امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 271083
۲۱۲۳
۱
۰
نسخه چاپی
سوختگی

تمام اطلاعات درباره سوختگی و 20 درمان خانگی آن

تمام اطلاعات درباره سوختگی و 20 درمان خانگی آن

سوختگی

پوست بزرگترین بافت بدن انسان است که شامل دو لایه اپیدرم و درم است. پوست عملکردهای ضروری برای بقاء انسان را فراهم می کند.

سوختگی آسيبی است كه در اثر گرما ،تابش ، ساييدگی و مواد شيميايی ايجاد می شود. سوختگی به انواع شيميايی، تماسی، الكتريكی، تابشی، تشعشعی، مالشی، رادياسيون، گرمايی و با مايع سوزاننده تقسيم بندی می شود .

سوختگى یکى از شدیدترین آسیب هائى است که می تواند فرد را گرفتار کند و از زمان وقوع تا آخر عمر فرد مبتلا را درگیر عوارض خود نماید.

مرگ و میر بالا در سوختگی هاى با وسعت زیاد خصوصاً در دو انتهاى سنى(سن زیر 2 سال و بالاى 55 سال) و على الخصوص همراه با آسیب تنفسى، قطع عضو(از جمله بدنبال برق گرفتگیها)، دفورمیتى مفاصل و اندام ها و اختلالات عملکرد ارگانهاى خارجى به علت اسکار (مثلا اکتروپیون پلکها و لبها و میکروستومى)، نازیبائى پوست و ظاهر فرد به علت وجود اسکار و تغییر رنگ پوست، زخم مارژولین، مشکلات روحى- روانى و عواقب ناشى از این عوارض نظیر از کار افتادگى، اخراج از محیط کار، ترك تحصیل، طلاق، فقر و... چهره سوختگى را بسیار ناخوشایند و دردناك ساخته است. شاید هیچ بیمارى و آسیبى به این شدت و گستردگى زندگى فرد را بصورت حاد و مزمن به مخاطره نیاندازد .

اقدامات اوليه در زخم سوختگی

الف ) متوقف كردن روند سوختگی

- آتش را با استفاده از آب، پتو و یا غلطاندن بیمار بر روى زمین خاموش کنید.

- در خصوص برق گرفتگى ارتباط بیمار را با رعایت اصول ایمنى از برق قطع کنید.

- در سوختگى ناشى از تماس با قیر، تلاش براى جدا کردن آن آسیب بیشترى به پوست میزند و تلاش اولیه میبایست براى سرد کردن قیر باشد.

ب ) خنك كردن زخم سوختگی

- بیمار را خنک کنید. دماي ايده ال براي آب جهت خنك كردن زخم بين 8 تا 25 درجه سانتيگراد است.

- مدت زمان استفاده از جريان آب بايد حداقل 20 دقيقه باشد .

- از يخ نبايد استفاده كرد چون باعث انقباض عروق و هايپوترمي مي شود. يخ همچنين وقتي مستقيم روي پوست استفاده شود، مي تواند باعث سوختگي شود.

- در سوختگى با مواد شیمیائى نظیر اسید و قلیاء لااقل به مدت 1 ساعت می بایست شستشو ادامه یابد.

ج ) کمک های اولیه به مصدوم

- بيمار را روی سطحی از بدن كه سوختگی وجود ندارد يا كمترين سطح سوختگی را دارد دراز كنيد

- محل دچار سوختگى می بایست با پارچه خشک و تمیز پوشانده شود.

- لباسها، گردنبند، دستبند، کمربند و هر چیزى که بدور تنه و یا اندامها بسته شده بود می بایست خارج شود.(مگر اینکه لباس به بدن چسبیده باشد).

-محل دچار سوختگى می بایست با پارچه خشک و تمیز پوشانده شود.

-پمادهاى موضعى تا تعیین عمق سوختگى استفاده نشود .

- به بیمار مسکن بدهید.

وسائل آلوده كننده را از بدن مصدوم جدا كنيد

لباس هاي چسبيده به محل زخم را هرگز جدا نكنيد.

محل زخم را با گاز استريل پانسمان كنيد.

در صورت ضخامت سوختگي مصدوم را به اولين مركز درماني منتقل كنيد.

علل سوختگی

علل بروز سوختگی عمدتاً به شش بخش تقسیم می شوند . که شامل سوختگی:

1- ناشی از شعله مستقیم آتش

2- مایعات داغ

3- سوختگی ناشی از تماس با اشیاء داغ یا خیلی سرد

4- سوختگی ناشی از انفجار

5- سوختگی شیمیایی

6- سوختگی الکتریکی می باشد.

عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر

1- استرس‌، بی‌احتياطی‌، سيگار كشيدن‌ در رختخواب‌ يا مصرف‌ الكل‌. تمامی موارد فوق‌ باعث‌ افزايش‌ احتمال‌ حوادث‌ می‌شوند.

2- مشاغلی‌ كه‌ دربرگيرنده‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرما يا اشعه‌ باشند، مثلاً آتش‌نشان‌ها، پليس‌ها، يا كسانی‌ كه‌ در كارخانه‌های صنايع‌ نظامی‌ كار می كنند.

3- مشكل‌ در سيم‌ كشی‌ ساختمان‌

4- آبگرم‌ كن‌هايی‌ كه‌ روی‌ درجه‌ حرارت‌ بالا تنظيم‌ شده‌ باشند.

انواع سوختگی

انواع سوختگی سوختگی‌ها بر اساس اندازه و عمق سوختگی طبقه‌بندی می‌شوند. سوختگی های پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه ‌بندی کرد.

- ضخامت نسبی

در سوختگی های با ضخامت نسبی، اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند و به بافت های زیرین آسیبی وارد نمی‌ شود.

اپیدرم یا روپوست Epidermis : سطحی ترین لایه پوست است و تقریباً تمام سطح بدن را می پوشاند.

درم Dermis : لایه اصلی دوم درم نامیده می شود.

- تمام ضخامت

سوختگی های تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌ رسانند.

هر دو این سوختگی ها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیف ترین نوع آن سوختگی درجه یک است.

سوختگی های درجه یک و دو از نوع ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

سوختگی نوع 1

اگر فقط پوستتان قرمز شود و حساس باشد و دردی را احساس نکنيد و تاولی هم نزند، سوختگی شما، درجه اول است و در عرض يک هفته بدون بر جای گذاشتن جای زخم از بين می‌رود. این نوع سوختگی سطحی و خفیف ترین نوع سوختگی است که فقط لایه ی خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می کند.

ظاهر سوختگی

پوست در محل سوختگی گرم، قرمز و حساس به لمس است و می ‌تواند کمی متورم باشد وقتی با نوک انگشت به ملایمت به ناحیه سوخته فشار وارد کنیم قرمزی بطور موقت سفید می‌شود. سوختگی درجه یک در عرض چند روز بدون بر جای گذاشتن جوشگاه و گوشت اضافه (اسکار) با پوسته ریزی محل سوختگی بهبود می‌ یابد.

سوختگی نوع 2

این نوع سوختگی، سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی ‌رساند. در سوختگی درجه دوم پوست تاول می زند و تورم و ترشح مايع و درد شديد ديده می شود که بهبودی اين زخم سه هفته‌ طول می‌کشد و باید به پزشک مراجعه شود.

ظاهر سوختگی

محل سوختگی دارای قرمزی قابل توجه، تاول و ظاهری توری مانند یا شبکه‌ ای شکل است. مانند سوختگی درجه یک با فشار انگشت در محل قرمزی، سفیدی موقت ایجاد می ‌شود. معمولاً شکاف های کوچکی در اپیدرم و تاول های بزرگ پر از مایع دیده می‌شوند. از آنجایی که پلاسما ( بخش خون) و مایعات بافتی به تراوش خود ادامه داده و باعث برآمده شدن لایه فوقانی پوست می ‌شوند ممکن است تا 48 ساعت پس از وقوع آسیب نیز تشکیل تورم و تاول ادامه داشته باشد. پوست ناحیه سوختگی در ظاهر متورم و خیزدار بوده و مرطوب و عرق کرده به نظر می رسد.

مشخصه این نوع سوختگی درد بسیار شدید و عمیق می‌ باشد و سوختگی بینهایت به لمس حساس است بطوری که حتی برخورد باد یا جریان هوا با آن سبب درد سوزاننده‌ ای می‌ شود. اگر سوختگی درجه دو بطور مناسب درمان و مراقبت شود خودبخود بهبود می‌ یابد و جوشگاه بسیار کمی بر جای می‌ گذارد. در این نوع سوختگی امکان عفونت یافتن زخم سوختگی وجود دارد که باید از این نظر مراقبت شود.

سوختگی نوع 3

در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست یعنی اپیدرم و درم تخریب می‌ شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌ تر شده و بافت های زیر پوستی (چربی، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند. گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد. در سوختگی درجه سه به علت از بین رفتن اعصاب زیر جلدی معمولاً بیمار دردی احساس نمی ‌کند، بجز مواردی که در اطراف سوختگی درجه سه، مناطقی از سوختگی درجه دو نیز وجود داشته باشد. در این نوع سوختگی شدید باید فوراً بیمار به مراکز درمانی منتقل شود.

ظاهر سوختگی

پوست سوخته، سفید مرواریدی یا زرد و قهوه‌ ای و بعضی مواقع سیاه و زغالی است. بعضی از مناطق پوست ممکن است شفاف شود و می‌توان در زیر آن شبکه‌ ای از سیاهرگ های حاوی لخته‌های خون را دید. پوست مرده که شامل پروتئین های منعقد شده است لایه‌ای سخت و غیر قابل ارتجاع به نام اسکار (جوشگاه) می‌ سازد. جوشگاه خشک و سخت است و به علت از بین رفتن پایانه‌های اعصاب پوست در لمس حساس نیست و دردی ندارد. برای ترمیم زخم سوختگی درجه سه ممکن است به پیوند پوست نیاز شود. عفونت مسئله عمده ‌ای در ارتباط با این نوع سوختگی است.

تمام اطلاعات درباره سوختگی و 20 درمان خانگی آن

عوارض‌ احتمالی سوختگی

1- شوك‌ به‌ علت‌ از دست‌ دادن‌ مايعات‌ و الكتروليت‌ها (سوختگی‌های‌ شديد)

2- اختلال‌ بينايی در صورت‌ آسيب‌ به‌ چشم‌ها

3- عفونت‌ در ناحيه‌ سوختگی‌

4- ذات‌الريه‌

5- تشكيل‌ جوشگاه‌ دايمی‌

6- كزاز و ساير عفونت‌ها سوختگی

اصول‌ كلی ‌درمان سوختگی

- اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كه‌ واكسيناسيون‌ كزاز شما به‌ روز باشد، زيرا سوختگی‌ها يكی‌ از شايعترين‌ علل‌ عفونت‌ها، از جمله‌ كزاز هستند.

درمان‌ بسته‌ به‌ عمق‌ و وسعت‌ نواحی‌ دچار سوختگی‌ متفاوت‌ است‌.

در مورد سوختگی‌های خفيف‌

ـ روی‌ نواحی‌ سوختگی درجه‌ 1 پماد سوختگی‌ بماليد.

ـ نواحی‌ كوچك‌ دچار سوختگی درجه‌ 2 يا 3 را به‌ مدت‌ ده‌ دقيقه‌ در آب‌ سرد فرو ببريد تا درد و تورم‌ كاهش‌ يابد.

ـ ناحيه‌ دچار سوختگی را تميز نگاه‌ داريد. روزانه‌ يك‌ بار ناحيه‌ سوخته‌ را در وان‌ آب‌ ولرم‌ قرار دهيد يا روی‌ آن‌ كمپرس‌ آب‌ ولرم‌ قرار دهيد. ضمناً می‌توانيد شامپوبجه برای شستشواستفاده کنید تا نواحی‌ دلمه‌ بسته‌ پاك‌ شود. برای‌ كمپرس‌ فقط‌ از آب‌ استفاده‌ كنيد.

ـ در صورت‌ امكان‌، ناحيه‌ سوخته‌ را بالاتر از ساير نقاط‌ بدن‌ قرار دهيد.

ـ می‌توانيد از پانسمان‌های‌ مخصوص‌ روی‌ ناحيه‌ سوخته‌ استفاده‌ نماييد.

- بستری‌ كردن‌ تمام‌ موارد سوختگی‌ درجه‌ 3 وسيع‌ و بعضی‌ موارد سوختگی درجه‌ 2

- جراحی‌ برای‌ پيوند پوست‌ روی‌ سوختگی های‌ درجه‌ 3

20 درمان خانگی سوختگی

1- سیب‌زمینی خام

نخستین روش درمانی در فهرست دارو‌های خانگی طبیعی برای سوختگی استفاده از سیب‌زمینی است.

سیب‌زمینی خام خواص تسکین‌دهنده دارد و مانع از تحریک شدن پوست می‌شود و به این ترتیب می‌تواند به کاهش احتمال تشکیل یک تاول ناخوشایند و تسکین درد کمک کند. این درمان برای سوختگی جزئی پوست بسیار مفید است.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، سیب‌زمینی خام به صورت نازک برش می‌دهید.

– بعد برش‌های سیب‌زمینی را روی سوختگی و در اطراف آن قرار بدهید.

– در حالی که سیب‌زمینی خام را روی قسمت سوخته مالش می‌دهید، دقت کنید که قرار نیست بیش از اندازه روی آن فشار وارد کنید، و اجازه بدهید این برش‌ها بمانند تا زمانی که آب‌شان در سراسر قسمتی که سوخته‌است، آزاد شود.

– برای این‌که بهترین نتیجه را بگیرید بهتر است این روش درمانی را بلافاصله پس از رخ دادن سوختگی انجام بدهید.

– اگر احساس می‌کنید لازم است، می‌توانید این درمان تکرار کنید.

2- آب سرد

درمان دوم در فهرست دارو‌های خانگی موثر برای سوختگی استفاده از آب سرد است. آب سرد در درمان سوختگی و ممانعت از گسترش سوختگی‌های بزرگ به قسمت‌های دیگر بسیار مفید است.

برای استفاده از آب سرد به ترتیب زیر عمل کنید:

– برای رهایی فوری از سوختگی، منطقه‌ی سوخته را به مدت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید.

– روش دیگر این است که روی مناطق آسیب دیده خود به مدت چند دقیقه کمپرس سرد بگذارید و این روند را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید تا از شر سوختگی خلاص شوید.

– به یاد داشته باشید که به جای آب از تکه‌های یخ استفاده نکنید چرا که می‌تواند در مقابل جریان خون مقاومت کند و باعث آسیب به بافت‌های ظریف شود.

– شما همچنین می‌توانید از شیر سرد استفاده کنید و دستورالعمل بالا را برای از بین بردن سوختگی دنبال کنید.

3- چای کیسه‌ای سیاه

چای سیاه به عنوان یکی از دارو‌های خانگی بسیار عالی برای سوختگی در نظر گرفته می‌شود، زیرا حاوی اسید تانیک است که می‌تواند به شما کمک کند گرمای درون سوختگی را بیرون بکشید و درد ناشی از سوختگی را کاهش دهید. دو روش برای استفاده از چای سیاه وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، سه چای کیسه‌ای سیاه را در یک لیوان آب سرد قرار دهید.

– بعد به مدت ۳ – ۵ دقیقه صبر کنید تا خیس بخورند.

– سپس این کیسه‌ها را به آرامی روی قسمت‌های سوخته قرار بدهید.

– روش دیگر این است که می‌توانید کیسه‌های چای سرد و مرطوب را به طور مستقیم روی سوختگی‌تان قرار بدهید و اجازه بدهید به مدت چند دقیقه همان جا بمانند.

روش ۲: چای سیاه کیسه‌ای و برگ نعناع

روش انجام کار:

– حدود سه یا چهار کیسه‌ی چای سیاه بردارید و با اضافه کردن دو لیوان برگ نعناع تازه و چهار لیوان آب جوش یک ترکیب خلق کنید.

– سپس آن را خوب هم بزنید.

– در مرحله‌ی بعد این مخلوط را در یک ظرف دردار تمیز بریزید و اجازه بدهید که سرد شود.

– سپس این مخلوط را با یک تکه پارچه یا توپ پنبه روی سوختگی‌های‌تان بمالید.

4- عسل

عسل در بهبود سوختگی بسیار موثر است. این ماده‌ی خوراکی برای ضد عفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌شود و به عنوان یک عامل تسکین‌دهنده عمل می‌کند. هنگامی که شما عسل را روی سوختگی‌های‌تان استعمال کنید، می‌تواند مایعات داخل بافت‌ها را از بین ببرد و منطقه‌ی سوخته خود را پاکسازی کند.
برای استفاده از عسل جهت درمان سوختگی می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

– شما می‌توانید عسل را به طور مستقیم روی قسمت سوخته‌ی پوست بمالید.

– اجازه بدهید عسل روی قسمت سوخته بماند.

– روش دیگر این است که می‌توانید عسل را روی گاز پانسمان قرار بدهید. سپس آن را به طور مستقیم روی سوختگی‌تان بگذارید.

– اجازه بدهید به مدت ۲ تا ۳ ساعت بماند.

– یادتان باشد که بانداژ را سه یا چهار بار در روز عوض کنید.

– شما باید این کار را به طور منظم انجام بدهید تا سوختگی به سرعت التیام بیابد.

5- آب پیاز

کوئرستین و گوگرد موجود در پیاز به شما کمک می‌کند که از شر سوختگی ایجاد شده روی پوست‌تان خلاص شوید. پیاز احتمال تشکیل تاول را نیز کاهش می‌دهد.
برای استفاده از پیاز جهت درمان خانگی سوختگی طبق مراحل زیر عمل کنید.

– در مرحله‌ی اول، یک پیاز را خرد کنید.

– سپس، پیاز‌های خرد شده را حسابی له کنید و آب‌شان را بگیرید.

– آب پیاز تازه را به طور مستقیم روی سوختگی قرار بدهید و به آرامی آن را مالش بدهید.

– به یاد داشته باشید که باید از پیاز تازه استفاده کنید چرا که پیاز ممکن است خواص درمانی خود را پس از چند دقیقه از دست بدهد.

– برای این‌که درد و سوختگی روی پوست‌تان را به طور موثر کاهش دهید، باید این درمان را چند بار در روز تکرار کنید.

6- آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دارو‌های خانگی برای درمان سوختگی شناخته شده‌است. این گیاه دارای خواص قابض و ضد درد است و به همین دلیل به درمان سریع سوختگی کمک می‌کند.

روش انجام کار:

– در مرحله‌ی اول، باید سوختگی خود را با سرکه یا آب سرد شستشو دهید.

– بعد ۱ یا ۲ برگ تازه‌ی آلوئه‌ورا بردارید.

– برگ‌ها را فشار دهید و ژل داخل آن‌ها را خارج کنید.

– سپس به طور مستقیم این ژل را روی سوختگی‌تان بگذارید.

– باید اجازه بدهید ژل مدتی همان‌جا بماند چرا که اثر خنک‌کننده دارد و سوختگی را به سرعت درمان می‌کند.

– اگر برگ آلوئه‌ورای تازه نداشتید، می‌توانید از داروخانه کرمی بخرید که ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی اصلی‌اش آلوئه‌ورا است. شما می‌توانید این کرم را روی سوختگی‌تان بمالید.

– شما باید این فرآیند را تکرار کنید تا سوختگی‌تان به سرعت التیام بیابد.

7- روغن معطر اسطوخودوس

روغن معطر اسطوخودوس که خواص ضد درد و ضدعفونی‌کننده دارد، و به همین دلیل می‌تواند خطر زخم شدن سوختگی را کاهش دهد و سوختگی را به سرعت درمان کند.
روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، به ۳ تا ۴ قطره روغن معطر اسطوخودوس نیاز دارید.

– باید ۴ تا ۵ بار به طور مستقیم روغن را روی قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی بریزید.

– روش دیگر این است که می‌توانید ۵ تا ۷ قطره روغن اسطوخودوس را روی یک پارچه‌ی تمیز یا قطعه‌ای از گاز استریل بریزید. سپس آن را به طور مستقیم روی سوختگی قرار بدهید.

– به یاد داشته باشید که باید گاز یا تکه پارچه را هر دو یا سه ساعت عوض کنید.

8- ترکیب سرکه و آب

سرکه یکی از دارو‌های خانگی موثر برای سوختگی است که شما به راحتی می‌توانید در خانه از آن استفاده کنید. سرکه شامل خواص ضدعفونی‌کننده و قابض است که به درمان سوختگی‌های جزئی کمک می‌کند و مانع از این می‌شود که سوختگی‌تان دچار عفونت شود.

برای استفاده از ترکیب سرکه و آب می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

– در مرحله‌ی اول، کمی سرکه (هر نوع سرکه‌ای که در دسترس دارید) بردارید.

– بعد سرکه را با مقدار مساوی از آب آشامیدنی رقیق کنید.

– یک پارچه‌ی پنبه‌ای را در این سرکه‌ی رقیق شده بزنید و قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی را با آن خیس کنید.

– باید هر سه ساعت یک بار پارچه‌ی پنبه‌ای را عوض کنید.

– انجام این درمان را به طور مداوم ادامه بدهید تا دردتان کم شود و سوختگی‌تان به سرعت التیام بیابد.

9- برگ بارهنگ

آیا می‌دانید که برگ بارهنگ یک درمان خوب برای سوختگی است؟ برگ بارهنگ غنی از خواص ضد میکروبی، ضد خونریزی، خلط‌آور، و ضد التهابی است و به همین دلیل می‌تواند به طور موثر سوختگی را بدون زخم درمان کند.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در ابتدا ۳ تا ۴ برگ بارهنگ آماده کنید.

– بعد آن‌ها را له کنید و آب‌شان را استخراج کنید.

– آب به‌دست آمده از برگ‌ها را به طور مستقیم روی سوختگی مالش دهید.

– روش دیگر این است که می‌توانید برگ بارهنگ تازه را له کنید و با آن قسمت آسیب‌دیده در اثرسوختگی را پوشش بدهید. له کردن برگ تازه‌ی بارهنگ باعث می‌شود که آب زیادی از برگ‌ها خارج شود.

– این درمان می‌تواند کمک‌تان کند که سوختگی‌تان به سرعت تسکین بیابد.

10- شیر

چربی موجود در شیر می‌تواند به تسکین سوختگی و سرعت بخشیدن به روند درمان سوختگی کمک کند.

البته اگر شما شیر بدون چربی استفاده می‌کنید، باز هم فرقی نمی‌کند چرا که شیر دارای آنزیم ویژه‌ای است که می‌تواند از طریق کاهش درد فرآیند درمان را تسریع ببخشد. بنابراین، شما می‌توانید هر نوع شیری را برای درمان سوختگی‌تان استفاده کنید.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، شیر را در یک کاسه تمیز بریزید.

– بعد قسمت سوخته‌ی پوست‌تان را به مدت پانزده دقیقه در شیر غوطه‌ور کنید.

– یا به سادگی، یک پارچه را در شیر خیس کنید و آن را روی پوست سوخته‌تان قرار بدهید.

– حالا اجازه بدهید پارچه‌ی آغشته به شیر به مدت ۳ – ۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند. برای از بین بردن سوختگی، انجام این فرآیند را هر سه یا چهار ساعت یک تکرار کنید.

توجه: پس از ۲۴ ساعت، شما باید پارچه، دست یا منطقه‌ی آسیب‌دیده در اثر سوختگی را با آب بشوئید.

11- ماست

در فهرست دارو‌های خانگی طبیعی برای سوختگی، ماست به عنوان یک پادزهر برای سوختگی شناخته شده‌است. این ماده‌ی خوراکی دارای خواص خنک‌کننده است و پوست سوخته را آرام می‌کند تا به سرعت درد را از بین ببرد.

برای استفاده از ماست جهت درمان خانگی سوختگی پوست می‌توانید طبق دستور زیر عمل کنید:

– در مرحله‌ی اول، ۱ فنجان ماست آماده کنید.

– بعد ماست را به طور مستقیم روی پوستی که دچار سوختگی شده بمالید.

– اجازه بدهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند.

– سپس قسمت آسیب‌دیده‌ی پوست را به آرامی با آب تمیز شستشو دهید تا از درد رهایی بیابید.

– بهتر است که از ماست ساده استفاده کنید.

– شما باید این فرآیند را به منظور کاهش سوختگی تکرار کنید.

12- محلول آب و نمک

نمک با آزاد کردن تمام مایعات به درمان سوختگی کمک می‌کند. این ماده‌ی خوراکی همچنین می‌تواند داخل سوختگی را خشک کند تا به سرعت از سوزش و درد رها شوید. علاوه بر این، شما می‌توانید برای درمان سوختگی ناخوشایند در دهان‌تان که در اثر خوردن غذای خیلی داغ ایجاد شده‌است، از نمک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه‌ی این محلول:

– ۲۴۰ میلی‌لیتر آب

– ۱/۲ قاشق چایخوری نمک

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– نمک و آب گرم را خوب با هم مخلوط کنید.

– قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی را به مدت دست کم ۱ تا ۲ ساعت شستشو دهید.

– این درمان به سرعت زخم را بهبود خواهد داد و باعث می‌شود که از سوختگی رها شوید.

13- یخ

۲۰ درمان خانگی سوختگی روی صورت و بدنتکه‌های یخ یکی از محبوب‌ترین دارو‌های خانگی برای درمان سوختگی است. شما به راحتی می‌توانید این درمان را در خانه انجام بدهید. اگر عادت به خوردن غذا‌های گرم مانند شکلات داغ، سوپ یا هر نوع غذای داغ دیگری دارید و معمولا برای خنک شدن آن‌ها صبر نمی‌کنید، ممکن است گاهی زبان و دهان‌تان دچار سوختگی شود.

برای استفاده از یخ جهت تسکین سوختگی مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

– در مرحله‌ی اول، یک تکه یخ بردارید.

– بعد یخ را در دهان‌تان بگذارید و آن را بمکید.

– به یاد داشته باشید که قبل از مکیدن یخ در دهان‌تان، باید حتما یخ را زیر شیر آب بشوئید تا به لب یا زبان‌تان نچسبد.

14- پوست موز

پوست موز حاوی لوتئین است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی شناخته شده‌است. لوتئین به کاهش التهاب و تورم ناشی از سوختگی کمک می‌کند. پوست موز برای التیام قسمت سوخته‌ی پوست بسیار موثر است.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، یک تکه پوست موز بردارید و آن را روی قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی قرار دهید.

– سپس به آرامی آن را مالش دهید.

– اجازه بدهید پوست موز روی سوختگی بماند تا زمانی که رنگ آن سیاه شود.

– شما باید برای از بین بردن سوختگی و التیام سریع آن این درمان را تکرار کنید.

15- ویتامین E

در کنار دیگر دارو‌های خانگی برای سوختگی، ویتامین E. نیز یک درمان بسیار مفید و موثر است. شما هم می‌توانید روغنی که حاوی ویتامین E. است یا کپسول ویتامین E. را برای درمان سوختگی استفاده کنید.

روش انجام کار:

– در مرحله‌ی اول، کمی روغن ویتامین E. آماده کنید.

– سپس به طور مستقیم آن را روی سوختگی بگذارید.

– بدون این‌که به آن دست بزنید اجازه بدهید همان‌جا بماند.

– به منطور درمان سریع سوختگی باید این روش درمانی را مدام تکرار کنید.

16- سویا سس

داروی خانگی دیگری که دوست دارم به شما معرفی کنم سویا سس است که می‌تواند مانع از تشکیل تاول ناشی از سوختگی شود و قسمت آسیب‌دیده را به سرعت تسکین بدهد. این ماده‌ی خوراکی در درمان سوختگی درجه‌ی یک و دو بسیار موثر است.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، کمی سویا سس آماده کنید.

– بعد آن را روی قسمت آسیب‌دیده بریزید.

– اجازه بدهید سویا سس به مدت ۳۰ دقیقه روی قسمت سوخته بماند.

– سپس آن را با آب تمیز آبکشی کنید.

17- روغن خردل و زردچوبه

روغن خردل و زردچوبه دو تا از محبوب‌ترین و موثرترین دارو‌های خانگی برای درمان سوختگی هستند که می‌توانید برای تسکین مناطق آسیب‌دیده استفاده کنید. روغن خردل، اگر روی قسمت سوخته استعمال شود، کمک‌تان می‌کند سوختگی سریع‌تر تسکین بیابد. زردچوبه که به عنوان یک داروی آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند برای التیام سوختگی استفاده می‌شود.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، ۱ قاشق غذاخوری روغن خردل و ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را خوب با هم مخلوط کنید.

– سپس این ترکیب را روی قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی قرار دهید.

– اجازه بدهید ترکیب به مدت ۳۰ دقیقه روی قسمت سوخته بماند و بعد با آب تمیز آن را شستشو دهید.

18- بلغور جوی دوسر

سوختگی‌های جزئی در هنگام این‌که زخم ناشی از آن‌ها التیام می‌یابد، ممکن است باعث خارش شوند بنابراین باید از درمان درست استفاده کنید چرا که سوختگی ممکن است به مشکلات دیگری منجر شود. شما می‌توانید بلغور جوی دوسر را به منظور تسکین فوری خارش استفاده کنید.

روش انجام کار این درمان خانگی سوختگی:

– در مرحله‌ی اول، ۱ لیوان جوی دو سر را به یک وان آب گرم اضافه کنید.

– سپس منطقه‌ی سوخته را به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه در آن غوطه‌ور کنید.

– خواهید دید که یک لایه‌ی نازک از بلغور جوی دوسر روی پوست‌تان را پوشش می‌دهد.

– حالا اجازه بدهید به مدت چند دقیقه بماند.

– باید زمانی که داخل وان حمام می‌شوید یا از آن بیرون می‌آیید، مراقب باشید، زیرا بلغور جو دوسر باعث می‌شود سطوح لغزنده شوند.

– روش ساده‌ی دیگر این است که می‌توانید از لوسیون بدن به منظور جلوگیری از خارش استفاده کنید.

19- خمیر دندان

یکی از اثرات فوق‌العاده‌ی خمیر دندان کاهش درد ناشی از سوختگی است. به خصوص که این ماده در بهبود سوختگی ناشی از لمس سطوح یا ظروف داغ بسیار موثر است. استفاده از خمیر دندان بسیار ساده است؛ شما فقط یک لایه نازک از خمیر دندان را روی پوست سوخته می‌مالید و صبر می‌کنید که خشک شود. این درمان به شما کمک خواهد کرد که سوختگی‌تان سریع تسکین بیابد. خمیر دندان نعناعی بهترین انتخاب برای این کار است.

20- برنامه‌ی غذایی

یک برنامه‌ی غذایی خوب نه تنها کمک‌تان می‌کند که سریعا از شر سوختگی خلاص شوید بلکه سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند و به این ترتیب روند شفا را تسریع می‌بخشد.

برخی از نکات مفید در زمینه‌ی برنامه‌ی غذایی عبارتند از:

– شما باید مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن‌تان هیدراته بماند و سیستم ایمنی بدن‌تان برای نبرد با هر اختلالی تقویت شود.

– شما باید غذا‌هایی بخورید که حاوی منبع غنی از کالری، ویتامین‌ها، روی، مواد معدنی و پروتئین هستند و به افزایش فرآیند درمان کمک می‌کنند.

– شما باید غذا‌هایی بخورید که دارای میزان بالایی از ویتامین E. و ویتامین A. هستند، خوراکی‌هایی مانند سبزیجات سبز و میوه‌ها، آجیل و غلات و حبوبات و غیره.

– به منظور بهبود سریع‌تر سوختگی، باید غذا‌هایی که غنی از ویتامین C. هستند بخورید مانند سیب‌زمینی، کلم بروکلی، مرکبات، و غیره.

  • منبع
  • حقوق نیوز
  • تابناک

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید