی

7- روزانه یک یادداشت از خود بنویسید و نگه دارید

60 ثانیه از روز خود را به نوشتن یک یادداشت صرف کنید و در آخر آن یک تعریف از خود بنویسید یا از برخی از کلمات دلگرم کننده استفاده کنید.

8- به افرادی که پرمشغله هستند کمک کنید

همانگونه که میدانید توسط کار و مدرسه رفتن در افراد مشغله های گوناگونی ایجاد می شود که مطمئناً شما را از اهداف خوش بینانه بودن و راه و روش سازنده جدا سازد پس مطابق حرف های گفته شده در قبال اطرافیانتان می توانید مسئولیت بپذیرید و به آنها کمک کنید.

کمک شما می تواند مثل دعوت کردن آنها به پیک نیک کوتاه مدت و یا کنار ساحل رفتن و یا حتی کنار یکدیگر زیر اسمان دراز بکشید و به حرکت ابر ها دقت کنید و باهم خوش بگذرانید تا بتوانید مشغله هارا از فکر طرف مقابلتان ببرید با این کار هم به خودتان کمک کرده اید و هم خلق و خوی دوستتان را تغییر داده اید.

9- جملات مثبت بگویید

افراد خوش بین معمولا کلام مثبت دارند و از کلمات مثبت استفاده می‌کنند.

10- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

افراد بدبین دائما در حال مقایسه کردن خودشان با دیگران هستند. حال آنکه چنین کاری باعث می‌شود ضعیف شویم و احساس خود کم‌بینی در ما شدت بگیرد. هیچ‌گاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. بلکه تنها خودتان را با خودتان مقایسه کنید و ببینید چقدر پیشرفت داشته‌اید.

وقتی خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم، معنی اش این است که به اندازه‌ی کافی خوب نیستیم و دچار خود کم‌بینی شده‌ایم. خود کم‌بینی انرژی ما را می‌خورد و باعث می‌شود اعتماد به نفس کافی برای انجام دادن کارهایمان نداشته باشیم.

خودتان را تنها با خودتان مقایسه کنید. امروز خودتان را با دیروز و امسال خودتان را با سال قبل مقایسه کنید. مقایسه‌ کردن خودمان با خودمان وقتی ارزش دارد که باعث حرکت و رشد در ما شود. مقایسه‌ی صرف کار خاصی برای ما انجام نمی‌دهد. وقتی خودتان را با خودتان مقایسه کردید بعد باید برنامه‌ای برای بهتر شدن خودتان داشته باشید.

11- کارهایی انجام بدهید که شما را خوشحال کند

برای زندگی خودتان برنامه داشته باشید و سعی کنید کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند. وقتی برای زندگی خودمان برنامه‌ی منظم و خوبی داریم، همه چیز به درستی و به خوبی پیش می‌رود. هر کسی براساس روحیه و استعدادهایی که دارد ممکن است از انجام کارها و فعالیت‌هایی انرژی بگیرد.

برخی افراد را دیده‌ام که اصلا نمی‌دانند، وقتی حالشان خوب نیست چه کاری انجام بدهند به آنها آرامش می‌دهد. باید سعی کنیم خودمان را بیشتر بشناسیم و حداقل بدانیم وقتی حالمان زیاد خوش نیست چه کارهایی به ما کمک می‌کند سرحال‌تر شویم.

مثلا فردی را می‌شناختم که هر زمان شرایط زندگی به او فشار می‌آورد، نقاشی‌های زیبایی می‌کشید. نقاشی کردن احساس آرامش خوبی به او می‌داد و می‌توانست خود را و وضعیت روحی‌ و روانی‌اش را بازسازی کند. فرد دیگری را می‌شناسم که با خطاطی به چنین آرامشی می‌رسد و از خطاطی کردن انرژی مثبت خوبی دریافت می‌کند. برخی با نواختن موسیقی احساس آرامش و امنیت به دست می‌آورند و برخی با پیاده‌روی و عد‌ه‌ای با ورزش کردن. برخی افراد با نوشتن و برخی نیز با حرف زدن با یک دوست صمیمی.

باید هر کسی خودش را بیشتر بشناسد و بداند در چه زمان‌هایی باید و لازم است چه کارهایی را انجام دهد. نمی‌‌توان برای همه‌ی افراد نسخه‌ی مشابهی پیچید. باید برای هر کسی متناسب را روحیات و علایق و سلایقش تصمیم گیری کرد.

کاغذ و قلمی بردارید و فهرستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید روی آن بنویسید و برای انجام دادن‌شان برنامه ریزی کنید.

12- سبک زندگی درستی داشته باشید

برخی از ما لازم است که خیلی زود سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم. تغییر سبک زندگی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. هر کسی سبک زندگی خاص خودش را دارد. اول ببینید چه سبک زندگی را در پیش گرفته‌اید و بعد اگر لازم است تغییراتی در آن بدهید، حتما این کار را بکنید.

13- با افراد مثبت در تماس باشید

به جمع‌های مثبت بپیوندید. افراد مثبت را به دوستی بگیرید. وقتی در محیط‌هایی هستیم که افرادی مثبت در اطراف ما هستند، ما با آنها هم کلام می‌شویم و کم کم می‌توانیم تمرین کنیم به جای حرف زدن در مورد موضوعات منفی، فکر کردن در مورد موضوعات منفی و دادن انرژی مفی به یکدیگر، اتفاقات مثبت و خوب را به زندگی خودمان دعوت کنیم.

سعی کنید برای ارتباطات اجتماعی با جمع‌های مثبت و دوستان مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید. افکار شما کم‌ کم شبیه به افکار پنج نفری می‌شود که بیشترین ارتباط را با آنها دارید. پس ببینید پنج نفری که بسیار به شما نزدیک هستند، چه افکاری دارند؟ آیا مثبت اندیش هستند یا افکار منفی در سر می‌پرورانند؟

14- هر روز به یادگیری ادامه دهید

سعی کنید برای مهارت آموزی برنامه‌ای داشته باشید و آن را در پیش بگیرید. به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی مهارت خودآگاهی یکی از مهم ترین لوازم ساخت یک زندگی موفق و شاد را مطالعه کنید.

وقتی مهارت‌های جدیدی را یاد می‌گیریم توانمندتر می‌شویم و همین توانمندتر شدن به ما کمک می‌کند تا زاویه‌‌ی دید وسیع‌تری داشته باشیم. سعی کنید برای هر روز خود موضوعی برای آموختن داشته باشید. برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای آموزش و مهارت آموزی خودتان درنظر بگیرید.

آموزش‌هایی که هم برای زندگی و هم برای کسب و کار شما مفید هستند، می‌توانند برای شما بسیار کمک کننده باشند. افرادی که مهارت‌های خود را ارتقا می‌دهند، به مرور اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت و می‌توانند کارهای بزرگ‌تری را با کیفیت بیشتری به‌انجام برسانند.

این خود شما هستید که باید دقیقا مشخص کنید به چه مهارت‌هایی نیاز دارید. کسی نمی‌تواند این موضوع را برای شما مشخص کند. پس از همین لحظه و هم اکنون به دنبال یادگیری باشید.

15- با افرادی که خوش بین هستند مشورت کنید

سعی کنید با افرادی که خوش بین هستند مشورت کنید یا به عبارتی به نصیحت های آنها در مورد چگونه خوش بین شدن،گوش بدهید و به خاطر بسپارید.

و اگر شما خود یکی از افراد خوش بین هستید آن را با دوستان وافرادی که خواستار آن هستند به اشتراک بگذارید ؛ اغلب اوقات تا این قسمت ممکن است که کافی باشد و شخص با دیدن یک تپه از آن کوهی بزرگ نسازد.

تعریف خوش بینی | خوش بینی و تأثیرات آن | راه های ایجاد خوش بینی

واقع بینی و خوش بینی

واقع بینی به چه معناست؟

هرکس برداشت متفاوتی از واقعیت دارد. اینگونه نیست؟

آیا برای فردی چون والت دیسنی واقع بینانه بود که با نگریستن به یک باغ میوه به فکر ساختن بنایی عظیم بیفتد که مردم سراسر جهان به همراه کودکانشان به آن جا بیایند و با استفاده از امکانات آن جا خودپنداره ای دگرگونه پیدا کنند و ساعاتی را در آن مکان خوش بگذارنند؟ دیسنی تصمیم گرفت این شهربازی را در آن باغ بسازد و برای آن ورودیه نیز تعیین کرد. (گفتنی است که در آن زمان شهربازی ها فقط برای استفاده از وسایل مردم پول می گرفتند اما هیچ ورودیه ای دریافت نمی کردند.)

همه یه دیسنی می گفتند:«این کار بسیار غیر واقع بینانه است! حماقت نکن! چنین چیزی عملی نیست!»

والت دیسنی واقع بین نبود؛ اما درست می پنداشت.آ

ن گاه که ماهاتما گاندی، که یک وکیل دعاوی بیش نبود و تا آن لحظه هیچ تجربه ای در رهبری مردم نداشت، تصمیم گرفت زندگی مردم هند را دگرگون کند چه اتفاقی رخ داد؟ به هیچ وجه واقع بینانه نمی نمود که او با رتهبرد «عدم خشونت» بتواند امپراتوری انگلیس را وادار، سرزمین هند را به صاحبان اصلی آن بازگرداند.

گاندی واقع بین نبود؛ اما درست می پنداشت.

روزی جوانی به نام بیل گیتس با خواندن مجله ای، از ورود دستگاهی به نام «رایانه شخصی» به بازار آگاه می شود و پی می برد آن دستگاه برای این که راه بیفتد فقط به یک برنامه ی اجرایی نیاز دارد. بیل به جوانی که آن دستگاه را ساخته تلفن می کند و به او از برنامه ای می گوید که می تواند روی آن نصب کند. آن مرد باورش نمی شود و از بیل می خواهد پیش وی برود و طرز کار آن برنامه را به وی نشان دهد. بیل گیتس جوان در چند روز حتی بدون این که آن رایانه را از نزدیک ببیند برنامه ای برای آن طراحی می کند. نخستین روزی که قرار است آن برنامه را روی رایانه آزمایش کنند، رئیس شرکت نیز حضور دارد. رئیس، با دیدن برنامه ی بیل، از آن خوشش می آید و امتیاز آن را از وی می خرد و از این لحظه به بعد، آینده ی بیل گیتس عوض می شود.

خوشبینی بیل گیتس به او امکان بخشید تا از توانمندی های درونی خویش آگاه شود و دست به کاری ناممکن بزند. در نتیجه، شرکتی به نام مایکروسافت سر برآورد که شیوه ی انجام کارها را در تجارتخانه ها و ادارات سرتاسر جهان دگرگون و بیل گیتس را در سی سالگی به میلیاردر تبدیل کرد. کار بیل به هیچ وجه واقع بینانه نبود، اما باعث قدرتمند تر شدن آمریکا شد.

ما باید از واقعیت های موجود فراتر رویم و واقعیت هایی جدید را برپایه ی افکارمان و آنچه ممکن می دانیم خلق کنیم. باید «نادیدنی ها» را بر گیریم و آن ها را به «دیدنی» تبدیل کنیم. و اگر خوشبین نباشیم، چنین کاری از ما ساخته نیست؛ زیرا هنگامی که بدبین هستیم در واقع دچار ترس و وحشتیم.

بیشتر مردم از رویاپردازی و خوشبین بودن می هراسند. می دانید چرا ؟ برای این که ادعا می کنند:«من می خواهم باهوش و زیرک باشم نه خوش باور!» برخی بادی در غبغب می اندازند و می گویند:«من آدمی واقع بین و زیرک هستم!» آره جان خودت! تو می توانی زیرک باشی و در هم شکسته! می توانی زیرک باشی و تنها. می توانی زیرک باشی و چاق! زیرک بودن راه چاره نیست، بلکه تلاش و کوششی پیگیر چاره ساز است. و هر کس زمانی دست به تلاش می زند که در اعماق وجودش باور داشته باشد با وجود شکست هایی که در گذشته خورده و با وجود آن که چرخ گردون بر وفق مراد نمی چرخد می تواند موفقیت را در چنگ گیرد.

منبع: نیروی باور ها را دریابید-آتونی رابینز،پل زین پیلز

  • منبع
  • هنر زندگی
  • آکادمی بازار
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید