امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 273503
۵۰
۱
۰
نسخه چاپی
توکسوپلاسموز(Toxoplasmosis)

توکسوپلاسموز | علائم توکسوپلاسموز | درمان توکسوپلاسموز

توكسوپلاسموز يكی از مهمترين بيماری های عفونی است كه انتشار جهانی دارد و معمولاً نوع اكتسابی آن خوش خيم و بدون علامت است، اما بيماری در افراد با نقص ايمنی و خانم های باردار خطرناك و عواقب وخيمی دارد. انتقال بيماری از طريق خوردن آب و غذای آلوده و همچنين از راه جفت در مادرانی كه برای اولين بار و به طور حاد در دوران بارداری مبتلا می شوند، انجام می گيرد.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز چیست؟

توكسوپلاسموز يكی از مهمترين بيماری های عفونی است كه انتشار جهانی دارد و معمولاً نوع اكتسابی آن خوش خيم و بدون علامت است، اما بيماری در افراد با نقص ايمنی و خانم های باردار خطرناك و عواقب وخيمی دارد. انتقال بيماری از طريق خوردن آب و غذای آلوده و همچنين از راه جفت در مادرانی كه برای اولين بار و به طور حاد در دوران بارداری مبتلا می شوند، انجام می گيرد.

توکسوپلاسموز گونه ای بیماری است که در پرندگان و پستانداران سراسر جهان یافت می شود. این عفونت در اثر انگلی به نام توکسوپالسما گوندی ایجاد می شود.

علائم و نشانه های توکسوپلاسموز چیست؟

اکثر افرادی که به این انگل آلوده می شوند هیچ نشانه ای از خود نشان نمی دهند. سیستم ایمنی بدن یک شخص سالم از ایجاد بیماری توسط این انگل جلوگیری میکند. افرادی که با یک شکل خفیف، به این بیماری مبتلا می شوند، معمولا علائمی شبیه آنفلوانزا از خود نشان می دهند. این علائم شامل تب، گلودرد، سردرد، درد عضلات و خستگی می باشد.

غدد موجود در گردن، زیربغل و کشاله ران، ممکن است متورم شوند ولی دردی در آنها احساس نمی شود. در برخی از موارد این عفونت می تواند موجب تاری دید یا از دست رفتن موقت بینایی شود. در افرادی که تحت درمان هایی نظیر شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند یا افرادی که بر اثر HIV یا دیگر بیماری ها سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است، ممکن است که این بیماری به بیماری های شدیدتری نظیر آسیب به مغز، چشم ها، قلب یا سایر اعضای بدنشان منجر شود.

علائم توکسوپلاسموز

روش انتقال توکسوپلاسموز

1-انتقال از راه دهـان و خـوردن کیـست هـای بافتی: (در گوشتهاي ناقص پختـه شـده یـا خـوب منجمـد نـشده گـاو، گوسـفند، خـوك و...) صورت می گیرد

2-انتقال از راه خون یا اندام هـا: ( از راه انتقـال خـون و دریافـت کننـدگان پیونـد کلیـه و ... گزارش شده است.

3-انتقـال از راه جفـت: حـدود یـک سـوم تمـام زنـــانی کـــه طـــی دوران حـــاملگی بـــه توکسوپلاسما آلوده مـی شـوند، انگـل را بـه جنین خود انتقال می دهنـد، و دو سـوم بقیـه نیـز نـوزادانی طبیعـی و غیرآلـوده بـه دنیـا میآورند.

راه های متداول آلوده شدن افراد به توکسوپلاسموز، عبارتند از:

- وارد کردن دست ها در دهان بعد از تمیز کردن ظرف مدفوع گربه یا بعد از دست زدن به هر چیزی که با مدفوع گربه در تماس بوده است؛

- خوردن گوشت خام یا نیم پز؛

- نوشیدن شیر غیرپاستوریزه؛

- لمس کردن دهان با دست ها بعد از کار در باغچه یا بازی در محوطه ی ماسه بازی که مدفوع گربه یا دیگر گربه سانان در آن بوده است؛ یا

- بلعیدن تصادفی خاک آلوده موجود در زمین بازی.

راه های آلوده شدن افراد به توکسوپالسموز، که عمومیت کمتری دارد، عبارت است از:

- نوشیدن آب آلوده به توکسوپالسما؛ یا

- دریافت پیوند عضو یا تزریق خون آلوده – این مورد بسیار نادر است.

اقدامات پیشگیري کننده توکسوپلاسموز

1- گزارش موارد وقوع یا مشکوك بـه بیمـاري بـه مرکـز بهداشـتی درمـانی و پیگیـري تـا حصول نتیجه.

2- پختن کامل گوشت.

3- اجتنـاب زنـان بـاردار از تمیـز کـردن لانـه بچه گربه ها، اجتنـاب از تمـاس بـا گربـه هـا، اجتناب از باغبانی و یا پوشـیدن دسـتکش و شستشوي دست بعد از انجام کار.

4- پوشاندن روي ماسه هایی کـه بچـه هـا روي آنها بازي می کنند. ( کنترل گربه هاي ولگرد و پیشگیري از دسترسی آنها به ماسـه هـا و محل شنی بازی کودکان)

5- شست و شوي دستهـا بعـد از زدن دسـت به گوشت خام و یا باغبـانی در محـل هـایی که آلوده به مدفوع گربه ها شده است.

درمان توکسوپلاسموز

چگونه می توانم از ابتلا به توکسوپلاسموز جلوگیری کنم؟

با پیروی از توصیه های ‎زیر‎می توانید ‎از ‎ابتلا به توکسوپلاسموز جلوگیری کنید:

- مراقب باشید که در هنگام تمیز کردن جعبه مدفوع گربه، به صورت تصادفی گرد و خاک وارد دهانتان نشود.

- اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید، در صورت امکان از تمیز کردن جعبه مدفوع گربه پرهیز کنید. اگر هیچ فرد دیگری نمیتواند این کار را انجام دهد، دستکش یکبار مصرف بپوشید و بعد از انجام کار، دستهای خود را با آب و صابون بشویید

-در هنگام تمیز کردن جعبه مدفوع گربه، دستکش بپوشید و بعد از آن، دستهای خود را بشویید

- اگر ظرف مخصوص بازی با ماسه دارید، یک درپوش مناسب روی آن بگذارید و از استفاده گربهها از این ظرف، به عنوان جعبه مدفوع جلوگیری کنید

- گوشت خام یا نیم پز نخورید

- برای جلوگیری از آلوده شدن سایر غذاها، پس ازدست زدن به گوشت خام، دستها، ظروف و تخته های آشپزخانه را بشویید

- شیر غیرپاستوریزه هیچ حیوانی را ننوشی

- در هنگام باغبانی، دستکش بپوشید و بعد از آن، دست های خود را بشویید

- افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و نگران کیفیت آب در منطقه ی خود هستند، باید در مورد تصفیه آب آشامیدنی یا استفاده از آب بطری شده، با مراقبت گر بهداشتی خود مشورت کنند.

درمان توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز در اکثر افراد، بدون درمان برطرف می شود. با این حال، برای درمان عفونت، می توانید از مراقبت گر بهداشتی خود، درخواست تجویز دارو کنید. در صورتی که عفونت، چشم ها یا قلب را تحت تأثیر قرار بدهد یا به افراد باردار یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند یا به بیماری هایی مانند ایدز یا سرطان مبتلا هستند منتقل شود، ممکن است نیاز به درمان باشد.

منابع

healthlinkbc.ac

zums.ac.ir

بررسی بروز توکسوپلاسموز در نوزادان و عوارض آن | سیما راستی و دیگران | دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد | دوره 19 | شماره 5 | آذر و دی 1390

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید